יום שלישי, 5 בנובמבר 2013

5 הדרכים של לפיד להראות עשיה ולא לעשות כלום

לפני לפיד עומדת ההכרעה: אפשרות אחת היא להוריד את מחירי הדירות ומנגד להעלות את המס כדי לכסות על ההפסד הצפוי של המדינה מההכנסות בנדל"ן. אפשרות שניה היא להראות עשייה כאילו הוא פועל להורדת מחירי הדירות ולהשאיר את המיסים בשיעורן הנוכחי.לפיד יודע היטב שהאפשרות הראשונה תהיה המסמר האחרון בארון הקבורה הפוליטית שלו. האפשרות השניה נותנת לו אפשרות לשרוד עוד קצת זמן תוך הפרחת תקוות שווא שבעוד X שנים יהיו פה מחירים שפויים. הנה 5 שיטות של לפיד למשוך זמן. וגם העובדה שחושפת את הבלוף הגדול מאחורי כל פעילותו.


1. לפיד הקים קבינט שמתפקד כמשרד יחסי הציבור של יש עתיד
"בנו של לפיד השתתף בישיבה סגורה של קבינט הדיור" - זעקו כותרות העיתונים לפני כארבעה חודשים. הבעיה ,אם לא שמתם לב, היא לא בעצם נכחותו של הבן לפיד בישיבה ,אלא שישיבת הקבינט היתה סגורה. האם מישהו שאל עצמו פעם למה ישיבה שעוסקת בבלוקים ומלט צריכה להיות סגורה?  איזה סודות עולים בדיונים שזה כל כך סודי? האם יתכן שחלק מהבתים שיוקמו ישמשו כבסיסים לשעת חירום או שיש כוונה להציב סוללות כיפות ברזל בין דודי השמש?  אולי יתכן בכלל שחשיפת הדיונים תחשוף גם את הבלוף הגדול בפעילות הקבינט? בכל מקרה איפה שהציבור לא  דורש שקיפות, ניתן למכור לו כל תוכנית שהוא רק רוצה לשמוע . הכל מבלי שיהיה צורך לפרט אם התוכנית בכלל ישימה, מה הבעיות וההסתיגויות מאחוריה ,מה המקור התקציבי שלה,היעדים בתוכה  וכו'  2. לפיד מקים ועדות בסגנון בבבושקה 
מכירים את בבושקה - הבובה בתוך בובה? זו גם השיטה של לפיד למשוך זמן. מיד אחרי שנבחר הקים את קבינט הדיור. הקבינט החליט להרחיב את פעילות ועדות הדיור הלאומי (מיד נרחיב עליהן). בנוסף לועדות הוא החליט להקים עוד  סוג של קבינט דיור -הפעם קראו לו בשם מטה הדיור הלאומי. במקביל הוקם צוות נוסף שכונה "צוות 90 הימים". צוות 90 הימים הגיע ל150 ימי דיונים ואחרי כל כך הרבה זמן נחשו מה המסקנה שהגיע אליה?  כמובן, להקים גוף נוסף שיקרא הפעם המוסד לתכנון לאומי.
אז בחצי שנה הקים לפיד קבינט דיור ,שהרחיב את הועדות לדיור לאומי ואחרי כן הקים מטה לדיור לאומי וגם הקים במקביל צוות לפתרון בעית הדיור ,שהמליץ בעצמו על הקמת מוסד לתכנון לאומי. חד גדיא חד גדיא. ורגע..לא שכחנו משהו בתהליך? אה נכון, לבנות דירות.

3. לפיד תומך בחוקים שתורמים לתדמיתו אבל לא לפתרון לבעית הדיור
 אחת הכותרות הראשונות שיצאו מהישיבות הסודיות של לפיד בקבינט הדיור היתה להאריך את חוק הוד"לים (ועדות לדיור לאומי). מה אומר החוק בשפת העם? החוק נועד במקורו לאשר במסלול מהיר בניה של כ60 אלף דירות חדשות מידי שנה כפתרון למצוקת הדיור. בפועל זו מכונת הבלוף הגדולה ביותר של הממשלה ,שכן חוק הודלים מייצר כותרות. הרבה כותרות. פה כותרת על מאות דירות שאושרו ושם כותרת שאושרו אלפי דירות .לקורא המבולבל נראה כאילו הממשלה נעה במרץ לפתור את בעית הדיור. אלא שפה נמצא העוקץ: ביד אחת הממשלה מאשרת דירות לבניה אבל מהצד השני היא מונעת פיתוח תשתיות שיאפשרו את בניית הדירות בפועל. לפיד מבטיח להסיר את החסמים האלה אבל מאיפה ילקחו המיליארדים להסרה הזו? זה רק הזבוב על הקיר והבן של לפיד יחד עם החברים בקבינט הדיור הסודי יודעים.. או שלא יודעים ולא רוצים שנדע על כך.

4. לפיד משחרר לעיתונות הודעות על תוכניות דיור גרנדיוזיות חסרות בסיס
עלות התוכנית הכוללת  של יאיר לפיד להורדת מחירי הדיור היא 30 מיליארד ש"ח. רק לפני כמה חודשים לפיד אמר שהאוברדרפט שירש משטייניץ הוא אדיר, ושאין ברירה הוא חייב להעלות מיסים ולהטיל גזירות. הנגיד פישר זעק אז על גודל הבור וברח לארה"ב כל עוד נפשו בו, ואפילו לכמה אבות טריים לא מצא לפיד מעט כסף כדי שיוכלו לעזור בהחלפת החיתולים בשמונת הימים הראשונים להולדת בנם. עכשיו פתאם מסתבר שיש לנו "עודף אדיר" של כסף. כל כך אדיר שהוא פי 10 מכל התקציב שנוסף לתקציב הבטחון בשבוע שעבר . מבולבלים? גם ככה ההצבעה רק על אישור כל התוכנית הזו בממשלה תתרחש בהערכה הכי אופטימית לכל המוקדם רק במרץ 2014. עד אז ,תסמכו על לפיד, יקומו עוד ועדות שיעלו עוד הצעות למרץ 2015.

5. לפיד שולף שוב את נשק יום הדין שלו :הפרד ומשול.
אחרי שהחרדים הם מבחינת לפיד קלף שרוף,עובדי הנמל כבר לא מעניינים ועל המתנחלים מגן אחיו, החליט שר האוצר לסמן את האויב החדש של מעמד הביניים -הקיבוצים. לפיד מאיים עתה כי ילאים קרקעות של הקיבוצים אם אלה לא ישחררו אותן מרצון.  בינתיים מכונת היחצנות (בעלות של 950 אלף ש"ח -מכספי ציבור) בונה לשר האוצר שלנו תדמית של אחד, שלא חושש לצאת לקרב נגד הכי חזקים והכי מרגיזים שגרמו לבועה בשוק הדיור ,שהם הבנקים...אה סליחה - הקיבוצים.
המאבק הזה של הפקעת הקרקעות יכול לעלות למדינה מאות מיליונים רבים שישולמו כפיצויים. מקור הכסף כאמור סודי. המאבק הזה כרוך בנוסף בבחירת קרקע ראויה, בהליכי תכנון קפדניים, בשחרור הקרקע מידי החקלאים או הקיבוצים, בדיונים משפטיים, בהקמת תשתיות ובשיתוף פעולה של כל הגורמים. כל זה יסתיים סביר להניח כשנכדו של לפיד יתמודד לקדנציה בכנסת בשנת תשק"ר. והכי עצוב בכל הסיפור הוא שהמדינה לא צריכה כלל להפקיע קרקעות מהקיבוצים. לפני שני עשורים כבר החזירו הקיבוצים כ- 20 אלף דונם למדינה באזורי הביקוש הכי חמים. נחשו כמה דירות בנתה עליהן הממשלה? כמה עשרות אלפים? אלפים? התשובה היא : אפס. אבל אם אפשר לסמן אויב חדש ובו בזמן להציג את שר האוצר כאחד שנלחם ב"כוחות הרשע" למען מעמד הביניים -אז למה לא?

ואחרי כל  זה  מתברר מנתוני משרד השיכון שפורסמו השבוע הנתון המדהים ,שכלל לא קיימת בעית היצע של דירות במדינה. אבל גם פה שימרו את המידע הזה ביננו - אל תפריעו למכונת יחסי הציבור של לפיד לעשות את עבודתה. אחרי הכל,שילמנו לה הרבה כסף כדי שתעבוד עלינו.

43 תגובות:

 1. ואם כבר יבנו(ולא יבנו) המון דירות אז נסיים כמו ספרד עם דחפורים שהורסים שכונות רפאים שאין מי שיגור בהן, כי סתם בנו והסיבה למחירים הגבוהים לא הייתה קשורה להיצע. אוף.

  השבמחק
 2. זה מה שקורה כשבוחרים מנהיגים שהיון עתונאים או עורכי דין, הם רגילים ויודעים איך לעשות הצגה מכל דבר בלי שיש לו תוכן ואיך להאדיר את שמם בלי שתהיה שום תועלת למעמדות הנמוכים. זה מתאים לכלכלה המודרנית, כשמישהו תופס את השילטון הוא מיד דואג למצב הכלכלי שלו ושל הקרובים לו ולא למדינה. מישהו באמת האמין שלפיד יפתור איזה בעיות? אנחנו צריכים לבקש מקלינטון שיבוא להיות ראש הממשלה, או להקים מלוכה

  השבמחק
 3. אמרת את הכל עם צמד המילים "הפרד ומשול".

  השבמחק
 4. ערן. הקישור האחרון לוקח אותנו לראיון של יבגני אצל גיא זוהר. אני לא יודע אם לכך התכוונת אבל זה קישור מושלם לסוף המאמר המושלם. בראיון של יבגני הוא מונה שלוש סיבות לטירוף עליית המחירים. ריבית נמוכה , ריבית נמוכה , ריבית נמוכה.
  אכן כן זו טענתנו מראשית התנפחות הבועה בזמנים שכל המדיה הייתה בהכחשה מוחלטת. הבועה כמובן אינה בועה הנדסית. זה לא שהגיעו מיליון עולים בשנים האחרונות.
  הבועה היא בועה מוניטארית שנובעת משיטה מוניטארית והפתרון למצב יכול להיות אך ורק מוניטארי.
  אפשר כמובן לעבור דרך פיצוץ לא מבוקר , מיתון קשה, ושקיעה לשנים רבות של כלכלה מדוכאת בגלל מחסור בכסף. או שאפשר לנסות את הדרך שאנחנו מציעים. מעבר מבוקר לשיטה שונה לרווחת כל האזרחים.
  כל עוד מדברים על פתרון הנדסי לבעיה מוניטארית נדע שאנחנו בדרך לאפשרות הראשונה.

  השבמחק
  תשובות
  1. אורי
   זו לא טעות. יבגני וגיא זוהר מנתחים שם את דוח משרד השיכון שאומר שאין בעית היצע.

   ערן

   מחק
  2. ערן,
   ברור שאין בעיה בביקושים לרכישת דירה/שכירות כי אדם יכול להשכיר דירה אחת ולא גר ב2-3 דירות במקביל לכן ברור שאין בעיה בביקושים ואז נשאלת השאלה אין בעיה בביקושים וגם אין בעיה בהיצע אז למה המחיר גבוה ? זה המחיר הראלי ? ברור שלא !. בעיית הדיור לרכישה או לשכירות זה בעיית היצע כי הביקושים לדירות ושכירות קשיחים זה כמו ביקוש ללחם ביקוש קבוע .

   מחק
  3. מיכאל, הביקוש לשכירות הוא פחות קבוע ממה שאתה חושב. המערכת כביכול סגורה אבל כשהלחץ גבוה אז הקיטור מוצא מאיפה לצאת - יש כאלה שחוזרים להורים, יש כאלה שעוזבים לחו"ל, ואני לא מדבר רק על מחלקת היורדים, אלא גם על ההיטקיסטים שלא היו מסכימים לרילוקיישן בחיים והיום שואלים את הבוס אם זה רלבנטי. כמו כן, כל אדם שמוריד איכות - יורד לדירה קטנה או רחוקה יותר מפנה דירה יקרה יותר, מה שיכול ליצור בועות מקומיות ביחד עם שפלים מקומיים. נטען כי בתל אביב יש התקררות בשכונות מסוימות (לא בדקתי על בשרי אבל המועד קרב) בגלל שספציפית בהן אין מספיק אנשים לספק את כמות הדירות להשקעה... כולם התפיידו למקומות אחרים.
   וכמו שאמיל אומר להגיד אצלנו: בעיית היצע הייתה גם ב2006-2007. מה קרה פתאום? כולם נזכרו שיש בעיית היצע? או שיותר הגיוני שפתאום "נולדו" ביקושים חדשים כתוצאה מהZIRP של פישר?
   אגב, גם הביקוש ללחם הוא לא באמת קבוע, אני לא יודע מאיפה אתה מביא את הקלישאה הזאת... הרי קינג ביבי אמר שאם אין לחם פשוט נאכל עוגות!

   מחק
  4. לדיעתכם,
   יבגני ממש לא בסדר!
   כתבתי באתר שלו תגובה בה אני מתלונן (בנימוס)
   שהאתר שלו מגמתי ולא טורח לפרסם כתבות רלוונטיות כמו זו:
   http://www.calcalist.co.il/real_estate/articles/0,7340,L-3615931,00.html
   כי הכתבה הזאת לא מסתדרת לו עם התאוריות והתקוות.
   על אף שאני מסכים עם יבגני שיש בועת נדלן, אם האתר שלו מכבד את עצמו הוא היה חייב לפרסם
   את הכתבה הזו או כתבה אחרת שעסקה בנושא.
   הוא לא פרסם את הכתבה וגם מחק את התגובה שלי ואז כתבתי תגובה חדשה ושוב היא נמחקה.לצערי זה מראה שהוא לא יותר טוב ממדיית המיינסטרים האינטרסנטית וסותמת הפיות.
   חבל! אני מאוכזב מאוד. לא יתכן שמוחקים כתבה כזאת אחרי שהנושא גם דובר בחדשות וברדיו.
   וגם לא יתכן שתגובות שמעבירות ביקורת לגיטימית ימחקו!
   אני שוב מדגיש ששתי התגובות שלי נכתבו בנימוס ולא קיללתי ולא השתמשתי בשפה לא מכובדת!
   אני כותב את התגובה הזאת כאן כי אני יודע שיש רבים כאן שנכנסים גם לאתר שלו.
   ככה שאם אתם מתעניינים במה שקורה בעולם הנדל"ן אל תסמכו עליו עד הסוף

   מחק
  5. תודה שאתה קובע לי מה לפרסם ומה לא. Get a life
   בנוסף, התגובות שלך נמחקות כי הן נכתבות 20 פעם בכל פוסט.

   מחק
  6. אין לי דרך להוכיח לכם כי זאת מילה שלי נגד מילה שלו
   אבל פרסמתי בדיוק פעמיים. ממש לא 20 בכל פוסט. זה שקר גס ומרושע!
   ורבותי, שימו לב שהוא מודה כאן קבל עם ועדה שהוא בחר לא לפרסם את הכתבה הזו.
   עכשיו אני ממליץ לכם לקרוא אותה.
   המסקנה הברורה היא שליבגני יש אג'נדה והוא לא נותן לעובדות לבלבל אותו!
   חבל כי דווקא אני מסכים שיש בועה, אבל צריך להצמד לנתונים ולעובדות. היא כנראה עדין מתנפחת
   זאת תעודת עניות גדולה לבלוג שלך אם אתה לא מפרסם כתבה כל כך רלוונטית יבגני.

   מחק
  7. אני לא מבין מה אתה רוצה מיבגני?
   זה בלוג שלו והוא מחליט מה לפרסם בו ומה לא. אתה חושב שיש לך אג'נדה שחשוב להציף אותה ? אף אחד לא מונע ממך להקים בלוג משלך (זה בחינם) -תשקיע ימים ולילות בתפעולו ותוכל להעלות שם מה שאתה רוצה.

   מחק
  8. אם יבגני לא מפרסם משהו זאת באמת זכותו. אני לא מתווכח.
   אבל אני חושב שאתר שסוקר את בועת הנדל"ן לא יכול להרשות לעצמו לא לפרסם את הכתבה הזאת.
   אבל ניחא זאת רק דעתי. שכל אחד ייתיחס לעובדה הזאת איך שהוא מוצא לנכון.
   אני בוחר להתאכזב ולהסיק שיבגני לא נותן תמונה אמיתית של המציאות.

   מה שכן חמור כאן,אובייקטיבית, זה שהתגובות שלי נמחקו פעמיים אחרי שהעברתי ביקורת לגיטימית. זאת התנהגות של שלטון טוטליטרי. שיענה לי מדוע הוא בוחר לא לפרסם במקום למחוק את התגובות שלי. אם ככה הוא מתנהג, מה ההבדל בינו לבין ynet?
   ושוב, אם לא בא לו לענות לי אז שלפחות לא ימחק את התגובה.
   למה כל כך חשוב היה לו למחוק את התגובה שלי?
   וזה שעכשיו הוא משקר וטוען שפרסמתי את התגובה 20 פעם בכל פוסט.
   אכזבה כבר אמרתי?

   מחק
  9. איש איש באמונתו יחיה. אני מציע לך להישמע לעצתי ולהשיג לעצמך חיים. אני לא זוכר שהתחייבתי לך למשהו. לא נראה לך, אל תקרא.
   אתה מתנהג כמו ילד בגנון וזה חבל.
   הדיון הזה תם, אני לא רוצה לזבל את הבלוג הנפלא הזה בשטויות אני צריך להתמודד איתם על בסיס יומי.
   אני מצהיר קבל עם ועדה שאתה ושמכותך תמשיכו להימחק ללא רחמים.
   מעצבן ? תתמודד

   מחק
  10. לעניין דוח השמאי הממשלתי, אי אפשר להתייחס לעלייה של 5% כאשר סטיית התקן היא 30%.
   זה לא רציני ולא שווה פרסום

   מחק
  11. הדיון תם גם מבחינתי.
   וערן, אני מאוד אוהב את הבלוג שלך תודה רבה לך!
   ותודה מיוחדת שנתת לי במה להעביר ביקורת.

   מחק
  12. אתה יכול לאהוב גם אותי ? :)
   גנון

   מחק
  13. יבגני, הפסדת נקודות פה בגדול.

   מחק
  14. המקור הוא - צדיק באמונתו יחייה

   מחק
  15. יבגני אם היית יותר חכם ופחות אוהב את עצמך, היית פשוט רושם לו ישר את התגובה של ה30% סטיית תקן...

   מחק
  16. לדעתי ההארה/הערה של המתלונן היתה במקום. חבל שלא הגבת ברצינות/בחכמה... איבדת נקודות גם אצלי.

   מחק
  17. חברים
   בבקשה לא להפוך את התגובות פה לתיבת תלונות על בלוגים/אתרים אחרים.
   אתם מוזמנים להגיב לתוכן המאמר הנוכחי

   תודה על ההתחשבות
   ערן

   מחק
 5. אני רק מקווה שכל מילה פה מודלפת לפייסבוק של לפיד שמאוד רוצה להיות בעניינים.......

  השבמחק
 6. כדאי מאוד לשים את הכתבה בפייסבוק של לפיד, מפלגתו וחברי מפלגתו. לאיש אין כל כוונה לפתור את בעיית הדיור, ולו אפילו בפיקוח על השכרה שיוריד את רמת הביקוש לקנייה.

  השבמחק
 7. ואיפה הכסף? כאן:
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3616128,00.html?dcRef=ynet
  מסתבר שמתנחלים מקבלים תספורת של טייקונים.

  השבמחק
 8. מחירי השכירות עלו בחדות. אם הסיבה העיקרית לעליית מחירי הדירות הייתה הריבית, השכירויות לא היו עולות, או היו עולות מעט יחסית לעליית מחירי הדירות, כי ריבית נמוכה לא עוזרת כלל וכלל לשוכרים.

  השבמחק
  תשובות
  1. נו, ובאמת מחירי השכירות לא עלו בחדות. בתל אביב המהוללת שכר הדירה עלה באיזה 200-300 שקל בשלוש השנים האחרונות = 5% בערך.

   מחק
  2. המדינה לא צריכה להפקיע את קרקעות הקיבוצים.
   הן שלה.
   אני לא רואה מה לפיד יכול לעשות,כך שהלעג הוא שמחה לאיד ותו לא ?
   אני מעדיף את זה על התופעה בה בכל פעם שקיצוץ בתקציב הביטחון צץ
   על סדר היום,למחרת אחת מהשכנות שלנו מותקפת.
   לגמרי במקרה כמובן...

   מחק
  3. שכירות כן מושפע פסיכולוגית ממחירי דיור... אין קשר לוגי, יש קשר פסיכולוגי

   מחק
  4. מחירי דירות עלו לא 40% או 50% בגלל ריבית ועוד אחוז מסוים בגלל מחסור...
   זה עלה 99% בגלל ריבית. א' בגלל הגדלת ביקוש עקב תשלומי משכנתא נמוכים ו ב' כי ההשקעה האלטרנטיבית הפסיקה להיות כדאית וכל אלה שיש להם כסף קונים דירות. זה כל כך ברור ....
   וכל מיני גורמים מנסים להסית את דעת עם ה"מחסור" בדירות... בשנים אחרונות כמות הבנייה רק עולה...
   מחירים התחילו לעצור כי הגיעו ל תשואה נמוכה יחסית...

   מחק
 9. ערן, לדעתי צריך להוציא עיתון חינמי, שיקרא 'הכלכלה האמיתית' או משהו אחר אם תרצה ושיחלקו אותו ברכבת למשל בתור התחלה כמו שמחלקים שם את 'ישראל היום', 'ידיעות אחרונות', ג'רוסלם פוסט' וכו'.
  מאיפה הכסף לעיתון? תרומות. אני מוכן לתרום 100 שקל בתור התחלה. אני בטוח שיש כאלה שיכולים לתרום יותר ולא חסרים אנשים שיתרמו לפרויקט כזה. גם אם יתחיל בקטן, אפילו 100 עיתונים בתור התחלה, האפקט יהייה עצום לדעתי. אנשים יתמכו ויעזרו. אני מציע לעזור.

  רוב האנשים, ותסלחו לי על אופן ההתבטאות - ישתו מה שיתנו להם. אם זה בחדשות ערוץ 2, בעיתונים או משודר בכלבוטק - זאת האמת בשבילם. כל השאר סתם קונספירציות. ויש עוד נקודה מעניינת. שמתי לב לתופעה של אנשים שצפו בתכנית של כלבוקט למשל, על ההתעללות בחיות ב'זוגלובק', אמרו זה נורא ואז הלכו לקנות עוד שניצל כי בדיוק נגמר (בלי לשפוט בבקשה). אבל כשזה נוגע לכיס... תנסה לשדר בכלבוטק שהבנקים מייצרים את הכסף יש מאין... מבטיח לך אף אחד לא יתווכח עם רפי גינת.
  ואיך אמר הנרי פורד... אנחנו כבר יודעים מה הוא אמר.. ומי שלא יודע ידע תוך דקות לאחר תשדיר שכזה.

  אז למה לא לתת לאנשים לשתות קצת אמת? זו לא פעולה קיצונית או מטיפה. גם אנחנו כותבים את דעותינו רק שאלה קצת יותר מחוברות למציאות ולמה שלא יופיעו גם-כן בעיתון שמחלקים ברכבת או לפני שעולים לאוטובוס?

  אז ייצא עיתון אחר אתם אומרים, שיכחיש את מה שאומר העיתון 'הכלכלה האמיתית' וזה ממומן ע"י גופים עשירים ואינטרסנטים וכותבים בו אנשים ידועים ובלה בלה בלה זה לא יעבוד? לא הייתי דואג.

  כאן פועל עיקרון האור והחושך וזו נקודה חשובה. בחדר בו דולק האור, לא משנה כמה ארגזים עם חושך יכנסו פנימה, החדר ימשיך להיות מואר.

  כשאדם נחשף לאמת מערוץ שהוא נותן בו אמון מוחלט בדרך-כלל כמו "עיתון", אז קשה מאוד יהייה לסבן אותו, במיוחד כשהאמת ממשיכה לצאת לאור בדרכים שהוא אוהב ורגיל. מה גם שזה יעודד אנשים לבדוק בעצמם. זה כבר משהו ששווה בדיקה. התעללות בעופות? את מי זה מעניין.. (אני כותב זאת בצער). אבל שלא תעיזו לגעת לי בכיס!
  הרי הממשלה, בנקים, טייקונים וכל שאר הדברים האלה יודעים שאנחנו יודעים. זה לא מעניין אותם.
  אבל אתה יודע ממי הם הכי מפחדים? מהציבור. זה שרואה חדשות וכלבוטק.
  מה זה כלבוטק? זה בדיוק כמו יאיר לפיד. מדי פעם בוחרים איזה שעיר לעזאזל כדי להסיט אותנו מהדברים שלא רוצים שנדע או נחקור בעצמנו. זה נותן תחושה כאילו יש מי שדואג לנו ובודק וחוקר את כל המחדלים והסטיות וכשמשהו כזה חמור מתגלה, משדרים אותו בכלבוטק. זהו! כל שאר העניינים בסדר.

  כשמספיק אנשים יקראו על זה בעיתון, כי אי-אפשר להתווכח עם מה שכתוב בעיתון - אז יקומו באמת ולא יתנו לדבר כזה להמשיך. בהתחלה זה אולי יפיע כמחאה גדולה אך הפעם כזאת שלא תשקוט כי לא ניתן יהייה למרוח אותנו יותר (אמן). אנשים יהייו מוכנים לספוג משבר ברגע שיידעו ויכירו שהעיוות הוא אמיתי וקיים והמצב לא ישתנה אם נחכה ללפיד, לביבי או לדוח מבקר המדינה.

  אני מציע במלוא הרצינות את עניין העיתון. לדעתי זה יקפיץ את השיח המדובר כאן ויעצים את המודעות בקרב הקהל הרחב המגוון, קצת כמו אדוות מתפשטות באגם שהושלכה אליו אבן קטנה.

  משהו נוסף תרשה לי להציע. כדאי, בשביל האיזון, לציין גם את הדבר הבא, אפשר מזוווית שונות או במילים אחרות: אם במודע או לא במודע, אם במכוון או שלא, המונים מאיתנו תורמים לכלכלה להתנהל כפי שהיא. אפשר למנות כמה סיבות אך מאתגר לנסח אותן כך שלא יתפרשו ביקורתיות מדי. צריך לחשוב איך עושים את זה.
  אני מציע זאת כדי שלא נצטייר כאילו אנחנו רק צועקים לפיד אשם, פישר אשם, השכן שלי אשם!
  שימו לב שכשמצביעים על מישהו, אצבע אחת מצביעה קדימה ושלוש אחורה. חשוב שאם עיתון, אז כזה שמעודד גם לקיחת אחריות ולא כזה שרק מצביע לעבר אשמים למיניהם. אני חושב שזה יכול לעזור לעדן פעולות של ממש אם יתרחשו ויעזור לאנשים להבין שהם-אנחנו האחראים האמיתיים למצבנו, גם הכלכלי, ואנו אדונים לגורלנו. אם חשוב לנו, ואני מאמין שכן, אפשר להפוך את היוצרות ולהביא ממצב של ארץ אוכלת יושביה לארץ זבת חלב ודבש.

  אז מה אתה אומר?

  אור

  השבמחק
  תשובות
  1. אור היי. בגדול אתה מדבר על הפצת האמת שלנו בדרך נוספת. השאלה היא יחס עלות תועלת. הפקת עיתון יומי וחלוקה שלו בכמות שתעשה שינוי היא מתכון להתאבדות. אם יש תרומות לקידום הרעיון צריך לנצל אותם להפצה במדיה החדשה. הכתבה על הכלכלה האמיתית במאקו הגיעה לכמות צפיות של 40,000 זוגות עיניים. אתה מכיר יחס עלות תועלת כזה במדיה מודפסת על נייר.
   נכון שחייבים לשפר כל הזמן את רעיונות ההפצה של המסר אבל אני חושש שהדרך שהצעת אינה ישימה עבורנו.

   מחק
  2. אור שלום,אני קראתי את הרעיון שלך ואני חושב שהוא נפלא,אומנם ישנה בעיה כספית חמורה כי אני מניח שזה לא עניין של מאות שקלים,אבל וזה לאורי ירון:ישנה סוגיה אחרת,אם כל הכבוד למאקו וכל מה שברשת שזה מעולה,ועוזר עד מאוד,זה יותר לאנשים שמחפשים את זה,ויש להם רצון ללמוד ו\או לפתח את הידע שיש להם.
   הרעיון בעיתון חינמי הוא:שזאת המדיה הישנה,המדיה של בעלי האינטרסים,המדיה שרוב הציבור מעל גיל מסוים קורא בשקיקה ומפנים כל פיסת מידע ממנה כאקסיומה מדעית.לכן להלחם בהם בנשק שלהם יכול להיות מאוד מועיל ולחשוף לקהל שיש לו השפעה מאוד גדולה על הכלכלה(המון בתי-אב)שאין מה לעשות צריכים את זה בצינורות שהם רגילים אליהם.
   לראיה כשערן מופיע בטלוויזיה אני בטוח שיש קהל מאוד גדול שלא מכיר אותו אבל נחשף אליו ומתחיל לחשוב על דבריו ולהרהר,שזה השלב הראשון להתעוררות.
   המון בהצלחה,ותמשיך עם העבודה המעולה כאן,תודה.

   מחק
  3. אני בעד ומוכן לתרום.
   גם בבועת נדלן היה פעם מיזם כזה, יבגני מה קרה עם זה?

   מחק
  4. הי אור,
   לצערי הרעיון הזה הוא לא פרקטי. הקמת עיתון מודפס שמופץ בתפוצה נרחבת דורשת מנגנון וכוח אדם גדולים ומשאבים עצומים מעבר למה שתרומות יכולות לספק- ממציאת בית דפוס שיפיק אותו בכל יום דרך מערך הפצה, שיווק ,כתבים (הרי ברור שלא אוכל לכתוב עיתון שלם) ,מענה טלפוני לתלונות ומענות וכו'
   יתכן למשל שיגיע תורם גדול שישים את המיליונים הדרושים אבל אז שוב יהיה זה עיתון של טייקון.

   לעומת זאת עם כספי תרומות אפשר לעשות מספיק ניסים ונפלאות ורעש ברשת (ראה מה עשה יאיר לפיד דרך הפיסבוק).

   מחק
  5. לא אמרתי עיתון כל יום. בכל שבוע גם טוב. גם אינו חייב להכיל יותר מכמה עמודים בודדים. העיקר שיראה כמו עיתון סטנדרטי עם כותרות גדולות ותמונות עשוי נייר אפור ממוחזר.

   ניסים ונפלאות אכן מתרחשים ברשת אך ברשת אנשים בוחרים פחות או יותר לאיזה אתר להיכנס או בפייסבוק של מי להוסיף לייק. ולגבי הפייסבוק של יאיר לפיד - זה בדיוק העניין. אנשים מכירים את יאיר לפיד ומחפשים פייסבוק של יאיר לפיד. הרוב לא כותבים בגוגל - האמת על הכלכלה או משהו בסיגנון. הם כותבים יאיר לפיד. לדעתי זה בדיוק הזמן להכניס עיתון כזה חינמי שיחולק במוקדים שונים בארץ. שים לב שיותר ויותר עיתונים כאלה בסיגנון חינמי מוצאים ומחולקים לאנשים ואנשים קוראים. כרגע מדובר במספר מצומצם יחסית וככל שהזמן עובר איתו הרעיון הזה יהפוך לא רלוונטי. זה גם מה שקורה ברשת. בהתחלה היה YNET או משהו אחר וזהו. זה מה שאנשים קראו ברשת. היום אפשר ללכת לאיבוד בקלות בין אתרי החדשות והפרסומות מסביב. ברשת קל להתפזר ולשכוח מה שזה עתה קראת. בעיתון לא יעבוד לך אם תקליק על הפירסומת. קראת בעיתון על תאונה? זה עצוב ומעניין אבל עדיין רחוק ממך. קראת על תקיפה בעזה? בעד, נגד, לא חשוב. עדיין מספיק רחוק ממך וזה לא שיש לך מה לעשות בעניין, לפחות לא באופן ישיר. קראת על חיסון הפוליו? כבר יותר קרוב ובינתיים כתוב בעיקר לחסן אז מחסנים. אבל לכתוב בעיתון, כלשהו, על האמת בכלכלה - זה כבר קרוב מאוד. נגעת בכיס של האנשים. תכתוב בעיתון - כנסו לבנק ותישאלו את הבנקאי איך\איפה מיוצר הכסף ואנשים יעשו זאת. מי לא מבקר בבנק? מי לא לוקח הלוואה? והם יראו את הבנקאי המבולבל. ותופעה שכזאת כאשר הופכת יותר נפוצה, מעניין אז מה קורה. את זה נדע אם וכאשר יקרה הדבר. אני בטוח שיהייה מעניין.

   אני חושב שהגיע הזמן להיכנס גם למקומות החשוכים עם המידע הזה והרכבת היא מקום מעולה להתחיל בו. המוני אנשים נוסעים בה בכל יום, יושבים בנחת והידיים פנויות מלנהוג למשך נסיעה מספיק ממושכת בשביל לקרוא כתבה או שניים וגם יותר.

   אולי אנסה להציע את הרעיון בעוד מקומות ואראה אם יש מספיק תמיכה. בתקווה וזה יצלח אבקש שתכתוב בעיתון :) לא את כולו כמובן, יש עוד כמה חבר'ה טובים ואני משוכנע שישמחו לתרום לעניין ולכתוב בו.

   מאחר וצברת נסיון וידע עשיר בתחום המוניטארי ובעניינים נוספים, ואולי אתה מכיר אנשים ויצרת קשרים - אשמח אם תגלגל את הרעיון הזה.

   תודה.

   אור

   מחק
 10. לא מובן משהו:

  אם ההצע גדול ואין מספיק קונים, בעלי הדירות צריכים להוריד מחירים.
  אם אינם מורידים מחירים, מספר אפשרויות:

  1. הביקוש גדול. ישנם הרבה קונים.
  2. הביקוש אינו גדול, אבל המוכרים בטוחים שימכרו ביוקר (כי ההלוואות זולות והקונים מוכנים לשלם), הבעיה היא שרוב המוכרים לא ימכרו את דירותיהם.

  המסקנה היא שאפשרות 1 היא הנכונה.
  הבעיה עם המסקנה הזאת היא שהריבית דריבית על ההלוואה לרכישת דירה תגרום להחזרת סכום שהוא גדול פי 2 ממחיר הדירה המקורי תוך 16 עד 20 שנים.
  אין ספק שרוכשי הדירות לא יוכלו לעמוד בהחזרי ההלוואות כי השכר לא יכפיל את עצמו במקביל.
  מכאן שההלוואות אינן זולות. הן יקרות מאוד למרות הריבית "הנמוכה".
  מחירי הדירות אינם יורדים כיוון שהקונים לוקחים סיכונים שיודעים שלא יעמדו בהם וכיוון שהבנקים מקילים בתנאים לקבלת ההלוואות.
  כולם מניחים שכולם יפשטו את הרגל בערך באותו הזמן וכך ימלטו מהצורך לשלם את מחיר דירותיהם במלואו.

  עם שני נתונים אין טעם להתווכח:
  1. אם היצע הדירות יגדל בהרבה, המחירים יהיו חייבים לרדת! המוכרים יהיו חייבים להוריד מחירים כדי למכור.
  2. ישנו מחסור מוחלט בדירות של 1 ו 2 חדרים.
  -

  עכשיו, נניח הנחה שונה:
  שבעלי ההון הם רוכשי הדירות המסיביים והבנקים מקילים עליהם מאוד בקבלת ההלוואות.

  מה התוצאות?
  1. שמחירי הדירות עולים.
  2. ישנו ביקוש גדול לדירות.
  3. האם ישנו הצע גדול של דירות?
  כן ולא. לא - כיוון שהדירות נקנות ע"י בעלי ההון. כן - כיוון שבעלי ההון מציעים את דירותיהם למכירה במחיר מופקע. בסיכום כללי ההצע קטן מאוד, כיוון שאם אף אחד כמעט איננו יכול להרשות לעצמו קניית דירה במחיר הקיים, אז הדירה הזאת איננה קיימת מבחינתו.

  מכאן שקיים מספר גדול של דירות למכירה. קיים ביקוש גדול לדירות ע"י האוכלוסיה שגדלה בהתמדה. הדירות שבהיצע אינן ניתנות לרכישה ע"י האזרח הממוצע. הבעלים של רוב הדירות המוצעות למכירה הם בעלי ההון. מחירי הדירות אינם יורדים למרות שאין הרבה קונים.

  זהו בדיוק המצב הקיים בשוק הדירות.
  הוא מלאכותי ביסודו ונובע ממנגנון שמאפשר לבעלי ההון להתעשר ולהשתלט על נכסי המדינה.
  הפתרון :
  או ליזום בניית דירות במחירים נמוכים מאוד או\וגם למסות דירות שאינן דירה ראשונה למגורים ב 100% מס שיופנה לבניית דירות זולות.
  יש לחלק לכל האוכלוסיה בשווה את רווחי הבנקים מריביות . זאת הדרך הברורה והפשוטה לשבור את הקשר הון-בנקים-שלטון--שחיתות. קשר שבגללו, בעידן טכנולוגי, 60% מהאוכלוסיה עניים.
  -

  השבמחק
  תשובות
  1. אתה לא מבין מה קורה כי אתה מניח יותר מדי הנחות יסוד שאינן מתקיימות במציאות. אני מצטער שאני לא מביא לינקים, אבל תבדוק את זה אחד אחד ותראה בעצמך.
   כמו שיבגני אמר בראיון - הסיבות הן ריבית ריבית וריבית. לא היצע ולא ביקוש.

   דירות זה לא מלפפונים, זה מתנהג אחרת לגמרי ומודלים נאיביים של היצע וביקוש פשוט לא רלוונטיים לנושא

   מחק
  2. לאנונימי:

   ביקוש והצע הוא עקרון בסיסי. הריבית רק משנה את יחסי הביקוש וההצע.
   מבחינה עקרונית היא סיבה משנית. מבחינת השוק, בפועל, היא משפיעה את השפעתה אם אין גורמים אחרים שמשפיעים. גורם כזה הוא הצע הדירות למכירה.
   אם ההצע יכפיל עצמו, המחירים יהיו חייבים לרדת. אם הריבית תעלה, אבל הצע הדירות ירד, המחירים יוסיפו להיות גבוהים.

   אם רק הריבית תעלה, הביקוש ירד והמחירים ירדו. המחירים ירדו עד לרמה שיהיה משתלם לקחת הלוואה בריבית גבוהה.
   (עליה של הריבית ב 2% עד 3% תגרום לירידת מחירים של 50%!).

   מחק
  3. 1. אין מצוקת דיור - זה לא 1990 שבאו מיליון וחצי עולים למדינה של 4 וחצי מיליון תושבים.
   2. אנשים משקיעים בנדל"ן כי אין להם במה להשקיע, רק שזה פרמידה. כי אתה מצפה שמישהו יקנה ממך את הדירה במחיר יותר גבוה ובדרך תצליח להשכיר אותה במחיר שיכסה לך את המשכנתא. מה שלא נכון לנצח.
   3. בכלל אין צורך לקנות דירה. אני גר בשכירות בברלין ועל פי חוק אי אפשר לפנות אותי כל עוד אני משלם ואי אפשר לעלות לי את השכירות אלה בעד 15 אחוז פעם ב-3 שנים בכפוף לעלית המחירים בשכונה ואני יכול לערער. למעשה המצב כאילו קניתי את הדירה רק בלי לאבד את החסכונות שלי ואני גם לא צריך לשלם את השיפוצים של הבניין פעם ב-5 שנים (מה שהעיריה כופה על הבעלים) ואת התיקונים. לא רוצה להיות בעלים של דירה כי זה לא משתלם פה.
   4. אין משמעות לגודל הדירות. אם אין דירות של 2 חדרים אז 4 חדרים יהיו הדירות הזולות. הנתון היחיד שחשוב הוא ההצע של הדירות. בדטרוייט למשל חצי מהעיר ריקה, גם וילות ענק.
   5. אין דבר כזה שוק שרק עולה ובשוק עולה אפשר לעשות הרבה דברים בקלות. ראה מה שקרה להרבה משקיעי בורסה עד 2008 שהרוויחו מלא כסף עד 2008 כשהשוק עלה ואז הפסידו מלא כסף כי פתאום השוק לא היה שוק עולה והם לא ידעו להתמודד עם המצב החדש.
   6. הפיתרון של בעית הדיור היא פשוטה ולא עולה כסף - השכרה לטווח ארוך עם חוקים להסדרת נושא השכירות כמו בכל מטרופולין אחר בעולם. אבל בחיים לא יעשו את זה ממלא סיבות שלא לטובת האזרח.
   7. הבועה תתפוצץ כשבועת ההלוואות הענקית שמדינת ישראל נמצאת בה תתפוצץ. זה בדיוק מה שקרה בארצות הברית. אחרי פיצוץ הבועה לאף אחד לא יהיה כסף לקנות שום דבר ככה שמי שיושב על הגדר לא יזכה בדירת 5 חדרים בתל אביב.
   8. מדינת ישראל תתקים גג עוד דור. אחר כך היא תהיה פלסטין.
   9. הבועה תתפוצץ הכי מאוחר שהילדים של היום יהיו הורים שצריכים בעצמם את העזרה של ההורים שבעצמם נעזרים בהורים.
   10. לא קל להגר לארץ זרה. אם לא תשנה את התפיסה עדיף שתשאר בישראל.

   מחק
  4. תרשה לי לכפור קצת במה שאמרת. מישהו לפני כמה שנים "אצלנו" זרק את המונח "מוצר גיפן", שאתה בטח מכיר:
   http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%95%D7%A6%D7%A8_%D7%92%D7%99%D7%A4%D7%9F
   ייתכן ודירה או למעשה כל נכס בועתי הוא סוג של מוצר גיפן. ובכל מקרה, בכל סצנריו בועתי נוצר "הלם ביקוש" מסדר שני (המצאה שלי). קרי, הביקוש הטבעי שאמור להיפגש עם ההיצע הטבעי מתוגבר בעוד רמה של ביקוש לא טבעי שמופיעה עקב קיומו של הביקוש הטבעי הראשוני - או במילים פשוטות יותר, עצם עליית מחירי הדירות מעלה את הביקוש שלהן בזמן T, מה שמעלה את מחירן מה שמעלה את הביקוש שלהן בזמן T+1. הנסיון לאנוס את התהליך הלא לינארי הזה שמכיל גם ציר זמן (!!!) ל"סתם" גרף של היצע וביקוש של קורס מבוא למקרו הוא לדעתי חלק מאוד בעייתי מהשיח הכלכלי, שתורם לכשעצמו לתדלוק הבועה (כי "אין מה לעשות, זה החוקים של היצע וביקוש")

   מחק
  5. אתה הולך רחוק מידי. ללא קשר להיצע וביקוש, קרקעות, מחסור וכו:

   תסביר לי איך ילד להורה שבעצמו נתמך על ההורים הולך להסתדר כלכלית, גם בלי דירה, בעוד 10 שנים שהוא יהיה גדול?

   התשובה היא פיצוץ בועת ההלוואות הענקית. ופה הדבר החשוב. כל דיון על דירות וכו לא חשוב כי פיצוץ בועת ההלוואות תרסק גם את שוק הדיור, אבל זאת כבר תוצאה של פיצוץ בועת ההלוואות הענקית. שידור חוזר על מה שהיה בארצות הברית וספרד. בגרמניה אין הלוואות ואין כרטיסי אשראי ככה שהכלכלה יציבה ואנשים חיים (טוב) רק ממה שיש להם

   מחק
 11. היי ערן, שים לב לתגובה של הצוות של יאיר לפיד לפוסט הזה:
  https://www.facebook.com/YairLapid/posts/10152012603524297?notif_t=like
  מה דעתך?

  השבמחק
 12. לאורך ההסיטוריה של הכלכלה המודרנית בכל מדינות העולם ממשלות שרוצות להוריד את מחירי הדיור בונות בתים.
  זה פשוט, לא מחיר למשתכן, לא הורדת מחיר הקרקע, לא שינויים בריבית ולא אף אחד מכל המהלכים העקיפים האלו.
  רק המדינה/ממשלה/ שלטון מקומי בונה בתים ומוכר אותם במחיר אליו רוצים להגיע,
  לא זה לא עולה 30 מליארד ש"ח זה עולה הרבה פחות וגם לא צריך לפתח מודלים מורכבים, רק לקחת פטיש, מסטלינה,
  ומכשירי מדידה ולהתחיל לבנות.
  למה לפיד וחנטרישים אחרים לא עושים את זה? כי הם לא רוצים.

  השבמחק