יום רביעי, 24 בספטמבר 2014

החקלאים יקבלו מיליוני ש"ח כי שמרו על מחירי תפוחי האדמה גבוהים

מאת: ערן הילדסהיים

בעוד בממשלה מדברים איתנו על תכניות להוזלת המזון נחשפת (שוב) השיטה במערומיה שלא מאפשרת הורדת מחירים כזו. לפחות לא כזו שתקל לנו על הכיס. 


בזמן שבעמותות לחלוקת מזון נשברים שיאים של ביקושים מצד אלו שאין להם אוכלאורה קורן מדהמרקר מדווחת עתה כי מגדלי תפוחי האדמה החלו בהשמדת 7000-9000 טונות של יבול. רק להמחשה מדובר ביותר מ2100 (!!) משאיות מהסוג המופיע בתמונה, עמוסות עד אפס מקום בתפוחי אדמה.


הסיבה להשמדה היא שהשנה  גידול תפוחי האדמה היה "מוצלח מידי". נוצר עודף יבול שאיים להגדיל את ההיצע ולגרום להורדת המחירים. הרצון למנוע את ירידת מחירים גרם להחלטה להשמיד את הכמות הבלתי נתפסת הזו של היבול. בתמורה טוענים המגדלים, מועצת הצמחים אמורה להעביר להם למעלה מ4 מיליון ש"ח "פיצוי" על ההשמדה.

אז כך עובדת השיטה:  בשנה בה נפגע גידול היבולים בגלל ברד, שרב, קרה, חמה ,מלחמה או מכת ארבה, הביקוש עולה על ההיצע וגורם לעליית מחירים . "אין מה לעשות" אומרים לנו במצב כזה -הרי מדובר בכוחות השוק חופשי. לעומת זאת בשנה בה יש עודף בהיצע אז פתאם נעלמים חוקי השוק ואלפי טונות של יבול "עודף" מושמדים כדי שלא יגרמו לירידות מחירים. לפיכך, תחת השיטה הזו מגמת מחירי הפירות והירקות כמעט בכל תרחיש תנוע תמיד רק כלפי מעלה.

אז בפעם הבאה שלפיד ובנט מספרים לכם על הקמת עוד ועדה להורדת מחירי המזון (או בשמה השני "הועדה למשיכת זמן עד הבחירות") - תוכלו להבין למה עובדים עליכם.

31 תגובות:

 1. הבעיה היא לא השמדת התפוחי אדמה עצמם. אם אתה חקלאי וגידלת 10 טון של גידולים, הם שלך, מבחינתי תשמיד את הכל - זה שלך.

  הבעיה שהממשלה (מועצת הצמחים במקרה זה), נוטלת את כספנו בכח ונותנת אותו לחקלאים כדי שישמידו תוצרת. כלומר, פעם אחת בוזזים אותנו במיסים ופעם שנייה יוצרים קרטל מתגמלים אנשים ששומרים אמונים לקרטל (בעזרת הכסף שלנו).

  השבמחק
  תשובות
  1. באמת שלך ?
   למה לא לתכנן מראש ?
   ע"י אותה ממשלה בוזזת ?

   מחק
 2. נתונים מפחידים.
  יש לך קישור שמאמת את הנתונים האלה?
  יש עוד מקום שזה מפורסם בו?

  השבמחק
  תשובות
  1. http://www.themarker.com/news/macro/1.2442119

   מחק
 3. על כן נקרא שמו - חג השנוררים. עמותות של שנוררים שמנסים לנצל את החמלה היפה שיש בנו ולוקחים את רוב הכסף לעצמם...

  השבמחק
  תשובות
  1. מה ואיך שכתבת, אין לך חמלה בכלל ויפה בפרט, למרות שאני מסכים שהעמותות זו קומבינה מושחתת.

   מחק
  2. אם אתה חושב שעמותה מסוימת, או כל העמותות ביקום מושחתות- אל תתרום להם. זכותך.

   הבעינ מה עושים עם ה״קומבינה המושחתת״ המכונה ממשלה. נסה לא לתת להם את הכסף שלך

   מחק
 4. ..... ואם תשאלו את אורה קורן מתי התחיל "העסק" הזה, סביר שתדע לספר לכם על מעללי השיווק החקלאי, עדיין כשהייתה ילדה, והרבה לפני דה-מרקר. למיטב זכרוני שילוב מושחת של עולם-תחתון/הסתדרות, שתואר כבר בשנות השישים (המושג "הון-שלטון" טרם נולד) בתחקירי כתב "הארץ" רן כסלו. מע"מ על פירות וירקות? הצחקתם אותם !!!
  אפילו אם תציעו להם מע"מ-בונוס של 20% על המחזור, לא יסכימו! בשביל מה? כדי להתחיל עכשיו לדווח אמת? ממש לא מתאים להם כשרק על "השחור" מרוויחים כפליים.

  השבמחק
 5. אז מי מרוויח מכך - הרשתות המשווקות, החקלאים או שניהם?

  השבמחק
 6. ערן, הרבה פעמים אתה מביא כתבות ללא תיעוד מצולם ובכתבות כמו זו זה היה עושה שינוי משמעותי מאוד בתודעה של אנשים לנושא. אם היה כאן סרטון קצר ערוך בצורה אובייקטיבית ואינטיליגנטית שמראה את התפוחי אדמה האלה מושמדים, מבהיר למה הם מושמדים, מי נפגע מכל הסיפור, מי מרוויח ובסוף הכתבה והכי חשוב איך אפשר אחרת. זה היה עושה שינוי גדול באמת.

  השבמחק
 7. נראה שאתה ממש טוב בזה ...למה לא תכין כתבה כזאת?
  שנה טובה לכל האנשים שאכפת להם.שהשנה נפרוץ לתודעה הכללית וכלכלת הניצול והעבדות תעלם מעל פני האדמה לטובת כלכלה אנושית!!!!!!!!!!!!!!!

  השבמחק
 8. העניים בישראל העשירים והעצלנים בעולם , נראה לך שהם מקלפים תפוחי אדמה ? הוח

  השבמחק
  תשובות
  1. אז מצאנו את האשמים. העניים כמובן.

   מחק
 9. לא ייאומן. הרי מדובר במוצר שכבר ייוצר והשמדתו עולה כסף. היה עדיף לייצא אותו בחצי מחיר לחו"ל ובכך גם למנוע ירידת מחיר (אם זו שאיפת החקלאים) וגם לקבל משהו לכיסם של החקלאים וגם לסייע למדינות אחרות בעולם.
  הכי מרתיח זה שהמדינה משלמת לחקלאים על השמדת הסחורה מכספנו.

  השבמחק
 10. טיפה תיקון לשטויות הפופוליסטיות:
  1. למרות שבמקרים מסויימים כן יש השמדה (כמו עם הפלפלים), לא כאן- הם מוסרים את תפוחי האדמה בחינם לרפתות ולכן מתייחסים לכך כאל השמדה.
  2. מועצת הצמחים משלמת להם לא מהמיסים אלא מההיטלים שהם מפרישים לה במיוחד בשביל מקרים כאלו.

  עכשיו לעיניינים אמיתיים: צריך לפרק את מועצת הצמחים, זה קרטל מאורגן בחסות החוק

  השבמחק
  תשובות
  1. השאלה העקרונית היא למה לא מחלקים את תפוחי האדמה בחינם ללקוחות? התשובה היא שמישהו יפסיד כסף.
   אבל האבסורד שכסף מייצרים ללא שום מאמץ, מקלידים על המקלדת עוד כמה מספרים ויש כסף. תפוחי אדמה מגדלים במאמץ רב - דרושה אדמה, שתילים, השקייה, עידור, עישוב, ריסוס, אריזה, אחסון, הובלה.
   אז מדוע בסוף מעדיפים כמה מספרים במחשב ומצד שני לזרוק את תפוחי האדמה שגודלו במאמץ רב?
   פשוט... כי כסף הוא במחסור יותר גדול מאשר המחסור בתפוחי אדמה!
   אבל איך זה יתכן? הרי כסף מייצרים בלחיצת כפתור בכמות בלתי מוגבלת??? תפוחי אדמה זה מאמץ גדול לייצר....
   אז למה המערכת נכשלת? למה משמידים את תפוחי האדמה במקום להוריד את מחירם לשקל לקילו?

   התשובה היא שהמערכת הקיימת יוצרת מחסור מלאכותי בכסף. כשהכסף מיוצר מחוב, ברגע שהוא מיוצר מיד הוא צובר ריבית. כך שהקרן + הריבית שצריכים להחזיר גדולים מהיתרה שנוצרת, והופ יש לנו מחסור בכסף. כסף שאמור להיות כלי להעברת ערך הופך למטרה בפני עצמה. הזנב מכשכש בכלב. הכסף נאגר בחשבונות הבנק כדי לענות על המחסור בכסף, בעוד אלפי הטונות של תפוחי האדמה מושמדים.

   מחק
 11. זאת לא תופעה חדשה, השאלה היא האם ההיקף גדול יותר? האם הפיצוי שהחקלאים מקבלים גבוהה יותר?
  השיטה בכללותה לא טובה, זה מה שקורה כאשר מתערבים בשוק החופשי.

  השבמחק
 12. רציתי להבין: אנחנו משלמים 4 מליון ש"ח כפיצוי לחקלאים (הרי סכום זה משולם בעצם מכספי משלם המסים) על מנת שנוכל לקנות תפוחי אדמה במחיר יקר במקום לקנות אותם בזול?

  galgal21

  השבמחק
  תשובות
  1. כן.בדיוק כמו כל דבר אחר שמערב ממשלה לוקחים לך את הכסף בתרוצים שונים אבל הם לא עבורך או בשבילך.

   למשל: אתה משלם מס בריאות כדי שאח"כ תאלץ לקנות ביטוח פרטי, אתה משלם מס פנסייה וביטוח לאומי כדי שאח"כ תאלץ לחיות מהכסף שחסכת בעצמך, אתה משלם למשטרה כדי שאם יש לך רכוש ששווה משהו תשכור חברה פרטית שתשמור עליו, אתה משלם למשרד החינוך כדי שתאלץ לשלם לבי"ס שאתה שולח את ילדך (בנוסף, למורים פרטים וחוגים שיפצו על הכלום שמלמדים אותם), אתה משלם למשרד התחבורה שידאג לתחבורה ציבורית כדי שתאלץ לקנות אוטו והרשימה עוד ארוכה...

   מחק
  2. על אותו משקל אנחנו משלמים לתחנות הדלק (וגם לחקלאים ולמפעלים האמת) על העסקת העובדים שלהן (מענק עבודה מועדפת). יש לזה סיבה סוציאלית כמו גם למענקים לחקלאים. אף חקלאי הוא לא מליונר תאמין לי.

   מחק
 13. כתבה ארוכה שהפעם ויתרתי על קריאתה.
  למה? כי קילו תפוחי אדמה עולה לי עכשיו 2.9 ש"ח בשופרסל אונליין ואני בטוח שיש גם ביותר זול.
  ממש שמרו על המחירים גבוהים, ממש הון תועפות...

  השבמחק
  תשובות
  1. הנקודה היא שלקחו ממך כסף ונתנו אותו לחקלאים כדי שלך יעלה יותר תפו"א.
   חוץ מזה, אולי בלי ההשמדה זה היה עולה שקל לקילו (כלומר יתכן ואתה משלם פי 3). אולי מחר יעשו את אותו טריק עם מוצרי חלב והם יעלו לך גם פי 3 (הא רגע - בעצם עושים את זה כבר).

   זה שאתה לא אוכל תפו"א או יכול לשלם 2.9 ש"ח לקילו לא אומר שמחר לא יפגעו בך - אז אל תשתוק היום כדי שמחר יהיה מי שיצעק עבורך

   מחק
  2. בהחלט הון תועפות. אם היה אפשר לקנות קילו בעשר אגורות אז 2.9 זה פי 29 יותר. בשבילך אולי 2.9 שקל זה מעט אבל לא בשביל עני מרוד שהיה שמח לקנות קילו בשקל

   מחק
  3. זה לא נשמע לי כל כך נורא שעוזרים לחקלאים. אפשר להתווכח האם בכלל יש מקום לחקלאות בארץ אבל כרגע היא קיימת ועובדה מוגמרת והמצב שלהם לא מי יודע מה. אם התוצאה היא מחירים כל כך זולים, אין לי טענות לאיש. זה גם עונה לדמגוגיה של "אז אל תשתוק היום כדי שמחר יהיה מי שיצעק עבורך". אני יכול להפנות את זה כנגדך בנוגע לחקלאים.

   בנוגע לחלב, בלי להיכנס להאם בכלל כדאי לצרוך את זה, אם אתה רוצה לצרוך חלב, יש מספר מוצרים בפיקוח במחירי רצפה, אז אין בעיה.

   עדו, גם כשהרווחתי שכר שואף למינימום לא זכור לי שהתקשיתי לקנות תפוחי אדמה (למרות שיש מצב שהיה יותר יקר מהיום). אז לא, זה לא הון תועפות.
   10 אגורות זה 29 פחות? אחלה חשבון. ו - 290 זה פי 100 יותר, אז?

   מחק
 14. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 15. אני מבטיח לכם שאין אף חקלאי שיושב לו במגדל שן ונהנה מתענוגות החיים. הם לא אנשים עשירים וגם לא עמידים.
  לצורך העניין הגבלת ההיצע הזו היא דומה מאוד לשכר מינימום שמשולם לעובד בכל עסק שהוא. הממשלה מחייבת בשכר מינימום שכמובן מגולם במחיר ללקוח. על פי אותה לוגיקה הממשלה מכריחה את הלקוח לשלם עבור שכר גבוה יותר של עובדים לא מקצועיים? זה כמעט אותו דבר.
  הורדה במחירי המזון צריכה להיות ממקורות אחרים וכולם יודעים שלא חסר.

  השבמחק
 16. כל מועצות היצור הן נותנות הגג לקרטל בחקלאות.
  מועצת הלול מתאמת את היקפי הגידול כדי למנוע עודפים ולהעלות את מחיר בשר הפטם.
  אבל המועצות אינן אשמות - מי שאשם זו הממשלה שמאפשרת קיום תהליכים אלה.

  השבמחק
  תשובות
  1. צודק. בצ'ילה קנסו ב-60 מיליון ש"ח חברות שיצרו קרטל כזה בענף בשר העוף.
   בישראל נותנים להם משרד ברחוב קפלן בתל אביב (מקום מושבה של המועצה לענף הלול).

   מחק
 17. לפיד ! לפרק את מועצות היצור ולקיים תחרות כלכלית בריאה לטובת החקלאים ולטובת הצרכנים.

  השבמחק
 18. המוזר זה, שאפשר היה למכור בזול שגם הציבור היה מרוויח מהשפע וגם לפצות את החקלאים. אלא שעושה רושם שיושבים שם רשעים ערלי לב שכל מטרתם להכביד על הציבור וכמובן לסחוט ממנו כמה שיותר. יום החשבון עוד יגיע עם הגיליוטינה

  השבמחק