יום ראשון, 19 ביוני 2011

הקרב האחרון של האיחוד האירופי

האיחוד האירופי משול למכונית שנתקעה באמצע המדבר, ככל שתתן יותר גז ככה המצב יחמיר וההתחפרות בחול הסמיך תלך ותעמיק. הבעיה הגדולה שלאיחוד אין תוכנית חילוץ שניה מלבד להגביר את עוצמת הלחיצה על הדוושה ובדרך לגרום לכאוס בתוך המדינות שם הוא מתערב.
מה הסיבה שהאיחוד אינו רואה אלטרנטיבה אחרת מלבד הזרמת כספי הסיוע ליוון למרות שהוא מודע לנזק שהוא גורם? מהי התשובה המפתיעה למי הכתובת האמיתית של הסיוע ליוון? (רמז : לא העם היווני) ומה צופן העתיד?


העם היווני הוא ללא ספק הקרבן הגדול מהמשבר האחרון. מה לא אמרו עליהם? עצלנים ,בטלנים חיים על חשבון הגדולים .
חשוב להבהיר, אינני מגן עליהם ,גם להם חלק לא קטן בכאוס הגדול ,אבל כולם מתעלמים מהאשמים הגדולים במצב : האיחוד האירופי והממשל היווני.
הכל התחיל כמובן עם כניסתה של יוון לאיחוד  ב2001. היוונים שיפרו תשתיות הגדילו את התקציב, הרימו אולימפיאדה לתפארת והכל בתמורה לאשראי הנרחב מהאיחוד האירופי ומהעולם: הממשל היווני לווה כספים בצורה חסרת אחריות והאיחוד הלווה בפזרנות פושעת. הכל הלך טוב עד המשבר האחרון ב2008. רק אז "ניגלה" לכולם עד כמה יוון בצרות. תחזיות הצמיחה הגבוהות עבור המדינה הקטנה הופרכו ואיתם התקווה שיוון תוכל לעמוד בהתחיבויות האדירות שלקחה.

לאיחוד למעשה אין תוכנית שניה מלבד לכפות על היוונים לקבל את כספי הסיוע. כספי הסיוע אמנם לא ימנעו מיוון לפשוט את הרגל, זה רק יתן עוד כמה חודשים של שקט אבל המשמעות של אי קבלת כספי הסיוע היא פשיטת רגל יוונית מיידית שמשמעותה פשיטת רגל של כל האיחוד.
בשביל להבין מה הסיבה שנפילת היוונים תוביל לפשיטת רגל כללית, צריך קודם להכיר את השותפות "הבעיתיות" באיחוד. הצרה יכולה להגיע לפיכך משני גורמים מנוגדים:
1. מכיוון המדינות החזקות באיחוד - גרמניה וארצות סקנדינביה בראשות פינלנד.
ממשלי מדינות אילו תורמות מכספם של אזרחיהם עשרות ומאות מיליארדי יורו על מנת לממן את המדינות החלשות. המאבקים הפנימיים שמתחוללים במדינות אילו על שאלת נכונות תרומת כספי הסיוע, הם עזים. רק באפריל האחרון זכתה מפלגת "הפינים האמיתיים" ב19% מהמושבים בפרלנט לעומת 4 בפעם הקודמת. מפלגה זו מתנגדת נחרצות לסיוע לארצות נחשלות באירופה מכספי משלם המיסים הפיני. אם יוון תיפול יהיה זה תירוץ טוב בשבילם ,שילווה ברוח גבית מהעם ,להפסיק את הזרמת הכספים לקרן הסיוע בטענה ש"כסף טוב הולך למקום רע". דבר דומה יכול להתרחש גם בגרמניה. כשזה יקרה קרן הסיוע תיובש ולא יהיה מי שיחלץ עוד מדינות.
2. המדינות החלשות - הלוא הם הPIIGS בראשות ספרד .
החשש הוא שהמשקיעים עלולים להסיק, שאם האיחוד לא הצליח לחלץ מדינה קטנה כמו יוון אז הסיכוי שיוכל להציל מדינה עם חוב גדול בהרבה ממנה הוא אפסי ובכך יבוא תורה של ספרד. מפת החובות של ספרד היא כבר ליגה אחרת. נפילתה של ספרד כבר לא תותיר הרבה סיכוי למדינות נוספות לשרוד ועלולה לגרור אחריה את נפילתם הכלכלית של רוב מדינות אירופה באפקט דומינו מדהים ועצוב כאחד.

האיחוד מתעקש לפיכך לחלץ את היוונים. אם כך, מדוע העם היווני מפנה עורף לנדיבותו המופלאה של האיחוד?
התשובה פשוטה: כספי הסיוע נועדו להחזר הריביות על האגח"ים היוונים או במילים אחרות כספי הסיוע נועדו להגדיל אך ורק את רווחי הבנקים. מי יממן את זה?
העם היווני כמובן,שיצטרך לשאת בנטל מיסים גבוה ולהתמודד עם אחוז אבטלה גבוה עוד יותר מהיום וזאת בשביל להציל בנקים שגילו חוסר אחריות והילוו כאילו אין מחר למדינה, שהסיכוי שתחזיר להם את החוב היה מלכתחילה נמוך.
אגב, כבר היום אחוז האבטלה ביוון עומד על 14%.
למעשה נוצר מצב אבסורדי בו האיחוד כופה על ממשלת יוון לנקוט במדיניות שנוגדת את רצון עמו ומנוגדת לדמוקרטיה,
וזה מבלי להכנס כאן כלל לשאלה האם העם היווני צודק או לא.
יותר מזה, במדיניותו גורם האיחוד לכאוס ואלימות ברחובות באירופה. מדינות כמו יוון ,אירלנד וספרד נאלצות להפנות גבם לאזרחיהם ולהתמודד מול הפגנות ענק רק בשביל שיוכלו להענות לבוסים מבריסל. אני צופה שזו רק ההתחלה- נשאר רק לתאר מה יקרה כשהמשבר יגיע גם לאיטליה וצרפת.

האיחוד נלחם על חייו במלחמה חסרת תקווה וימשיך להלחם כל עוד יש לו דלק במיכל..הבעיה שהוא כרגע מתחפר בחול והדלק הולך ואוזל עם כל לחיצה על הדוושה.

כמו שכתבתי בעבר משעמם לא הולך להיות כאן וגם לא שמח.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה