יום שני, 2 באפריל 2012

שר האוצר האמריקאי: החוב בארה"ב צריך לעלות בעתיד כל כך הרבה עד שיגרום ל"חוסר נוחות"

מאז ומתמיד אני טוען שאנחנו צריכים להתפכח מהאשליה שרווחת בתקשורת בה נאמר שארה"ב מספיק חזקה כדי להתמודד עם בעיית החוב שלה. באופן מפתיע קיבלתי חיזוק לדעותי בחודש שעבר משר האוצר האמריקאי ,שבעל כורחו פלט את האמת הדי מדאיגה המופיעה בכותרת.
לפניכם הסבר פשוט למה יש לנו הרגשה מדומה שבעצם ארה"ב מתאוששת? למה למרות זאת ארה"ב בדרך הבטוחה לקריסה ולמה אין לה מוצא מלבד לגרום לערך הדולר שלה להפוך להיות שווה לערך הנייר עליו הוא מודפס ? צפו בסוף המאמר בדברי שר האוצר האמריקאי שסותר את כל מה שמסבירים לנו בתקשורת.

הייתי משליך היום את מצבה של ארה"ב לאדם שמשנה לשנה עובד פחות ושלמרות זאת החליט לרכוש פנטהאוז מול הים  אחרי שלקח משכנתא שלא יוכל להחזיר. את המשכנתא מממן אותו אדם מידי שנה מכספי הלוואות נוספות שהוא לוקח. השאלה הנשאלת: האם מצבו של אותו אדם או איכות חייו השתפרו בעקבות רכישת הפנטהאוז מול הים?
את התשובה תוכלו להשליך על ארה"ב שכמו אותו אדם חיה טוב היום (וגם על זה יש ויכוח אם זה נכון) על חשבון המחר- רוב כספיה כמו כספי אותו אדם ,הם כספי הלוואות. התקשורת במקרה הזה מעדיפה להתמקד בפנטהאוז במקום במי ישלם עליו ולכן אנחנו מקבלים הרגשה שהכל בסדר.

אז מדוע המצב בארה"ב רק יחמיר בעתיד?
הנה סרטון קצר שהעלתי פה בעבר ומסביר זאת היטב (לחצו על cc בתחתית הסרטון להעלאת הכתוביות):ופה באה השאלה של כמעט כל הדיוט ברחוב: אז מה אם ארה"ב לווה ,היא לוותה כבר 100 שנים ותלווה עוד 100?
הבעיה היא לפיכך קצת יותר מורכבת : בגלל שכאמור כל הכסף בשיטה המוניטארית הנוכחית נוצר מחוב ,הרי משמעות גדילת החוב האמריקאי לממדים שלא היו עד כה בהיסטוריה האנושית, מבטיחה לנו שכמות הכסף גם היא גדלה לממדים היסטוריים.כרגע רוב הכסף נמצא עדיין בכספות הבנקים או הופקד בפדרל ריזרב אך יגיע היום בו הכספים יתחילו לזלוג החוצה, מה שמבטיח לנו בעתיד אינפלציה אימתנית בה הדולר יקרוס. השיתוק האמריקאי בכל מה שקשור להפיכתה לשוק יצרני מהסיבות שפורטו בסרטון והאפשרות שהבנק המרכזי שלה ילווה לה ללא סוף,מבטיח שהאינפלציה הזו תגיע יחד עם משבר כלכלי -זה נקרא 'סטגפלציה' וזו אימת כל מנהיג בעולם.

את ההשפעות החמורות של החובות האלה מנסות להסתיר מאיתנו המדיה והממשל בארה"ב בטענה שארה"ב מספיק חזקה כדי להתמודד עם החובות שלה.כל בר דעת שמבין איך השיטה עובדת, יודע שלעולם ארה"ב לא תוכל להחזיר את חובותיה (כי לחוב צמודה ריבית שלא קיימת ואי אפשר יהיה להחזירה בלי לייצר עוד חוב).  בשבוע שעבר נפל דבר. לראשונה חומת השקר הזו נפרצה כאשר מישהו בכיר בממשל ארה"ב פלט את האמת: בעית החובות של ארה"ב הן רק בתחילתן. אומר רק בצער שמשום מה אני המקור היחידי בארץ שמפרסם אירוע משמעותי זה ,אולי כי זה הורס את המסיבה .

קצת רקע: לפני 1917 היה צריך הקונגרס לאשר בכל פעם העלאת גובה החוב של ארה"ב. על מנת ליצור יותר גמישות נקבע בהמשך גובה 'תקרת החוב' שעד התקרה זו ארה"ב תוכל להלוות ללא צורך באישור. במאמר  זאת לא תקרת החוב,זה החוב! הוכחתי כי תקרת החוב הזו היא פקטיבית ועולה ככל שנדרש.
לדיון שהתנהל בועדת בית הנבחרים לפני כשבועיים בקונגרס הוזמן שר האוצר האמריקאי טימותי גייתנר. חבר הקונגרס טריי גוידי כפה על גייטנר לענות על השאלה: אילו היתה לך אפשרות אחת אחרונה להעלות את תקרת החוב האמריקאי -בכמה היית מבקש להגדיל את התקרה הזו כדי שארה"ב תוכל לעמוד בכל התחיבויותיה?
אחרי כמה נסיונות התחמקות התנהל הדו שיח הבא:
גייטנר: "אני אחזור אליך עם משהו כתוב. אני לא יכול לעשות את זה בראש"
גוידי: "מה בנוגע להעריך איזה מספר ?"
גייטנר: "אין לי מושג"
גוידי : "20 טריליון?"
גייטנר:"אני פשוט לא יכול לעשות זאת בראש"
גוידי :"50 טריליון?"
גייטנר: "אני לא יודע"
גוידי :"הרבה? האם אנחנו יכולים להסכים שזה יהיה הרבה?"
גייטנר: "זה יהיה הרבה. זה יגרום לך לחוסר נוחות.”
ניתן להעריך שהסיבה שגייטנר לא יכול להעריך מה גודל החוב הוא כי הממשל ירצה להגדיל או יהיה חייב להגדיל את החוב כל עוד יוכל והוא יוכל כל עוד הדולר לא יקרוס.

צפו מדקה 1:56 על הדיון במדובר:החומר הכלול במאמרים בבלוג זה הם על דעתו בלבד של הכותב ואפשרויות הפעולה המתוארות בה מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה במניות/מט"ח ו/או מכשירים פיננסיים נשוא סקירה זו. סקירה זו אינה מתחייבת להיות מדויקת בפרטיה ואינה מהווה תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל העושה בה שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.

22 תגובות:

 1. Too bad Gowdy gave him an "out" and Geithner didn't think twice..
  Perhaps it's time we focus a bit on what would be the consequences for Israel if the U.S. economy does collapse.
  -Eran

  השבמחק
 2. עם כל הרצון באימוץ שיטה כלכלית אחרת והסלידה מהברוך הנוראי אליו נקלע העולם, כשארצות הברית תיפול - גורל המדינה היהודית ייגזר לכלייה.

  הרצון לראות את ארה"ב מתרסקת הוא לא כל כך מזהיר (בלשון המעטה).

  עם נפילתה של ארצות הברית (ובוא נהיה ריאליים, גם שאר המעצמות ייחטפו מכה נוראית) לא ידובר ברכישת זהב וקניית קופסאות שימורים.

  העולם ייכנס לכאוס שייגמר במלחמת עולם שלישית ותרשה לי להפתיע שלמרות "חוסנה" הרב של מדינת ישראל, אם לא קיימת השגחה אלוהית, יהיה פה לא הכי נעים ...

  ועל זה נאמר:

  Life's a Bitch and Then You Die

  השבמחק
  תשובות
  1. אף אחד או לפחות אני לא מצפה לנפילתה של אף מדינה ובטח לא של ארה"ב..בכלל אין פה עניין של רצון או אי רצון אלא על מציאות- ארה"ב (ולא רק היא) דוהרת במודע לקראת נפילתה ,זוהי מתמטיקה פשוטה ותושביה הולכים לסבול מזה מאד כמו שאר תושבי העולם.
   מה יקרה אחר כך? תקופה טובה לא תהיה אבל גם לא הייתי ממהר להכריז על חורבן בית שלישי. אולי אפילו נוכל לנצל את התקופה הרעה הזו בשביל ליצור מערכת מוניטארית שפויה יותר כך שנוכל לצאת לדרך חדשה.
   ערן

   מחק
  2. מה המשמעות שארה"ב תיפול? אנחנו מדברים על המערכת הפיננסית, זה לא שהשמש פסיקה לזרוח, השדה מפסיק לצמח תבואה, והגשם מפסיק לרדת.
   אם אנשים יפסיקו לפרנס את עצמם זו החלטה שלהם. אף אחד לא מכריח אותנו חעבוד, זו החלטה שלנו. אם אנשים ימשיכו לעבוד למרות קריסה כלכלית הכל ממשיך, יש אוכל ומוצרים בחנויות.

   לפיכך נדרשת מערכת חלופית - תוכנית ב', מטבע חלופי שאינו מבוסס על חוב על מנת להפעיל את הכלכלה למרות שהמטבעות המדינתיים יטבעו בהיפר-אינפלציה\דפלציה וכל מה שבינהם.

   הממשלה והבנק המרכזי לא יתכננו מטבע חלופי, רק האזרחים יכולים לעשות זאת בשלב זה. חבל שניפול למחסור ורעב כשזה לא מחויב במציאות, השינוי הוא 99% תודעתי.

   ע'

   מחק
  3. "המשמעות שארה"ב תיפול"= מבחינה כלכלית נחזור על השפל הגדול של שנות ה-30, מה שיעלה כוחות מיליטנטים וגם לאומניות קיצונית. ב"ניו דייל" של רזוולט הממשלה שילמה לחקלאים להרוג את הפרות שלהם כדי לשמור על רמת מחירים. עוד דבר- הממשלה משלמת את המשכורות של הצבא ושל המשטרה- הם לא פה לשמור עלינו הם פה לשמור על בעלי ההון.
   -תנסה לקנות חביות נפט ישירות מערב הסעודית ולא דרך האחים עופר ומפעלי הזיקוק שלהם.
   מעולם הדור שלנו לא התמודד עם רעב במונחים תנ"כים.
   ועוד לא הזכרתי את סין- אנחנו באמת רוצים שהאנשים האלה ישלטו בנו???

   ליאור

   מחק
  4. רגע,
   אם ארה"ב תתרסק היא עדיין תמשיך לממן אותנו ואת מצרים למשל ?
   כי אם נגיד מצרים לא תקבל את ליטרת הבשר שלה אני די רואה שחורות.
   למשל מיליון רעבים שפשוט צובאים על הגדרות (סתם כי בא להם לפנק).

   אנשים רעבים או אנשים שזרקו אותם מבתיהם אין להם ממש מה להפסיד.
   רק מי שעושה מילואים יודע כמה המערכת שברירית .... מי יממן אותך אחרי ארצות הברית, סין ? ומה אז? המעצמות לא סופרות אותנו ואנחנו נחשבים לסוג של בעיה עבורם.

   ראבאק, פה זה הצנטרום של הגונג'ל הכי גרוע שיש

   מחק
  5. ליאור, אני לא מבין במה הרטינות והתחזיות הקטסטרופליות מסייעות.
   אתה רוצה לשנות את העתיד או להפוך לקורבן שלו?
   הקריסה הפיננסית והכסף, כולם פרי יצירה אנושית. אפשר להתנתק מהיצירה הזו וליצור משהו אחר.

   ע'

   מחק
  6. אני לא תופס את עצמי כקורבן. הוא שאל "מה המשמעות שארה"ב תיפול"
   אז עניתי ברצינות מה שאני חושב שיקרה, על בסיס מה שקרה בעבר.
   התקופה של השפל הגדול זה הסיטואציה הכי דומה שאני מכיר.
   אם אתה חושב אחרת אתה מוזמן לרשום את דעתך- לא הייתי מגיב פה אם לא הייתי רוצה לשנות דברים.

   ליאור

   מחק
  7. בעיקרון אני מסכים שפוטנציאל הסבל הנובע מקריסה פיננסית, גדול מאוד.
   בנוסף זה ברור לגמרי שהמערכת צועדת לקראת קריסה.
   אבל האזרחים בישראל או במקום אחר, לא חייבים ללכת לקראת המשבר כעדר כבשים.
   הם יכולים להקים מערכת כספית חלופית ולהפעילה בעת הצורך. בסופו של דבר בעת היפר-אינפלציה או דפלציה הדבר העיקרי שחסר זה כסף. קצת אבסורד שדווקא המשאב שנמצא תחת השליטה המוחלטת של בני אדם הוא המשאב העיקרי שחסר.

   ע'

   מחק
 3. סרט שיפזר את הערפל על המצב
  http://www.emetaheret.org.il/2011/01/03/%D7%90%D7%99%D7%9E%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%94-%D7%91%D7%9C%D7%AA%D7%99-%D7%A0%D7%A8%D7%90%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%A7%D7%A8%D7%A0%D7%94/

  השבמחק
 4. מוצטפא שמטרלינג2 באפריל 2012 בשעה 13:29

  הדוגמה של ערן עם הפנטהאוז הממומן מהלאוות הולכות ותופחות הזכיר לי את הפסקה הבאה, העוסקת בממשלות הממנות את פעילותן על ידי הלוואות ביו לאומיות:

  States announce that such a loan is to be concluded and open
  subscriptions for their own bills of exchange, that is, for their
  interest-bearing paper. That they may be within the reach of all
  the price is determined at from a hundred to a thousand; and a
  discount is made for the earliest subscribers. Next day by
  artificial means the price of them goes up, the alleged reason
  being that everyone is rushing to buy them. In a few days the
  treasury safes are as they say overflowing and there's more money
  than they can do with (why then take it?). The subscription, it
  is alleged, covers many times over the issue total of the loan:
  in this lies the whole stage effect -- look you, they say, what
  confidence is shown in the government's bills of exchange.
  But when the comedy is played out there emerges the fact
  that a debit and an exceedingly burdensome debit has been
  created. For the payment of interest it becomes necessary to have
  recource to new loans, which do not swallow up but only add to
  the capital debt. And when this credit is exhausted it becomes
  necessary by new taxes to cover, not the loan, but only the
  interest on it. These taxes are a debit employed to cover a
  debit.

  מתוך הפרוטוקול ה21 בפרוטוקולים של זקני ציון - ספר שכל אחד צריך לקרוא

  השבמחק
 5. Once the current monitary system collapses it will be replaced initially at least by the barter system - China India and Iran have been bypassing the sanctions on Iran this way.
  Nations rich in natural resources will prosper. What would happen to countries poor in natural resources? What would Israel trade in return for oil? Wheat?
  -Eran

  השבמחק
 6. האם צמיחה רחבה לא תפתור את הבעיה?

  כי אם המשק צומח יש יותר כסף להחזיר את החוב... או שגם בצמיחה רחבה המשק ממשיך להדפיס כסף?

  השבמחק
  תשובות
  1. צמיחה רחבה ככל שתהיה לא תוכל להחזיר את החוב שגדל הרבה יותר מהר מהצמיחה.
   תקרא קצת חומר מהאתר הזה לגבי איך כסף נוצר ותבין שלעולם לא יהיה מספיק כסף להחזיר את החוב.

   מחק
 7. I'm really enjoying the design and layout of your site. It'ѕ a veгу еasy on the eуes
  which makes it muсh more plеaѕant for mе to cоme here
  and vіsit moге оften.
  Dіd you hire out a developer tο crеate
  yοur themе? Superb ωork!
  Also visit my page :: cheap caravan Covers

  השבמחק
 8. Mу cоder is trying tο persuadе me to move tο .
  nеt fгom PHP. Ι havе alwаys dіslіked the
  idea bеcausе оf the еxρenseѕ.
  But he's tryiong none the less. I'νe been using WoгԁPгess οn a
  varіety of websіtes fοr аbout a уear and
  am nеrѵous аbout switchіng to another platform.
  I have heагd goоd things abοut blogеngine.
  nеt. Iѕ thеre a ωay I can іmpοrt all mу wordpress posts intο it?
  Any kind of help would bе reallу appreciated!


  Take a looκ at my hοmeρage:
  super turbo adult scooter with Seat

  השבמחק
 9. Have you еver conѕidered about іncluding a littlе bit
  more than just youг articles? I meаn,
  ωhat you saу is valuable and all. Ηoweѵeг just imagine if you adԁed some great photos or video cliρs to gіve your
  posts more, "pop"! Yοur сontent iѕ excеllent
  but with ρicѕ and clipѕ, thiѕ site
  cοulԁ certainly be one of the best in its niche.
  Awesomе blog!

  my website ... razor scooter 800 Watt

  השבמחק
 10. I do not know whether іt's just me or if everyone else encountering problems with your blog. It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my browser because I've had thiѕ hapρen beforе.
  Manу thаnks

  Аlsο viѕit my wеblog - electric scooters adults
  Also see my page > electric scooter adult

  השבמחק
 11. Sweet blog! I found it whіle surfing arοund on Yahoo
  Nеws. Do you hаve any suggeѕtions οn
  hоw to gеt listed in Yаhoо News?
  I've been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

  Feel free to surf to my page; fire grate measure

  השבמחק
 12. Hey there woulԁ you mind letting me
  know ωhich wеb host уou're using? I've lοaded уouг blog
  in 3 cοmρlеtely different ωeb browsеrs and I must say this blog lοads a
  lot faster then most. Cаn you suggest a gooԁ hosting proνidеr аt a honest price?
  Τhаnk уou, I apprеcіate it!


  Feel fгeе to visit my blog post .
  .. grow breasts

  השבמחק
 13. First off I would liκe to say aωesome blog!

  I hаd a quiсk queѕtіon which I'd like to ask if you don't mіnd.

  І ωas curious to know how you centеr youгself
  and cleaг your hеad prioг to writing.

  ӏ hаve had a diffіcult tіme clearіng my thoughts in getting my iԁeaѕ out
  theгe. I do tаκe pleаѕure in wгitіng howevеr іt juѕt seems lіke the fiгst
  10 to 15 minutes аre usually wasted simply јuѕt trying to fіgure оut hοw to bеgin.
  Any recоmmendations or hіnts? Thanks!

  my ρage - simple wood projects

  השבמחק
 14. Heу thеrе ωoulԁ уou mind letting
  me know which hоsting compаny yοu're using? I've loadeԁ your blog
  in 3 different brοωѕеrѕ and I
  must say thіs blοg loads a lot fаster then most.
  Can yоu suggest а goοd internеt hosting pгονider at a rеasonable pгice?
  Kuԁos, Ι apρreсiate
  it!

  Look at my page: 24 hour Emergency Locksmith Solihull

  השבמחק