יום רביעי, 12 במרץ 2014

פרדוקס הכסף והחוב

מאת: ערן הילדסהיים

השבוע "התבשרנו" שהחוב הכולל בכל העולם חצה את ה100 טרליון דולר. הוא זינק ב40% מאז 2008.
הרבה אנשים שואלים מדוע החובות כל הזמן עולים לאורך זמן בכל העולם? מדוע למדינה יש אינטרס לנפח את בועת הנדלן? מדוע הפוליטיקאים וקברניטי הכלכלה שאמורים לרצות אותנו גורמים לנו דווקא לקחת עוד ועוד חובות מבלי לנסות לעצור זאת? לאן כל זה הולך מכאן ואיך אפשר לפתור זאת? הנה סרטון קצר וחביב של ארגון פוזיטיב מאני הבריטי שנותן את התשובה (בתרגום לעברית):

https://www.youtube.com/watch?v=nCQS9LfCDy8
)

4 תגובות:

 1. התרגום לעברית זוועה.

  השבמחק
 2. ערן,

  אולי תוכל בבקשה להעלות כתבות על ביטוחי פנסיה למיניהם כדי שאוכל ללמוד מה כדאי לאזרח הפשוט לשלם ואיך הוא יכול לחסוך. זה נושא מאוד חשוב שאם לא בודקים אותו ומבינים בו, אתה יכול לאבד מאות אלפי שקלים עד גיל הפרישה.
  תודה :]

  השבמחק
  תשובות
  1. אתן לך את הסיכום.
   אם את צעירה מגיל 45 קרן הפנסיה\ביטוח מנהלים שלך לא יהיה שווה כלום בגיל הפרישה מהסיבות הבאות:
   1. הקרנות יפסידו לך את הכסף (כולל חלוקתו לחברים וקבלת תספורת)
   2. דמי ניהול ישחקו לך את הכסף
   3. הממשלה תעלה את גיל הפרישה, תטיל מיסים נוספים על הפנסיה ויתכן שתקח חלק מהפנסייה כדי להציל בנקים
   4. האינפלציה האמיתית בישראל גבוהה בהרבה מהתשואה נטו שאת מקבלת - כלומר, כל שנה יש לך פחות כח קנייה בקרן פנסייה. שתגיעי לגיל 80 לא ישאר הרבה כח קנייה

   המהלך הנכון הוא דבר ראשון להוציא את הכסף כדי לצמצם הפסדים - אח"כ צריך לחשוב מה לעשות איתו

   מחק
 3. לא הבנתי את הפתרון. הבנתי שהבנק דורש ריבית ומכוון את הכסף לאפיקים מוכווני רווח, לאו דווקא לטובת הציבור. אבל מישהו יכול להסביר לי למה אם מוסד אחר (לא בנק) ייצר את הכסף, לא נפול לאותה מלכודת חובות? אמנם אולי לא תהיה ריבית להחזיר, אבל עדיין מקור רוב הכסף יהיה בייצור ע"י המוסד החדש, מה שאומר שכולנו נהיה בחובות למוסד החדש. אם תגידו שהפתרון הוא שהמוסד החדש ייצר רק קצת כסף אז שוב נפלנו למלכודת של חוסר כסף במחזור שיוביל למיתון ופיטורים..

  השבמחק