יום שלישי, 7 באוקטובר 2014

נלחמים בהוזלת המחיה: בכל שנה מושמדים באופן מאורגן עשרות אלפי טונות מזון בישראל

תכנית הרדיו של הכלכלה האמיתית (קול ישראל)

האם באמת יש רעבים בישראל וכמה? כמה מזון מושמד פה בשנה ואיזה רשות בישראל מנעה ממתנדבים לחלק כריכים לילדי בית ספר רעבים בטענה שזה "מטריד אותם"? ראיון מרתק לקראת סוכות עם פיני פפר, מנהל בכיר ב"לקט ישראל" על החצר האחורית של מדינת ישראל ,שאפילו ביטוח לאומי הוציא אותה  מהסטטיסטיקות  השנה.


בכל שנה בישראל מושמדים על פי הערכה למעלה מ30 אלף טון של מזון ויבול. רוב ההשמדה בחקלאות היא השמדה מאורגנת של יבול ראוי למאכל המתרחשת בסתר בגיבוי ארגונים גדולים, חלקם חצי ממשלתיים. ברוב המקרים מדובר בנסיון לשמר את רמת המחירים הנוכחית. הרבה מהיבול והמזון שמיועדים להשמדה "ניצלים" על ידי ארגון בשם "לקט ישראל" ומועברים לנזקקים. סך הכל הארגון מציל בשנה למעלה מ10,000 טון יבול חקלאי  ו1000 טון שנזרקים מהתעשיה. הם מעבירים אותו לכ-11% מהאוכלוסיה שחיה במצב של אי תזונתי חמור. מדובר במצב של אזרחים שמוותרים לפעמים על אוכל מספר ימים בשבוע בגלל מחסור בכסף. 
על פי ההערכות , אם היו מעמיסים את כל היבול השנתי ש"לקט" מציל לתוך משאיות, היינו מקבלים שיירת משאיות שמתחילה בגבולה הצפוני של ישראל ומגיעה עד אילת.

כמו כן "לקט ישראל" מפעיל גם את פרויקט הכריכים המספק לכ- 8500 ילדי בית ספר (מידי יום) שאין בידי משפחותיהם אפשרות לספק להם את הכריך. בכל יום מתנדבי הארגון מכינים את הכריכים תחת השגחת תזונאית ומשנעים אותם לבתי הספר עד השעה 8:30 בבוקר. העברת הכריכים לתלמיד נעשית בסתר, כך שאף אחד מחבריו לכיתה לא יוכל להבחין כי מדובר בכריכים שהתקבלו כתרומה. למרות זאת יש רשויות שלא משתפות פעולה עם המפעל הזה ואף מונעת ממנו מלהתקיים בשטחה. כך למשל בלקט ישראל ביקשו  מעיריית אשדוד שיפנו אותם לאזורים בו ידוע להם על ילדים במצוקה. המטרה היתה להעביר בכל יום מאות כריכים לבתי הספר באשדוד שיועדו לתלמידים הרעבים . התשובה שהתקבלה היתה:"אבקשכם לא להטריד אותנו".  [ראו תגובת עיריית אשדוד למטה]

האזינו לפיני פפר ,מנהל מחלקת עמותות בלקט ישראל בתכנית הכלכלה האמיתית ברשת א' של קול ישראל ,שמסביר על היקף תופעת הרעב בישראל ,השמדת המזון והצלתו.


תגובת עיריית אשדוד לדברי פפר:
"העירייה מברכת על כל יוזמה חברתית המבקשת לשפר את איכות חיי התושבים ובעיקר של ילדי העיר.
יחד עם זאת עיריית אשדוד מקיימת מערך הזנה ומספקת הזנה באמצעים שונים ובעזרת עמותות קיימות לתלמידים, בהתאם לרשימות רשמיות של גורמי הרווחה. פעילות זו מתבצעת בצנעה ותוך שמירה על כבוד הילדים. זאת בנוסף לסל שירותים של סיוע בלימודים ותמיכה חברתית.
מטעמים מובנים, הודענו מס פעמים כי איננו מעוניינים בשירות המוצע ע״י לקט, אך ללא הועיל. לצערנו, הם ממשיכים לפנות ולהשחיר את פני העיר."

8 תגובות:

 1. זריקת אלפי טונות של ירקות ופירות נעשה כבר מאז שנות השבעים וזאת כדי לא להוריד את המחירים.
  שום דבר לא חדש תחת השמש .
  מי שצריך לעדכן את הדיסקט שלו זה אזרחי ישראל שסוף סוף צריכים להבין שהמדינה ממש לא חברה של
  האזרח !!! . שכחו מזה כולנו יהודים אנחנו עם אחד וסיסמאות דומות , המדינה נבנתה בצורה של תסדרו
  עם מה שיש : שנורר מיהודי חו"ל ,שנורר מארה"ב ושילומים מגרמניה .
  חוץ מחיים הכט ותוכנית הטלויזיה שלו "מה אתם הייתם עושים" שמצפה שאזרחים יעשו את העבודה של רשויות
  המדינה והרווחה בסך הכל האזרח עייף מצורת החיים בישראל והמדינה מודעת לזה מצויין.
  הפתרון נמצא בתוכנו כל אחד לפי הכישוריום והיכולתו צריך להבין ולחשוב כיצד להגדיל את הכנסותיו .
  הקמת עוד בתי תמחוי ועוד עמותות שמחלקות מזון וגם שכר שלמעלה מ- 20 אלף שח בחודש למנכל ,
  רק תעמיק את העוני בישראל.
  ולכן ככל שיש יותר עמותות ובתי תמחוי כך יזרקו יותר אוכל .

  השבמחק
  תשובות
  1. הצחקת, מה זה 20 אלף? מ 53 אלף נשאר 25 ואחרי ארנונה, בלו על דלק, החלפת רכב כול 4 שנים, ביטוחי בריאות, סיעוד, מעמ, חנייה ,לא נשאר כלום. פרשתי אחרי 45 שנה של טחינת מים. זוהי בסך הכול מדינת עבדים

   מחק
 2. הבעיה זה לא השמדת מזון,זה התוצאה.
  הרי בפועל זה לא הגיוני להגיד לחקלאי מה לעשות עם האוכל שהוא מגדל.

  הבעיה זה שנותנים סובסידיות לחקלאים על זה שהם משמידים מזון.

  השבמחק
  תשובות
  1. הבעיה היא צורת הפקת הכסף והזרמתו למערכת.
   מיקוד

   מחק
  2. אילו כלום היו נצמדים לכלל הפשוט שזה לא הגיוני להגיד לאדם מה לעשות עם הרכוש שלו.

   זה לא הגיוני להגיד לחקלאי להשמיד תוצרת וזה לא הגיוני ליטול את כספי (כדי לסבסד את אותו חקלאי)

   מחק
 3. יודע חקלאי פיקח,
  והוא נחל זאת בצבא
  ש...

  שתים עשרה טון,
  לא חשוב של מה,
  חסה קלבסה,
  תפוח אדמה...

  השבמחק
 4. המדיניות הזו, של השמדת מזון בעוד בישראל יש מאות אלפי רעבים ללחם, היא שגורמת לאנשים להיות תלויים בחסדיהם של ארגונים ועמותות צדקה. כל הכבוד ללקט ישראל על עבודת הקודש הזו.

  אנחנו מזמינים אתכם להצטרף או לתרום גם לעמותת בית לחם יהודה, שמחלקת לחם וחלב לאלפי משפחות נזקקות בישראל: lehem.org.il

  השבמחק
 5. מפליא אותי שאף אחד לא חושב על סיבה נוספת שיכולה לגרום לעוני והיא הריבוי הטבעי הגבוה שיש בישראל. נניח שהממשלה תטפל במשפחות הנזקקות ותספק להם מוצרים חיוניים או כסף האם זה לא יגרום להם לעשות יותר ויותר ילדים עד כדי כך שכבר אי-אפשר יהיה לטפל בהם ואז תהיה בעיה חמורה הרבה יותר? האם הריבוי הטבעי הגבוה יגרום לכך שהמדינה לא תוכל לספק מזון או מים לכולם במידה מספקת (בגלל שמשאביה מוגבלים)?

  galgal581

  השבמחק