יום חמישי, 16 ביוני 2011

היום שאחרי נפילת יוון.

 יוון תפשוט את הרגל. אין לה שום דרך לחמוק מחובותיה ,השאלה היא רק מתי זה יקרה ולמה זה יגרום.
האם אנחנו לפני הליהמן ברדרס של אירופה?

הניסיונות של האיחוד האירופי בהובלת גרמניה להציל את היוונים הוא לא אחר מאשר ניסיון שנראה מהצד כניסיון מגוחך וחסר תקווה. יוון נמצאת כרגע בlose -lose situation בדרכה לתיהום בתוך רכב עם ברקסים גמורים:
אם תענה לקיצוצים הנרחבים שאותם דורשים האירופאים בתמורה לסיוע, ותעלה את המיסים במדינה-> זה יגרום לאבטלה גדולה יותר-> זה יגרום לפשיטות רגל רבות יותר-> מה שיוביל לירידה חדה בהכנסות ממיסים  -> מה שיגרום להגדלה נוספת הגרעון.
 אם תענה ממשלת יוון לאזרחיה הזועמים ולא תקצץ מתקציבה או תשאיר את המיסים כפי שהם-> היא תשאר באותו מצב עגום כפי שהוא היום.  כלומר כל מה שלא יעשו היוונים הם מעשים בבחינת one way ticket לפשיטת רגל. הניסיונות למשוך זמן מצד כל הגורמים הם פאטתים ולא מובילים לשום מקום.

אז מה יהיה ביום שאחרי?
גופים פיננסים בכל העולם יצטרכו למחוק חובות עתק של מיליאדרדי דולרים. סתם לסבר את האוזן: צרפת וגרמניה לבדם מחזיקים בחוב יווני שנושק ל50 מיליארד דולר. יתכן ונראה מדינות חלשות יותר כמו מדינות במזרח אירופה שיפשטו רגל בעקבות שמיטת החובות של יוון. הבעיה היא שרק אחרי נפילתה של יוון כל השקרים והחובות הנוספים שהוסתרו עד כה יצוצו כמו הכוכבים בלילה ומפה אלהים גדול.
עד עכשיו תיארתי את הסכנה הקטנה. בצד עורבת סכנה גדולה הרבה יותר ,שעלולה להכניס את כל העולם לשפל הגדול ביותר מאז שנות ה30, וקוראים לה :ספרד.
החשש הוא שהכשלון בטיפול בחוב היווני ישליך על כך שמשקיעים יסמנו את ספרד בתור הבאה בתור . ספרד,שחבולה גם כך עם חובות עתק ו21% אבטלה (40% בקרב הצעירים!) , נמצאת כיום במצב שבו כל אירופה עושה הכל בשביל להוציא אותה מהפוקוס של המשקיעים בכל מה שקשור להתמקדות במצבה. זאת הסיבה שהאיחוד האירופי עושה  הכל כדי שמדינות קטנות יותר ופחות משמעותיות לא יפלו.
 חובותיה של ספרד לכל העולם הוא בבחינת בור שמדינות כבר לא יוכלו לצאת ממנו. אם התרחיש בו קובית הדומינו היוונית תפגע בספרדית אכן יתרחש כבר לא יהיה הרבה מה לעשות- אירופה תכנס למצב שבה כמעט כל מדינה בה תגיע לחדלות פרעון בשלב כזה או אחר. החדשות הרעות  בשבילנו -סביר להניח שזה לא יסתיים באירופה.

יש סיכוי שיוון תקבל את חבילת הסיוע שלה גם הפעם אבל זה בשביל שתוכל להחזיק "עוד קצת"- יוון תפשוט את הרגל בסופו של יום או שנה או שנתיים -מה שבטוח משעמם לא יהיה פה וגם לא שמח.

תגובה 1: