יום חמישי, 13 בפברואר 2014

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה הצעת חוק שתהפוך את החלטותיה לשקופות

מאת:ערן הילדסהיים

ועדת השרים  לענייני חקיקה ,הפועלת במחשכים ללא שקיפות ושלא ניתן לערער כמעט על אף החלטה שלה,היא זו שקובעת את גורלם של כל החוקים בישראל. על הועדה תוכלו לקרא עוד בהרחבה כאן. השבוע הונחה על שולחן העבודה של הועדה הצעת חוק שמחייבת אותה לקיים שקיפות מלאה בהחלטותיה.  כצפוי רוב חברי הועדה דחו את ההצעה. מה שמעניין דווקא הוא ההסבר להתנגדות  שמעלה את השאלה: מה לכל הרוחות קורה שם מאחורי דלתות הועדה הזו.

הצעת החוק שהגיש ח"כ ניצן הורוביץ השבוע דרשה לחשוף את הפרוטוקולים של ועדת השרים לעניני חקיקה.על פי ההצעה כל הצבעות השרים החברים בוועדה יפורסמו באתר האינטרנט של משרד ראש הממשלה, מה שיאפשר לציבור לצפות באופן ההצבעה של כל שר. די זהה לאופן פרסום תוצאות ההצבעה של חברי הכנסת בדיונים במליאה. שבעה שרים חשבו שדיוני הועדה אינם אמורים להיות פתוחים לציבור בעוד ששלושה חשבו שככה אמורה להתנהל דמוקרטיה אמיתית . בין התומכים היו שרי הבית היהודי, אורי אריאל ואורי אורבך, וכן שרת המשפטים ציפי לבני . כל יתר השרים מיש עתיד והליכוד ביתנו שנכחו בישיבה התנגדו ובינהם יאיר לפיד, יאיר שמיר, לימור לבנת, יצחק אהרונוביץ', גדעון סער ומאיר כהן . השרה יעל גרמן יצאה רגע לפני ההצבעה מחדר הדיונים .


תגובתה של יש עתיד להחלטה אולי מסבירה יותר מכל דבר אחר למה דיוני הועדה דווקא חייבים להיות שקופים:
"איננו חושפים את הצבעותיו של השר בוועדת השרים לחקיקה באופן יזום. אנו סבורים כי הפיכת הצבעות השרים בדיוני הועדה לפומביות תייצר דיונים פופוליסטים. עמדותינו, הבאות לידי ביטוי במגוון רחב של אפיקים, מובאות  ומבוטאות באופן ברור ומדויק גם ללא פרסום פרוטוקולים מהדיונים או הצבעות שממילא מוצאות את דרכן לתקשורת"
מה ששכחו ביש עתיד לציין, שאמנם עמדות שריה ידועות אבל "באורח פלא" הצבעותיהם פתאם מתהפכות מסיבה לא ברורה כשהנושא מגיע להצבעה בועדה. הנה למשל עמדתה הרשמית של יש עתיד לגבי המאגר הביומטרי כפי שנמסר לאיגוד האינטרנט הישראלי:
"מפלגת 'יש עתיד' מתנגדת להקמתו של מאגר ביומטרי. הסכנה הנשקפת לפרטיותם ולביטחונם של אזרחי ישראל כתוצאה מפריצה אפשרית - שאירעה בעבר - במאגרי נתונים של הממשלה, ונפילתם של הנתונים בידי גורמים עוינים אינה מצדיקה מאגר ביומטרי, שאת המטרות להקמתו ניתן להשיג גם באמצעים אחרים."
עכשיו שימו לב  להצעת החוק  הבאה שהועדה (שכוללת את שרי יש עתיד) התנגדה לה והורידה אותה מסדר היום. הכל ממש בסמוך לפרסום התגובה של יש עתיד השבוע על כך שאין צורך בפרוטוקולים שינמקו את החלטותיה:

הצעת חוק הכללת אמצעי זיהוי ביומטריים ונתוני זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע (תיקון – ביטול המאגר הביומטרי), התשע"ג–2013
ח"כ ניצן הורוביץ וכל סיעת מרצ מבקשים לבטל את המאגר הביומטרי. אין הכוונה לבטל את תעודות הזיהוי החכמות עצמן, אלא את המאגר עצמו בשל סכנת דליפת נתונים ופגיעה אנושה בזכות לפרטיות. מומחים רבים המתנגדים לקיום המאגר

לקריאת הצעת החוק המלאה לחצו כאן 


אנחנו פה לא מוותרים ונמשיך להציג בשיתוף המשמר החברתי מידי שבוע את החוקים שאותה ועדה דחתה במחשכים.
 

14 תגובות:

 1. אולי פספת, אבל יאיר לפיד דווקא מאוד בעד המאגר
  כששאלו אותו איך זה שיש הבדל בין מה שהובטח במצע המפלגה, הוא אמר שעמדת המפלגה ועמדתו האישית שונות

  או בקיצור, נננאא בעין

  השבמחק
  תשובות
  1. ברור לחלוטין. זה ידוע שכל חברי הכנסת של יש עתיד רשאים להחליט על פי צו מצפונם כל עוד הוא לא נוגד את צו מצפונו של לפיד. בגלל זה גרמן ברחה מההצבעה רגע לפני שנערכה.
   אגב, תזכירו לי איזה עונש קיבלה עד קול שהצביע בניגוד לצו מצפונו?

   מחק
  2. לא מבין מה הבעיה, זה מאוד פשוט:

   1. למפלגה יש דעה משלה, לכל ח"כ יש דעה משלו, וכמובן שגם ליאיר לפיד יש דעה משלו
   2. כל ח"כ מצביע לפי צו מצפונו של יאיר לפיד
   3. אלא אם ליאיר לפיד לא אכפת
   4. מנגבים את התחת עם המצע של מפלגה וההבטחות לבוחרים

   מחק
  3. אם הורוביץ כלכך בעד שקיפות,למה הועדה למינוי אשכנזים מרקסיסטים
   לתפקידי שיפוט לא מתנהלת בשקיפות מלאה ?
   מדוע אין מצלמות טלויזיה באולמות המשפט בארץ ?
   מדוע ההתיעצויות של שופטים בלשכותיהם לא מתועדות ומוקלטות ?
   למה שקיפות רק היכן שנוח להורוביץ ודומיו ?

   מדוע שכל המו"מ המדיני עם הערבים לא יתנהל בשקיפות מלאה במקום מאחורי
   גבנו ובדיוק להפך ממצע המפלגות לפני הבחירות ?
   מדוע מימוש זכות השיבה בידי כנופית בג"צ לא מתבצע מאחורי גבנו ולא בשקיפות
   מלאה ולאחר אישור של האוכלוסיה במשאל עם ?

   מחק
 2. ערן, תודה רבה שאתה מציף את הנושא.
  עם כל פוסט כזה שאתה מפרסם, ההערכה שלי לתקשורת הישראלית הרגילה הולכת וצונחת.

  הייתי מציע שיחוקקו חוק שכספי האגרה שלנו ילכו לבלוגים חדשותיים כגון הכלכלה האמיתית (הרי תמיד בדיונים על ערוץ 1 אומרים כמה חשוב שתהיה תקשורת חופשית שלא נשלטת על ידי בעלי ההון והפוליטיקאים), אבל מה הסיכוי שהצעת חוק כזו תעבור את ועדת השרים לענייני חקיקה? חבל שאפשר רק לייצר תקשורת אלטרנטיבית ואי אפשר לייצר כנסת וממשלה אלטרנטיביות.

  השבמחק
  תשובות
  1. יוסף - לא מבין למה אי אפשר לייצר כנסת או ממשלה אלטרנטיבית. תוכל להסביר?
   בדיוק כמו שאי אפשר היה לייצר תקשורת אלטרנטיבית עד שעשו את זה, ככה גם אי-אפשר יהיה לייצר ממשל עצמאי - עד שיעשו את זה..

   מחק
 3. ערן תודה לחשיפת כל פיסת מידע
  על כל חוסר יושר של מוסדות העושר
  על הסרת המסיכה מצביעות הממשלה.
  ערן בליבי חשש שהבלוג יחסם ואתה תעלם.
  תכין אלטרנטיבה כך שלכל בית בישראל תגיע.

  השבמחק
 4. לא יאומן.
  ערן תמשיך לחשוף ולעדכן !!

  השבמחק
 5. תודה רבה!! פוסט חשוב מאוד..

  השבמחק
 6. מה גורם לאנשים להפוך לשקרנים כרוניים, מרגיש לי שבגלל שאנחנו חיים תחת שיטה שמובילה להרס מוחלט אנשים מאמצים להם תרבות שקר על מנת לחיות תחת השיטה.....כלומר האמת כל כך מוזרה\מבהילה\בלתי מובנת שאנשים במכוון או שלא מאמצים הסברים שיקריים למציאות

  השבמחק
  תשובות
  1. אולי אתה מסתכל על זה הפוך. יתכן שמי שנמשך לפוליטיקה הם אנשים תאבי בצע, כוח ושקרנים כרוניים. הם לא הופכים לכאלה - הם באים ככה מהבית

   מחק
 7. מתוך כלכליסט:

  "כמועמד לתפקיד סגן יו"ר הפד נדרש סטנלי פישר לחשוף את הונו. המהלך העלה כי הנגיד שלנו לשעבר עתיד להיות האיש העשיר ביותר בבנק המרכזי האמריקאי. המהלך גם הזכיר כמה לא שקופה המערכת הישראלית, וכמה בעיות יכולות להסתתר בחוסר השקיפות הזאת. הצהרת ההון של פישר חשפה את ההשקעה שלו בענקית ההשקעות בלאקרוק — אחת משתי החברות שבידיהן הפקיד בנק ישראל בראשות פישר את ניהול יתרות המט"ח של המדינה. מתי קנה פישר את המניות בבלאקרוק? האם האחזקה היתה ידועה לוועדה בבנק שבחרה בחברה? לעולם לא נדע. ובלי שקיפות בסיסית קשה לצפות לניקיון אמיתי של הבכירים ביותר.

  נעמה סיקולר"

  השבמחק
 8. ערן בתור מישהו מבפנים שיודע איך העניינים מתנהלים אני מזהיר אותך !
  פעם אחרונה שהפיצו את האמת זה עשה הרבה כאב ראש ,אפילו הכניסו את זה לסקריפט מדיוק באיזה סדרה
  ניתן לראות איך פחות או יותר מתקבלות החלטות הועדה כאן:

  http://www.youtube.com/watch?v=wz-PtEJEaqY

  אינה זהו מרוצה חשפתי בפינך!

  י.פ

  השבמחק