יום חמישי, 3 ביולי 2014

תרמית חוק השוויון בנטל נחשפת -מספר החרדים המתגייסים ירד בחצי מאז אישור החוק

מאת: ערן הילדסהיים

בשקט בשקט בין הסערות הביטחוניות שעוברות עלינו,הנה נתון שפורסם אתמול וכמעט אף אחד לא התיחס אליו כאילו היה זה נושא שולי שבשוליים. כאילו התקשורת לא חגגה את הנושא רק לפני מספר חודשים במשך ימים כולל שידורים מיוחדים במהלך היום שקיימה.

 לפני כחצי שנה זמן קצר לפני העברת חוק השיוויון בנטל ,חגיגות הנצחון של יש עתיד ותהלוכות האבל של החרדים, פרסמנו כאן מאמר החושף כי כל החוק הוא בכלל  תרמית פוליטית והצגה גדולה של המפלגות החרדיות בשיתוף יש עתיד.


והנה התוצאות הראשונות מאז אושר החוק: מספר המתגייסים החרדים ירד ביותר מ50% דווקא אחרי שאושר החוק [ראו טבלה].הנה לפיכך הנתונים הרשמיים שנמסרו אתמול בועדת המעקב אחרי חוק השיוויון בנטל בכנסת:
רבעון 1 – יולי-ספטמבר 2013 – התגייסו 601 חרדים;
רבעון 2 - אוקטובר-דצמבר 2013 – התגייסו 634 חרדים;
רבעון 3 – ינואר–מרץ 2014 – התגייסו 443 חרדים;
רבעון 4 – אפריל–יוני 2014 – התגייסו 294 חרדים.
החוק נכנס לתוקפו ב12 במרץ 2014

והנה כתבה נוספת בנושא בYNET מאתמול - לחצו כאן

38 תגובות:

 1. נו באמת - הבעיה שישנם פחות 300 חרדים בצבא?
  אלא אם כן מדובר ב-300 לוחמים ספרטנים זה לא באמת משנה.

  במקום להתעסק בלכפות על עוד אנשים את המס הגולגלות המכונה "שירות חובה", צריך להתעסק בביטול שירות החובה. כולנו מבינים שבטחון זה חשוב, למה שלא נשלם שכר ראוי לאלו העוסקים במלאכה

  השבמחק
  תשובות
  1. הבעיה הגדולה שמסיתים את הציבור בנושא שאף אחד לא באמת יכול לשנות אותו ובדברים שבאמת אפשר לשנות אף אחד לא נוגע. למשל במקרה זה במקום להתעסק בגיוס חרדים שאף אחד באמת לא רוצה בו , לא צריך אותו ובשביל הצבא בשל צרכי החרדים היוצאי דופן מדובר בכאב ראש גדול, פשוט לתגמל את חיילי צה"ל הקיימים. כ20% מחיילי צה"ל הסדירים (באומדן גס מדובר על כ35000 חיילים) זקוקים לסיוע כספי על מנת שיוכלו לקיים את עצמם. היום ולאף אחד לא איכפת
   http://kalkala-amitit.blogspot.co.il/2013/06/blog-post_1.html

   מחק
  2. אני חושב שלתגמל 20% מחיילי צה"ל זה לא ריאלי. כל תגמול יילך ישר למשפחה, והיד תחזור מייד להיות שוב מושטת. 20% מחיילי צהל שייכים למשפחות עניות, ולא צה"ל יוכל להוציא אותם ממעגל העוני, ואם ינסה - זה יצליח כמו הנסיון לגייס חרדים.

   מחק
  3. ל א אמרתי לתגמל רק 20% מהחיילים אלא נתתי אותם כדוגמא לבעיות הרבה יותר דחופות שיש בצבא לפני שמפנים מיליונים רבים כדי לממן גיוס חרדים.
   קודם שידאגו לאלו שרוצים לשרת לפני כל השאר.

   מחק
  4. הנה עוד כמה נתונים על מצב החיילים הקיים:
   1 שכרם של החיילים לא עודכן נומינלית כבר 15 שנה ועומד על 700 ש"ח.
   2. חייל צה"ל בממוצע מקבל סיוע מהוריו בסכום של 1500 ש"ח בחודש כדי שיוכל להתקיים כלכלית.
   3. כשפנתה עמותת "בית חם לכל חייל" לגורמים בממשלה כדי למצא פתרון לעשרות אלפי החיילים עם המצוקה הכלכלית , נענתה שהם (בממשלה) מודעים למצב אבל אין למדינה כסף לטפל בבעיה. בטח לא בשנת קיצוץ בתקציב הביטחון.
   4. כמה חודשים אחרי שהודיעו שאין כסף, החליטה הממשלה על גיוס אלפי חרדים שעלות שכרם יהיה בממוצע כ-5000 ש"ח בחודש ,וזאת מבלי לעדכן או לשפר את השכר הזעום והתנאים של החיילים המשרתים כיום ושאינם עומדים בעומס הכלכלי.

   מחק
  5. סוף סוף גם נושא חשוב ודורש שינוי
   את המימון לצבא המשלם משכורת ראויה לחייליו אפשר לקחת מתוך מימון האוניברסיטאות הישיבות ועכשו גם מתוך המימון לחוק הפטור ממעמ על דירות למשוחררי הצבא. למה לעשות עוול אחד, ולגייס אנשים לשרות בכפיה וללא תמורה סבירה ואחכ לנסות "לתקן את העוול" ע"י מתן הטבות שלא כל המשוחררים יכולים או רוצים לקבל כגון סיבסוד לימודים גבוהים או סיבסוד דירות. כך מוסיפים עוולות לספר החוקים שאחכ צריך לתקן אותם ולתת גם הטבות למי שלא שרתו בשם השיוויון.

   מחק
  6. מה תעשה? לכל הפחות תתן ל 20% החיילים העניים 1000 ש"ח נוספים בחודש?
   כלומר תעזור לביטוח הלאומי שבין כה וכה לא נותן כסף למובטלים מעבר לששה חודשים וקיצבת הזיקנה שלו עלובה ביותר. למי תעזור? לחייל עני או לזקן עני?
   ואיך תעשה את זה? תקצץ בפנסיה לכל הנגדים בני ה- 45? גם אם תצליח (סיכוי קלוש) סיבסוד העניים יהיה יעיל רק לתקופה מוגבלת. כל עוד צה"ל מרובה חיילים הוא לא יעיל, ותמיד יגיע לאותה שוקת שבורה, גם אם תהייה דחייה של שנים ספורות.
   צריך לשנות את מבנה הצבא ולהפוך אותו למקצועי, לצד קיצוץ מסיבי בפנסיה ובכוח האדם (גם הלוחם) לצד השארת הטכנולוגיה על כנה. רק זה ייתן ארכה של מספר שנים שהוא יותר מזעום. אבל בסופו של דבר הכלכלה בישראל כפי שהיא כיום תתמוטט, ועל זה אין לכם תשובה.

   מחק
  7. המדינה טובה בליצור בעיות ואז לצעוד פנימה בהתימרות לתקן את הבעיות, רק כדי ליצור תלות במדינה ובעיות נוספות.

   ההשלכות של 3 שנות עבדות בכפייה הם הרסניות לאדם וגם לחברה. הדוגמא של חייל עני היא טובה. במקום שאותו אדם ילך לעבוד ויפרנס את עצמו ומשפחתו הוא נמסר לצבא. במקום שהצבא ישחרר אותו יש מנגנון של פקידים צבאיים שזורקים עליו עוד כמה שקלים שלא ימות מרעב

   מחק
  8. פשוט מאוד.
   אם הצבא יהיה שכיר יעלמו להם כל מוחות המודיעין המהוללים וילכו ישירות להייטק וסיבר אזרחי

   מחק
  9. אנונימי 2210,

   שני דברים:
   1. המשפט שלך פשוט לא מתישב עם העובדות - יש אלפי אנשי קבע חכמים ומהוללים שבוחרים להשאר בצבא, למרות שהם יכולים לצאת החוצה ולהרויח יותר.

   2. מה שאתה אומר זה: אני לא מעוניין לשלם שכר ראוי לאנשים, אז אם אני לא אכפה עליהם לשרת אותי בחינם הם לא יבואו״. זאת בדיוק הנקודה - כמו שאתה מצפה לקבל שכר הולם עבור עבודתך, ככה גם אם אתה רוצה אנשים טובים - תתגמל אותם כראוי.   מחק
  10. שחרורון, התגובות שלך הן אי של שפיות!

   מחק
  11. מוחות המודיעין המהוללים ?
   במה בדיוק הם מהוללים ?
   קב"א ודפ"ר גבוהים הם פרמטרים אקדמיים שרלוונטים להשגת
   ציונים באוניברסיטה.הם אפילו לא רלוונטים להפיכה של אדם לחוקר
   מוצלח.בתחומים אחרים זה לא ממש רלוונטי הנתונים האלה.
   פה בארץ,וזו גישה מאד אשכנזית,החליטו שהפרמטרים האלה
   הם מעין פרמטרי-על שמעידים על כישורים לכל תחום ובכל נושא.
   התוצאה היא :
   יש לנו מערכת פוליטית מאד משכילה
   יש לנו צמרת צבא מאד משכילה
   יש לנו אקדמיה שכולם בה סיימו עם ציונים אדירים
   יש לנו שב"כ ומוסד מאד משכילים
   יש לנו פקידות מאד משכילה
   יש לנו מערכת משפט מאד משכילה

   וכל המערכות האלה מתפקדות בצורה שהמילה מבישה קטנה מכדי לתאר
   את גודל הבזיון

   מחק
 2. הסיבה היא לא תרגיל פוליטי. תבדוק את נתוני גיוס החרדים מאז 2009 ותגלה עליה מואצת. בזמנו אמרתי שלפיד בכוחניות יהרוס את מה שקורה כאן באופן טבעי.... והנה התוצאה. גם מי שרצה להתגייס ויתר

  השבמחק
 3. החוק עוד לא חל.. צריך לבדוק עמידה ביעדי גיוס מרגע שהוא נכנס לתוקף. עד אז ה' גדול...

  השבמחק
  תשובות
  1. הוא נכנס לתוקף ממרץ

   מחק
 4. המגמה היתה עליה בגיוס החרדים ופתאם ברבעון שנכנס החוק היא צנחה בחצי. מה יותר ברור מזה?

  השבמחק
 5. ערן, עוד לא הבנתי מה דעתך לגבי שירות בני ישיבות.
  בהינתן גיוס חובה עליהם להתגייס או ללמוד?

  השבמחק
  תשובות
  1. כתבתי אותה מספר פעמים. בקיצור:
   אי אפשר ואף אחד לא יוכל לכפות גיוס חרדים ,מה גם שבגלל הצרכים הייחודיים של החרדים הם יותר נטל על הצבא מאשר כאלו שיכולים לתרום לו ולכן היה מן הראוי שבמקום להתעסק בזה יתעסקו בתגמול המשרתים הקיימים.

   מחק
  2. ערן איכזבת. לא מדובר בעניין כלכלי או אם הדבר מהווה נטל על הצבא או לא (לא חסרות תוכניות בצבא בהן לוקחים ילדים שעברו ילדות קשה בלשון המעטה ומשקיעים בהם), מדובר בשיוויון הבסיסי ביותר בין אזרחי המדינה (מה גם שלפי תחזיות למינהן בעוד כמה עשרות שנים הם צפויים להוות כ-50% מאזרחי המדינה).

   מחק
  3. הערכה ששוויון בין האזרחים יגיע כתוצאה מגיוס לצהל היא ססמא חלולה של פוליטיקאים ועיוות של המילה שוויון. .תבדוק את חוק השוויון בנטל יש בו הכל חוץ מאשר שוויון. חוץ מזה מה עם הערבים או שאר המיעוטים? מה עם המוגבלים פיזית/נפשית/שכלית? איך אפשר להכריח מישהו שלא רוצה להחזיק רובה או להגן על המדינה לתגייס במידה ומדובר במסות של עשרות אלפים אלא אם אתה רוצה להפוך את הצבא למשטרה שעסוק כל היום בתפיסת משתמטים במקום שיהיה גוף לוחם שנלחם בטרור או בצבאות זרים. .
   הצבא לא צריך אותם, הם לא צריכים את הצבא. הפתרון הוא לתגמל את אלו שבאמת רוצים לתרום לצבא ולא לכפות את הדבר על החרדים.

   מחק
 6. למרות שמו החוק לא שם לו למטרה לגרום לכולם להתגייס, אין בעיה של כח אדם בצה"ל (להיפך יש שפע).
  מטרת החוק לצרף את החרדים לשוק העבודה.
  עד היום, כדי לא להתגייס החרדים הצהירו שהם לומדים וכך יצאו משוק העבודה.
  כעת לאחר החוק החדש הם לא יצטרכו ללמוד לנצח כדי לא לשרת בצבא.
  לא מושלם אבל חשוב לא פחות.
  וכן הגיע הזמן לצבא מקצועי!

  השבמחק
  תשובות
  1. כמו בכל התערבות ממשלתית - אם רוצים לפתור את הבעיה ולהוציא חרדים לעבודה הממשלה צריכה לעשות פחות ולא יותר.

   כלומר, הממשלה צריכה לעזוב את החרדים לנפשם ולהניח להם לעבוד גם אם הם לא התגיסו. האמת שהמדינה צריכה לעזוב את כל הילדים בני ה 18 לנפשם ולתת להם לצאת לעבוד

   מחק
 7. נו באמת...
  טרחת בכלל לקרוא את החוק? הקשבת למה שלפיד אמר טרם החקיקה?
  הרי היה ידוע שהשלב הראשון של החוק הוא מתן פטור גורף לכל מי שרוצה לצאת מהישיבה וללכת לעבוד.
  במקום המצב האבסורדי שהיה עד עכשיו שבוא בעצם מדינת ישראל חיבה אותם לחיות על קצבאות על מנת שלא להתגייס.
  ובכלל, אתה באמת רוצה לתת נשק לאנשים מבוגרים עם חבר דמיוני?

  השבמחק
  תשובות
  1. קרא את החוק - אין בו שום אלמנט אמיתי של גיוס חרדים (לא עכשיו ולא בעתיד) אלא סעיפים על גבי סעיפים שיציגו עליה בגיוס חרדים מבלי לגייס חרדים.

   מחק
  2. וטוב שכך.
   כמו שאמרתי. אתה באמת רוצה לתת נשק לאנשים שמאמינים בנחש מדבר?

   מחק
 8. נדמה לי שכבר הערתי את זה בהקשר זה. מעבר לכל דבר אחר? יש לזכור שאין דבר כזה שוויון בנטל...... שוויון יש בזכויות לא בחובות אבל זה רק בשולי העניין..

  השבמחק
 9. לפיד פופוליסט ברברן . הוא ידע שאי אפשר לגייס אנשים בכוח ... גם מחירי הדיור לא ירדו ..

  השבמחק
 10. בכל דבר שאמר, לפיד עשה את ההיפך. כנראה שגם למפלגתו ״אין עתיד״

  השבמחק
 11. זוהי עוד דוגמה לשסע חברתי שהממשלה וקבוצות האינטרסים מייצרים כדי לרכז את תשומת הלב הציבורית לדברים שלא רלוונטיים כמעט לאף אחד ברמה המעשית, ובאותו זמן לטשטש ולמסך את הדבריים החיוניים לקיום חיים מתוקנים במדינה. הרי החיים של כמעט אף אחד במדינה לא ישתנו אם מחר יתגייסו כל החרדים לצבא, ואם יהיה שינוי, זה כנראה יהיה שינוי לרעה, הרי גם ככה מערכת הביטחון (או יותר נכון מחלת הביטחון) היא יותר בעיה מפתרון.

  במקרה של גיוס חרדים, לניסיון הממשלתי ליצור מסך עשן יש חשיבות נוספת. הרי כל מי שמבין קצת, יודע שהממשלה אינה מסוגלת לכפות את חוקיה על קבוצה כל כך גדולה של אנשים מאוחדים. וזהו סוד שהממשלה תעשה הכל כדי להסתיר אותו ממעמד הביניים. ברגע שמעמד הביניים יגלה שהממשלה אינה מסוגלת לשלוט, מייד תישאל השאלה "אז מדוע צריך לשלם לממשלה כל כך הרבה כסף?".

  גיוס החרדים הוא בעייה מומצאת ומהונדסת. הבעיה מוצגת בצורה כזו שאזרח מהשורה מרגיש חובה מוסרית לבחור צד כזה או אחר בדיון. האם הוא בעד הגיוס הכפוי ואם לא הרי שהוא בטח נגד. אלו שני האפשרויות היחדות המוצגות. המטרה האמיתית של הדיון היא שהוא ימשך לנצח כי יש תעשיה שלמה של גונבי סוסים שעובדת ללא הרף בזמן הוויכוח. ובמקרה הזה יש גם אנשים, משני צדדי המתרס, שחייהם הפוליטיים תלויים בכך שהדיון ימשך.

  הפתרון היחידי הצודק ביותר והמוסרי ביותר הוא לעבור לצבא התנדבותי. ואיכשהו את הגישה הזו כמעט ולא שומעים. גיוס חובה למשך שלוש שנים הוא חוק שחוקק בזמן שהמדינה הייתה בסכנה קיומית ממשית. כשגודל הישוב היהודי היה מצומצם (מאות בודדות של אלפים), עם טכנולוגיה פרימיטיבית ובזמן שפל כלכלי. כיום כל הגורמים השתנו מהקצה אל הקצה. ישראל כבר מזמן אינה נמצאת בסכנה קיומית (לפחות לא כזו שצבא סדיר ועוצמתי יכול לטפל). גודל היישוב הכפיל את עצמו ביותר מפי 10. המדינה נמצאת בחזית הטכנולוגיה ומשמעותה של טכנולוגיה היא צורך בפחות ידיים עובדות. והמדינה נחשבת למדינה מערבית מודרנית ועשירה מבחינת מדדי תל"ג לנפש (למרות שלא כל כך רואים זאת). וכל זאת קרה בזמן שהאיומים המסורתיים (צבאות אוייב זרים), התקדמו לאחור או שפשוט התפוגגו.

  ברור כי החוק המשעבד את צעירי המדינה לשלוש שנים ללא שום תמורה הולמת הוא חוק שאין לו מקום בתקופה הנוכחית. במדינה מתוקנת החוק כבר מזמן היה מבוטל. במקום זאת היה מאורגן צבא התנדבותי כמו במדינות רבות אחרות. צבא שהוא איכותי, מקצועי, טכנולוגי ובעיקר התנדבותי. על אף אחד לא תיכפה עבדות. צבא כזה יתן מענה טוב יותר לאיומיים הקיומיים על ישראל. איומיים מבחוץ אך בעיקר איומים מבית. צבא התנדבותי מבוסס על עקרונות מוסריים גבוהים יותר וכתוצאה מכך גם המדינה תהיה מוסרית יותר. והבונוס הגדול הוא שצבא התנדבותי יתרום לרווחה הכלכלית של כל אזרחי המדינה. כשהעבדים יוכלו לצאת לחופשי, הם ילמדו, יעבדו ויצרכו. כל זה יגרום לתנופה כלכלית אדירה למדינה. וזאת מבלי להביא בחשבון את ההקלה על תקציב המדינה שיופנה לחינוך, לבריאות, להקטנת חובות ולהקלת נטל המס על האזרחים.

  זה כמעט טירוף לחשוב כי בתקופה הנוכחית כל צעיר צריך להיות משועבד למשך שלוש שנים ללא כל תמורה.

  השבמחק
 12. ואולי זה הזמן להזכיר שחרדים (וערבים) עולים לנו הרבה יותר מ'רק קצבאות'.

  העלות העקיפה של המגזרים האלה היא בערך חצי מסך ההוצאות העקיפות. אלה שני מגזרים שמקבלים שירותים עירוניים ולא משלמים ארנונה, מקבלים שירותי בריאות מלאים ולא משלמים מס בריאות, ומקבלים שירותים כלליים (כבישים, בטחון, לימודים וכו') ולא משלמים מיסים. ועוד לא התחלתי לדבר על הריבוי הטבעי שלהם.

  כל דבר שיצמצם את העיוות הזה הוא מבורך. אם גיוס או איום בגיוס חרדים יגרום להם למצוא עבודה ולהתחיל לשלם מיסים, דיינו.

  יריב

  השבמחק
  תשובות
  1. החרדים משלמים מיסים עקיפים יותר מהמגזר החילוני.
   הם רוכשים יותר מזון, ביגוד, דלק וכו'. כך שלמעשה הם מכניסים יותר כסף למדינה מכל גורם אחר.

   מחק
  2. דוקא ההפך. הם רוכשים פחות מזון דלק וכו' פשוט כי אין להם כסף. משפחה חילונית ממוצעת קונה הרבה יותר ממה שהיא צריכה. החרדים (וזה יאמר לזכותם) למדו להסתפק במועט.

   אגב הדירות שלהם זולות בהרבה - דירה בחריש למשל עולה פחות מ-600,000 ש"ח כך שגם מיסים על רכישת דירה הם משלמים פחות. מעבר לכך יש להם מגוון של פטורים וההקלות על מעט המיסים שהם כן משלמים.

   יריב

   מחק
  3. כל הדיון הזה לא רלוונטי מכיון שקבוצת האנשים שקרוייה "מדינה" או "ממשלה" היא לא אתם ולא משרתת אתכם (רוב הפוסטים בבלוג הזה מוכיחים את זה שוב ושוב). לכן אין סיבה להניח שיש קשר בין כמות הכסף שנגזלת מהאזרחים בעזרת מנגנון המיסוי, לאיכות השירותים שהמדינה מספקת

   מה גם, שבמקום לבקש שיפסיקו לגזול את כספכם אתם מתלוננים שיש קבוצה של אנשים שלא מרויחה מספיק כדי להשדד.

   מחק
 13. זוהי המלאכה של השמאל והיהיר המטופש נבחר התקשורת וחסרי הדעת שבציבור. כל אלה שעיניהם בראשם הזהירו שהדרך לשילוב החרדים הוא בהכלה, במתינות ובקירוב, בא יהיר, כמו אביו לפניו, כדי לעשות הון פוליטי מכר לציבור המטומטם סיסמת שוויון בנטל שהיה ברור לאלה שאינם מנותקים מהמציאות שתביא למצב ההפוך בדיוק. והנה זה בדיוק מה שמתרחש כפי שמתאר מאמר זה.

  השבמחק
 14. אני לא בטוח שזו הסתכלות נכונה על המידע.
  יש מחזורי גיוס, ואני חושב שיש מחזורי גיוס שמגייסים יותר חיילים ויש מחזורים (אפריל עד יוני) שמגייסים פחות.
  צריך להסתכל על המידע בצורה יחסית למספר המתגייסים הכללי

  יש קישור למקום בו המידע נמצא?

  השבמחק