יום שלישי, 16 באוגוסט 2011

מי קרא את סעיף 27 בחוק הווד"לים?

מה לא עשו בממשלה על מנת להאיץ את החוק שנקרא 'חוק הליכי התכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים': נתנו קרקעות בחינם, חייבו קבלנים לפי תשלום סופי על הדירה, קיצרו תהליכים ,חתכו ועדות , שינו נהלים, כופפו את הבירוקרטיה אבל דבר אחד הם לא עשו. חברים הכירו את סעיף 27 בחוק הווד"לים. הסעיף שמביא את הסעיף.

חוק הוודלים הוא חוק שנוי במחלוקת אבל על דבר אחד כולם מסכימים: הוא יקל על מצוקת הדיור על ידי האצת הבנייה למגורים- כך לפחות מכרו לנו אותו בממשלה ובתקשורת. מהנקודה הזאת נתנו לנו להתנגח ביננו לבין עצמינו אם כן ירויחו מזה הטיקונים או לא ירויחו , תהיה פגיעה בסביבה או לא תהיה. זה לא שכל הנושאים האילו לא חשובים ,הם חשובים מאד אבל הם מסתירים את הבעיה האמיתית של החוק וכאן אני רוצה להפנות אתכם לסעיף מס. 27 בחוק שאומר במפורש שאם הקבלנים שקיבלו את הקרקעות בחינם והכל בשם האצת הבניה והמחיר הנמוך לא יתחילו את הבנייה בתוך שלוש וחצי שנים מרגע החלת התוכנית אז ...לא יקרה להם כלום ! או בשפת החוק :
לא הוחל בביצוע התוכנית בפרק הזמן האמור ,לא יפקע תוקפה..
המשמעות היא שהקבלנים כלל לא מחוייבים לבנות מעצם העובדה שאין שום סנקציה נגדם במקרה שלא יעמדו בתנאי החוק ויותר מזה , תיאורטית הקבלן יוכל גם להישאר בעל הקרקע שקיבל בחינם כמה זמן שיחפוץ, מבלי שיצטרך להעלות עליו אפילו לבנה אחת.
המסקנה המדהימה כפועל יוצא מסעיף זה הוא שחוק הווד"לים לא רק שלא יאיץ את הבניה אלא אפילו יעכב אותה בהרבה שנים. מה שהקבלנים יעשו זה דבר פשוט: הם ימתינו עד שמחירי הנדל"ן ירדו בעשרות רבות של אחוזים ואז המחירים הסופיים "הזולים" שעליהם התחייבו ייחשבו כבר מספיק יקרים על מנת שיוכלו לגזור קופון שמן על אדמת החינם שקיבלו. בינתיים כל מחוסרי הדיור יצטרכו לחכות עוד שנים רבות ואולי עוד עשרות רבות של שנים עד שמשהו בתוכנית יזוז.
אמנם החוק מדבר על כך שהועדה המחוזית יכולה (לא חייבת ולא מוכרחה) במקרה שהבניה מתעכבת לשנות את התוכנית, להתלותה או לבטלה אבל פה מגיעה השאלה מהי ההגדרה של תחילת הבנייה? תחילת הבנייה לפי החוק מתיחסת לקבלן שסיים לבצע "20% מכלל כל עבודות התשתית המתוכננות בשטח התוכנית" . כלומר יש "התחייבות" רק לסיים 20% מהעבודות רק אחרי 3 וחצי שנים וגם זה רק מעבודות התשתית, ומה אחר כך? כל קבלן לדרכו ילך : ירצה, יסיים את הבנייה, לא ירצה, יפסיק אותה. אנחנו בינתיים נחכה בסבלנות. ולהזכירכם, גם אם לא יעמוד הקבלן ב20% הללו אז לא קרה כלום תרתי משמע, גם ככה הקרקע עלינו.

לקישור לחוק הצעת חוק הליכי התכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים

4 תגובות:

 1. ישראבלוף! איפה התקשורת? טוב ברור איפה היא..

  השבמחק
 2. כשהציבור בפאניקה אפשר להעביר כל חוק וכל שטות בממשלה

  כוחות החמדנות:1
  הציבור:0

  השבמחק
 3. מה נעשה ערן? אין לנו על מי לסמוך אלה על אבינו שבשמיים, הםפשוט חבורית נוכלים

  השבמחק