יום שבת, 13 בדצמבר 2014

הפוליטיקאים מדברים על ביטול המע"מ ובשטח ממשיכים להשמיד טונות מזון

מאת: ערן הילדסהיים

בדיוק לפני שבוע, בזמן שכל הפוליטיקאים רבו מי רוצה יותר להוריד את המע"מ על מוצרי יסוד , נגרסו למעלה מעשרה טון עגבניות וכרוב לבן. הסיבה שנאמרה לחקלאי - "אין שוק". למי שלא מכיר את העגה החקלאית - "אין שוק" אלו ברוב המקרים מילים מכובסות ל"אנחנו חוששים שהמחיר ירד". בדיוק כפי שהיה הפעם. צפו בתמונות.  


בשיטה הכלכלית היום שמקדשת את המחסור ונלחמת בעודף ההיצע, לפוליטיקאים נותר רק להמשיך להבטיח לטפל בסימפטומים בעוד הם חסרי אונים מול הגורם למחלה. אם אתם מעוניינים לראות איך נראה פרצוף של פוליטיקאי נבוך ומבולבל: שאלו אותו ,ברגע שהוא מדבר על יוקר מחיה ועל הורדות מע"מ, מה היא תוכניתו (לא הצהרתו) לאסור/למנוע השמדת עשרות אלפי טונות מזון בשנה ,שמונעים את ירידת מחירים. יותר מסביר להניח שאין לאף אחד תכנית כזו.

תמונות 12 טונות כרוב ועגבניות שהושמדו בשבוע שעבר  (מתוך דף הפיסבוק של מחאת הפלפלים - התאגדות החקלאים):



 וזה המחיר של עגבניה במצב של "אין שוק" מתוך רשת שיווק בהרצליה (צולם בשבוע שעבר):


13 תגובות:

 1. מה זה "נאמר לחקלאי"? מי בדיוק אמר לחקלאי? מי האחראי לדבר הזה? שימוש בהטיית הסביל מסירה אחריות מהמבצע ופותחת פתח לדמגוגיה.

  השבמחק
  תשובות
  1. ערן הילדסהיים14 בדצמבר 2014 בשעה 9:31

   שחרורון על השאלות האלה כבר דנו בעבר. הנה כאן תמצא את כל התשובות:
   https://www.youtube.com/watch?v=WKAokdk_gnk

   מחק
  2. הנה העובדות כפי שאני הבנתי אותם. חקלאי גידל פלפלים וכרוב והמחיר שהלקוח שלו מוכן לשלם נמוך מעלות הקטיף והאריזה. אף אחד לא ציווה עליו להשמיד סחורה, אף אחד גם לא כפה עליו לגדל פלפלים או כרוב.

   אותו חקלאי מעלה טיעון דמגוגי שאיזה קפיטליסט עם סיגר דופק את אותו ואת האזרחים כי לחקלאי משלמים שקל ומוכרים לצרכן ב 12 שקל, והוא פונה לאזרחים שילחצו על הממשלה.

   הבעיה שאותו חקלאי לא מבין כמה דברים.
   * אין שום קשר למחיר שהוא מקבל בתחילת שרשרת הערך לכמה שמוכרים את הפלפל לצרכן. לכל שחקן בשרשרת מיצר ערך ללקוח שלו (ככה נקבע המחיר ולא לפי העלות). אם רשת שיווק מוכרת ב 12 ש"ח ויש קונים זה נובע מהמון סיבות. למעשה, למה הוא לא הולך ופותח רשת שיווק אם זה כזה פשוט, זול והרווח עצום?

   * מה שהכי עצוב הוא שאותו חקלאי צריך לקוות שזה באמת המצב (שוק יחסית חופשי בו יש רווח ענק לרשת השיוק). כי אם זה המצב, המצוקה שלו זמנית. בשוק תחרותי, רווח (במיוחד כזה כמו שהוא טוען שקיים) מושך עוד מתחרים. עוד מתחרים זה אומר עוד לקוחות שירצו לקנות את התוצרת שלו.

   תקנו אותי אם אני טועה

   מחק
 2. כל עוד שאנשים קמים בבוקר לעבוד ,משלמים מסים,חשמל,מים,ארנונה הכל דופק כמו שצריך מבחינת השלטון.
  ברגע שאנשים יפסיקו ללכת לעבוד כי זה לא משתלם תראו כיצד תוך פלאים תוך 2-3 שבועות כל המחירים יורדים
  מזון,חשמל,מים,דיור כי אז הפרזיטים (כל מי שחי על חשבון האדם העובד) יבין שברגע שהעבד לא עובד זה גם סופו של הפרזיט.

  השבמחק
  תשובות
  1. ל- 09:24, זה לא נכון.
   ברגע שאנשים יפסיקו ללכת לעבוד כי זה לא משתלם, הממשלה תהפוך את האי-עבודה לעברה פלילית, משתי סיבות עיקריות:
   1) אדם שלא עובד אינו יכול לממן את פקידי השלטון, ועל כן זהו אינטרס כלכלי של פקידי השלטון לשעבד את הציבור הרחב.
   2) אדם שלא עובד הינו אדם שיש לו זמן פנוי, בו הוא ילמד כיצד שיטת השלטון, והעומדים בראשו, מנצלים אותו ופוגעים בו ובחשובים לו. זה מוביל למרד / מהפיכה. אדם שעובד - אין לו זמן וכוח לכל ה"שטויות" הללו.

   לחלופין, פקידי הממשל יכולים לגרום לכך שמי שלא עובד ישלם מס גבוה בשל העובדה שהכנסותיו אינן ממקור של עבודה.

   מחק
  2. הפחד הגדול ביותר של האוצר בצוק איתן היה לא כמה יעלה המבצע אלא כמה כסף מס הכנסה
   יפסיד כתוצאה מזה שאנשים לא עבדו,לא נסעו וקנו דלק,לא קנו בסופר.
   המדינה מעניין אותה רק הכנסות ממסים (ראיה לכך מחירי הנדלן הגבוהים והספסרות של מנהל
   מקרקעי ישראל וכן מעמ של 18%).
   מי שחושב שהמדינה לא מפחדת מכך שאנשים באופן קולקטיבי יפסיקו ללכת לעבודה כמחאה פשוט
   לא מבין שזה הפחד הגדול ביותר של המדינה ותוך חודש השלטון פה יכול ליפול.
   נ.ב
   כדי שאדם שלא עובד יואשם בעבירה פלילית קודם כל השלטון חייב להיות דיקטטורי וכן הרבה אנשים
   שקרובים לשלטון פתאום יהפכו עבריינים.

   מחק
  3. רגע אבל במדינות סוציאליסטיות כמו למשל מדינות צפון אירופה, אוסטריה ועוד אנשים לא הולכים לעבוד כי יותר משתלם לשבת בבית ולהתבטל ולקבל דמי אבטלה גבוהים, מצד שני השלטון שם לא קורס. איך זה?

   מחק
  4. השלטון *עוד לא* קרס
   ההיסטוריה מוכיחה ש"לחם ושעשועים" זה לא אסטרטגיה בת-קיימה. מה שעצוב הוא שאלו שתלויים בזה הם הנפגעים הכי גדולים. אותם אנשים מקבלים מספיק כדי שלא יהיה להם תמריץ לצאת לעבוד, לפתח את עצמם ולהגדיל את הערך שהם מיצרים לחברה (וכך גם לשפר את מצבם האישי)

   למעשה, גם בארה"ב יש את אותה בעיה (למשל: כ-20% מהאוכלוסיה מתקיימת על תלושי מזון - לפני 10 שנים רק 10% היו תלויים בהם)

   מחק
 3. בשוק האורגני יש חקלאים אשר מציעים לדלוור סל שבועי עונתי ישירות לצרכן.
  מי ישנע את הפילפלים שלי מהערבה?

  http://www.holesinthenet.co.il/holesinthenet-media-story-40742

  השבמחק
 4. תסלחו לי אבל באיזה מדינה אתם חיים? מי שבשלטון זה לא המפלגות, לא הכנסת ולא הממשלה, השליט והדיקטטור האמיתי הוא בג"ץ וגרורותיו הסרטניות בממשלה ובכל רשויות השלטון. בג"ץ מאז ההפיכה השיפוטית תפס את השלטון במדינה והשליט כאן דקטטורה מושחתת ומסוכנת והתקשורת מגבה אותו, מקנה לדקטטורה רוח גבית והעם חרש עיוור ואילם מאשים את ביבי. אבל גם ביבי הוא שפוט תרתי משמע של דיקטטורת בג"ץ. אם אתם רוצים לתקן דברים במדינה, תלמדו קודם כל איך היא פועלת, מי שולט בה, מי מכתיב בה את ההתנהלות, מי גורם לחוסר משילות קטלני ומי טורח להסתיר את הכל ולגולל את כל האשמה על ביבי.

  השבמחק
  תשובות
  1. מר דוד היקר
   אומנם בג"ץ הוא בעל אג'נדה שאינה תואמת את עמדותך, אך תזכור שהכנסת מלאה בגורמים משיחיים ושאר חולי רוח במקרה הטוב, ובמושחתים העושים לביתם במקרה הרע.
   יש צורך במבוגר אחראי אחרת בסופו של דבר ישב על כס ראש הממשלה גנרל\רב

   מחק
  2. יש עוד מישהו ששולט במדינה חוץ מבג"ץ - פקידי דיקטטורת האוצר, ופקידי בנק ישראל. כל ניסיון של מישהו להוריד מיסים נתקל בתותחים הכבדים שלהם. הם יודעים הכל. הם לא שמעו שיש מע"מ דיפרנציאלי בכל מדינות ה - OECD ומנסים לשטוף את מוחינו שמע"מ אחיד הכי טוב. זה טוב לכיס שלהם, אבל האזרח הקטן נחנק ממיסים עקיפים. הם אלה שקובעים את יוקר המחיה והם אלה שמשעבדים את כולנו לעבודה, מיסים, קניית בתים עם משכנתא מטורפת - כדי שהם יהיו הפיאודלים - ואנחנו האריסים.

   מירית

   מחק
 5. עגבניות נמכרות ב- 2.90 - 4.90 בכל אחת מהרשתות הגדולות. אני באמת לא יודע מה משמידים וכמה וגם לא ממש מעניין אותי. כל עוד המחיר נשאר זול (אותו סיפור כמו התפוחי אדמה שגם נמכרים בזול)

  השבמחק