יום ראשון, 14 באפריל 2013

איך קשור המשבר בקפריסין לנפילה האחרונה במחירי הזהב?

מסתבר שהתקדים של מיסוי הפקדונות בקפריסין לא יהיה התקדים האחרון עבור מדינות שיבקשו כספי סיוע מהאיחוד האירופי או מקרן המטבע. הפעם גם המשקיעים בזהב יושפעו.

ראשי האיחוד הארופי דורשים עתה מקפריסין שתמכור את הזהב שברשותה כדי לממן את הסיוע הנוסף שהיא אמורה לקבל. החלטה זו באה בעקבות טעות בהערכת גודל הסיוע שזקוקה לו קפריסין. מסתבר שהמס על הפקדונות שהטילה הממשלה באי הקטן כבר לא מספיק : עתה מתברר שחסרים לקפריסין עוד 6 מיליארד אירו. קפריסין תצטרך להפרד לפיכך ,על פי הדיווחים מ10.36 טון זהב מתוך ה13.9 שיש לה, וזאת כדי לממן חלק מהפער בהערכות. אמנם לא מדובר בכמות זהב גדולה במיוחד שאמורה להשפיע דרמטית על מחירה של המתכת היוקרתית אבל בכל זאת זהו 
מהלך בעל משמעויות מרחיקות לכת. המשמעויות הן בעיקר בתקדימים שנוצרו:
1. מדובר במכירה הגדולה ביותר של זהב מצד בנק מרכזי אירופי מאז מכרה צרפת 17.4 טון זהב במחצית הראשונה של 2009.
2. מדובר בפעם הראשונה שמדינה באיחוד האירופי תמכור זהב בשביל לקבל את כספי הסיוע. 


החשש הוא שמעתה כל מדינה באיחוד האירופי שתזדקק לסיוע תצטרך למכור את הזהב שברשותה כתנאי מקדים לקבלת הסיוע. בכך תעלה משמעותית נזילות הזהב בשווקים בעוד עשרות ומאות טונות. זו למעשה אחת ההשערות לנפילה הגדולה במחיר הזהב בסוף השבוע.בסה"כ ירד הזהב רק ביום שישי בכ4% לשפל של מאז יולי 2011.


והנה פרשנות מעניינת למתרחש בשוק הזהב ממקס קייזר בתוכניתו ברשת RT:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rfkPi9g_bMA

5 תגובות:

 1. עם כל הכבוד לאי השכן, צריך לזכור ולהדגיש שמדובר בסך הכל במקק ים תיכוני מושחת עם השפעה מזערית על מחיר הזהב העולמי.

  ברמת המאקרו, מה שקורה באמת הוא שארה"ב והאיחוד האירופי מנסים בכל כוחם להחליש את מעמדו של הזהב כחלופה ממשית לכסף הפיאט. הם רוצים שמדינות העולם ישתמשו ביתרות המט"ח (אירו/דולר) ולא בעתודות הזהב.

  בינתיים, הביקוש לזהב בסין ובהודו ממשיך להיות גדול.

  השבמחק
 2. פיטר שיף נותן נק' מבט שונה על זה, ואומר שהזהב עובר מהמדינות שיש להן זהב, והפכו לעניות, למדינות שאין להן זהב, ולאחרונה נהפכו לעשירות.
  כלומר, הזהב יעבור ממדינות שפושטות את הרגל, לסין ולהודו, ולברזיל, שמייצגות את השווקים המתפתחים, ויש להן ביקוש לזהב, בגלל הרזרבה הנמוכה של זהב שיש להן כרגע (מוצג בוידאו הבא):
  http://www.youtube.com/watch?v=2Si9AaWVbak

  עוד נק' חשובה היא שמחיר המתכות היקרות מוחלש ע"י naked short selling
  כל הבנקים "ממליצים" למכור עכשיו את הזהב - כמובן, הרי הזהב והביטקוין הם האויב הכי גדול של הבנקים (ומנהיגי ממשלות).

  השבמחק
 3. סתם הערה פילוסופית: ומה אם אנשים לא ירצו יותר זהב? מדברים על זה שהכסף שלנו הוא פיקציה ושבעצם השטרות מסמלות בעיקר אמון שאותו קונים ומוכרים (כי לנייר של השטר אין כשלעצמו ערך רב). ומהו בעצם ערכו של הזהב? רק בשביל תכשיטים שגם ערכם הוא נזיל ומשתנה לפי הטעם והאופנה.

  השבמחק
 4. מדובר בצעד נואש ובעיקר פופוליסטי/הצגתי מכיוון ש10 טונות זהב שווים פחות מחצי מיליארד דולר. זה אפילו לא 10% מהסכום שקפריסין נדרשה לגייס (וגם הוא נמוך באופן משמעותי מגודל הבור שקפריסין נדרשת לכסות). אבל זו הדמנות טובה לקנות זהב אמיתי בזול עבור מדינות וגופי השקעות שרואים את הנולד ומבינים שהכלכלה העולמית צועדת לקראת התרסקות.

  עידו לשאלתך: מה יקרה אז? מחיר הזהב ייפול ככל הנראה בדיוק כמו שמחיר קרח לארונות קירור של פעם נמחק ובעצם בדיוק כמו כלך סחורה אחרת שאין לה ביקוש. האם זה יכול לקרות? אני מאמין שהכל יכול לקרות אבל הסבירות לכך נמוכה מאוד לאור ההיסטוריה של 5000 השנים האחרונות, ולאור החלופות שבעצם לא קיימות לזהב: נדל"ן? מניות? דולרים? יורו? הרי אותה שאלה תקפה לגבי כל סחורה, מוצר מוגמר או שירות שיש לו מחיר. מי צריך אייפון? הרי מדובר בחתיכות מתכת וזכוכית שיוצאות מהאופנה מהר מאוד והערך המוסף שלהן על טלפון נייד אחר הוא לא גבוה במיוחד. מי צריך מכונית יוקרה? וכו וכו.

  השבמחק
 5. מה לגבי מס רכוש על משקיעי נדלן שם ?
  איך יתכן שהאזרח הסולידי הקטן שמחזיק פקדון , נפגע , וכריש נדלן עם 6 דירות לא נפגע כלל ?

  שמעון חש

  השבמחק