יום שני, 10 בפברואר 2014

האשליה שגורמת לנו לחשוב שהשיטה עובדת

מאת: ד"ר דן לדרמן

הקניונים הומים אדם, המסעדות מלאות עד אפס מקום, חגיגת צריכה בכל מקום -אז האם באמת השיטה עובדת או שאנחנו נמצאים בתוך אשליה שיש מי שמעוניין  שנחיה אותה?

למי מכם שיזדמן להסתובב בקניונים, או במרכזי מסחר, במהלך אמצע השבוע יתקל בתופעה מוזרה: החניונים מפוצצים, הקניונים הומי אדם והמסעדות מלאות בסועדים. זה קורה בכל הארץ, בין אם בנמל תל-אביב, המרכזים המסחריים בנתניה או הקניונים באזור חיפה. נכון, מסתובבות שם גם נשים בחופשת לידה וככל הנראה גם כמה סטודנטים קונים להם בגדים חדשים. אבל זה לא יכול להסביר את כמות האנשים שבאמצע היום מסתובבים במרכזי הקניות.

אם מקשיבים לשר האוצר שלנו, לשר הכלכלה ולעוד כמה בכירים, יש איזה מעמד ביניים מסתורי במדינה שכולם מנסים לעזור לו. אז אולי לא צריך לעזור, כי אנשי הביניים האלו ממילא כל היום בחופש ורק קונים וסועדים. הכל נהדר!
אלא מה, בואו נעיף מבט בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה למצב הכנסות האוכלוסיה, בחלוקה לעשירונים, לשנת 2011:
ראשית, 50% מהאוכלוסיה הרוויחו פחות מ-4,000 ש"ח נטו כאשר הכנסת משק הבית עמדה על כ-10,000 ש"ח (לאחר קבלת כל הקצבאות למיניהן). המשמעות היא שכ-30%-40% מהשכירים כלל לא מגיעים לשכר מינימום!

 האם המצב משתפר בחציון העליון? אם נסתכל על העשירון ה-8 נגלה ששכר הנטו בגבול העליון היה 6,870 ש"ח לאדם. כלומר כ-8,000 ש"ח ברוטו. האם זה מעמד ביניים?
שכר הברוטו הממוצע במשק בשנת 2011 היה 8,735 ש"ח. כ-80% מהאוכלוסיה הרוויחו פחות מהשכר הזה! בעשירון התשיעי העניינים מתחילים להשתפר, כאשר בקצה העליון שכר הנטו הוא 9,000 ש"ח וכמובן שלעשירון העליון אין גבול.

 נתונים אלו מאירים באור מגוחך את פרסום השכר הממוצע. זאת מכיוון שהגבול התחתון חסום באפס והגבול העליון, מן הסתם, לא חסום. עם זאת, העיתונים לרוב יתעלמו מהשכר החציוני ויתפארו בממוצע השכר. זאת למרות שהשכר החציוני מתאר בצורה הרבה יותר טובה את מצב ההכנסות במשק ואת היכולת הכלכלית של האזרחים.[1]
אז איפה מעמד הביניים שלנו? 80% מהאוכלוסיה כורעים (וקורסים) תחת נטל המשכנתא, הדלק, מחירי המזון ועלויות גידול הילדים. בישראל לא קיים מעמד ביניים. קיים מעמד עליון ומתחתיו אוכלוסיה שנאנקת תחת החובות והתשלומים, עם הכנסה נמוכה שלא השתנתה ריאלית כבר עשור.

זה מחזיר אותנו לשאלת הקניונים ההומים. מה קורה כאן? לא יכול להיות שרק העשירון העליון מסתובב בחנויות באמצע השבוע וסועד במסעדות בנמל תל-אביב. ואולי התשובה נמצאת לא בהכנסות האנשים, אלא בהוצאות שלהם. ב-2012 עמלות חברות האשראי היו 3.6 מיליארד ש"ח. בעוד התוצר במשק גדל ב-3.3%, היקף השימוש בכרטיסי האשראי עלה בכ-8%. עמלות חברות האשראי היו 3.6 מיליארד ש"ח והחברות הרוויחו באותה שנה 650 מיליון ש"ח.ולמי שייכות חברות כרטיסי האשראי? ישראכרט היא בבעלות בנק הפועלים, לאומי קארד שייך ברובו לבנק לאומי וחברת כ.א.ל נמצאת בבעלות בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי.
וזה כל הסיפור. בנקים שמעודדים אותנו בפרסומות צבעוניות לקנות, לקנות ואז לקנות עוד קצת.
המטרה: הגדלת החובות, תשלום עמלות ודאגה מסורה לכמה אנשים במאיון ובאלפיון העליון.
ככה השיטה עובדת!


הכותב הוא מרצה לכלכלה באוניברסיטת חיפה ובמכללת עמק יזרעאל


[1] בפרסום בדהמרקר לשנת 2012 פורסם השכר החציוני שעמד על 6,415 ש"ח ברוטו, בעוד השכר הממוצע עמד על 9,149 ש"ח.

51 תגובות:

 1. כל המאמר הזה הוא קשקוש, כשבישראל מעלימים מיסים בכמויות אדירות אין טעם במבחן ההכנסה אלא במבחן ההוצאה. אם היה לך מושג קלוש בכלכלה כל הבלוג שלך לא היה מתקיים.

  השבמחק
  תשובות
  1. מישהו פה עצבני?. קראת מי כתב את המאמר או שישר ירית תגובה מוכנה מראש? רמז: מדובר בד"ר לכלכלה

   מחק
  2. אכן העלמות מס הינן אדירות במונחים של מילארדים שקלים.

   השאלה איך אפשר להאבק מול הון השחור

   מיסים נמוכים,עידוד השקעות בנכסים בח'ול..זה יפחית את הון השחור.

   ערן,תקשיב,בנוגע לבנקים,לכרטיסי אשראי,אומנם,זה לחמם של גופי אשראי ובנקים לעודד

   את חובות צרכניים משנה לשנה.

   בנקים ואשראי הינם לא "אשמים"

   צרכנים צריכים לשלוט בהוצאות שוטפות וללמוד איך מערכת הינה עובדת ולמנף לטובתם במקום

   להוציא אלפים שח' על צרכנות במקום בהשקעות,ערן,אתה תוקף בלי סוף את שיטה הנוכחית.

   אך שיטה הנוכחית עדיפה מאוד,רק צריך ללמוד לאתר הזדמניות עסקיות ולמנף אותן במקום להוציא על

   צרכנות,ברוך הבא למאה ה-21.

   צריך ללמוד איך כסף יעבוד בשבילך במהירות ולא לחנות אותו בחנייה...

   מחק
  3. נתחיל עם זה שהקרדיט למאמר הוא לד"ר דן לדרמן ולא לי.

   ולתגובתך-במהלך התגובה שלך סתרת את עצמך פעם אחר פעם:
   אתה מצד אחד אומר שהשיטה לא אשמה ומצד שני טוען שצריך להפסיק את הצריכה המטורפת הזו. אבל אם תפסיק את הצריכה אז הרי שיטה לא תוכל להמשיך להתקיים.
   אתה טוען שבמקום להשקיע את הכסף בצריכה יש להעביר אותו להשקעות אבל מצד שני כל ההשקעות האלה ירדו לטמיון אם אנשים יפסיקו לצרוך.

   ובכלל כסף לא אמור להיות משהו שיעבוד בשבילך ,הוא אמור להיות אמצעי ניטראלי לסחר חליפין. רוב אלה שיודעים היום לגרום לכסף לעבוד עבורם שייכים לעשירון העליון (כי לשאר אין כסף להשקיע) ובטח שלא תמצא שם את הקשישים ושאר החלשים שאין להם מושג מה לעשות עם הכסף מלבד להפקיד אותו בבנק. לכן ידידי הכלכלה הזו בסופו של דבר היא לא כלכלה שהיינו מצפים שתהיה במאה ה21 אלא יותר מובילה לתוצאות של הכלכלה שהיתה קיימת כמה אלפי שנים אחורה שבה שלטה אליטה עשירה ומעבידה מתקופת הקיסר הרומי.

   מחק
  4. ההון השחור מעלה את ההכנסה ב"לא יותר מידי" לדעתי 10 אחוז בערך.
   אז במקום 4000 - 4400.

   עכשיו הכל בסדר?
   אני מבין שנכנעת לחלוטין לתעמולה של הממשלה והתקשורת.

   מחק
  5. הסתובבתי בקניון ביום שבת וקניתי ב 10 ש"ח המבורגר ושתיה(עדיין יש בבורגר ראנץ' בחלק מהסניפים),
   גלידה ב 4 ש"ח במקדונלדס.

   מחק
  6. כמה נקודות
   * זה שהכותב הוא ד"ר לכלכלה לא אומר שהוא צודק. כל מה שזה אומר זה שהוא סיים בהצלחה דוקטורט בכלכלה.

   * "הון שחור" הוא כסף שלא נלקח בכוח מבעליו. כיון שישנו איום תמידי שכנופית בריונים חמושה תדפוק לך בדלת ותחפש את הכסף, אותו "מעלים" לכן בד"כ מוציא ומבזבז את הכסף הזה. מה שאומר ש"הון שחור" כנראה טוב מאוד לאנשים, לעסקים ולכלכלה (פחות לממשלה)

   מחק
  7. מה הקשר להון השחור? אנשים מוציאים יותר כסף כי יש יותר העלמות מיסים? העלמות מס הם רק של ארגונים גדולים?הם גם של האנשים המסכנים שלולא ההעלמות הם היו היום בביטוח לאומי בהשלמת משכורות. הם בטח לא יוציאו את הכסף על בגדים כשהכסף משמש אותם ללחם.

   אם כבר אתה טוען טענה לפחות תביא סקר/מחקר/דו"ח שמוכיח את הקשר הזה.

   מחק
  8. אין ספק שתואר הד"ר של הכותב לא מדביק מיידית את תווית הצדק לדבריו, אבל גם תווית האנונימיות שלך לא ממש עושה אותך צודק יותר.

   מחק
  9. מה שיפה בתוית אנונימי הוא שהיא לא מאפשרת לך להגיד: "אני ד"ר\מנהל\ח"כ\רב\סנטה קלאוס לכן אני צודק". היא מכריחה אותך לעלות טיעון לוגי ומאפשרת לאחרים לתקוף או להסכים איתך

   מחק
  10. לכותב סתם. הטענה שלי היא שאם לאנשים יש יותר כסף יש סיכוי גדול יותר שהם יוציאו אותו. לכן אם הממשלה לא תגנוב אותו מהם, חלק מהאנשים יוציאו אותו.

   אתה לא צריך דוח. מספיק שתסתכל מסביב על אנשים שמרוויחים יותר ופחות

   מחק
 2. מי שלא רוצה שלא יקנה. מצד אחד אתה חושב שאנשים הם חכמים ויכולים להחליט בכוחות עצמם לגבי המערכת הכלכלית הרקובה.
  מצד שני אתה כועס על המעמד העליון שמנצל את טימטומם של האנשים. אז מה אתה חושב על האנשים? הם יצורים נבונים או כבשים שזקוקות לרועה?
  האנשים מטומטמים כי הם בוחרים להיות מטומטמים.

  השבמחק
  תשובות
  1. לא צריך להיות מטומטם כדי להכנע לתרבות הצריכה... צריך פשוט לחיות בחוסר מודעות. אני בטוח שגם לך יש עכשיו סמארטפון שנמצא ברדיוס של עד מטר ממך.

   מחק
  2. אני מניח שאתה לא תופס את עצמך כמטומטם
   כמה לחצו עליך בשנים האחרונות לקנות דירה? להתמשכן כי שווה והמחירים ממילא לא יורדים

   מחק
  3. קניתי סמרטפון באלפי שקלים אבל אני לא מאשים את הטייקונים. אם יש לי טענות אז אני מפנה אותן רק כלפי עצמי.
   למזלי לא קניתי דירה והיום אני שוכר דירה באושר.
   האחים שלי קנו דירה בלחץ המשפחה של הנשים שלהם והיום הם חיים בפחד.

   מחק
  4. כמה אנשים מועסקים באוניברסיטת חיפה ואינם בעלי השקפת עולם מרקסיסטית
   ונמצאים פוליטית בין חד"ש למרצ ?
   מה ? כולם ?
   כמו בברה"מ ?

   כל הנתונים של הלמ"ס,לא חשוב באיזה תחום מדובר,הינם ערמת בולשיט שלא
   ראוייה אפילו להתייחסות.
   וזה עיקרון סוציאליסטי מאד מאד חשוב : ההוויה קובעת את התודעה.
   הרעיון לפיו המציאות איננה אלא המידע המסופק לאוכלוסיה והשאיפה לשלוט
   בהתנהגות שלה ובדעות שלה בעזרת שליטה על ברז המידע.
   למי שתהה למה התקשורת במערב כלכך כלכך כלכך מזוהה פוליטית.

   לזה משמש בעיקר המיסוי האדיר : יצירת כוח קניה מלאכותי לעובדי המדינה.
   ואין לי טענות לממשלה בנושא.הכלכלה במערב כולו מבוססת על צריכה (מלבד החריג
   של גרמניה)

   מחק
 3. לשני האנונימים משעה 01:54 ו-06:56
  ל"גאון" הראשון - הכסף השחור מעלה את ההכנסה ב"לא יותר מידי", לדעתך ב-10%? בדקת את זה? עשית מחקר? סתם יורה מהמותן? חבל שאנשים לא למדו לבדוק דברים לפני שפולטים שטויות. ההון השחור בישראל נאמד בכ-200 מיליארד ש"ח!! כן כן, בדיוק מה שאתה קורא שחור על גבי לבן.
  ול"גאון" השני - "הון שחור טוב לאנשים", מזמן שלא קראתי אמירה כל כך שגויה ומוטעית ואני משתדל להיות מאוד עדין איתכם. הרי אנשים שעובדים בשחור ולא משלמים מיסים אינם תורמים כלום לקהילה בה אנו חיים. הם נוסעים בכבישים שנבנים ומתוחזקים ע"י כסף שאני משלם כמס, שלא לדבר על בתי-ספר, קצבאות שונות, ועוד דברים שבהם הממשלה עוזרת לאזרח. אני מקווה שהבנת את הרעיון.
  באינטרנט הכי קל להשתלח ל"כאנונימי", פשוט חבל שאנשים לא טורחים לברר מעט עובדות לפני שהם פולטים שטויות.

  השבמחק
  תשובות
  1. על זה נאמר הפוסל במומו פסול:
   -200 מיליארד ש"ח מכל הכסף במדינה זה בערך 10%מכל הכסף במדינה.
   - כמעט 40 מיליארד ש"ח שמגיע למדינה לא הולך לבתי ספר וסלילת כבישים אלא להחזרות חוב של המדינה. הן לא תורמות בכלום לך חוץ מלכיסם של בעלי החוב
   - יש כאלה שללא העלמות מס היו זקוקים להשלמת הכנסה שהיתה משולמת מהמיסים שלך

   מחק
  2. בדקתי עכשיו :היקף ההון השחור הוא 13% ובכלל לא ברור מה הקשר בין זה לבין המאמר שמדבר על השימוש בכרטיסי אשראי (אף אחד לא ישלם הון שחור באשראי- אלא אם אלו סכומים שאינם משמעותיים מלכתחילה או שהוא סתם לא בן אדם חכם במיוחד)

   מחק
  3. אנשים שמעלימים מס בצורה נרחבת הם לא עד כדי מטומטמים שיוציאו את ההון השחור שלהם בקניון . הם יעדיפו לפתוח מסעדה על שפת הכנרת, בתי קזינו , עסקים עצמאיים -שם אפשר להלבין כספים או סתם להשתמש בהון בצורה בטוחה יחסית.

   מחק
  4. מיסים לא עוזרים לאזרח אלא בעיקר לשכבה השלטת.

   מחק
  5. הלוגיקה היא די פשוטה. לאדם שמעלים מס נשאר יותר כסף ביד->ככל שלאנשים יש יותר הכנסה פנוייה גדל הסיכוי שהם יוציאו אותו->אנשים מוציאים יותר כסף ומניעים את הכלכלה->ההון השחור מסייע בהנעת הכלכלה

   ועכשיו ללוגיקה קצת יותר מסובכת. כספי המיסים שאתה משלם לא תורמים לקהילה. למשל: אם אתה רוצה לעשות פרוייקט קהילתי ב 100 שקל, הממשלה תבזבז עליו 200 שקל (100 ש"ח עלות הפרוייקט + עלות הממשל). אם רוב האנשים מעונינים בפרויקט הקהילתי, הם יפתחו את הארנק מרצון - לא צריך ממשלה. אם רוב האנשים לא מעונינים, אז שאל את עצמך לאן נעלמה הדמוקרטיה שאתה כ"כ אוהב?

   מחק
 4. כשאומרים "הון שחור" מתכוונים להכנסה שלא משולמת עליה מס.
  אבל קיימת כמות עצומה של נכסים שלא צריך לשלם עליהם מס. זכרו שלא משלמים מס על נכסים אלא רק על ההכנסה שהם מניבים. אז תאורטית אם מישהו מחזיק בנדל"ן,או יש לו חשבון פנסיה עצום אז אין לו הכנסה מהם אבל הוא מרגיש בצדק עשיר.
  בנוסף, כל זמן שהכלכלה לא בשפל עמוק אז כמות הנכסים עולה וזה מתבטא בצריכה.
  זה גם מסביר איך כלכלות יוצאות ממשברי ענק תוך שנים ספורות, כי אתם שומעים רק את החדשות הרעות בעוד שהכלכלה מייצרת כל הזמן עושר.

  השבמחק
  תשובות
  1. בקיצור - כלכלה דבר מסובך - הרבה זוויות, הרבה כיוונים דעות והשקפות והכל נכון בדיעבד.. הכלכלה
   היא תוצר של האופי האנושי, שהוא כשלעצמו לא אידיאל פילוסופי של יפה נפש. יש לקבל שלא תהיה כלכלה טובה צודקת . לא במקרה שייך למדעי החברה - ההתנהגות.

   מחק
 5. אומנם הקניונים מלאים אבל השאלה כמה באים לקנות וכמה להסתובב

  השבמחק
  תשובות
  1. אם אתה כבר שם לא תקנה איזה דבר קטן לילד שבוכה (רק כדי שיהיה לך שקט)? לא תקנה איזה בגד יפה (מתי יהיה עוד מבצע כזה שאסור לפספס)?

   מחק
 6. ערן רציתי לדבר איתך על תוכנית כלכלית לשינוי מוניטרי mazaltov6@gmail.com

  השבמחק
 7. היסטוריונים כבר קבעו שהקפיטליזים הוא דת ויש לו גם מצוות ומוסר זה נקרא אתיקה צרכנית
  הבעיה שהם טוענים שיש לדון בה האם אפשר להנדס את הרצון ודווקא בחברה שנראית ליברלית שבה כל אחד עושה מה שבא לו הרצונות שלו למעשה הם תוצר של שטיפת מוח של בנקים ששולטים גם בחברות תקשורת וחברות אשראי ולמעשה גם המדע בשליטתם ומחקרים מקבלים מימון בתנאי שיעצימו את שליטתם .בעתיד יש סכנה שהנדסה גנטית תנוצל כדי להנדס את הרצון האנושי בהתאם לשליטת אלו ששולטים בתקציב המדע
  לסיכום דעתי שדמוקרטיה אינה אפשרית בשיטה המוניטרית הקיימת

  השבמחק
  תשובות
  1. קפיטליזם איננו דת.הוא רק תיאוריה כלכלית.
   סוציאליזם הוא דת.סוציאליזם עוסק בכל דבר ושואף להמיר את הקיים במשהו חלופי
   בכל תחום ותחום.
   כלכלה היא ענין שולי למדי בסוציאליזם שעוסק בדת,גנטיקה,מעמדות,מוסד המשפחה,משפט,
   אתיקה,הרכב אוכלוסיה,קיום מסגרת המדינה,קיומם של עמים......
   סוציאליזם הוא דת לכל דבר וענין.הדת ההרסנית בהיסטוריה.
   והיא תעלם ביחד עם המערב הגוסס שנגוע בסוג הכי גרוע של הכלבת הזו : ליברליזם.

   מחק
  2. אני חושב שהיא התכוונה ל Statism.
   Statism, ודת שניהן אמונות תפלות (האמת שניהן הם בגדול אותה אמונה תפלה)

   מחק
 8. היסטוריונים כבר קבעו שהקפיטליזים הוא דת ויש לו גם מצוות ומוסר זה נקרא אתיקה צרכנית
  הבעיה שהם טוענים שיש לדון בה האם אפשר להנדס את הרצון ודווקא בחברה שנראית ליברלית שבה כל אחד עושה מה שבא לו הרצונות שלו למעשה הם תוצר של שטיפת מוח של בנקים ששולטים גם בחברות תקשורת וחברות אשראי ולמעשה גם המדע בשליטתם ומחקרים מקבלים מימון בתנאי שיעצימו את שליטתם .בעתיד יש סכנה שהנדסה גנטית תנוצל כדי להנדס את הרצון האנושי בהתאם לשליטת אלו ששולטים בתקציב המדע
  לסיכום דעתי שדמוקרטיה אינה אפשרית בשיטה המוניטרית הקיימת

  השבמחק
 9. נקודה למחשבה :
  כל אחד זורק מספרים ואחוזים כמה זה ההון השחור .
  אם היו יודעים כמה הוא , הוא לא היה שחור .
  אז הנתונים המונפצים ע"י השלטון מטרתם היא בדיוק מה שאתם עושים - לגרום לכם להתמרמר נגד מי שכביכול גונב לכם כסף מהכיס .
  תחשבו על זה שאלפי בעלי עסקים קטנים יחיו בעוני ללא העלמת מס חלקית .

  השבמחק
 10. אורלי יקירתי,
  אני אומנם לא ערן אבל קראתי את מה שאמרת ויש כמה נתונים שהכנסת אשר לא קשורים אחד לשני:
  הנדסה גנטית, ושטיפות מוח - השניים לא קשורים ולא יחוברו יחד.
  לגבי שטיפות מוח או סוגסטיה - המסיבה הזו התחילה מזמן ומעט מאוד אנשים היום יכולים לנטרל את ההשפע - כי כמות המשתתפים מייצרת את המציאות ה"חדשה" כמו שרואים בבועת נדל"ן - כולם יודעים שדירה זה הדבר הכי נכון ששווה להשתעבד ולקחת סיכון ל 30 השנים הבאות.
  ככל שיש יותר מתאבדים הסיכון נראה יותר קטן ואז יותר אנשים מקבלים "תעוזה"

  לגבי שינוי גנטי המדע הזה נמצא יחסית בחיתולים ומעט ניסויים נעשים בסתר על בני אדם.
  וטרם הצליחו להבין את המבנה של השכל - את יכולה להתעודד בזה שהם כבר מנסים משנות ה 40 עם הצלחה אפסית בהבנת המבנה.

  כדי לצאת מהטרנס של שטיפת המוח כיום, צריך לעזוב את התרבות לכמה שבועות ( ללכת למדבר ולנתק תקשורת מכל סוג) והכי חשוה זה לנקות את הגוף מרעלים ומתכות כבדות - הסיכוי שמישהו יעשה את זה הוא נמוך.
  אבל - אם זה מתריד אותך אז תתחילי לנקות את הגוף מרעלים ומתכות ואז קחי לפחות 3 שבועות חופש מהתרבות הקיימת.
  לא תחזרי לכאן בתור אותו אדם!

  מקווה שעזרתי
  אמיר

  השבמחק
  תשובות
  1. צריך לנקות את השכל מהרעל של האתיקה הצרכנית ואת זה עושים לא על ידי התבודדות אלא על ידי פעילות פוליטית ושינוי חקיקה

   מחק
  2. אמיר לגבי המבנה של השכל אז דע שהאונה המצחית היא סוד כוחו של המין האנושי
   ועקרונות פעלותיה ידועות למדע
   יכולת תפיסה של מושגים מופשטים של צדק ואמונה ויכולת חברתית של שיתוף פעולה על בסיס האמונות וזאת בדיוק הסיבה שהמאפיה הפיננסית העולמית תתמוטט כי יצירת חברה על בסיס צרכני מנוגדת לטבע האנושי הפנימי

   מחק
  3. אמיר לגבי הקשר בין הנדסה גנטית לשטיפת מוח תאגידית אז דע שניתן כיום לפגוע בתקשורת בין האונה המצחית שקשורה לחשיבה מופשטת לשאר המוח וליצור יצור אנושי שמשועבד ליצרים החושניים ושמושגים כמו צדק לא נתפסים בשיכלו מושלם בשביל מי שרוצה ליצור אתיקה צרכנית

   מחק
  4. אורלי,
   כשאני מדבר על מדע אני מדבר על יכולת קלינית ליצור דברים בצורה עקבית.
   לעשות ניקוי רעלים ושלושה שבועות "חופשה" זה בר השגה וניתן להוכיח.
   לחתוך למישהו אונה - ולא משנה איזו (שמאלית ימינית או קדמית) מייצר זומבי או אדם מת.
   אומנם זומבים לא ממש מתנגדים לכלום אבל הם גם לא מייצרים כלום, ככה שזה לא ממש שווה לייצר אותם - אתה היכולת לייצר זומבים יש לפסיכיאטריה והם מייצרים אותם בהמונים - רק שהם מייצרים עוד נטל על החברה - ולכן זה לא ממש מעשי.
   אם את מדברת על לפתח את היכולת של הזומבים אז את מבלבלת כאן כמה נקודות:

   הראשונה בהן היא - לא מדובר על ייצור מדובר על פגיעה במוח והם רחוקים שנות אור מלהבין את המוח - ה"גלוי" שאת מדברת עליו היה במקרה.
   כמו שהגילוי של מכות חשמל היה אחר לגמרי - זה נועד להרגעת חזירים לפני שחיטה, והפסיכיאטריים משתמשים בזה כדי "להרגיע" את המטופלים, התאוריות שלהם כל כך מפגרות שחבל לפרט.
   והשנייה שתשעים אחוז ממה שהפסיכיאטריים אומרים זה שקר בעיקר נועד ליצור ייחסי ציבור כדי לקבל מענקים או להסוות מחדלים.
   אני מציע להתרכז במה שניתן להוכיח ולשנות בקלות.
   להיכנס לכל הקטע של האונות זו בעיה ספק מומצאת ספק קיימת שאין לה פתרון בשטח.

   בקיצור - הכי טוב זה להתמקד בבנקים אשר מממנים את כל הבלגן הזה.
   בהערכה
   אמיר

   מחק
 11. ישנן הרבה מאוד סימנים שה "חגיגה" הזו הולכת ונגמרת.
  בשנה האחרונה במיוחד בחודשים האחרונים לפחות ישנה ירידה די משמעותית ברשתות השיווק, ואפילו במוצרי יסוד עם "ביקוש קשיח"...
  הרבה מאוד אנשים מסתובבים בקניונים אבל כמעט ולא קונים. למעשה, חוץ מ 2, 3 קניונים שיושבים במיקומים מצוינים התמונה שמשודרת כלפי חוץ מסתירה הרבה מאוד שטחי מסחר לא מנוצלים, חנויות מפסידות וכו'. להערכתי הרבה מאוד מהקניונים עומדים בפני פשיטת רגל.

  השבמחק
 12. היה נכון להציג את תמונת מצב הכנסות ברוטו (או נטו) כאחוז מהחובות ו/או מההלוואות

  השבמחק
 13. תגובה לאמיר
  שורש הרע ברשיון לזיוף כסף שמקבל הבנק שמאפשר ריכוזיות הון ותחרות לא חופשית הבנק מנצל את ההון כדי לשלוט בתקשורת ובפוליטקאים
  וגם בבנק המרכזי שהוא למרבה הטימטום עצמאי
  האם אתה רוצה דוגמאות של אנשים שעבדו בבנק ישראל ובאוצר שעובדים כיום בתעשיה הפיננסית
  איך אתה מסביר שחוק בנק ישראל החדש שמאפשר לבנק להפסיד מליארדים במניות עבר פה אחד
  בתורה הלשון פה אחד תמיד מיוחס לרשעים
  ואילו הלשון לב אחד מתקבל בחיוב

  השבמחק
  תשובות
  1. אשראי צריך, תמיד, ולהגביל את הסחר ע״י כסף קיים זה יהיה או מגביל או אינפלציוני, תארי לך סוחר שצריך למכור 20000 אלף אייפד, האם זה הגיוני לבקש ממנו 10 מליון דולר בשביל לסחור? זו הפונקציונליות שהבנק ממלא, הבעיה היא בקיצוניות שנתנו לאופן הזה.
   1. למה שממשלה תלווה? ומי אחראי על הגדלת כסף הבסיס?
   2. למה לא שומרים על טוהר היחסים בין מלווים לממשל כמו שלכאורה עושים במערכת משפט?
   3. למה כספי החוסכים בבנקים מוגנים? למה מוסד כל כך רווחי, בעל מונפול כזה גדול, צריך את רשת הבטחון של משלם המסים.
   4. איך הגענו למצב, שכל הכסף הוא אשראי? מי נרדם בשמירה ואיפה הפיקוח?
   5. למה צריך בנק מרכזי שמעל וממשיך למעול בתפקידו? ולמה יש כזאת הילת קודש סביב ״עצמאות המערכת הבנקאית״ ו״יציבות המערכת הבנקאית״?

   כסף אמור לתאר ערך מסויים, אשראי אמור להיות כלי עזר לסחר בנפחי כסף גדולים. היום הגענו למצב שאי אפשר לנהל חיים שוטפים בלי חשבון בנק מסחרי, למה הגענו למצב הזה?

   מחק
  2. הסוד הוא בעמידה על כמה עקרונות פשוטים
   והעיקרון הבסיסי ביותר הוא שחברה מאושרת היא חברה שבה יש תחרות הוגנת וכבר לוק שעל בסיס תורתו נכתבה חוקה ארהב
   אמר שכסף צריך להיות תוצר של עבודה ומשאיר מספיק לאחרים גפרסון הבין את זה מאוחר יותר ולכן אמר שיש חור בחוקה וצריך לאסור על הבנקים ליצר כסף
   לסיכום אם נלך לאורה של התורה שאוסרת ריבית לא יוצר מצב שאדם אחד לא תורם לחברה ועושה כסף מכסף ואילו השני צריך לשרת את אותו אוכל חינם עם זה על ידי זריקת גמדים להנאתו או נערות ליווי או ספר או בנאי או איש הייטק או טכנאי טלפונים כל אלו אנשים שעושים באמת למען החברה ומי נחשב מוצלח ומוערך מי שיודע לעשות כסף מכסף כלומר לנצל את החברה הוא המרומם

   מחק
 14. צריך להתחשב בקבוצות עובדים דומיננטיות בעלות כוח קניה עצום (ע"ע מסודרים) כאשר באים לנתח את תופעת העדר בנתב"ג, נדל"ן וכו' והשפעתן על "חזות הכל".

  השבמחק
 15. אחלה כתבה, תמציתית ופוגעת בול בשורש הבעיה!
  קצת לגבי פסיכולוגיית הצריכה - רוב האנשים לא מסוגלים לשלוט על הוצאותיהם בצורה מבוקרת (גם כשיש להם מה להוציא), ובמיוחד כאשר מביאים להם את נגישות הצריכה הלא מבוקרת בעטיפה יפה (קרי, אשראי/כרטיס אשראי/הלוואות בריבית נמוכה יחסית), אנשים נכנסים לחובות שיכלו להמנע מהם מראש, ועל זה בדיוק מסתמכת הכלכלה והבנקים המודרניים!
  לממשלה יש תואם אשם ואינטרס גדול שכל החגיגה הזאת לא תפסק, כי אם היא הייתה מנרמלת או ממעזרת את ממדי הפרסום, הכלכלה הנוכחית המובססת חוב הייתה קורסת!

  השבמחק
  תשובות
  1. אתה ממש מרגיז עם הרעיונות שלך
   לא צימצום הפירסום מה שיעזור
   הזיוף בחסות החוק שנקרא יחס רזרבה חלקי צריך להתבטל בחקיקה
   האם לי מותר ליצר כסף
   לזה שיש רשיון ליצור כסף יש אפשרות לשלוט בתקשורת ובפוליטקה ובאקדמיה ובחברות תרופות ובחברות אנרגיה ולעצור את התפתחות המדע לטובת האנושות ולהפוך את המדע לכלי רצחני והרסני כמו שנעשה לדוגמא של חקיקה שמאפשרת fda להרויח על כך תרופה ורגולטורים של fda עובדים גם בחברות תרופות יותר
   הנה תראה דוגמא משבוע שעבר הרגולטור דל הבנקים מגן על הבנקים שלא יקחו מהם את הזכות לעשוק

   מחק
 16. כאשר שני הרכיבים החשובים ביותר בכלכלה (כמות הכסף ומחירו/הריבית המוניטרית) נשלטים ונקבעים בצורה מלאכותית ע"י כוח ריכוזי במקום שיקבעו באופן חופשי בשוק, התוצאה הבלתי נמנעת היא אלוקציה רעה של משאבים וbusiness cycles קטלניים שמבתטאים בצריכה וboom שאחריה מגיע הbust.
  בקיצור, מיזס (והכלכלה האוסטרית כאסכולה) צודקים באופן כללי, וכל הנושאים שמועלים כאן הם בסה"כ סימפטומים של הכשל בprice fixing ואינפלציוניזם.

  השבמחק
  תשובות
  1. נכון.
   או במילים אחרות תוצר של האמונה התפלה הבאה: קיימת חבורת אנשים שיודעת הכי טוב, מה טוב לכולם, ורק אם ניתן לה כוח היא תרצה ותהיה מסוגלת לפעול לטובת הכלל

   מחק
 17. קשה להאמין שאנשים חיים מסכום כה נמוך. שכ"ד + הוצאות דיור, רכב (לרבים יש רכב כלשהו), גני-ילדים וכו', יגמרו את כל הסכום לפני שהגענו לאוכל וביגוד. אי-אפשר לחיות כאשר ההוצאות גדולות מההכנסות כי האוברדראפט תופח והבנק יעצור זאת באיזשהו שלב. אז איך חיים האנשים?
  גם לגבי הקניונים המלאים זה לא ברור. אם רובם מסתובבים ומוציאים הרבה כסף בקניונים אז האוברדראפט יתפח ובסוף הבנק יעצור זאת. אולי יש טעות והשכר החציוני והשכר הממוצע גבוהים יותר?

  galgal21

  השבמחק
 18. זה די פשוט.

  השיטה באמת עובדת! לבנתיים עד שהיא תתפוצץ.

  הקניונים לא מפוצים בגלל שיש לנו כרטיסי אשראי אפשר לראות הרבה אנשים שמשלמים במזומן.

  1) הלמ"ס הנתונים שלהם מזוייפים לגמרי, חלקים גדולים בציבור החרדי והערבי לא מדווח על כלום או על חלק גדול בהכנסות (לא מדבר על אחוזים גדולים מאוד של עסקיים קטנים ועצמאאים שלא מדווחים כמו שצריך) לא ייתן שמשפחה בבני ברק חייה על 4000-6000 שקל בזמן שהממוצע הארצי להוצאות עומד על 13000 +- ולמשפחה הזאת יש הרבה יותר ילדים מהממוצע.

  אני עובד במקרה כחלק מתעשיית הקניונים ובלי עין הרע בנתיים כולם מרוויחים מזה יפה.

  השבמחק
  תשובות
  1. חרדים צורכים הרבה דברים בהוזלה של 40 אחוז ולא תראה אותם בקניונים, אלא רק לסידורים כמו בנקים וכדומה. אני חרדי ומכיר מבפנים את התרבות, הצריכה היא קפדנית גם בכמויות וגם במחירים, וגם כשמתבצעת זה בזילי זול. האם שמעת פעם על "קרן משנת יוסף"??? אין חרדי שלא מכיר את זה, זה אנגר מזון ענקי במסמיה שמזמין ישירות מהיצרן למחסן, מוכרים שם לפי הזמנה טלפונית, והמחירים יוצאים יותר זול ב40 אחוז מהחנות הכי זולה שתמצא אי פעם, והדברים בדוקים. בכל שבוע 8,000 איש עושים את הקניה דרכם, וזה מגיע לשכונות בנקודות חלוקה יש היום נראה לי 60 נקודות חלוקה ברחבי הארץ. זאת רק דוגמא, קח את התחומים הנוספים כגון ביגוד, ביבי סיטר עולה לי 10 ש"ח לשעה, קייטנה??? יש בשכונה הילדות עושות בגרושים באחד הבתים. וכן הלאה וכן הלאה. הסעיף הכי יקר לחרדים שהם לא יכולים להימלט ממנו זה דיור למי שגר בערים הגדולות, מצוקת הדיור לא פוסחת על החרדים, אבל עד לפני כמה שנים עוד היה בכמה מקומות הזדמנויות, גם הם נעלמו.
   שורה תחתונה, אני לא מתכחש לזה שחרדים מעלימים מיסים, אבל להערכתי באותו שיעור כמו שאר האוכלוסייה והעסקים, יש לך נהגי מוניות, בעלי עסקים שונים ומשונים מכל המגזרים, אין היום בית עסק בישראל שלא תקרוץ לו ויקבל ממך כסף בשחור. אז מספיק עם ההשמצות הסידרתיות. הטייקונים עושים תיכנון מס בצורה שונה כי בשופרסל אין אפשרות שהקופאית תיקח ממך כסף בשחור ותעביר לאלשטיין או בן משה, אז עושים טריקים אחרים בכסף גדול כגון חשבונאות וכדומה.
   מה שכן את הציבור החרדי קשה לשכנע לשלם מס באמצעות סיסמאות מוסריות, כי יש להם מערכת מוסר שונה לגמרי, וודאי ביחס למדינה. עם זה אני מסכים, אבל אינני יודע כמה מהציבור החילוני עוד מאמינים ש"העלמת מס הוא פשע חברתי" כאשר 800 אלף עובדי מדינה שחצי מהם לא עושים כלום פשוטו כמשמעו מוצצים את לשד הציבור. מי בדיוק רוצה לשלם על זה, בעיריית ירושלים הייתי לפני כמה ימים (אני ירושלמי) יש שם עובדות שקוראות ספרי מתח!!! לא יאומן, פעם עוד היו מעמידים פנים שעושים משהו.... אז אם מדברים על צדקה, חרדי יעדיף לתת למישהו שהוא מכיר, מאשר לפקיד ממשל או עירייה חזיר שיושב תחת הסכם וועד עובדים ולכן מושך משכורת בכל חודש מקופה שמי שממלא אותה עובד קשה מאוד.

   מחק
 19. מצחיק שכולם קופצים שההון השחור מקורו באוכלוסיות מוחלשות כמו הערבים, העניים והחרדים - ולגמרי במקרה שוכחים שמי שמעלים הכי הרבה מס - באופן חוקי יותר ופחות - הם דווקא הארגונים הכי גדולים וחזקים במשק, הטייקונים ויתר בעלי האמצעים. כי מה לעשות, גם בשביל לתכנן מס - צריך כסף קשרים וכישורים...
  הרי ברור שחרדים וערבים, מעדיפים להמשיך לגור בשכונות עוני, לקנות ברשתות דיסקאונט ולתוותר על רפואת שיניים בשביל הפאן, אבל מעלימים אלפי שקלים בחודש....ומוציאים מלא כסף בקניונים....
  הכתבה מאוד מדוייקת, מרבית מעמד הביניים חי על האוברדראפט, על עזרה מההורים שלו (מחקר אחרון דיבר על קרוב ל 80% מהזוגות מעל גיל 30 שמקבלים מההורים בממוצע 2000 שקלים בחודש), על הלוואות חוץ בנקאיות (ממשפחה, כרטיסי אשראי), והצריכה הזו היא לא "טיפשות" אלא הכרח חברתי ותרבותי. כי כדי לשמור על המעמד החברתי שלך, אתה צריך לצרוך בהתאם...
  תנחשו כמה מחבריי כבר העירו לי על כך שאין לי אייפון/גלקסי ואני עדיין בדור 2.5?

  השבמחק