יום ראשון, 11 באוגוסט 2013

בהלת הפוליו: לאן נעלם הניסוי של החיסון ?

משרד הבריאות החליט להרחיב את מבצע החיסונים עם הנגיף המוחלש נגד הפוליו לכל חלקי הארץ. למרות זאת החיסון מעורר הסתייגות חסרת תקדים בציבור ,גם ובעיקר אצל הורים שלא התנגדו עד כה לחיסונים. במה שונה החיסון הזה משאר החיסונים? ממה ההורים כל כך חוששים ואיך הגיב משרד הבריאות לטענותיהם? לפניכם מורה נבוכים להורה המבולבל.


לפני כשבועיים החל משרד הבריאות לרמוז לציבור על מבצע חיסון נגד הפוליו שעומד להתרחש בדרום. הפעם דיבר משרד הבריאות על חיסון שמורכב מנגיף חי מוחלש.זאת בניגוד לשנים קודמות אז ניתן החיסון מנגיף מומת ,שנחשב ליחסית בטוח ולא עורר התנגדות רבה. הבעיה לטענתו של משרד הבריאות היא שמי שחוסן עם הנגיף המומת מוגן בעצמו, אך יכול להפיץ את המחלה. לכן ,על פי משרד הבריאות, עליו לקבל מנה נוספת של החיסון עם הוירוס החי מוחלש כדי להגן גם על הסביבה.

הבילבול בקרב הציבור התחיל בעקבות סתירה בין מדיניותו של משרד הבריאות היום לעומת מדיניותו לפני כ-6 שנים כלפי החיסון והנגיף. בשנת 2007 נמצאו נגיפי פוליו בשפך רידינג בתל אביב. שימו לב לתגובתו של בכיר במערכת הבריאות אז ואת תגובתו היום למציאת הנגיפים:


כעבור כמה ימים הגיע הבלבול לשיא: מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו יצא במסיבת עיתונאים בהצהרה שהסיכון מהחיסון המדובר הוא אפס וקרא לכל תושבי הדרום לחסן את ילדיהם. אלא שכמה ימים אחר כך עלה לשידור בגלי צה"ל המנכ"ל הקודם של משרד הבריאות ,ד"ר איתן חי-עם ,שאמר בדיוק את ההפך:


אז  יש סיכון בחיסון או אין סיכון?
הורים מבולבלים מהמידע הסותר החליטו למצא את התשובה לשאלה הזו בעצמם. הרי ילדיהם מחוסנים גם כך מפוליו אחרי שחוסנו עם הנגיף המומת. הם רוצים עתה לדעת האם הקטנים לא מקבלים חיסון מיותר ובעיקר מסוכן כדי להגן על הסביבה. לשם כך הם ניגשו לניסוי הבטיחות שעבר הניסוי ,שאמור להוות המקור המוסמך כדי לקבוע את מידת הסיכון שלו. הם חיפשו את הניסוי במשך תקופה ברשת ולהפתעתם גילו שאין כזה. לא ניסוי בטיחות בשילוב החיסון עם הנגיף המומת ,לא ניסוי בטיחות לחיסון לבדו ואפילו לא ניסוי קליני אחר שעבר החיסון הספציפי הזה אי פעם. כמות ההורים המודאגת היתה גדולה ובהעדר שקיפות מצד משרד הבריאות הוקם דף הפיסבוק "אמהות אומרות לא לחיסון הפוליו המוחלש" .הדף נועד לשתף ולתת את כל המידע בנושא החיסון הזה על סמך ידע שהצטבר בקרב ההורים בצורה שקופה ומגובה בעובדות.  הממצאים שהתגלו שם היו לא פחות ממדהימים. כיום מונה הדף כבר קרוב ל2000 הורים שמחפשים תשובות.

אלא שהפעילות לא הסתימה בדף, והאמהות החלו לאתגר את ראשי מערכת הבריאות בנושא כמעט בכל כלי תקשורת אפשרי.העימותים בכלי התקשורת עם ראשי המערכת רק הגבירו את הבלבול . החשש שהיה קיים עוד קודם לכן רק גבר ,כאשר ראשי משרד הבריאות החלו להעלות במקרים מסוימים טענות שכלל לא עמדו במבחן המציאות. כך קרה גם בתוכנית הבוקר של ערוץ 2, שבו התראינו קרן דוידוף ורופא משפחה והציגו עובדות המערערות את בטיחותו של החיסון. מולם הגיב  פרופ' גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במש' הבריאות. קרן ,שאינה רופאה, נאלצה אפילו בשלב מסוים לתקן את הפרופ' ,שמתוקף תפקידו אמור לכאורה להכיר את החיסון יותר טוב מכל אחד אחר.

http://www.youtube.com/watch?v=rtX5-c_CHi0


ראיונות דומים התקימו במשעל על הבוקר בב103FM , בגלי צה"ל ,ערב חדש, אורלי וגיא בערוץ 10 , וואלה חדשות ועוד.. תשובות לא סופקו באף ראיון או עימות כזה.

בהעדר תשובה העלנו בתחילת שבוע שעבר את המאמר  שאלו את הרופא: 10 שאלות מטרידות לגבי מבצע החיסון נגד הפוליו. במאמר צפו למעלה מ20000 גולשים ברחבי הרשת  ואכן מהר מהצפוי ענתה דוקטור על השאלות. ד"ר לנדסמן כתבה בבלוג שלה  בתגובה למאמר כי
"החיסון הוא אותו חיסון שבו משתמשים מאז שנות החמישים שתופעות הלוואי שלו ידועות. . אבל כמובן שאי אפשר לרשום חיסון בלי להוכיח שהוא בטוח ואת זה עשו בניסוי הקליני שבדק את היעילות שלו."
והנה ד"ר לנדסמן צרפה בתגובתה חמישה ניסויים שלטענתה נעשו על החיסון. אז הנה סוף סוף נמצאה האבידה? מסתבר שבדיוק ההפך.  גולשים שחקרו את הקישורים גילו מיד שאף אחד מהם  לא מתיחס בכלל לחיסון של חברת GSK  שמשתמש בו משרד הבריאות במבצע הנוכחי. קישור אחד התיחס לחיסון בכלל של חברה הודית ,אחר של חיסון מסוג שונה של חברה אחרת. הקישור שכן התיחס לGSK מתיחס בכלל לחיסונים אחרים וקישור אחד אפילו כנראה שלא נבדק  על ידי הדוקטור ,שכן הוא לא מדבר בכלל על ניסויים קליניים.

גולשים שאלו גם את נציג משרד הבריאות ,ד"ר אודי קלינר את השאלה- בפורום חיסונים במחשבה תחילה בתפוז הוא ענה במרץ לכל השאלות שהופנו אליו מגולשים בנושא החיסון נגד הפוליו עד שהתבקש לענות  האם החיסון  של GSK שהובא לארץ נבדק אי פעם בניסוי קליני? פה מקלדתו של קלינר נדמה.

שאלה דומה שאל הגולש טוני את משרד הבריאות בדף הפיסבוק הרישמי שלו ,והוא קיבל תשובה עמומה ותמוהה :


טוני לא קיבל תשובה לשאלתו האחרונה עד היום.

קצת יותר הגון היה ד"ר אפרים הלפרין שנשאל על כך. וזו היתה תשובתו:


בכל מקרה נכון לרגע זה אין אף גורם רישמי שהצליח לספק מידע רישמי או לא רישמי על ניסוי בטיחות או ניסוי קליני בכלל שעבר החיסון הספציפי הזה. 

אז מי אומר את האמת: מנכ"ל משרד הבריאות הנוכחי שטוען שאין סיכון בכלל, המנכ"ל הקודם שטוען שקיים סיכון אבל לא גדול או רופא המשפחה שטוען שכל המבצע הוא בכלל בגדר כיסוי תחת ועלול להוות סיכון מיותר שנגלה אותו רק בעתיד?

כנראה שלנו לא נותר אלא להמתין כמה שנים כדי לדעת את התשובה ורק לקוות שתוצאותיו של חיסון זה לא יהיו כמו זה של חיסון אחר של חברת GSK. חיסון שאושר לפני כמה שנים על ידי משרד הבריאות ,למרות שגורמי רפואה התריעו כי בטיחותו לא נבדקה כראוי ולמרות שלא הוכחה יעילותו. התוצאות  הקשות של החיסון הזה והסיפור המרתק סביבו נחשפו בכתבה ביום שישי האחרון בערוץ 1 והנה הוא פה לפניכם :


אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא. הכתבה הינה בבחינת דיעה אישית בלבד. אין לראות בכתבה יעוץ רפואי והיא אינה מחליפה יעוץ רפואי. אין המחבר אחראי לתוצאות השימוש במידע וכל ההשלכות הנובעות משימוש כזה.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדים. השימוש במידע הוא על אחריות המשתמש.

29 תגובות:

 1. תצוגה מקדימה

  שלום וערן ושאר העונים הקבועים,יש לי שאלה שלא קשורה לכתבה הנוכחית ( למרות שאני חושב שחובה על הורה לילדים לקרוא אותה לפני שהוא תורם את ילדיו לניסוי הקליני הגדול בעולם וחוץ מזה בפוסט לפני שבוע הוזכר כאן שהחברה שמספקת את החיסון כבר הסתבכה במתן שוחד לאישור תרופות וכמובן שמתבקשת השאלה מדוע משתמשים בחיסון של החברה הזו או בצורה הכי ישירה מי מרוויח מכך שדווקא החיסון של החברה הזו נבחר??? כיצד בכלל בוחרים זוכה במכרז שכזה ( אני מקווה שאני לא נאיבי מידי לחשוב שאכן היה מכרז ולו למראית עין )בכל מקרה לשאלתי מה עושים עם ריווחי או הפסדי בנק ישראל? במידה והבנק מפסיד איך מכסים את ההפסדים? ( הדפסה + אינפלציה זה ההימור שלי ) האם ההפסדים יכולים להיות מכוסים ע"י תקציב המדינה??? האם יש גורמים שמרווחים ישירות כאשר הבנק מרוויח ( עובדי הבנק מרוויחים גם כאשר הבנק מפסיד )??? האם מותר למי קובע האם לקנות מט"ח לנסות להגן על שער החליפון לסחור בדולרים ( גם איש צדי מאוד היה מתקשה לעמוד בפיתוי ) שאלה אחרונה היא יותר תיאורתית אבל אני אנסה וישמח לשמוע דעות לגביה ע"פ חוק בנק ישראל החדש היעד המרכזי של הבנק הוא לעמוד ביעד האינפלציוני הנקבע ע"י הממשלה ( כיום בין 1-2% מה שמעמיד בסימן שאלה ע"י פרדוקס מובנה את הצהרות הממשלה על ירידות מחירים ) והשאלה היא והיה קמו בני אדם בבמשלה כזו או אחרת ומגדירים יעד שלילי לאינפלציה האם הבנק אכן מחוייב לעשות הכל על מנת ביעד השלילי????

  השבמחק
 2. פאקינג הרגת אותי עם החיסון הזה!!!
  מה שטני יודע זה: המדינה הזו לא אמינה ולא מוסדותיה!
  אני לא מחסן.
  וכל הסוף שבוע אני מתווכח עם אשתי.
  שולח לה את הכתבה.
  ותענה לבחור מעליי..
  הוא חדש פה.
  אהההה ותודה.

  השבמחק
 3. "נמצאו נגיפי פוליו במי ביוב"

  הטענה הזאת חשודה. מה רגישות הבדיקה? מה כמות נגיפי הפוליו שיש לשפוך לאסלה כדי שתתקבל תוצאה חיובית?

  שיראו ניסוי שבו שופכים מזרק של נגיף מוחלש לאסלה ולמחרת בבדיקת מי הביוב באותה עיר מתקבלת תוצאה חיובית.

  במילים אחרות - אין אמון בדיווחים. אין אמון כי לא דווח על חולי פוליו בסמיכות זמן לפרסומים, אין אמון כי לא נתפרסמה שום עובדה שמסבירה את תוצאות בדיקות המעבדה.
  אין אמון כי כמות הנגיף שצריכה להגיע למי הביוף גדולה בהרבה מהכמות שיכולים לספק כל החולים במחלה (ואין כאלה).
  אין אמון כי ניתן לזייף תוצאות מעבדה .
  אין אמון לאחר שהובהר שלחץ של ארגון הבריאות העולמי הוא שעומד מאחורי יוזמת החיסונים המיותרת.

  אין אמון במשרד הבריאות וזאת המסקנה השניה בחשיבותה.
  הראשונה היא שעומדת להתחולל מיני מגיפת פוליו בעיקר בקרב בעלי מערכת חיסון חלשה.

  השבמחק
  תשובות
  1. ואז משרד הבריאות ותומכיו יגידו "אמרנו לכם! לא התחסנתם -> יש חולי פוליו"

   מחק
 4. נפתחה עצומה "גם אנו לא נחסן את ילדנו בחיסון הפוליו האוראלי" כנסו לחתום בכתובת http://www.atzuma.co.il/vaccinepoisen

  שרת הבריאות יעל גרמן אומרת שהמטרה שלהם היא לחסל את הנגיף, אולי תפסיקי לשקר, וכי ברשות הפלסטינית מחסנים, לא, וכי המבוגרם מתחסנים, לא, אז איך הוא יחוסל, מה את חושבת שאנחנו טפשים,

  הקמפיין ההזוי הנוכחי מצטרף לקמפיין הזוי אחר של משרד הבריאות, מה שכחתם?! חיסוני השפעת כמובן, כל שנה הריטואל חוזר על עצמו בפרסומים נרחבים בכלי המדיה השונים כשההמלצה היא לחסן תינוקות מגיל חצי שנה ומעלה, אמנם הפעם הם חצו כל גבול אפשרי . מישהו בכלל יודע היכן גידלו את הוירוס המוחלש שבחיסון הנוכחי? יתכן והוא גודל בכליות של קופים כפי שנעשה בעבר.

  ובכן הנה סרטון משעשע , על אופן הכנת חיסוני השפעת, שממחיש את המציאות ההזויה שנכפתה עלינו.
  http://www.youtube.com/watch?v=SIjm9w_-tNY

  השבמחק
 5. גם אם נחסן כל איש בישראל, מה עם השטחים? עוד שנה שנתיים נקבל שוב חידקי פוליו בשפך הירקון היות והשפכים של עשרות מליוני עזתים פלסטינים מצרים סורים לבנונים ובדויים מוזרמים לים והם לא מחוסנים.

  השבמחק
  תשובות
  1. נו זה נהדר
   ואז תהיה הזדמנות לחסן שוב

   מחק
 6. Origin of AIDS: The Polio Vaccine (CBC 'Witness', 2004)
  מקור האידס באפריקה- חיסונים נגד פוליו
  http://www.youtube.com/watch?v=LZs1V8mpcoY

  השבמחק
 7. כל תגובה כאן זהב. מתי תתחילו להתעסק בקליעי הסרק שירה יגאל עמיר?

  השבמחק
 8. יש לי ילד בן שלוש. האם גם הוא צריך לקבל את החיסון? מה הגיל המינימלי של הילדים בוא ההורים צריכים להתחיל לדאוג?

  השבמחק
 9. http://realitybugs.me/2013/08/05/polio2/
  חברים במקום לקרוא בלוג חובבני ולא מקצועי תקראו מידע מקצועי ומדויק

  השבמחק
  תשובות
  1. כנראה לא קראת את המאמר - כי הוא בדיוק מדבר על ההטעיה בבלוג "המקצועי" שצרפת בו.

   מחק
  2. חבר, אם זה הטיעון היחידי שלך בתגובה למה שנכתב בפוסט, די ברור מי יותר אמין...

   מחק
  3. קרן לנדסמן היא עמוק בחונטה של החיסונים בארץ, ומקבלת תשלום מחברות תרופות להרצאות בנושא ולקדם את המוצרים שלהן.

   יש לה טעויות רבות במאמר ואתה יכול לקרוא על כך בסקירה של בלוג חיסונים בע"מ
   https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=616795185009545&id=111315228890879

   מחק
  4. אם תקרא בתגובות של המאמר הזה, אתה תראה שד"ר קרן לנדסמן מתחמקת ולמעשה לא מצליחה לענות על השאלות הקשות (ובנוסף מצנזרת וחוסמת מגיבים) - זה בלוג מקצועי?
   ראית פה בכלכלה האמיתית שאלה קשה שהופנתה לערן ולא הגיע תשובה לעניין וללא שום התחמקות?

   מחק
 10. והנה כמה מחקרים ותשובות מדר סוזן המפריז, שאני מתכתבת איתה כאם ישראלית מודאגת שאינה מוצאת או מקבלת תשובות מאף גורם https://www.facebook.com/notes/tom-elrom/%D7%9E%D7%94-%D7%93%D7%A8-%D7%A1%D7%95%D7%96%D7%9F-%D7%94%D7%9E%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%96-%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A8%D7%AA-%D7%9C%D7%92%D7%91%D7%99-%D7%97%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%9F-%D7%94%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%95-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%97%D7%9C%D7%A9/10151583737394142

  השבמחק
 11. נראה כמו ניסוי תמוה על ילדי ישראל, שלא לומר חסר אחריות. השאלה היא מי גוזר את הקופון? מי קיבל כסף מ-GSK ואיך מגלים את זה. אחד הדברים היותר מטרידים בהקשר הזה הוא כמות התגובות הממומנות בפייסבוק ובאתרים אחרים שנועדו לבזות או סתם לעשות דה-לגיטמיציה למי ששואל שאלות - לא ראיתי כזו כמות של מגיבים בתשלום על אף נושא אחר בשנים האחרונות - מישהו משלם פה הרבה כסף על יחסי ציבור

  השבמחק
  תשובות
  1. מי שמקבל כסף מGSK הם בכירים בארגון הבריאות העולמי שבתורו לוחץ על משרד הבריאות בישראל (שחייב לשמוע להוראות אירגון הבריאות העולמי) כדי שישראל תהיה למדינה המערבית הראשונה שתיתן את החיסון לכלל ילדיה ובעצם כך תממן לה את הניסוי הבטיחותי החסר...
   נשמע מטורף? נשמע הזוי?
   לי לא, כי חברת GSK נמצאת בעיצון של מקרי השוחד וההונאה מהגדולים שהיו.
   פשוט נורא.

   מחק
  2. איזה תגובות ממומנות? מי שילם להם? הליגה למלחמה בבורות? איפה נרשמים להרוויח מזבולים מטעם? מאיפה אתם ידעים? כל אחד שדעתו שונה מדעתכם אז ישר נופל לקטגוריה של שכיר חרב בתשלום? עוד לא נתקלתי במישהו ששילמו לו.
   ישראל תהיה המדינה הראשונה שתתן את החיסון לכל ילדיה כי במדינות מערביות אין פוליו כבר שנים רבות. בעצם בכל העולם כמעט שאין. לנו יש כי השכנים ממדינות העולם השלישי, הפלסטינים שהביוב שלהם נשפך למקורות המים שלנו ולנחלים שלנו לא מחוסנים. סך הכל מספר האנשים שלקו בפוליו בעולם המערבי בשנים האחרונות קטן בהרבה ממספר האנשים שנפגעו ממכת ברק, או נפלו מהחלון של המאהבת כשברחו מהבעל. הילד של זולצבויים בן ה 3 שלא מחוסן ילך לשחות בחוף תל אביב וישתה מים מהביוב של כפר קאסם שאיזה אחמד שלא מחוסן נידב להם קצת חידקי פוליו. וזה מכיון ששמעון פרס לא הכניס להסכמי אוסלו את הדרישה לחיסון פוליו לפלסטינים, זה חלק מקורבנות השלום. למה שלא תלחמו נגד מכירת משקאות חריפים, עישון, סקס עם נשים נשואות, כל אלו הורגים הרבה יותר.

   מחק
 12. איזה מראיינים מניפולטיביים ולא עניניים.
  זה היה ממש שקוף איך הם דחפו את הראיון לכוון של משרד הבריאות. בעוד קרן דברה בהיגיון ובצורה שקולה.

  איכס..

  השבמחק
 13. מישהו מכם הלך להתבונן באתר של פייסבוק: אמהות אומרות לא לחיסון? זה אתר של קצ'קס, ברבזות שמברברות שטויות על גבול פמניסטי. הטיפוזית שפתחה את האתר שחצנית זה מילא, אבל השטויות שכתובות שם הן ברמה של עתון לאשה מינוס.

  הסיבה שהחיסון לא אושר בארה"ב היא שפשוט אין שם פוליו ולא ביקשו אישור. גם במאדים חחיסון לא אושר.

  חברת GSK נמצאת בחקירה על שוחד לרופאים בסין בסכום כולל של רבע מליון דולר, זה טיפה בים, זה לא אומר שהכל לא בסדר שם.

  השבמחק
  תשובות
  1. אין לך ילדים אה.........

   מחק
  2. השמים יפלו

   תגיד קראת את המאמר?
   אתה מבין שהחיסון לעולם לא עבר ניסוי קליני?
   אתה מבין שהחיסון לעולם לא נבדק אם הוא בטוח לשימוש?

   מחק
 14. מחסנים נגד פוליו? אתם הורים חסרי אחריות

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/498/187.html?hp=1&cat=479&loc=2

  השבמחק
 15. אין לי ספק שהחיסון עבר נסיון קליני ונבדק אם הוא טוב לשימוש. קראתי הרבה מאמרים וזאת נראת לי הסטריה ועיוות המציאות לא מתוך הסקת מסקנות מוטעת אלא מתוך איזו אובססיה להיות נגד, ממש כמו שאנשים אוהבים להיות עם האנדר דוג.
  אם אתה לא יכול ליצור, אז תרעיש עולמות כדי להיות חשוב ולעשות משהו בחיים.

  1. האם כל הרופאים שיש להם נסיון ובקיאים הם מטומטמים? גם להם יש ילדים. האם כולם משוחדים או פוחדים לאבד את העבודה שלהם?

  2. כל תרופה ללא יוצא מן הכלל עוברת מסלול מורכב מאד של בדיקות שעל פי רוב לוקח 7 שנים. החלק השני של הבדיקה היא תופעות לוואי. רק אם התרופה מורכבת מרכיבים שאושרו לאחר נסוים קלינים אין צורך בניסויים אבל גם אז צריך אישור ואין לי ספק שיש.
  כל העולם הרפואי מטומטם ורק עדר של אמהות שעוברות משבר גיל ה30 ומספר חולי קונפירציה שאין להם שום רקע רפואי יודעים טוב יותר?
  התרופה היא 2 חלקים מתוך תרופה שהשתמשו בה והיו בה שלושה חלקים, היא מורכבת מרכיבים שאושרו והשתמשו ולחלקכם נתנו אותה.

  ממה שאני קורא נראה שיש מאמצים גדולים מאד לצמצם אפילו את המעט שבמעט בתופעות הלוואי. אם כל הקהל הזה של הצעקנים צדקנים היה קיים בשנות החמישים לא היו מחסנים אף אחד והיו כיום עוד כמה עשרות אלפי חולי פוליו נטל על המדינה.

  השבמחק
  תשובות
  1. בלה בלה בלה בלה
   אין לך ספק שהחיסון עבר ניסוי קליני? ונבדק שהוא בטוח?
   אז מה בעיה? תמצא את הניסוי והנה סתמת את הפה לכל המתנגדים.
   אז במקום לקשקש לך מתצא את הניסוי שאתה כל כך בטוח שנעשה.

   כל שינוי ואפילו הקטן ביותר בהרכב החיסון מחייב ניסוי קליני כדי לוודא בטיחות. זה אלף בית.
   היית מזריק לילד שלך חיסון שמעולם לא נבדק?

   מחק
 16. הגיע הזמן להפסיק את השיטה בה מייצרים תרופות בכדי להרוויח כסף. צריך לחזור לימים שיצרו תרופות במטרה לרפא.
  אם ייצור התרופות יחזור לידי המוסדות הציבוריים והממלכתיים ירד המחיר, ייוצרו תרופות שצריך ולא תרופות רווחיות וגם כשיטעו זה לא יהיה מבצע כסף אלה טעות אנושית נורמלית.

  השבמחק
  תשובות
  1. בהחלט, גם סלולרים צריך להפסיק ליצר למטרות רווח, והכל צריך להיות חינם כמו האינטרנט ביחוד דיור. צריך לחזור לימים שחינו במערות ואכלנו עשבים. ברור שאתה לאמודע למה שקורה מסביב. פיתוח תרופה זה תהליך יקר מאד שלוקח שנים רבות לפחות 7 שנים ללא הכנסה ואחרי זה כל העולם ההודי והסיני גונב לך את הפטנט. למעשה יש הרבה מאד תרופות שלא מיצרים כי זה לא ריווחי. המדינות מציאות תנאים מיוחדים ליצרני תרופות כדי שיסכימו לקחת הימורים.
   כל התרופות שאתה לוקח ומשפריות ומאריכותאת חייך נוצרו רק מתוך רצון לעשות כסף. מה יש, דוקטור שלמד 7 שנות רפואה צריך להרוויח כמו מנקה רחוב?

   מחק
  2. מעטות התרופות שמשפרות את חיינו.
   עולם הרפואה והתרופות אולי התחיל ככה אבל התדרדר לתרופות שאינן נחוצות ואפילו מזיקות וכל זה רק בגלל בצע כסף.
   הגיע הזמן שתתעורר ותסיר את הטאבו שיש לך עם מערכת הבריאות וחברות התרופות. זו תעשייה הכי מושחתת שיש.

   מחק