יום שבת, 6 באפריל 2013

מישהו "שכח" פתאם איפה הכסף או שהכסף בעצם מעולם לא היה שםאיפה הכסף על פי לפיד לפני הבחירות  - מישהו רואה פה במקרה את מעמד הביניים? 
מתוך אתר"יש עתיד":איפה הכסף על פי לפיד אחרי הבחירות- מישהו רואה פה במקרה את החרדים? מתנחלים? בירוקרטיה?
מתוך דף הפייסבוק של יאיר לפיד:

25 תגובות:

 1. טוב זה לא מפתיע אף אחד.. אבל טוב שאתה כותב על זה ערן :)

  מה שכן.. מאיפה הגיעו עוד 500 שקלים לשכר הממוצע?
  כאילו, זה חדשות טובות, אבל הכתבה הזאת מלפני חודש מדברת על 9022
  http://www.themarker.com/career/1.1954459

  במבט שני, 9509 זה המשכורת הממוצעת של דצמבר
  מעניין הירידה הזאת..

  השבמחק
  תשובות
  1. ברגע שאתה מדבר על המשכורת ה"ממוצעת" כבר הפסדנו. הנתון המעניין באמת, וכבר דובר עליו בעבר, הוא המשכורת ה*חציונית*. לשכר הממוצע אין שום משמעות. חשוב על 10 אנשים, אחד מרוויח מליון לחודש והשאר 10 שקלים. בממוצע הם מרוויחים באזור ה-100,000 ש"ח לחודש.

   השכר החציוני הוא השכר שחצי מהאנשים מרוויחים יותר ממנו וחצי מהאנשים מרוויחים פחות. בדוגמה שנתתי השכר החציוני הוא 10 שקלים, והוא מייצג בצורה טובה בהרבה את השכר האמיתי של האוכלוסיה.

   בישראל השכר החציוני הוא בסביבות 5400 ש"ח לחודש. קצת פחות מ-9500.. אגב קשה מאוד למצוא את השכר החציוני מאחר והוא לא מפורסם בשום מקום. צריך לחשב אותו מהנתונים ש*כן* מפורסמים - וגם הם מוטים מאחר והם אינם מחשיבים אנשים שלא עובדים, מובטלים, מקבלי קצבאות וכו'.

   יריב

   מחק
  2. מתפרץ לדלת פתוחה... הרגע ראיתי שערן כבר דיבר על החציון בתגובה (באנגלית). בפעם הבאה אני אקרא גם את התגובות באנגלית לפני שאגיב.

   יריב

   מחק
  3. זה בסדר גם ככה אני כמובן מסכים איתך :)
   אני פשוט כבר עם ציפיות כל כך נמוכות.. זה בסך הכל טקסט תעמולתי שמטרתו היחידה היא הטעיה, אבל לפחות שחצאי האמת שנאמרים יהיו נכונים, לא?

   מחק
 2. The devil is in the details..look at the MEDIAN INCOME - ~5.3k NIS - not the average, then you we'll see the huge income inequality showing shrinking middle class base and the forming of two classes, the rich and the poor, that's where the real issue is.
  With this fellow I'm not sure if he's intentionally deceptive or just doesn't understand things - I suspect it's the latter.
  So how to close the deficit?
  Levy additional taxes on high income families/ cut unjust benfefits to exporters cut high salaries of strong sectors such as the sea ports employees, mandate by law: CEO salary cannot be > 20x lowest salary in same co. additional taxes on corporations (e.g. Teva pays about 3% tax rate) and I'm sure some "fat" can be trimmed from the IDF budget.
  Hike minimum wage and get rid of all foreign workers - target for median income should be approx. 50% higher than it is now.
  - Eran

  השבמחק
  תשובות
  1. לערן - הכל נכון, שכחת לציין שצריך לשבור את הריכוזיות במשק (ראה את ההשפעה שיש לתחרות אמיתית בשוק הסלולר). הרי הורדת מחירים שקולה לעליית משכורות, ויש *הרבה* מקום להורדת מחירים.

   עוד נקודה שחשוב להבין - מה שיאיר לפיד טוען הוא ש"מעמד הביניים" גם הוא עני. משפחה שמרוויחה את השכר ה"ממוצע" (שגבוה בהרבה מהחציון) לא יכולה לסגור את החודש.

   יריב

   מחק
 3. ובכל זאת, בכל הסקרים והסטטיסטיקות, הן המקומיות והן הגלובליות, ישראלים מובילים במדדי האושר השונים. במילים אחרות כסף זה לא הכול בחיים.

  השבמחק
  תשובות
  1. השאלה היא לא האם הכסף הוא 'הכל' בחיים אלא האם הוא מנוהל נכון במדינה. כשאתה שר אוצר זה בדיוק התפקיד שלך - לנהל את התקציב ואם אתה משנה את דעתך מלפני הבחירות לאחריהן זה.. טוב האמת היא שזה די רגיל בפוליטיקה שלנו.

   מחק
  2. ל-02:31,
   היית פעם במעון של חוסים הסובלים מפיגור?
   כולם מאוד מאושרים שם..

   מחק
  3. מדד האושר משקר. דניאל כהנמן מסביר מדוע:
   http://www.ted.com/talks/daniel_kahneman_the_riddle_of_experience_vs_memory.html

   מחק
 4. השכר הממוצע האמיתי בארץ הרבה יותר גבוה מ 10k ןזה בגלל טונות הכסף השחור שמתגלגל פה שלא מופיע בנתוני הלמס.

  שמעון חש

  השבמחק
 5. איך תסבירו את התופעה של מסעדות מלאות? של אנשים נוסעים לחו"ל? של איפונים יקרים? של צימרים מלאים בצפון?
  אולי עם ישראל הוא עם יהודי בכיין שאוהב להתלונן? "יש לי פלואור במים" במקום לדאוג באמת לאחוז שלא מתגורר באיזור המרכז ולא יכול להרשות לעצמו?
  אין ספק שיש כסף מבוזבז בשל מהלכי הממשלה, אבל הוא שולי בהשוואה להתנהלות הממשלה בתחום הכלכלי. אצלנו אינטרסנטים מנהלים את הכלל, אין מה לעשות.

  השבמחק
  תשובות
  1. 1. מסעדות מלאות: בהרבה מקומות עבודה מחולק כרטיס חיוב ארוחות ומקום העבודה משתתף בחלק מהעלות. תוצאה - מסכדות מלאות לארוחת צהריים סמוך למקומות עבודה.
   2. אייפונים יקרים: על רכישות באשראי למשך 36 חודשים שמעת? עלה כך שהסיכון לחטוף דו"ח ממשטרת המיסים יורד בחדות עם סמארטפון ווייז בודאי גם שמעת.
   3. נסיעות לחו"ל וצימרים ... לא יודע. לא יכול להרשות לעצמי נופש בצימר, לכן הולך לטייל עם אוהל.
   חו"ל? יכול להרשות לעצמי רק תאילנד. המחיר ב RJ אמנם יותר זול אשר באל על אך עדיין גבוה. מה שמפצה על כך הוא השהיה הזולה.
   במבט של עלות/תועלת הרבה יותר משתלם מהנופש בארץ.
   דירק דיגלר

   מחק
 6. 0505
  א. כסף שחור
  ב. אכול ושתה כי מחר
  ג. חיים מעל הפופיק כי ככה כולם. עדר
  ד. תרבות הצריכה משכנעת לצרוך כל הזמן
  ה. אוברדראפט וסחרור הלוואות
  ו. אשראי זול ושעבוד לתשלומים.
  ז. שופוני שופוני תרדוף. אם אין כסף אז עיין למעלה.

  שמעון חש

  השבמחק
 7. ל05:05 ול 08:02 2 עשירונים עליונים הם בערך 1600000 אנשים - במדינה קטנה כמו שלנו,הם מצטופפים באותם מקומות, זה אותם שאתם רואים במסעדות בשדות התעופה צימרים מלונות - הם גם הבכיינים. הם גם כל מה שכתב 08:02 . לעומת זו 80% מאזרחי המדינה לא תראו במסעדות בצימרים וכו'- ואת הילדים שלהם (בלי הכללות) תראו מככבים באלימות וונדלזים ועוד כתבות שליליות בעיתונות של ה 20% העליונים.
  בלי להכנס לניתוחים סוציואקונומיים.

  השבמחק
  תשובות
  1. ל-zimor6, אתה מנסה להתאים את החלומות שלך למציאות? כי מה שרשמת הן שטויות.
   חייל בן 20 והחברה שלו בת 18 שמגיעים לצימר בצפון הם לא חלק מה-1.6M שאתה מדבר עליהם, גם לא הבני נוער שעובדים במקדונלדס או ארומה כדי לממן לעצמם כרטיסים להופעות בפארק הירקון.
   1.6M שאתה מדבר עליהם מכניסים לקופת המדינה הרבה יותר כסף מ-3.2M שהם ה-40% התחתונים, את חלקם הם אפילו מממנים (כי הכסף שהם משלמים מתורגם לקבצאות שאותם רואים בערך ה-1.6M התחתונים ביותר).
   הבעיה הכי גדולה כאן, שאין חינוך לכלכלה נכונה מגילאי הבי"ס, התרבות כאן היא של צריכה כאן ועכשיו מבלי לדאוג להשאיר גרוש לבן ליום שחור, וזה רווח אפילו יותר בעשירונים התחתונים.
   מרבית אלה שנמצאים בעשירונים 8-9 נמצאים שם כי הם ידעו להתנהל עם הכסף שלהם, וכי הושקע לא מעט כסף בחינוך שלהם, כסף שעכשיו נושא דיווידנדים בצורה של שכר גבוה יותר, מיעוטם נמצא שם בגלל ירושות, ואותו מיעוט ימצא את עצמו נמוך יותר אם לא ידע איך להתנהל עם הכסף שלו.
   האלימות והונדליזם לא קשורים לעשירונים, הם קשורים לחינוך שניתן או לא ניתן לילדים.

   מחק
  2. אנונימי 11:54 צודק לחלוטין. הכל מתחיל ונגמר בחינוך - וחינוך הוא התפקיד של ההורים (ולא של ביה"ס כמו שרבים סוברים בטעות).

   אני גדלתי במשפחה "ענייה" וכך רבים מחברי. אני מכיר אישית אנשים שגדלו ב"ערי פשע" בשכונות הפחות טובות. החברים והמכרים שלי זכו כולם לחינוך טוב, השקיעו בלימודים והם היום "מעמד הביניים" שמתקשה לסגור את החודש.

   הכל מתחיל ונגמר במה שההורים שלך מעניקים לך.

   מחק
 8. זימור
  בעבודה שלי יש הרבה מעשירונים 5,6 הם הולכים לצימרים ומסעדות וחו"ל יותר ממני שמרוויח יותר מהם.
  תרבות של בזבזנות שמפומפמת בתשקורת. אחכ מתפלאים שלא סוגרים את החודש.
  ועשירון 8 או 9 זה ממש לא אנשים מבוססים אם יש להם ילדים ומשכנתא. עם 2 ילדים ומשכנתא הם צריכים לחשב הוצאות טוב טוב כדי לגמור את החודש. וזה גם בלי חו"ל ומסעדות.

  שמעון חש

  השבמחק
 9. כל אחד שלא עושה כסף שחור צריך להחשיב את עצמו עשירון אחד נמוך יותר ממה שמשתקף בנתוני למס.

  השבמחק
 10. התפלגות נהירה יותר אודות הכנסות האזרח (נמוכות להחריד) והיחס בינן לבין יוקר המחייה ,העשירונים והשכר החציוני ואו הממוצע וביחס למס-האינפלציה אשר רק מקטב את הפערים עוד יותר:
  "כיום בשנת 2011, מערכת השכר הישראלית נראית כמו פירמידה רחבת-בסיס וצרה בקצה העליון. 
  בתחתית הפירמידה מצויים 40.5% מהשכירים ששכרם אינו עולה על מחצית השכר הממוצע – 4,000 ש"ח;
  מעליהם נמצאים 20.7% מהשכירים ששכרם נע בין 4,000 ש"ח ל-6,000 ש"ח;{ 50% משתכרים מתחת לחציון !ו- 61.2ֵֵ% מרוויחים פחות מהממוצע (א.י.)}
  מעליהם – 12.1% נוספים ששכרם נע בין 6,000 ש"ח ל-8,000 ש"ח.
  מרכז הכובד הוא בבסיס הפירמידה: אם נחבר את שלושת הנדבכים הנמוכים נמצא כי *** 73.3% *** מן הישראלים מצויים בתחתית הפירמידה, כשהם משתכרים לא יותר מן השכר הממוצע.
  לעומת זאת, בקצה העליון של הפירמידה, שם משתכרים שלוש פעמים ויותר השכר הממוצע, נמצאים רק 3.9% מהשכירים. בתוך קצה זה מצויים המאון העליון והאלפיון העליון, שהכנסותיהם גבוהות בהרבה ממה שמוצג כאן.
  פירמידת השכר העכשווית בישראל. מרכז הכובד הוא בבסיס הפירמידה
  ישראל היא ארץ של שכר נמוך, יחסית לארצות המערב."
  יש "לשאוף לכך שהשכר הממוצע בישראל יהיה לא רק גבוה משהוא כיום, אלא בעל כוח קנייה דומה לזה של השכר הממוצע בארצות העשירות במערב." (לשם זאת יש) "להכפיל את הערכים".

  file:///C:/Documents%20and%20Settings/%D7%A4%D7%A0%D7%99%D7%A0%D7%94/My%20Documents/%D7%94%D7%95%D7%A8%D7%93%D7%95%D7%AA/current-wage-pyramid.jpg
  ***********************************
  http://www.haokets.org/2011/08/14/%D7%A2%D7%95%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%A7%D7%93%D7%9E%D7%AA-%D7%94%D7%A8%D7%9B%D7%91%D7%AA/
  **********************************************************************************************************************

  השבמחק
  תשובות
  1. יופי של תאור המציאות

   מחק
 11. How things really work - a rare look:

  http://www.kr8.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=564373

  - Eran

  השבמחק
  תשובות
  1. זוכר את פריצקי? זה שתפר תיק למופז?
   הוא זוכה לאחרונה מכל אשמה..
   בראיונות אחר כך הוא הסביר איך זה קרה: גם הוא בחר כשהיה שר בטובת הציבור על טובת הטייקונים (שונא את המילה, אבל נו)
   אז תפרו לו תיק שהוא תפר תיק.. ובהצחה אדירה
   אז לא חיסול פיזי, אבל חיסול פוליטי ממוקד. מהסוג שלא מעלה שאלות ולא שולח את המשטרה לחקור מי עומד מאחורי זה

   מחק
 12. היה עתיד....

  השבמחק
 13. קשה לי להגיד שאני מבין את הפוסט. אין באמת סתירה בין התמונה הראשונה לשניה.
  זה נראה לי יותר כמו non sequitur...

  השבמחק