יום חמישי, 3 באוקטובר 2013

ילדה בת 6 לקתה בשיתוק 3.5 שבועות אחרי קבלת חיסון נגד הפוליו

הילדה חלתה בסינדרום גיאן בארה. מדובר בשיתוק שדומה במאפייניו לשיתוק הפוליו. למרות השמועות שרצו ברשת כבר מספר ימים, הידיעה על המחלה פורסמה רק אתמול בערב בYNET . הילדה מטופלת בבית החולים שניידר מזה תשעה ימים. לפני האישפוז, חלתה הילדה במחלת שילשולים. גם שילשולים וגם השיתוק ידועים כתופעות שיכולות להתרחש אחרי קבלת חיסונים.

 תגובת משרד הבריאות המשיכה שוב את חוסר הבהירות בהתנהלותו מתחילת מבצע החיסונים. בהודעת המשרד נאמר:
                       "לא אותר פוליו בצואה, ולכן אין קשר בין החיסון לבין הופעת השיתוק.."
זו לא טענה שיכולה לשלול את הקשר בין המחלה לחיסון, שכן סינדרום גיאן בארה מתפתח כשבוע עד מספר שבועות לאחר חדירת זיהום לגוף ועל פי הודעת משרד הבריאות הנגיף המוחלש יכול להיות מופרש בצואה  עד שישה שבועות מרגע החיסון. אבל הדבר התמוה עוד יותר הוא שמשרד הבריאות טוען בנוסף בתגובתו "שהתופעה מתאימה למחלה ויראלית ולא לפוליו".  אז הנה עבור משרד הבריאות הסבר קצר של ד"ר דנה פלורנטין ,מתוך אתר קופ"ח כללית, על מהי מחלת הפוליו:

מקבוצת מאמזון בפייסבוק נמסר על ילדה נוספת המאושפזת בשניידר עם אותם התסמינים. אין עדיין שום אימות להודעה.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא. הכתבה הינה בבחינת דיעה אישית בלבד. אין לראות בכתבה יעוץ רפואי והיא אינה מחליפה יעוץ רפואי. אין המחבר אחראי לתוצאות השימוש במידע וכל ההשלכות הנובעות משימוש כזה.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדים. השימוש במידע הוא על אחריות המשתמש

30 comments:

 1. ערן,
  תודה רבה על הבלוג המצויין, כולם פה מעריכים אותך. אישתון הוא בלוגר שלא מגיע לקרסוליים שלך והדברים שהוא כותב הם הרבה פעמים רטוריקה זולה לעומת העובדות וההוכחות שאתה מביא.
  הציבור רואה את עבודת הקודש שאתה עושה והציבור גם יודע להרגיש מתי מרמים אותו, בעניינים כלכליים , רפואיים או כשמכניסים לו "בדלת האחורית" מסתננים ממדינות אחרות.

  השבמחק
  תשובות
  1. ההערה שלך על כך שפוליו היא מחלה ויראלית היא בעצם ביקורת על האיכות הירודה של הדוברים או המסבירים של משרד הבריאות. לו הם היו לוקחים ברצינות את הציבור הם היו בוחרים דוברים שיכולים לנסח את עצמם בבהירות. בדרך כלל ההתיחסות שלהם לציבור היא מתוך יהירות של מומחים

   מחק
  2. תודה אנונימי מ01:42. מעריך את זה מאד רק שלא ברור לי איך אישתון נכנס לכל העניין. הוא בלוגר שכבודו במקומו מונח והוא השיג את הכבוד הזה ביושר ובעמל מבורך. כן ירבו כמוהו.

   מחק
  3. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3032288,00.html

   ב2005 לדוגמא היו כמה עשרות שחלו בזה.
   לא היה אז חיסון פוליו מוחלש ככל הידוע לי.
   אם מחסנים הרבה ילדים סביר שחלקם יחלו בכל מיני מחלות כמו שתמיד חולים- בלי קשר לחיסון

   מחק
  4. או שכן או שלא... מה שבטוח לאף אחד לא ברור מה ההשפעות של החיסון הזה.

   מחק
  5. עוד כותרות מגמתיות אפשריות :
   "ילדה בת 6 נפגעה בתאונת דרכים/חלתה בשפעת/נפלה במדרגות/.... 3.5 שבועות אחרי קבלת חיסון נגד הפוליו"

   אני מקווה שהכשל הלוגי בכותרת ברור

   מחק
 2. נו מה קורה?
  שרת הבריאות המהוללת יעל כבר יודעת מזה?

  השבמחק
 3. יש לי הרגשה שגם אם זה בגלל החיסון לא יגלו לנו את זה.
  בכל אופן הכותרת מטעה לחשוב שהיא קיבלה שיתוק פוליו כשזו בכלל מחלה אוטואימונית שכנראה יכלה להגרם גם מוירוסים או חיסונים אחרים אצל הילדה המדוברת.

  השבמחק
 4. מעל מיליון וחצי צפיות - ברכות!

  השבמחק
 5. אם אפשר להפיץ פאניקה, למה להימנע מזה? פאניקה זה כיף לא? לפי הידיעה ב-Ynet לא מדובר במחלת פוליו אלא בתסמונת אוטו-אימונית (שבה מערכת החיסון תוקפת רקמות של הגוף עצמו). עוד על פי הידיעה: הסיבה לתסמונת אינה ידועה, אולם יש הערכות שהיא מתפתחת לאחר זיהום בשורה של נגיפים שונים. במילים אחרות, הסיכוי שהילדה לקתה בתסמונת עקב חיסון הפוליו הוא קטן מאוד. סביר יותר להניח שהיא לקתה בתסמונת עקב זיהום נגיפי (ויראלי) אחר, או מסיבה אחרת לא-ברורה. עוד מתוך הידיעה ב-Ynet: בשנת 2010 היו בישראל 135 מקרים של התסמונת הספציפית הזאת ובשנת 2011: 145 מקרים. בשנים האלה לא ניתן חיסון "מוחלש" נגד פוליו אלא חיסון "מומת" בלבד. מתחילת השנה הנוכחית דווח על 37 מקרים של התסמונת. כלומר, דווקא בשנה שבה נערך מבצע החיסון ה"מוחלש" נגד פוליו נרשמו פחות מקרים מהרגיל.

  בקיצור, חוץ מהעובדה שבשני המקרים מדובר בשיתוק, אין קשר בין פוליו לבין המחלה שהכתה בילדה המסכנה (רק בריאות שתהיה לה). הילדה אמנם קיבלה חיסון "מוחלש" נגד פוליו לפני כמה שבועות, אבל היא קיבלה גם חיסונים אחרים והייתה חשופה (כמו כולנו) לשלל נגיפים המצויים באוויר ובמים. אבל, כאמור, אם אפשר לחולל פאניקה, למה לא?

  השבמחק
  תשובות
  1. לדרור ק: אני מכירה אישית אנשים שהרופאים שלהם פחדו מה"פאניקה" יותר מאשר מהמחלה. חברה טובה שלי מטופלת עכשיו בסרטן המעי הגס, מהסוג הנבזי, למרות שעברה קולונוסקופיה מדי תקופה (כל פעם קיצרו לה את התקופה) לאחר שהרופא ה"אנטי פאניקה" גילה שוב ושוב פוליפ. גילה אחד - והסתפק בזה. למה להכניס לפאניקה? פרופ' סולובייצ'יק, מי שהיה מנהל בי"ח איכילוב וראש המחלקה הכירורגית בבית החולים, זעם וזעק נגד גישת ה"אנטי פאניקה", כי זה מוליך לרשלנות ולהעדפת "תהיה נחמד למטופל ואל תבהיל אותו" על פני הגישה ההפוכה: הכל חשוד עד שיוכח ההיפך. "מפאניקה עוד אף אחד לא מת", אמר לי, "אבל מהתעלמות מסיכונים - מתו, והרבה. כשהפחד מ"פאניקה" מנחה את הרופא - זו רפואה גרועה ומסוכנת!".

   מחק
  2. יפעת - לפי הנתונים שמתפרסמים בידיעה, לא נראה שיש קשר בין הופעת השיתוק אצל הילדה (שתהיה בריאה) לבין החיסון ה"מוחלש" נגד פוליו. הקשר הוא אסוציאטיבי בלבד: הילדה לקתה בשיתוק ופוליו היא גם כן מחלה שעלולה להוביל לשיתוק. אילו הילדה הייתה חלילה חוטפת דלקת ריאות, לא היית מקשרת את זה לחיסון. אבל, כמו שאומר הפתגם: לא כל הנוצץ זהב, ולא כל מה שני דברים שנראים דומים הם אותו הדבר. ערן שפרסם תקציר של הידיעה כאן לא קרא אותה כמו שצריך, ומיהר להוסיף אותה לתעמולה המוזרה שהוא מנהל נגד החיסון.
   יש ניסיון רפואי ארוך שמעיד על כך שפוליפ במעי הגס עלול להפוך לגידול סרטני. התעלמות מהניסיון הזה היא רשלנות. בעניין החיסון נגד פוליו אי-אפשר לטעון שמשרד הבריאות פועל ברשלנות: הוא מתבסס על ניסיון של 60 שנה, וגם פרשׂ את השיקולים בפני הציבור בצורה סבירה בהחלט. אני לא מצליח להבין למה מנסים להבהיל אנשים כאילו החיסון הזה היה איזה שד או רוח רעה.

   מחק
  3. דרור - שיקולי משרד הבריאות לא ידועים לי. ייתכן שהשיקולים לא נגעו כלל בבריאות, אלא דווקא בכלכלה. ייתכן. אבל לא זה העניין. העניין הבסיסי הוא שמתקיימת תהום בין הגישה המישפטנית, לפיה יש להביא ראיות לנזק כדי לתבוע, לבין הגישה של הרפואה הטובה, לפיה כלל היסוד הוא: קודם כל - אל תזיק. גם אמנת הלסינקי, בבואה לאשר תרופה או תכשיר, מכשיר טיפולי או תהליך ריפוי, כשלב ראשון היא דורשת הוכחת "אי גרימת נזק", ורק בשלב השני הוכחת יעילות טיפולית, ברמות (אחוזים) כאלה ואחרות. החיים הם לא בית מישפט, והרפואה עוסקת בחיים ולא ב"תשתית ראייתית". אלה שני עולמות נפרדים, כל אחד עם גישתו המוצדקת לתחומו. טוב שלא נחליף ביניהם.
   ערן יוצא מתוך הגישה של "קודם כל - אל תזיק". וטוב שהוא מפרסם את מה שפירסם.
   מאחר שמדובר במשרד הבריאות, ועל בסיס מה שהסברתי קודם (לרבות העקרונות המנחים באמנת הלסינקי), על משרד הבריאות מוטל נטל ההוכחה של אי גרימת נזק. בינתיים קיים חשש סביר שאם נגרם נזק - הוא ישתיק את הפירסום.
   וכמו שנאמר: הצלת נפש אחת - הצלת עולם מלא. וערן עושה את זה בכמה תחומים - ובגדול. יבורך!

   מחק
  4. דרור,
   האם אתה מגיב בתשלום?

   שתוק הוא מחלה קשה מאוד. יש כאן חשד כי אנשי משרד הבריאות קיבלו שוחד ולכן דחפו לנו חיסון מיותר.
   אני עצמי קיבלתי מספר שנים תרופה (סטטינים) שקלקלה את איכות החיים שלי, וגיליתי כי חברות התרופות ממנות עת המחקרים הרפואיים והורידו את רמת הקולסטרול שבה יש לתת סטטינים! ידוע לי חברות התרופות ממנות "השתלמויות" במלונות פאר לרופאים. אני רואה בזה שוחד.

   כרגע לא ברור למה נתנו חיסון מוחלש (כלומר נגיפים חיים) לילדים שעה שלא היו כל מיקרי פוליו בישראל. ההשפעה של חיסונים בכלל כניראה לא בריאה וצריך לבדוק מה מביא לשיתוקים הרבים בארץ. יכול להיות שחיסון אחר גרם לשיתוק. בכל מקרה חיסון משמעותו החדרת חומרים זרים לזרם הדם שחלקם מסוכנים.

   כמו כל שינוי גישה זה מתחיל בבוז ומסתיים כקבלה מוחלטת.

   מחק
 6. אם מדובר על GBSאז זה ממש לא פוליו
  GBS ברוב המקרים עובר, השיתוק הוא לא לנצח אלא רק זמני לעומת פוליו שזה שיתוק לנצח למיטב ידיעתי
  אז הבה נמתין ונראה האם הילדה תבריא או לא, ובעיקר האם תפרסמו שהיא הבריאה ולזריקה ולנגיף הפוליו המוחלש אין קשר לזה
  כמובן שאם כן יהיה שיתוק קבוע ח"ו, אין זו ראיה שמדובר בפוליו ועליכם הראיה, כי כרגע סביר יותר שמדובר בGBS אלא אם כן תוכיחו אחרת

  השבמחק

 7. לא יאומן - מאמר של ביל סטיל בכותרת ראשית של דמרקר !

  השבמחק
 8. שיתוק הפוליו גם יכול לעבור. תלוי בטיפול:

  http://www.healthline.com/health/poliomyelitis#Symptoms

  בעיקר יש לשים לב לשורות האלה:

  the following symptoms appear:

  sudden paralysis (temporary or permanent)

  Full paralysis can eventually develop, but it is rare.

  השבמחק
 9. האמת, הלכתי לכתוב משהו מזלזל בסגנון: בכל זאת, סיכוי של 1 למיליון להופעת התופעה בחיסון, חיסון כלשהו ולא רק פוליו, באוכלוסיה בגודל שלנו, אתה מצפה ל0-3 מקרים, אבל אם יש עוד מקרה אז כדאי לשתוק לא?

  בכל מקרה, זה אולי יעניין אתכם באיזהשהיא רמה:
  http://www.zerohedge.com/news/2013-10-02/some-hypocrisy-money-cant-buy-everything-else-there-occupy-wall-street-debit-card

  השבמחק
 10. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 11. ערן שוב חוזר לשטויות של הפוליו ותופעות הלוואי שלו.
  ועוד להגיב למאמר ב- ynet, אבוי.
  בא בנאדם, רוצה לקרוא קצת על השיטה הכלכלית ונתקל בשטויות האלו.
  עצוב.

  השבמחק
 12. מספיק לבלבל את השכל.
  יש קשר בין תסמונת גיאן בארה לחיסונים באופן כללי (כמובן כולל חיסון פוליו מוחלש).

  רק בשנים האחרונות ישנם עשרות מקרים של תסמונת גיאן בארה שזכו לפיצויים ממשלת ארה"ב בגין החיסונים השונים.
  הנה הלינק להרבה מקרים כאלה - http://www.mctlawyers.com/vaccine-injury/cases


  א. עלון היצרן של חיסון הפטיטיס B הניתן לתינוקות ולמבוגרים, עמ' 8. גיאן-בארה דווחה לאחר החיסון.
  לינק: http://vaccinedamagehub.org/wp-content/uploads/2011/05/HepB_EngerixB_GSK.pdf

  ב. חיסון הפוליו המומת, עמ' 9 בעלון היצרן:
  Although no causal relationship between IMOVAX® Polio and Guillain-Barré syndrome (GBS)
  has been established, GBS has been temporally related to administration of another inactivated poliovirus vaccine
  לינק: http://vaccinedamagehub.org/wp-content/uploads/2011/05/IPV_IMOVAX_SanofiPasteur.pdf

  ג. עלון חיסון הגרדסיל, חיסון הפפילומה, עמ' 11.
  The following adverse events have been spontaneously reported during post-approval use of GARDASIL... Guillain-Barré syndrome
  לינק: http://vaccinedamagehub.org/wp-content/uploads/2011/05/HPV_Gardasil_Merck.pdf

  ד. חיסון Tdap - שעלת, טטנוס דיפטריה - המומלץ ע"י משרד הבריאות לנשים בהריון(!), סעיף 5.3 בעמוד 4:
  A review by the Institute of Medicine found evidence for acceptance of a causal relation between
  59 tetanus toxoid and both brachial neuritis and Guillain-Barré syndrome
  לינק: http://www.fda.gov/downloads/biologicsbloodvaccines/vaccines/approvedproducts/ucm142764.pdf
  (ראו עדות אישית בדף שלנו של אדם בשם מוטי אמיר שלקה בשיתוק גיאן-בארה אחרי חיסון טטנוס:
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=646225338733196&id=111315228890879 )

  ה. בעלון חיסון הפוליו המוחלש הדו-זני של חברת סאנופי-פסטר, חיסון מקביל לחיסון של GSK שניתן בארץ (אך לא זהה במרכיביו), כתוב שתסמונת גיאן-בארה (שיתוק שנראה בדיוק כמו שיתוק הפוליו) היא תופעת לוואי ידועה (ונדירה) של החיסון. ראו בסעיף 4 "תופעות לוואי" (Side Effects)
  לינק: ttp://www.who.int/immunization_standards/vaccine_quality/pq_247_bopv13_20dose_sanofi_insert.pdf

  ו. חיסוני השפעת ידועים בכך שהם גורמים לתסמונת גיאן-בארה (שיתוק דמוי-פוליו). לדוגמה, ראו בחיסון הפלואריקס הניתן בארץ:
  "An association between the A/New Jersey/76 swine influenza and Guillain-Barre Syndrome (GBS) has been demonstrated."
  לינק: http://vaccinedamagehub.org/wp-content/uploads/2011/05/Flu_Fluarix_GSK.pdf

  השבמחק
 13. "כתבות" כאילו הן מכת מוות לאתר הזה - וזה עצוב, כיוון שזה אתר חשוב מאין כמותו.
  טוב יעשה הכותב אם יתרכז במה שהוא מתמצא בו - כלכלה. ברפואה אינו מבין דבר.
  הבלים ממן זה רק ישמשו קרדום נגד האתר.

  בברכת המשך פעילות ברוכה,
  דר. (במחקר רפואי, לא רופא בפועל) יריב.

  השבמחק
  תשובות
  1. הבלים?
   היה עדיף אילו היית מגיב לתגובה מעליך.

   מחק
  2. אינני יודע מי היא "התגובה שמעלי".
   לא עברתי על כל התגובות, ואכן חלק מאילו שקראתי מכילות הבלים גם הן.

   מחק
  3. הכוונה לטענה של 20:46 ... מדובר בעובדות ולא הבלים ואפילו לא טרחת לבדוק אותם. חבל שגם אתה מנצל את התואר שלך כדי להתנשא מעבר לעובדות וקובע מה הבל ומה לא בלי לנמק.

   מחק
  4. 20:46 דווקא תמך בדעתו של דר. יריב, לא ברור למה הוא צריך לענות לו

   מחק
 14. אם היו "טענות", אולי הייתי "מגיב".

  השאלה (*) "האם הליך רפואי X גורם (לעלייה בסיכוי) ל-Y", היא שאלה סטטיסית.
  בדומה לשאלה (**) "האם הורדת הריבית גורמת לעליית מחירי הדיור".

  האם התשובה לשאלה (**), תשתנה, אם אספר לך שמחיר הדירה של דודי שמחה בעכו ירד ב-28% בשנה שחלפה?

  שאלה (*) אינה נענית לא ע"י בתי המשפט בארה"ב (הסכמי פשרה ללא הוכחת/הודאה באחריות לנזק), לא ע"י מגיבים בוויינט, ולא ע"י עלוני שימוש במוצרים רפואיים.

  הדרך שלנו להתייחס לשאלות כנ"ל, היא ע"י סקרי עומק סטטיסטיים.
  וממה שידוע לנו כיום, לא נמצא קשר סטטיסטי מובהק בין חיסון פוליו (הנוכחי) ל-GBS, בתקופה המיידית (מס' שבועות) אחריו, באנשים שאינם בקבוצת סיכון ספציפית.

  אולי, בעתיד, הידוע לנו ישתנה. זה יקרה אם יתווספו נתונים חדשים, או יתגלה כי נפל פגם בשיטות המחקר (זה קורה). זה *לא* יקרה, כי נקרא בפורום שמישהו מכיר מישהו שלקה ב-GBS וגם קיבל חיסון פוליו.

  אפשר, כמובן, לדחות את המתודולוגיה הרפואית לחלוטין.

  השבמחק
  תשובות
  1. אבל זו הבעיה יריב שאין שום סקרים סטטיסטים על החיסון הספציפי והקשר לGBS שכן לא בוצע עליו ניסוי בשום מקום. ראה בחיסונים אחרים דומים של הפוליו המוחלש שכן ביצעו ניסויים כן נמצא הקשר והוא מוצהר בעלון היצרן של החברה המיצרת (ולא בבתי משפט). לכן המאמר במקומו כשהוא מעביר ביקורת על משרד הבריאות שקובע חד משמעית שאין שום קשר.

   מחק
 15. אינני יודע, מה היו שיקולי היצרן בהוספת אזהרה כזו. יתכן שיש כאן אלמנט של הגנה משפטית.
  כאמור ככל הידוע לי, אין לזה על מה לסמוך.

  השבמחק
  תשובות
  1. כלומר יריב אתה מודה בכך שיכול להיות שיש קשר ויכול להיות שאין קשר בין השיתוק לפוליו ולפיכך משרד הבריאות שגה שאמר חד משמעית שאין קשר? אז אולי יכול להיות שזה לא הבלים מה שנכתב פה?

   מחק