יום שלישי, 10 בדצמבר 2013

4 קטנות על "המשבר הקואליציוני" ,רמות שיא של קרינה ביפן, אבטלת שיא בעולם והפוליו שנעלם מבלי להגיד שלום

מאת: ערן הילדסהיים

מה גרם ללפיד לגלות לפתע את הנושא הפלסטיני.  רמת הקרינה בכור בפוקושימה הגיעה לשיא שיכול להרוג כל יצור חי שיהיה בקרבתו בפחות מחצי שעה. בסין הגיעו 1.12 מיליון אזרחים להתחרות על פחות מ20 אלף משרות ציבוריות פנויות. ולאיפה נעלם פתאם הפוליו? לפניכם 4 קטנות מהשבוע האחרון.1. תסתכלו למעלה ..הנה פלסטיני!
היום הפוליטיקאים הפכו לכל כך שקופים ,שאפשר כבר לנחש מה יגידו מחר גם מבלי לעיין ביומניהם. ביום ראשון כתבתי פה על כך שאחרי איראן ,הנושא הבא שבו  ינסו למקד את כולנו יהיה סביב הפלסטינים. והנה יום אחרי ,כאילו הוא מנוי לכלכלה האמיתית, הופיע לפיד בכנס גלובס לעסקים (כאמור זה לעסקים) ואמר:
"זהו כנס כלכלי-חברתי אז בחרתי לדבר היום על הנושא שיש לו את ההשפעה המכרעת ביותר על כלכלת ישראל ועל החברה הישראלית, וזה התהליך המדיני. לא אתן לאיש למוסס התהליך המדיני; חיוני שהממשלה הזו תמשיך לכהן בתפקידה גם אם התקדמות המו"מ תחייב שינויים קואליציוניים"
והנה בכמה משפטים שלח לפיד (מכנס שעוסק בכלכלה) את כל התקשורת להתעסק בתהליך השלום שלא באמת קיים וב"קרע" המלאכותי בינו לבין אחיו בנט. כל זה למרות שלמעשה לא התרחש שום שינוי דרמטי בין היום לאתמול.  היה אפילו פרשן צדיק אחד ,שהבין את הפרנציפ, וחשף את ההצגה הגדולה:


ובזמן שדנים איתנו על דברים שלא משנים לנו דבר, אשה בדימונה נמצאה מתה. אף פלשתיני לא הרג אותה והיא לא נרצחה על ידי אף חמאסניק. היא הציתה עצמה למוות והצטרפה לעוד חמישה מיקרים רק בחודשיים וחצי האחרונים של אנשים שהציתו עצמם -רובם המוחלט על רקע מצבם הכלכלי. מה שבטוח, אף אחד מהם לא עשה זאת בגלל שאין התקדמות בשיחות השלום.אגב, על האשה מדימונה ,כמו לרוב האחרים, לא היה כמעט שום איטם באף כלי תקשורת אתמול. פרשנים לא עלו לשידור לדבר עליה ובטח לא על המצב החברתי כלכלי ,שגרם לה להגיע למצב הזה. 

2. רמות קרינה רדיואקטיבית הגבוהות אי פעם נמדדו השבוע בכור הפגוע בפוקושימה
רשת NHK מדווחת כי מפעילת הכור בפוקושימה TEPCO, דיווחה על מדידת רמות הקרינה הגבוהות ביותר שנמדדו אי פעם מחוץ לכורים . הדליפה אותרה בצינור אוורור של התחנה הגרעינית. עוצמת הקרינה היתה כל כך גבוהה עד שהיא היתה מסוגלת להרוג כל אדם בתוך 20 דקות אם היה בקרבתה. הנה דיווח הרשת על הדליפות בכור ב28 לנובמבר וב7 לדצמבר:


3. אבטלה חסרת תקדים בעולם
בסין הגיעו 1.12 מיליון אזרחים למבחנים במטרה לזכות באחת מ- 19,000 משרות ציבוריות שנפתחו. מצבם של מתמודדים אלה עוד טוב ביחס לאלו שהתמודדו על משרה בועדה הלאומית לענינים אתניים. רשת AFP מוסרת כי 14,384 סינים התמודדו על 2 משרות פנויות בועדה.

אבל סין לא לבד. בספרד הגישו יותר מ 20 אלף אזרחים מועמדות באינטרנט ל400 עבודות בסניף חדש של איקאה. הכל בתוך 48 שעות.מדובר לפיכך בסיכוי של 2% לכל מועמד להתקבל למשרה. שרתי החברה קרסו בעקבות העומס הרב.

4. איפה הפוליו?
זוכרים את הרעש הגדול שבו התחיל מבצע החיסונים נגד הפוליו? פרופ' גמזו עלה בכל רשת שידור ואמר שהוא רואה מול עיניו איך הנגיף מתפשט. שרת הבריאות רצה מאולפן לאולפן ואמרה שמדובר בסוג של מצב חירום רפואי. דווח כי הביובים מתמלאים עם הנגיף. עוד ועוד נשאים התגלו. נראה שזה רק עניין של זמן עד שהראשון שלא מחוסן ילקה בשיתוק. אבל פתאם ביום אחד הפסיקו לדבר על זה. מה קרה פתאם לנגיף בביובים? איפה הנשאים היום? מה הסטטוס כרגע? יש הרי עדיין עשרות אחוזים באוכלוסיה שלא התחסנו בחיסון המוחלש- לפני חודש הסבירו לנו שהם מסכנים את הסביבה ועכשיו פתאם לא? פתאם שקט- תשכחו מהבלאגן שהיה. חזרו לשגרה כאילו לא קרה כלום וכאילו לא היה פה פוליו. 

29 תגובות:

 1. אם זכור לי, בלי לחפש יותר מדי, האו"ם הכריז ממש לאחרונה שהאזור שלנו איזור מוכה פוליו, 17 מקרים התגלו בסוריה וינדבו להם מנות ב 22 מליון דולר והכוונה לחסן 2 מליון ילדים. יש לא מיט פליטים בתורכיה וירדן ולבנון והמחלה תתפשט לשם. אצלנו אין כי חיסנו, אז היה עדיף לא לחסן כדי שנגיד שהם צדקו אלו שהתריעו?

  הסיבה היחידה שמהלכי השלום עם הפלסטינים לא מלווים ברצח ומעשי חבלה היא שהם בעמדה חלשה, להזכיר לך אוטובוסים מתפוצצים בתל אביב ערן? 2000 קורבנות השלום של רבין? הזלזול שלך בחשיבות הפתרון לבעיה הפלסטינית מגוחך, למרות שברור שהמסע ומתן הזה הוא בדיחה כמו זה עם האירנים

  השבמחק
  תשובות
  1. אבל כמעט 40% לא מחוסנים אז לאן נעלם הנגיף?

   מחק
  2. קרא שוב, ערן לא זילזל בתהליך השלום. הוא כתב שתהליך השלום שדיבר עליו לפיד (וכפי שאמר הפרשן רביב דרוקר) זוהי הצגה שנועדה להסיט תשומת לב.

   מחק
  3. אם השאלה היא: איפה הפוליו? התשובה היא: כל המלאי נמכר - לעונה הנוכחית. אשר לפרופ' גמזו שכיכב בכל כלי תקשורת אפשרי כדי למכור את החיסון - אני מפנה את ערן היקר ואת קוראי הבלוג המעולה שלו להיסטוריה של שרת ה"נוהלים" המקודשים בהיותה ראשת עיר: כל מי שהעז לצייץ נגד, היא שיחקה בו ב"קפד ראשו". אז תבינו ללבו ונפשו של גמזו המנכ"ל, שראשו יקר לו: הוא יודע לקרוא את מפת הכוחות. ומה תצפו שיעשה? שיעיף את עצמו לדעת מהג'וב הבכיר שלו? דחילק, תנו לבחור קרדיט. הוא לא טיפש. וחוץ מזה, הוא עשה עבודה נהדרת כמקדם מכירות של מלאי החיסונים שתפוגתו התקרבה. ומצד שני, אם בכל זאת היא תעיף אותו, יש לו עתיד כמקדם מכירות בכיר ביותר בחברת טבע או משהו כזה.
   אם אני לא בעניינים - תעדכנו אותי, בבקשה.

   מחק
  4. "2000 הרוגי השלום של רבין????" אתם ממשיכים את ההסתה פרועה הזו גם לאחר שרצחתם אותו בכיכר??? ואני אומר רצחתם כי דיבורים אלו למעשה מביעים תמיכה ברצח.
   כאילו לא היה נתניהו בשילטון 3 שנים בין לבין שבהם מדינת ישראל הפרה את התהליך בצורה חד צדדית (הסכם ווי ? זוכר? נתניהו מעולם לא קיים אותו עד הסוף...) - נתניהו גם צולם מתרברב על כך שהוא עצר את התהתיך. ואילו ברק, במשך שנה שלמה לא קידם אותו בכלום. ואחר כך, למרות שבקמפ דויויד (שאליה הגיע ברק עם 32 חברים בקואליציה...) לא התחולל בכלל מו"מ (כמה פעמים אתה חושב שניפגש עם ערפאת במשך כל הפסגה הזו?? אולי פעמיים.) הכריז שאין הסכם.
   מו"מ למעשה התחיל רק בטאבה, לאחר שהאינתיפאדה פרצה... ושם הגיעו קרוב להסכם רק שברק לא היה יכול פוליטית להעביר שום דבר, והלך להפסיד בבחירות.
   ולמה פרצה האינתיפאדה?? ערפאת ביקר בביתו של ברק והתחנן בפניו שלא ייתן לשרון לעלות להר הבית. אז התחנן...
   וכשהתחילו המהומות, איך צה"ל הגיב? כמה הרוגים פלסטינאים היו אחרי 3 ימים (29) ? וכמה ישראלים (1) ?
   כמה היו אחרי שבוע (59) ? מי בכלל שלט בשטח אחרי השבוע הזה??
   כשלישראל יש 59 הרוגים בשבוע היא יוצאת למלחמה. אבל אולי היא לא היחידה.
   תמיד אפשר להאשים את רבין, אבל הוא המנהיג היחיד הדורות האחרונים שהבין ופעל כדי להציל את מה שנשאר מהפרויקט הציוני, שלשלם כך צריכים לחלק את הארץ, וזה תהליך שיהיה כואב ולא יפה, אך אין ברירה. ומה שהכי מעצבן זה שהימין יודע שאין דרך אחרת, ויודע שהארץ תחולק, אבל הוא ייעשה זאת רק לאחר שלא תישאר לנו ברירה(ראו מקרה ההתנתקות) ורק לאחר שישיראל תקיע את כל הונה בשטחים שאותם תפנה לאחר מכן. (עד כה שפכה ישראל כחצי טרליון שקל במצטבר - אם אתם עדיין שואלים "אפוא הכסף" - בשטחים, חלק לא קטן מזה על התנחלויות שהימין כבר פינה).

   מחק
  5. אתה נשמע נורא מאוכזב שאין פיגועים.
   "תהליך השלום" ראוי לזלזול כי הוא מלכתחילה לא נועד להביא "שלום".
   הוא נועד לייצר "השגים במדיניות החוץ" למימשלים אמריקאים שלא יכולים לעשות
   שום דבר בענייני הפנים.

   האמריקאים כבר נענשו.מיודענו סטנלי הוא סגן הנגיד שלהם.
   אני כמעט מרחם עליהם.

   מחק
 2. לפחות לפיד מספק בדיחות באופן קבוע כל זמן שאין על מה לכתוב. ואתם בחרתם את ליצן החצר הזה

  השבמחק
 3. גידי ואנונימי 4:58, ערן עושה עבודת קודש בכל מה שקשור למאחז העיניים של הנוגעים בדבר והאינטרסנטים המנסים לסמא את מאור עיני האזרחים.
  לחברת תרופות היה מלאי למכור הפוליטקאי מחמד שלה עשה ככל יכולתו ( יכולתה ), וגם לפליטי סוריה אזרחי העולם שילמו על החיסונים, אף אחד לא מפסיד כאן כי אין מתנות חינם. ושר אוצר שלא מבין בכלכלה אולי קצת במשפטים ותחביר שותף פעיל במשחק על הגב שלנו.

  השבמחק
 4. נראה לי שמדובר על שיאים חדשים של ציניות כאשר אלה שרומזים נגד שימוש בחיסון תוהים למה אין יותר חולים. אבישי מתיה מתבקש להחזיר את הפרס.
  http://edvalotan.net/2013/11/13/springboard-piss-on-all-of-us/

  השבמחק
  תשובות
  1. למה רומזים נגד שימוש בחיסון? אומרים בצורה ברורה שכל החיסון הזה זה רמאות לשם רווח.

   מחק
  2. החולים היחידים היו מהחיסון

   מחק
  3. בדיוק כך.

   לא נראה לאף אחד מוזר שהיחידים שחלו בשיתוק היו אלה שקיבלו חיסון?

   הרי זה צורח "כאן לא מדע או רפואה. אינטרסים אחרים לפנייך!"

   מחק
  4. לא נראה לאף אחד מוזר שבסוריה נדבקים מפוליו בלי חיסון? או שהשיתוקים האמורים הם כלל לא פוליו, או שמספר החולים דווקא ירד (לא שמישהו טוען שיש קשר חוץ מכם)?

   מחק
 5. הסיבה שלא מדווחים בתקשורת על התאבדויות הן החשש מתופעת ורתר (או אפקט ורתר) שבו ישנה עלייה בהתאבדויות לאחר פרסום התאבדות. אנשים שמצבם הנפשי היה קשה לפני הפרסום מקבלים "חיזוק" למעשה.

  זו לעניות דעתי, מדוע התקשורת במקרה הזה לא מעוניינת לפרסם את הדברים בראש חוצות.

  שנשמע רק בשורות טובות.
  רחל.

  השבמחק
  תשובות
  1. הבעיה היא שאנשים קורסים תחת הנטל של השיטה המוניטארית - אם התקשורת תסתיר את הרמת הקושי והיאוש של העז-רכים והצי-בור אז הם גם מתעלמים מהבעיה.

   וזה לא משנה אם התקשורת תקרא לזה בשם "תופעת ורטר" (או בעצם למה לא ורד? ורד נשמע יותר טוב), זה עדיין התעלמות מהבעיה המרכזית.

   מחק
 6. גידי מה אתה רוצה? ערן לא התייחס לתהליך אם הוא בעד או נגד אלא לפוליטיקאים שמדברים ללא כיסוי ועוד בכנס שלא קשור ישירות לנושא. לגבי הפוליו כבר אמר אחד: או"מ שמום. מספיק לשמוע את כמות הגינויים חסרת הפרופורציות כנגד ישראל כדי להבין שלא צריכה להיות בעיה גדולה לנציגי האו"מ לשקר.

  אנונימי (אפקט ורתר). הגישה של התעלמות ממצוקות נפשיות של בני אדם רק מחזקת בהם את התחושה של מצורעים. סביר להניח שאם יתחילו לפרסם מקרי התאבדויות יתרבו המקרים בטווח הקצר, אך בטווח הארוך, כמובן בהנחה שישונה השיח והיחס תיהנה ירידה. בכל מקרה אם תימשך ההתעלמות אחוז המתאבדים רק יעלה.

  השבמחק
 7. אני דווקא חושב שלפיד דיבר על התהליך המדיני בעקבות הפגישה שלו עם קרי וכל מיני תובנות שנבעו ממנה

  השבמחק
 8. ערן,
  פוסט מצויין ומעשיר.
  אני רוצה להתייחס לעניין האנשים ששורפים את עצמם בשל המצב הכלכלי שלהם.
  אני מסכים איתך שהמצב הכלכלי יותר חשוב מכל קשקוש כזה או אחר בנושא תהליך השלום, מריבות פוליטיקאים ושערוריות עם זמרים.
  אני מסכים איתך שצריך כל הזמן לעודד חשיפה תקשורתית ציבורית של המצב הכלכלי.
  יחד עם זה, זה שאנשים שורפים את עצמם בגלל המצב הכלכלי - זו בחירה שלהם בלבד.
  האחריות היא לא על ראשי המערכת הפיננסית ולא ראשי הממשל. כשאדם שורף את עצמו למוות זו החלטה באחריותו בלבד. אף אחד לא שורף אותו, זה הוא בעצמו מחליט. זה לא נעשה בכפיה.

  כשאנחנו מפרידים את ראשי הבנקים והממשל מעצמנו ואומרים: "הם גדולים וחזקים ופוגעים בנו", זו אוטומטית אומר: "אנחנו קטנים וחלשים ונותנים שיפגעו בנו".
  אין אנחנו והם.
  יש רק שיטה שפוגעת בציבור והאחריות על הציבור לשנות את השיטה.
  דרך טובה ועובדת לעשות זאת היא לעורר.
  דרך שלא עובדת זה להאשים (פוליטיקה ישנה?).

  תודה על כל המידע שאתה מביא לידיעתי ולידיעת הציבור. זה סופר חשוב לי ואני מפיץ את זה בכל הזדמנות.
  אני בטוח שבסוף השיטה תשתנה ויהיה כאן טוב יותר.

  השבמחק
  תשובות
  1. זה כמו להגיד לאדם תירה בעצמך או שאני יורה בבן שלך.
   לפעמים הנסיבות שאנחנו כחברה מייצרים גורמות לאנשים לבצע החלטות שבמצב אחר לא היו לוקחים
   לדעתי זה כן אחריות של החברה

   מחק
  2. לדעתי זה גם וגם

   מחק
 9. תומר,
  אני לא חושב שהטענה היא נגד זה שמצליחים לשרוף את עצמם.
  הנקודה החזקה היא שזה דוגמא לאירוע שאמור להיות מאוד מתוקשר, ואפילו הוא לא מדווח.
  ואם היו שישה כאלה עד עכשיו, אז בכלל אין מנוס מלהסיק שעושים את מירב המאמצים לסמא אותנו ממה שבאמת קורה סביבנו.
  או בפחות עדינות - שוטפים לנו את המוח.

  עמית

  השבמחק
 10. היתה היום כתבה/מאמר ב-YNET על משק המים ( http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4463162,00.html ), משום מה העבירו אותה למדור שולי של סביבה במקום כלכלה... כבר תקופה ארוכה אני עוקב אחר ההתפתחויות במשק המים בארץ החל מההפחדות שגדלנו עליהם שאין מים ("חבל על כל טיפה") הביזבוז הענק של מים שראיתי במו עיני במהלך השירות הצבאי, הפחדות נוספות של הציבור דרך "ישראל מתייבשת", איסור השקיית גינות וכל זאת על מנת להעביר בשקט ובביטחה את רכבת הכסף מהאזרחים אל גופים אינטרסנטים אחרים: תחילה במכירת הפטנטים של מתקני ההתפלה לגורמים מחוץ לארץ וגזירת קופון , בניית מתקני התפלה במליוני שקלים של הציבור, שוב גזירת קופון ולקיחת הלוואות, הפרטת נושא משק המים לידיים פרטיות-הקמת תאגידי המים, עוד כמה ידיים נשלחות לכיסים שלנו, גביית מע"מ על המים, עליית תעריפים...
  רק שבכתבה ציינו שהכל בגלל טעות במחקר על משק המים....מי עדיין מאמין להם?!
  מי שמגיע לב"ש עיר מדברית בירת הנגב לא יכול שלא להבחין באינפלציית המזרקות המבצבצות בכל כיכר ופינת רחוב, תמונה אבסורדית למצב התודעתי שגדלנו וחונכנו לתוכו, משהו כאן רקוב ורקוב מאוד.

  רכבת הכסף שלנו יצאה או יותר נכון הפליגה ואנחנו עוד פעם יצאנו פריירים.

  השבמחק
  תשובות
  1. בזבוז המים הכי גדול הוא בתעשיית הבשר והחלב, ויש סיבסוד רחב מאוד של מים עבור התעשיות הנ"ל.

   אני אישית לא טבעוני אבל צמצתי משמעותית את הצריכה של המזונות הללו, ובחלט ממליץ לאחרים לעשות זאת גם.

   מחק
  2. מסד 15:15, לא משנה מה אתה אוכל אבל גם אתה שבוי תודעתית בקונספציה שהשתילו לך במשך שנים, את הפיתרון לבעיה המדומה אתה משליך על תעשייה כזו או אחרת.
   תבין שזו הדרך: יוצרים מצג של בעיה קיומית (מחסור במים) ולאחר פרק זמן מביאים לך את הפתרון שהוא אף פעם לא חינמי או נטול אינטרסים (תאגידי מים, עליית תעריפים, מע"מ. מתקני התפלה גרנדיוזים וכו').
   גם את האג'נדה לצימצום או ביטול תעשיית הבשר מובילים גופים גדולים בעלי אינטרסים כמו תעשיית המזון המהונדס, לא זה לא מפתיע שבתזמון פלאי עם העליהום על תעשיית הבשר הציגו שנה שעברה את ההמבורגר המהונדס הראשון... וגרי האלים ואידיוטים שימושיים אחרים הולכים אחריהם בעיניים עצומות, גונבים ראשים כרותים ממשחטות וזורקים בחוצות העיר.

   מחק
 11. לגבי פוליו - הייתה התפרצות של פוליו בסוריה, מדינה שכנה לנו, לפני חודשים מועטים. יש להניח שהמלחמה שם ערערה את משטר החיסונים. זה אומר שהווירוס נמצא לא רק בישראל אלא גם באזור כולו (במצרים הוא התגלה עוד לפני שהתגלה בישראל), והוא גם תוקף כשהוא יכול. ב-29/9 דווח ב"הארץ" שתפוצת הנגיף בארץ הצטמצמה שוב לאזור צפון הנגב בלבד http://www.haaretz.co.il/news/health/1.2128471 זה סימן מעודד. האם זו תוצאה של החיסון או שזה היה קורה בכל מקרה? קשה לדעת, אבל ההתפרצות בסוריה מראה שהנגיף לא נעלם בקלות. בכל מקרה, לא היה דיווח אחד של התפרצות המחלה בגלל החיסון, כלומר, החיסון עצמו בטוח.

  לגבי המו"מ עם הפלסטינים - אני לא חושב שיש כאן הסחת דעת. ההזנחה של הסוגיה הפלסטינית היא עניין מסוכן. הפלסטינים נחלשו מאוד בעקבות כישלון האנתפאדה השנייה (הכישלון שלהם, אבל מאות רבות של ישראלים נהרגו) ובגלל הקרע הפנימי בין "פתח" ל"חמאס". אבל ההיחלשות שלהם מטעה - הבעיה לא נפתרה (בניגוד למה שבנט טוען). זה לא סותר את העובדה שצריך לטפל בבעיות חברתיות-כלכליות.

  השבמחק
  תשובות
  1. רצית להגיד שאף רופא בכיר לא הודע שהמחלה קשורה בחיסון. היו מספר מקרים בהם דיוחו שהילדים שנראו בריאים לגמרי לפני החיסון חלו תוך מספר ימים מקבלת החיסון, רק הרופאים כמובן אמרו שאי אפשר לקבוע בוודאות קשר לחיסון. למרות שבמקרה אחד רופא בכיר קצת פחות אמר שהשיתוק בא בגלל החיסון אבל השתיקו אותו מהר.

   מחק
  2. ילד מגיע חולה כמה ימים אחרי שקיבל חיסון נגד פוליו. האם המחלה היא תוצאה של החיסון? לאו דווקא. יש המון גורמים אחרים שיכולים לגרום למחלה - הידבקות באיזו מחלה זיהומית שמסתובבת באוויר, נשימת אוויר מזוהם, אכילת מזון כלשהו שאליו הוא רגיש, בעיה ספונטנית (כמו מחלה אוטו-אימונית). עד היום לא היה אדם אחד עם ידע רפואי וניסיון שמצא קשר בין החיסון הנוכחי נגד פוליו לבין מחלה כלשהי. גם נתוני התחלואה מראים שרמת התחלואה ואופי המחלות אצל ילדים לא השתנו.

   מחק
  3. דרור ק, שמע, כאב לילד בן פחות משלוש, ביום בהיר אחד בשלהי חודש אוגוסט האחרון לאחר מספר שבועות שמבצע חיסוני הפוליו הגדול יצא לדרך, החל הילד לצלוע, שאלנו אותו עם כואב לו אך הוא רק ענה שהוא לו יכול להזיז את הרגל, התחלנו לסחוב אותו על הידיים לכל מקום והוא היה זוחל או מדדה כשיכל. הילד לא חוסן אך היה במגע עם ילדים שכן, רופאת הילדים אמרה שיש לחכות ולראות אם זה יתפתח או ישאר.
   התופעה נעלמה וחזרה לאחר מספר ימים באותו האופן ונעלמה לאחר יום .

   אני לא מאחל לאף אחד להכנס לסטטיסטיקות איומות אך רמת הסבירות לקשר בין החיסון לתופעה גדול. וכאב דואג לא מעניין אותי מה האינטרסים של הנוגעים בדבר אני דורש שקיפות ואמת.

   מחק
  4. תופעה דומה קרתה גם לאחיין שלי כשהוא היה תינוק, ובתקופה ההיא לא היה שום מבצע חיסונים מיוחד. התופעה הזאת מוכרת לרופאים והם גם חייבים לדווח עליה אבל היא לא נגרמת בהכרח מווירוס (לפי מה שפורסם, יש נוהל שלפיו הרופאים חייבים לדווח על כל תופעה שמזכירה פוליו, אפילו אם בדיעבד מסתבר שלא מדובר בפוליו). לפי הנתונים שפורסמו בעיתונות, לא נרשמו השנה יותר מקרי שיתוק מהסוג שתיארת לעומת שנים קודמות, ואין סיבה להניח שתוספת החיסון גרמה למקרי שיתוק (כלומר, כשבדקו את הילדים, לא מצאו עדות רפואית לקשר בין החיסון לשיתוק).

   אני לא מאחל לאף אחד דבר כמו שתיארת, זה נורא קשה (אם כי בד"כ זה נעלם אחרי זמן-מה, אז הורים מנוסים צריכים להגיד להורים צעירים לדאוג, אבל לא להיבהל). בסופו של דבר, החיסון נגד פוליו נועד למנוע מקרים כאלה, אבל תופעות של שיתוק מהסוג הזה יהיו גם אם יצליחו להכחיד את הנגיף, כי הנגיף הוא לא הגורם היחיד. בכל מקרה, הניסיון לקשור את מבצע החיסון למקרים כאלה של שיתוק הוא פשוט לא רציני וסתם מעורר פאניקה מיותרת. וצריך כמובן לזכור שכשנגיף פוליו פראי נמצא בביוב, הסיכוי ללקות בשיתוק גדול יותר.

   מחק