יום שבת, 29 בדצמבר 2012

לא מדע בידיוני: האם נורה המוארת בעזרת כוח המשיכה תאיר כפרים נידחים באפריקה?

אור המופק מחשמל זה משהו שלכולנו נראה כמובן מאליו אלא שלתושבים רבים באפריקה ובארצות הנחשלות המנותקים מרשתות החשמל, אור כזה נחשב כמותרות . הם צריכים להסתמך על מנורות הנדלקות מנפט ובטריות יקרות ומזהמות. נורה המופעלת על ידי כוח משיכה יכולה להוות פתרון מושלם לצרכי תאורה עבור אותם תושבים. כן, אותו כוח ששומר שלא נרחף באויר גם מדליק נורות בזול וללא זיהום. הכח הזה יוכל להיות מנוצל גם עבור פעולות נוספות כמו הטענת בטריות או הפעלת רדיו וגם יכול לשמש עבור קמפינג או ציוד חירום למשל במדינות המפותחות. העלות של רכיב כזה הוא פחות מ10$ ועבור תושבי הכפרים הנידחים באפריקה ההשקעה הזו תחזיר את עצמה בתוך זמן קצר. המטרה של היזמים בעתיד היא להוריד את עלות הרכיב אף ל5$. 

14 תגובות:

 1. העיקרון של המנורה הזו הוא אותו עקרון של שעון הקוקו, משקל שמושך ומסובב גלגלי שיניים שיוצרים חשמל בדומה לדינמו של אופנים ומדליקים פנס קטן כנראה של LED. זו לא נראת לי פרסומת, זה נראה יותר כמו איזה פרויקט נוצרי. חבל שלא ניתן ליצר משאבת מים על אותו עיקרון. הביקור שלי באפריקה הראה לי שהאנשים האלו לא רוצים לעזור לעצמם וקשה מאד לעזור לאנשים שלא מנסים לחלץ את עצמם מתרבות של חוסר רצון לצמיחה. אחד הדברים שהפתיעו אותי הוא שאין מבנים באפריקה, למעט הפירמידות במצריים. בכל אפריקה עד המאה האחרונה לא נבנו שום מבנים מיבצרים שום דבר קבוע. רק בקתות קש מצופות זבל פרות. לא כמו באירופה או בארץ. פשוט אין להם אמביציה לחשוב מעבר למה אוכלים היום. אפילו היצור של פסלים ותכשיטים אפריקאים הוא ברובו משהו שהמסיונרים לימדו אותם כדי למכור לתירים ולא אוטנטי אפריקאי. גם הצאצאים שלהם בארצות הברית הם ברובם בטלנים שיכורים שחיים על בודדים שמחזיקים משפחות שלמות. מי שאייל בגטאות באמריקה ראה את זה, והם שהעלו את אובמה לשילטון

  השבמחק
  תשובות
  1. http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Africa

   k?
   - Eran

   מחק
  2. "השמים יפלו"
   אל תסיק מסקנות כ"כ מהר.
   לא ציינת באיזו מדינה באפריקה ביקרת, אך סביר להניח שלא ביקרת בכל יבשת אפריקה, ואם כן ביקרת, אזיי לא ביקרת עיר הבירה של ניגריה אבוג'ה.

   מחק
  3. השמים יפלו, קל להעביר ביקורת מהכורסא בבית..

   איזה קל להעביר ביקורת על אותם תושבי אפריקה. ועוד האבסורד שזה נשמע כל כך ציני:
   "פשוט אין להם אמביציה לחשוב מעבר למה אוכלים היום" האם יצא לך להיות ברעב מתמיד? או להיוולד בתרבות שאתה מחונך מגיל 0 כי אוכל כמעט ואין אז תמיד צריך לעסוק רק באיך לאכול היום? איך אתה יכול לשפוט אותם?
   אנחנו מגיעים מחברה שיש כל הזמן אוכל ואפילו בעודפים, אז בטח שיש לנו זמן להתעסק בדברים אחרים.

   זה פשוט עצוב, איך העולם המערבי נהנה מלנצל את אפריקה- את המשאבים ואת האנשים ובסוף להאשים אותם במצב שלהם.
   נוח לשכוח ששנים האדם הלבן ניצל את היבשת ובמקרה הטוב שילם להם סכום זהום שאולי מאפשר להם לקנות אוכל ליום אחד ובמקרה הרע הם עבדו בחינם (עבדות). נוח לשכוח שהאדם הלבן יצר קשרים עם מאפיה מקומית וכך הפך עברינים לעשירים והחזקים בכל מדינה בכדי שיהיה קל לשלוט באוכלוסיה המקומית. נוח לשכוח שבכוונה שומרים אותם בורים בכדי שיהיו כוח עבודה זול.

   אז די עם הצביעות הזו. אפשר וצריך לעזור ליבשת הזו. זה יותר חשוב מלהתעסק במלחמות בתוך המערב ומדינות ערב.. אבל מה לעשות שתעשיית הכסף והנפט מכניסה יותר כסף לגורמי אינטרס בעולם מאשר לעזור למי שבאמת צריך את המינימום של הממון.. ולצערנו לאותם גורמי אינטרס יש צורך לשמור אותם עניים ובורים...

   ואני בכלל לא אכנס איתך לאפרו-אמריקאים בארה"ב.

   מחק
 2. מגניב!
  אולי בעתיד הבתים שלנו יהיו מנותקים כמעט לחלוטין מרשת החשמל בשביל תאורה

  השבמחק
 3. יש היו יהיו המון המצאות של אנרגיה חופשית
  הבעיה שהחברות הגדולות והתאגידים וגם הבנקים נלחמים בקדמה - כי זה יצמצם את יכולותיהם לנצל את האנושות
  הם יכולים לקנות את הפטנט ולהקפיא אותו לעולמי עולמים
  הם יכולים לרצוח את הממציאים
  הם יכולים לפתוח במלחמה
  לדעתי צריך לחסל את הנושא של הפטנטים ולקבוע מוסכמות אחרות לגבי המצאות ולקבוע קריטריון של אי יכולת גניזה

  השבמחק
  תשובות
  1. יודי זה מצב שונה. אין פה המצאה, יש פה מקרה של תרומה לארצות נחשלותץ תמיד מבטיחים הרבה מאד כספים למדינות אפריקה אבל לא מקיימים. אי אפשר לחסל פטנטים כי אחרת לא ישקיעו כספים בפיתוח פטנטים.

   מחק
  2. אין שום קשר לאנרגיה חופשית, כמו ששעון עם קפיץ שמותחים לא קשור לאנרגיה חופשית.

   פה אפשר לקרוא על הפרויקט ועל כך שהם הגיעו ליעד שלהם מבחינת תרומות -
   http://www.indiegogo.com/projects/282006?c=home

   זה משהו נחמד שמחזיק 18-30 דקות בכל פעם.

   מחק
 4. העדר מבנים גדולים באפריקה מעיד על קיום חברה בריאה שיכלה להמשיך להיות שיוויונית. המעבר לחקלאות ובעקבותיו לחברה היררכית שהפירמידות הם תוצר שלה הוגדרה על ידי ג'רד דיימונד ואחרים כטעות הגדולה ביותר של האנושות. המעבר היה כרוך בקיצור תוחלת החיים ובהופעת מחלות ממחלות שונות. מה יצא לנו מזה? יושבים כל אחד בדירתו עם כרס ודיכאון. Weston Price (גוגל) סייר בשנות ה-30 בהרבה חברות מסורתיות שחיו בפשטות בלי מבנים מונומנטליים והגדיר אותם כמאושרות, בריאות וללא פשע.

  השבמחק
  תשובות
  1. זה מעיד על חוסר אמביציה, חוסר רצון להתקדם. המצרים יצאו גם אסטרונומיה ומתמטיקה ומחקר. אם כל אחד יושב בדירתו מי ייצר תרופות או מטוסים או קידמה.

   מחק
 5. זה קצת מבלבל להגיד שהנורה עובדת בעזרת כוח המשיכה
  זה אולי נכון טכנית, אבל מי שנותן את האנרגיה זה אנשים
  זה לא שונה מהותית מלחבר את האופניים לדינמו ולייצר חשמל לשימוש עצמי

  אבל רעיון ממש גאוני

  השבמחק
 6. http://www.youtube.com/watch?v=o-Fpsw_yYPg

  - Eran

  השבמחק
 7. The fraudulent principles of our financial system, discussed on Israeli radio:

  http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=aod

  Down the list to קרן נויבך
  set Player to 01:55:00 segment

  - Eran

  השבמחק
 8. סליחה שאני מעלה דיון ישן שחיכה לי בתיבת הדוא"ל כשבועיים. אנסה להציג גישה קצת יותר הנדסית מדוע זהו מוצר כושל. כמו מוצרים רבים אחרים ששעוצבו ע"י אמנים למיניהם, גם כאן מוצג לפנינו מוצר (גאדג'ט) נוסף שיסיים את חייו באשפה תוך זמן קצר. נראה לי שגוי לכפות שירותי חשמל ומוצריהם על קהילות מסורתיות. אם אתם אכן מנסים לעזור, אל תדחפו להם עוד זבל מיציקות פלסטיק, אלא אמצאים לניצול חסכני של משאבי הטבע.
  למי שלא משוכנע שהרעיון הזה איוולי יותר ממושב הכנסת אשתקד, דמיינו שהייתי מוכר מוצר אחר המספק את אותו שירות באותו מחיר ראשוני - פנס וסוללות. פנס לדים טיפוסי (פנס ראש או נצנץ לאופניים) שעלות יצורו כדולר משתמש ב-2 או 3 סוללות AAA שמאירות יפה במשך שעות החושך לתקופה של מספר חודשים עד שתאורתן חלשה מידי. כעת נוסיף למארז סוללות בסכום 4$ (נניח מחיר 5 סנט לסוללה) שנותר, תחת ההנחה האופטימית, ונדאג להוסיף פיקדון על הסוללות המזהמות, כי אנחנו לא מעצבים. פנס כזה עם 80 סוללות יעלה אותו מחיר, ישמש למשך 10 שנים, יהיה קטן בהרבה ויאפשר גמישות רבה יותר בתמחור (השקעה/שימוש).
  אז מה טוב ביציקת הפלסטיק החדשנית לכאורה?


  עמית באום,
  מהנדס קיימות מעשית.

  השבמחק