יום חמישי, 4 באפריל 2013

שיבושים קשים הורגשו במסחר בביטקוין בעקבות התקפת מחשבים "חסרת תקדים"

MTGOX הוא אתר המשמש כבורסה הגדולה בעולם למסחר בביטקוין. הוא מחזיק נתח של בין 70-80% מכל המסחר במטבע הוירטואלי בעולם. הבורסה הזו הותקפה אתמול כאשר מחיר הביטקוין הגיע לשיא של 142$. מה בדיוק קרה שם?הבורסה הגדולה בעולם לסחר בביטקוין הודיעה כי חוותה אתמול התקפת DDOS חסרת תקדים בהיקפה. ההגדרה בעברית להתקפה זו היא התקפת מניעת שירות מבוזרת.  DDoS מתאר התקפה שמקורה במספר מחשבים מסונכרנים. מתקפה כזו יכולה למנוע ממשתמשים גישה לאתר מסוים על ידי יצירת עומס גדול על אותו אתר.
בחלקים מהזמן אף חסמה התקפה זו את האופציה לסחור מכמות לא ברורה של סוחרים שניסו לבצע את פעולותיהם.

עדיין לא ברור מה מקור התקיפה או סיבתה אולם בהודעה הרישמית שפרסמה MTGOX הועלו שתי אפשרויות:
1. לחבל במסחר בביטקוין
 זה לא סוד שהביטקוין מאיים על ההגמוניה של מערכות כספיות בעולם. יתכן שהיה פה ניסיון של גורמים אינטרסנטים  לערער את האמון בסחר במטבע על ידי שיבוש פעילות רוב המסחר בו.
2. ניסיון לעשות רווחי עתק על ידי התקפת מחשבים.
הרעיון הוא למכור כמות גדולה של ביטקוין כאשר הוא מגיע למחיר שיא. אחרי כן להתקיף את מערכת המסחר העיקרית,לערער את יציבותה ובכך לגרום לפאניקה שתפיל את מחיר הביטקוין. אחרי שהמחיר נופל למחירי רצפה מופסקת המתקפה והתוקפים מתחילים לרכוש כמויות גדולות של ביטקוין במחירי מציאה ואז שוב  מחכים לעלייה המחודשת של המחיר ושוב מוכרים ומערערים את יציבות המערכת.

יש לציין כי ההתקפה היתה רק על מערכת המסחר הגדולה בביטקוין ולא על תשתית מערכת הביטקוין עצמה.

בהודעה של MTGOX גם נחשפו כמה נתונים מעניינים על הגדילה במספר הסוחרים בביטקוין. על פי אותם נתונים שפורסמו, עד לפני שנה נפתחו באתר בממוצע בין 9000 ל10000 חשבונות חדשים בכל חודש. בינואר המספר הכפיל את עצמו .בפברואר כבר שילש וגדל פי 6 במרץ. בשלושת הימים הראשונים של אפריל לבדו כבר נוצרו 57,000 חשבונות!

קישור להודעת האתר: MTGox


תגובה 1:

  1. MTGOX זו פלטפורמת מסחר בלבד ויכול להיות שהרובוטים השתלטו גם עליה. עכשיו כשביטקוין נסחר כמו כל מט"ח אחר.
    ואולי זו באמת מתקפת ספקולנטים.
    אם המטבע היה מחולק באמת באופן שווה בין צרכנים רבים מאוד, זה לא היה יכול לקרות.
    ביטקוין אמור להיות מטבע שכזה - שמפוזר באופן שווה בין מיליוני שחקנים (צרכנים ועסקים), ואז לא ניתן היה לתקוף אותו ולעשות עליו מניפולציות שכאלה.

    השבמחק