יום חמישי, 29 בנובמבר 2012

איך ציפי ליבני קשורה לזיוף כסף מנדאטורי ולמימון הלח"י?

מאת: קובי לידרמן

לפני קום המדינה עוד לפני שהיו מנהרות הברחה ונגידים נדיבים ממדינות ידידותיות או יריבות שדאגו, היה לארגוני המחתרת קשה להשיג כספים למימון פעולותיהם. גם הלח"י אצלנו נקלע לקשיים כספיים והחליט שאם אין לו כסף הוא ייצר אותו בעצמו. איך הוא עשה זאת ואיך כל זה קשור לציפי ליבני ולזיוף כסף מנדאטורי?
כולנו נתקלים בזיופים ביום יום, החל מבגדים, בשמים, דיסקים, תוכנות, חלקי חילוף ואפילו שתיה ואוכל. הזיוף והחיקוי הפכו לחלק מחיינו ולפעמים אנחנו יודעים שבידנו מצוי הדבר הכאילו אמיתי שעולה הרבה פחות ונראה ממש כמו המקור הטוב. בעולם ובארץ נלחמים בזיופים, אבל נראה שלא תמיד ברצינות. כאשר מדובר בכסף, המלחמה תמיד רצינית מהירה ועצבנית.תראו לי מדינה שיזייפו את הכסף שלה והיא לא תקבל קריזה.

איך כל זה קשור לציפי ליבני? סבלנות. זה בדרך.


הסיפור שלנו מתחיל מזמן. אחרי שהטורקים (טורקיה פעם כתבו במקום תורכיה) עזבו את ארצנו הקטנה לטובת האנגלים והמנדאט הבריטי. האנגלים היו ונשארו גנטלמנים שלקחו את הנושא ברצינות והקימו בפלשתינה-א''י מנגנון שליטה לתפארת. יש כאלו המתגעגעים לאנגלים ולמורשתם,חוק וסדר,כיכרות, רכבות,ואפילו כסף אמיתי. כסף שמשלמים בו והוא חזק ויציב וגם נראה מצוין. הבריטים הנפיקו לנו הילידים,שטרות כסף מדהימים ביופיים ובגודלם. אספנים בעולם מתים על שטרות מנדאט. גם האספנים בארץ אינם קוטלי קנים בתחום. ישראל מעצמה של שטרות מנדאט. יש פה אספנים נלהבים השולטים בנושא באופן חריג. בשנים האחרונות קמו לאספנים הישראלים מתחרים חזקים ,משופעים במזומנים והרבה נוסטלגיה. המתחרים הם פלשתינאים בארצות המפרץ, בארצות הברית וגם כאלו מהמזרח התיכון, שכונה קשה. אין כמו שטרות מנדאט. אני מכיר אספנים ששטרות מנדאט עושים להם את זה יותר מכל דבר אחר. שטרות מנדאט משנת 1927 הם שיא האורגזמה. יש המכירים כל שטר כזה לפי מספרו הסידורי, מצבו ואיפה היה קודם. לחבורת אספני שטרות המנדאט קודים וסודות השמורים להם ורק להם. מלאי השטרות בארצנו הולך ומידלדל לטובת בני דודנו. הכסף מדבר. אפשר לספר אודות שטרות מנדאט ימים ולילות וזה לא יגמר,תשאלו את רפאל דבח שכתב ספר מדהים בשם שטרות מועצת המטבע של פלשתינה (א"י). רפי יליד 1972 קנה את שטר המנדאט הראשון שלו אצלנו. מאז הכל היסטוריה. היום קוראים לו רפי דביר עם כל התארים האקדמאים האפשרים ועדין שטרות מנדאט והמרדף אחריהם מטריפים אותו.
איך כל זה קשור לציפי ליבני לעזאזל? זה בדרך סבלנות.

כמו כל מוצר מובחר גם שטרות המנדאט זכו להיות מזויפים. כבר אז זייפו אותם ממש סמוך להנפקתם, וגם בהמשך הדרך נקשר לנושא הזיוף הרבה מיסתורין וחשאיות. גורמים פלילים,גורמי מודיעין גרמניים ואפילו קשרו את המחתרות היהודיות לכך. רפי מוטרפי כתב על כולם. האקדח המעשן לא נמצא.
בזמנו חיפשתי את המקור לסיפור השטרות. ד"ר שביט שלח אותי למצודה, וליתר דיוק לאיתן. המצודה היא מבצרם של ממשיכי זבוטינסקי ברחוב קינג גורג שבתל אביב. איתן היה קצין המבצעים של האצ"ל.

השנה 1985 המקום המצודה ואיתן עונה לי בהדר זבוטינסקאי לשאלותי. איתן ידע כבר שהאנגלים עזבו את הארץ ובניגוד לחלק מחבריו ,סיפר בנדיבות כיצד אנשי הל"חי ביקשו ממנו ,כלומר מהאצ"ל הלוואה להדפסת שטרות מזויפים.
כך זה היה : שטר מנדטורי של 5 לירות (צבע אדום) זויף והשמועה אמרה שהדבר נעשה ע"י האצ"ל.  מבירור שערכתי עם איתן נאמר לי שאכן היו דברים מעולם. הרעיון והביצוע היו של אנשי הלח"י וליתר דיוק של מר שלמה פויזנר ז"ל, ראש המטה לעניינים כללים שכינויו היה יחיאל.
הרעיון עלה בסוף שנת 1945 תחילת 1946 והנימוק היה הצורך בגיוס כספים לצרכים מבצעיים. לטענת אנשי הלח"י היה מצוי בידם נייר משובח ואפילו סימן המים הזהה לזה של "Thomas De La Rue".האצ"ל הסכים לתת מפרעה בסך 2000 לא"י בתנאי שדוגמא תובא בפניהם לבדיקת איכות. הדוגמאות שהובאו לא העידו על רמה גבוהה כאשר סימן המים לא היה, איכות הניר נמוכה, אולם הובטח שהדבר ישתפר. האצ"ל משך ידו מהנושא כאשר חלק גדול מהמפרעה לא הוחזר.
היתה גם מחשבה בלח"י אודות זיוף אגרות חוב אולם על כך לא היו מוכנים לשמוע באצ"ל, בשל הנימוק שמי שיקנה איגרות אלו יפסיד את כל כספו. לא כמו בשטרי הכסף לגביהם קיימת הבטחה מצד ממשלה להחליף למי שנפל בפח, או סידור אחר של פיצוי. שטרי כסף מנדטוריים עברו לסוחר בכל האזור ותמיד אפשר להעבירם לצורך קניה לעבר הירדן או למקומות אחרים.[קישור]
מכל הסיפור הזה איתן הבין שקשה לסמוך על אנשי הלח"י ושקשה עוד יותר לזייף שטרות מנדאטורים באיכות טובה.

הסיפור של זיוף הכסף המנדאטורי היה נשכח ממני,אלמלא הוא צץ מחדש לפני מספר שנים ,בשעה שהתכנסנו מספר משוגעים אספנים וקיימנו רב שיח בנושא. סיפרתי הסיפור בקיצור. מיד ניגש אלי אברהם בירנבוים האספן האגדי שאין שני לו ויצא חוצץ כנגד הסיפור. אברהם היה במשפחה הלוחמת ולבירנבוים לא יספרו סיפורי מעשיות. מסרתי לו למחרת שמות ומקומות והוא הבטיח לבדוק. כעבור מספר ימים חזר ולתדהמתו אישר את העובדות של איתן. נמצא האקדח המעשן.

איתן לבני למי שלא יודע הוא אבא של ציפי.


פורסם לראשונה בMySay של קובי לידרמן

5 תגובות:

 1. דווקא סיפור יפה, אם כי לא מחדש דבר. בשוק השטרות המנדטוריים הרותח יש מסחר ער גם בשטרות מזוייפים (המוכרים מציינים בפירוש שמדובר בזיוף, ז"א אין מדובר בהונאת הקונה) ומסתבר שגם לזיופים יש ערך אספני לא מבוטל, אם כי נמוך כמובן מהערך של שטר מקורי. ועוד יש להעיר שמלבד זיופי כסף, אנשי לח"י נהגו גם לסחוט דמי חסות וביצעו לא מעט מעשי שוד של בנקים כדי לממן את פעילותם. תעשיית הזיופים לא הייתה מוגבלת רק לשטרות כסף אלא גם לדרכונים ומסמכים רשמיים אחרים שנועדו לסייע לפעילות לוחמי המחתרות, עלייה בלתי לגאלית ועוד.
  ומבלי לערוך השוואה חלילה בין פעילות האצ"ל והלח"י לזו של מחרתות אחרות בעולם, מתברר שכולן פועלות בשיטות דומות למימון פעילותן. כך ה-IRA עמד מאוחרי מעשי שוד רבים וסחיטת דמי חסות. אבל הסיפור האמיתי של זיוף כספים בן זממנו טרם סופר והוא נוגע ל supernotes כלומר שטרות 100$ ארה"ב שמזוייפים באיראן ובצפון קוריאה באיכות גבוהה מאוד עד שהפד נאלץ להחליף מספר פעמים את סדרות שטרי הדולר הקיימות במחזור. בראשת 2013 אמורלהיכנס למחזור שטר חדש של 100$ עם אמצעי הגנה מתקדמים. רשמית לא צווינה הסיבה להחלפת השטר אבל בפועל, מדובר באיום ה supernote.

  השבמחק
 2. סיפור יפה, קובי. אהבתי את הקטע "איתן ידע כבר שהאנגלים עזבו את הארץ"...

  השבמחק
 3. אם בקשר משפחתי, סאגות היסטוריות ופוליטיקה עסקינן הנה קצת אור על מירב מיכאלי וסבא שלה..
  www.tsofar.com/zofar/see_article.asp?id=12965

  הממ.... תמיד היה לי מוזר שהאותיות על הפתק שלהם מראות 'אמת'...

  שבוע מבורך,
  דניאל

  השבמחק
 4. ממש משעמם ולא קשור לבלוג...

  השבמחק