יום חמישי, 30 באוגוסט 2012

עכשיו זה רישמי: גם כדור הארץ נמצא באוברדרפט

בשבוע שעבר נחשפנו לקריאת השכמה של כדור הארץ. ארגון בשם GFN הבודק את פוטנציאל ניצול המשאבים הביולוגיים האפשרי של כל מדינה, לעומת צריכת המשאבים הריאלית שלה מצא כי האנושות כילתה השנה את כל המשאבים הטבעיים שכדור הארץ מייצר בשנה אחת, בתוך 234 ימים בלבד. במילים אחרות החל מה22 לאוגוסט ועד סוף השנה נחיה על אשראי של כדור הארץ. כל משאב שנצרוך לא יהיה ניתן כבר להחזירו. 
איך הגענו למצב הזה ומהן עשר הדוגמאות שתגרומנה לכם לזוז באי נחת בכסא וגם להבין את המשמעות של האוברדראפט הזה.


אחד מהטיעונים המרכזיים של התומכים בשיטה המוניטרית הקיימת היא שבלעדיה לא היתה יכולה להתפתח צמיחה והתפתחות טכנולוגית כל כך משמעותית כמו שהתרחשה בכמה עשרות השנים האחרונות. למעשה אפשר לדמות צמיחה זו להתפתחות של מתאמן במכון כושר שלוקח סטרואידים. המתאמן  מפתח את שריריו בצורה מרשימה בתוך זמן קצר ועל הדרך מכלה את כל משאבי גופו. המתאמן שמוקסם מקצב התפתחות שריריו מתחיל ליטול יותר ויותר מהסטרואידים, אבל  מאידך ברור שסופו יחרץ כנראה לסבל בריאותי כבד כבר בגיל מוקדם ,אחרי שגופו יקרוס תחת העומס.
כמו המתאמן כך גם הכלכלה היום נמצאת על סטרואידים - הצמיחה בה צריכה להדביק את קצב יצור הכסף המסחרר במרדף חסר סיכוי עוד מתחילתו. על הדרך כמו אותו מתאמן שמכלה את משאבי גופו ,כך גם אנחנו מכלים את משאבי כדור הארץ כדי להזין את "הצמיחה"  ההכרחית כל כך לקיום השיטה. מצבינו אף גרוע מזה של המתאמן כי בעוד שהיום יש כבר ניסיון וידע לגבי תופעות הלוואי בשימוש בסטרואידים ,הניסיון שלנו עם השיטה המוניטרית כל כך קצר (במונחים היסטוריים) כך שעדיין לא יצא לנו להתמודד עם כל ההשלכות הבאמת קשות  שלה. המצב היום גרוע אפילו עוד יותר - בפוליטיקה, בתקשורת או באקדמיה ,מעודדים אותנו לצמוח עוד ועוד ועדיף בקצב גבוה יותר כי צמיחה זה "טוב". אילו היה עושה חיים הכט תוכנית בנושא סביר להניח שלא היה מוצא צדיק אחד שיתריע מפני ההשלכות של אותה צמיחה.

יהיו כאלו שישאלו מה הקשר בין השיטה המוניטרית לצמיחה לא מבוקרת?
כמו בהונאת פונזי גם השיטה הזו מעודדת אותנו לצרוך בקצב גובר על מנת שהיא לא תפשוט רגל. לפיכך היא מעודדת אותנו גם לצרוך דברים שאין לנו צורך בהם.
לדוגמא: לפחות שליש מרוכשי הדירות היום רוכשים דירות שלא יגורו בהן. הסיבה שהם עושים זאת היא שהשיטה הנוכחית גורמת לירידה עיקבית וממושכת בערך הכסף באינפלציה ומאלצת את אותם משקיעים לרכוש דירות ככלי לשמירת ערך הכסף. אם נחשוב לרגע קצת מחוץ לקופסא נגלה את העיוות שבו השיטה גרמה לנו לקחת נכס שבראשיתו יועד לשמש בסך הכל כמחסה ונתנה לו סגולות של כלי פיננסי.
המצב כל כך אבסורדי שהשיטה היום מעודדת אותנו לצרוך אפילו אם אין לנו כסף לצרוך.
לדוגמא: רובנו קונים דירה למרות שאין לנו באמת כסף לרכוש דירה. הסיבה שאנחנו מסוגלים לרכוש דירה היא פשוט כי המערכת מאפשרת לנו להכנס לחובות על חשבון הדורות הבאים בעתיד ועל חשבון משאבי כדור הארץ בהווה.

"הגיעה השעה לתת דין וחשבון"
כך אומרים בארגון הלא ממשלתי GFN - Global Footprint Network, המחשב מדי שנה את "טביעת הרגל האקולוגית" (שטח האדמה היצרני מבחינה אקולוגית שנדרש לקיום האדם).
הנה כמה עובדות על מצב כדור הארץ שגרמו לאותו ארגון לצאת בהצהרה כה חריגה:
1.  האנושות כילתה השנה את כל המשאבים הטבעיים שכדור הארץ מייצר בשנה אחת, בתוך 234 ימים בלבד
1. ב2011 הזדקקנו ל270 ימים כדי להגיע לאותו מצב.
2. ב2005 היינו זקוקים ליותר מ290 ימים
3. ב2000 זה הסתכם "רק" ב300 ימים
4. באמצע שנות ה80 היינו בפעם האחרונה בו קצב הייצור הביולוגי של כדור הארץ היה גבוה מקצב הצריכה
5. על מנת שהאמריקאים יוכלו להמשיך לצרוך כפי שהם צורכים היום הם יזדקקו ל4 כדורי ארץ
6. אירופה תזדקק לכמעט שלושה כדורי ארץ
7. סין תסתפק בקצת יותר מכדור ארץ אחד
8. צורכי האנושות חורגים כיום ב-50% מהמשאבים העומדים לרשותה, ובמקביל כמות המשאבים הזמינים הצטמצמה בחצי מאז 1961.
9. בין 1970 ל-2008, הצטמצמו סוגי בעלי החיים ב-30% ועל פי הערכת החוקרים, לפחות 0.01% מהמינים הביולוגיים נכחדים מדי שנה
10. על פני כדור הארץ חיים בין 15 ל-20 מיליון מינים ביולוגיים של חיות וזני צמחיה. מתוכם, 19,817 נמצאים על סף הכחדה

עוד הסבר מרתק על האוברדראפט של כדור הארץ תוכלו לשמוע בראיון שערך גבי גזית השבוע עם  עם ד"ר סוזי פישר, מרכזת קורס 'המאזן האקולוגי ושמירת הסביבה' באוניברסיטה הפתוחה, בקישור כאן

בנוסף הנה סרטון שהפיץ ארגון GFN בנושא זה:אז מה אתם מעדיפים להשוויץ עם השרירים ולהכנס למשבר חמור בגיל מוקדם או להיות חטובים קצת פחות אולי אפילו להיות עם כרס קטנה שמבצבצת, אבל לחיות בצורה מאוזנת תחת צמיחה מבוקרת זמן רב?

13 תגובות:


 1. אני לא ממש מסכים עם המשפט הזה:
  "לדוגמא: רובנו קונים דירה למרות שאין לנו באמת כסף לרכוש דירה. הסיבה שאנחנו מסוגלים לרכוש דירה היא פשוט כי המערכת מאפשרת לנו להכנס לחובות על חשבון הדורות הבאים בעתיד ועל חשבון משאבי כדור הארץ בהווה"

  ההפך הוא הנכון. מחירי הדירות (והקרקעות) מנופחים הרבה מעבר לערכם הריאלי, רק בגלל שיש אפשרות לקחת משכנתא.
  קבלן שקונה קרקע לבניית דירות משלם מאות אלפי שקלים לכל דירה רק על הקרקע וגם לוקח רווח שמן לעצמו, כי הוא יודע שרוכשי הדירות שאין להם כסף לשלם את כל הדירה, ילכו לבנק ויקחו משכנתא גדולה כדי לקנות את הדירה.
  אם האפשרות לקחת משכנתא לא היתה קיימת או שהיתה מוגבלת לסכומים נמוכים, הקרקעות לבניה היו נמכרות במחירים נמוכים מאוד, הקבלנים היו מסתפקים ברווח צנוע יותר, ובהתאם לכך גם מחירי הדירות היו נמוכים בהרבה ממה שהם היום, וכמעט כל מי שרוכש היום דירה עם משכנתא, היה רוכש את אותה דירה עם ההון העצמי שיש לו, ללא משכנתא.

  השבמחק
  תשובות
  1. קשה לי להסכים איתך..
   בעיית ניפוח מחירי הדירות היום קשורה למחסור יזום הרבה יותר מאשר לאפשרות לקחת משכנתא.
   נניח שקבלן מקבל מכרז מהמדינה לבנות 100 יח' דיור, הוא יבנה כל שנה את המינימום
   כדי שאנשים יריבו על כל אחת. הרי ככל שמשהוא נדיר יותר הוא עולה יותר ולקבלן היום לא משתלם להציף את השוק בדירות ולהוריד לעצמו את המחיר והרווח.
   חוץ מזה שמחיר הנכסים עולה ועולה, הקונים הופכים להיות בעיקר אנשי מעמד גבוהה\בעלי הון ויתר הציבור (אנחנו, היי..)נאלץ לשלם להם שכירות על מחיה כל חייו (בנוסף לכל שאר הצרות) ואפילו לא להיות בעל הנכס.
   אני אוסיף שהבעיה יותר עמוקה מזה, המאמץ של נתניהו ל"יעל" ולהפריט את ועדות הנדלן (חוק הוד"לים) ולמסור את שטחי המדינה לקבלנים פרטיים כמה שיותר מהר ולהוריד עוד יותר את הפיקוח על הבנייה (כמה יח' דיור נבנות בשנה) רק מחריף את הבעיה.
   שהרי קבלן פרטי דואג לרווח הפרטי שלו ואילו המדינה דואגת לרווח של אזרחיה (רווחה).
   מה שמעצבן באמת זה שהתירוץ ל"יעול במשק", להפרטה ול"פתרון בעיית הדיור" הוא המחסור היזום שבעלי ההון דגלו בו מההתחלה כדי למסור את כל העסק לידיים פרטיות ולגזור קופון עלינו.
   והם רוצים שנאמין שהפתרון לבעיה הוא עוד מאותה הבעיה........

   מחק
  2. אני חושב שהתמונה שמציגה ד"ר סוזי פישר קצת חסרה..
   (למרות שסביר להניח שבראיון שאורך יותר מ-8 דקות אפשר להספיק יותר)
   הבעיה לא קשורה לאיכות החיים, ניתן לחיות הרבה יותר טוב ממה שאנחנו חיים היום בפחות זיהום וניצול קלקל של המשאבים.
   מה שכרגע מעקב את ההתיעלות והשיפור של איכות חיינו הוא הפוליטיזציה של המדע ואינטרס תאגידי (בעצם אותו דבר).
   כרגע לאף בעל הון או תאגיד אין אינטרס שיהיה פה שפע או רווחה (שפע דיור, אנרגיה, שירותי רווחה נגישים וכו')
   כי זה לא משתלם.
   אם יהיו המון המון יהלומים נפט או זהב (נגיד כמו אוויר) אף אחד לא היה משלם עליהם (לפחות לא הרבה), מי שראה את הסרט blood diamonds עם לאונרדו דיקפריו שידע שהוא מבוסס על סיפור אמיתי (השמדת יהלומים ע"מ ליצור מחסור).
   אותו עקרון עובד גם על דירות רכבים מזון רפואה חינוך ועוד.
   ובטח שיותר משתלם לזהם את הסביבה מאשר לשלם למשאיות שיפנו את הפסולת לאתר הטמנה או ליצר מערכת לטיהור שפכים. (למשל רמת חובב)
   מה שצריך זה לא שכל אחד יקח את שקית הנייר האופנתית שלו לסופר אלא מודעות ולחץ על החלטות הממשלה שלנו שתומכת כרגע בתאגידים, בעלי הון וקיטוב חברתי.

   מחק
  3. לאנונימי30 באוגוסט 2012 02:18
   צודק

   מחק
 2. לדעתי הבעיה שיש קנוניה בינלאומית:
  מי ששולט בעולם כרגע מעונין לשמור על המצב כמו שהוא על מנת שאנשים יאבדו אמון בממשלות שלהם -
  ואז יוכלו להציע להם שלטון בינלאומי(הממשלות ישארו אבל עם השפעה הולכת ופוחתת ככל שעובר הזמן),
  וכל מיני ארגונים בינלאומיים יתפסו את מקומם.

  ראה סרט המופת "הקונספירציה הקפיטליסטית".
  http://video.google.com/videoplay?docid=-7106277166680261195

  השבמחק
  תשובות
  1. אני חושב ששלטון בינלאומי כבר קיים, רק נסתר ובקרוב גלוי, מוזר מאד שביבי רוצה לתת לפוטין את הגז הישראלי, כאילו שביבי הוא ראש ממשלה של מדינה אחרת.

   מחק
  2. מדהים הסרט הזה, בעצם עכשיו ברור שהם שולטים בנשק והולכים לקרוס ולא מתכוונים לוותר על השליטה

   מחק
 3. קול, אחלה פוסט חשוב, יפה, קצר, וקולע!

  בקשר לתגובות: גם אם ניתן לפקפק בעובדות שמוצגות או במשמעות העובדות שמוצגות (כמו בדיונים על הקבלנים כאן), הנקודה דיי ברורה: כאנושות - אנחנו לוזרים. מאוד פשוט: כדור הארץ באוברדרפט, וכולנו כולל המוסדות שלנו עסוקים בלעשות לו עוד חוב. מה שפחות ברור זה איך אנחנו באופן אישי, יכולים לתקן את המצב - ובבודאי איך כאנושות עם הכלכלה המתאבדת הזאת לתקן ת'מצב של הכדור.

  התשובות ל"איך?" בוודאי מגיעות עמוק, ואני חושב שכולנו כבודדים וכחברה לא מכירים אותן טוב מספיק.
  בגלל שזה בלוג שעוסק בכלכלה , אם מסתכלים לא רק בפרקטיקה (וכמובן שקבלנים וההלוואות חשובים לתשובה) אלא גם בתיאוריה של הכלכלה ובמניעים שלה, אולי אפשר לתת מבט אחר לשאלה על השרירים בסוף הפוסט.

  נתקלתי לא מזמן בדיונים אקטואלים (ממרץ 2012) על מדיניות (של חוקים וכסף), שנערכים בקרן המטבע העולמית בקשר למשאבים טבעיים.

  מתוך השפע הקיים אני מצרף קישור בודד, אבל לפני זה אני חייב להוסיף שהאג'נדה דיי ברורה והיא לא תלויה בפירוש שלה. הם קוראים למצוא דרכים חדשות ועדכניות למסות (לעשוק) את המשאבים של הכדור (זה שייך להם, כן?) ול'שקיפות' (הכוונה: לשלוט. אני לא ציני, תחת שקיפות הם שואפים ל invest in investing... ).. כלומר דרכים לעשוק ולשלוט.

  יש לי הרגשה שככל שמגיעים יותר עמוק להצעות שלהם (מטורף!) ולביצוע שלהם (המציאות), ככה נדהמים יותר.

  IMF Gathers Ideas on Best Use of Natural Resources
  http://www.imf.org/external/pubs/ft/survey/so/2012/POL031612A.htm

  אורי

  השבמחק
 4. היום הייתי בתחנת דלק הדלתות היו סגורות והמוכרן נמצא מאחורי סורגים, הזוי , גם שמתי לב לכל מיני מגרשי משחקים מסוגרים בסורגים מאד גבוהים, ואני לא מצליח להבין למה, אולי זה לא כל כך תמים, אולי האצולה רוצה להשאר במקומה כאשר הכל יקרוס ומתכננים דיכוי באמצעים כאלו ואחרים.

  השבמחק
 5. הוכחתי לעצמי שהטיעון שהשיטה המונוטרית או שיטת הממשל הנוכחית הינו שיקרי, גורמים בדיוק ההיפך ומונעים את ההתפתחות, משקרים לנו, יכולנו להיות הרבה יותר מתקדמים ללא שיטת תאוות הבצע, בכל תחום שתבחנו תגלו שהחברה או הגוף מעדיף תמיד להשאיר טכנולוגיה ישנה ולהרוויח יותר, הרי 80 אחוז מהמסחר הוא על הכסף עצמו אז כיצד יכול להיות שהשיטה תורמת לקידום

  השבמחק

 6. רקטה פגעה ישירות בבית בשדרות: "יש לנו חשבון פתוח עם הנייה"
  ילה קדימה עוד כיפת ברזל עוד חדרים מוגנים, שמים את האזרח בכלא במקום לצאת להלחם, פחדנות מובילה להכחדה

  השבמחק
 7. תמוה: האבטלה צנחה ל-6.5% ביולי; שטייניץ: אמרתי לכם

  גם אני הייתי אומר לכם עם העט הייתה בידיי
  ברור שהנתונים מזוייפים
  וככלל למדתי לחשוב אחרת והתחלתי להבין איך זה עובד, כמו שחוקר מחפש את המניע , חפשו את המניע ותגלו תמונה שונה

  השבמחק
 8. הכלכלה הנוכחית מבוססת על צמיחה מתמדת של התוצר לנפש ושל גידול מתמיד של האוכלסיה. בלי זה היא נקלעת לקשיים.

  סיבה אחת שמערכת "חייבת לצמוח" היא המערכת הפיננסית. שכן המערכת הפיננסית (הבנקים בעיקר אבל גם אג"חים) והכסף מבוססות על חובות לעתיד, אם הכלכלה לא צומחת, חלק ניכר מהחובות האלה לא מוחזרים, יש ריצות הבנק ובלגנים כמו ב1929.

  סיבה נוספת שהמערכת הנוכחית חייבת לצמוח היא שההון לא נמצא בידי רוב האנשים, כך שהם מרוויחים בעיקר משכר. אבל ככל שהטכנולוגיה משתכלללת עבודה מוחלפת יותר ויותר בהון -מכונות. בתוצר יציב, יש פחות עבודה ולכן יש גם יותר אבטלה וירידה בשכר. במילים אחרות - אם עובדים היו יכולים להיות בעלים של מפעלים (כמו הפירמה הקואופרטיבית מונדרגון) הם היו מרווחים מהקטנת שעות העבודה הנדרשות, היות והם לא, הם מפסידים מכך. כדי לשמור מפני עליה באבטלה ושלמור על יציבות חברתית, ממשלות מעודדות צמיחה כלכלית - כדי לשמור על הכיסא.

  אבל יותר חזק מכל בני האדם גם יחד הוא הטבע. זה לא רק מדד טביעת הרגל האקולוגית שמובא כאן. זה גם סחף קרקע - אדמת חקלאות שעפה עם הרוח והגשם אל הים, זיהום מאגרי מי תהום, דלדול הדלקים המחבציים, הרס היערות ושדות הדיג, ושיבוש מחזורים טבעיים עצומים כמו מחזור הזרחן והפחמן.

  הפתרון לכל זה הוא בעל 3 רגליים:
  1. מעבר לחשיבה חדשה בתחום הכלכלה- כלכלה מעוגנת מדע - כך שלדוגמה היא מעוגנת בביולוגיה ובפיזיקה ולא סותרת אותם כמו התאוריה הנוכחית.
  2. כלככלת מצב יציב - אוכלוסין - 0 גידול של האוכלוסיה (אחרת מגיעים למצב שבו כל כדור הארץ ולאחר מכן גם כל היקום מלאים באנשים בעתיד הרחוק ובעתיד הקרוב כל התשומות הטבעיות מתייקרות).
  3. כלכלת מצב יציב - תוצר לנפש - 0 גידול של התוצר לנפש - אחרת שוב מגיעים לכילוי גדל והולך של משאבים מתחדשים ומתכלים.

  אני ממליץ על טים ג'קסון לדוגמה שמסביר חלק מהבעיות ומציע כמה כיוונים לפתרונות

  http://ecowiki.org.il/wiki/%D7%A9%D7%92%D7%A9%D7%95%D7%92_%D7%9C%D7%9C%D7%90_%D7%A6%D7%9E%D7%99%D7%97%D7%94_%28%D7%A1%D7%A4%D7%A8%29

  השבמחק