יום שבת, 27 באוקטובר 2012

זיהום חמור התגלה בקוטר עצום מסביב לאתר קידוח לוויתן 2

בזמן שכולנו היינו עסוקים באיחוד של הליכוד עם ישראל ביתנו משהו לא טוב התרחש מול חופי המדינה.באותו היום פורסם כי קידוח הגז לויתן גרם לדליפת חומר מסוכן לים שגרם לתמותה רחבה של בעלי חיים ימיים בקוטר עצום מסביב לקידוח. 
הדיווחים הסותרים ,הצנזורה ברשת ,ניגודי העניינים והדיסאינפורמציה מעלים את החשש כי הציבור חשוף רק לחלק קטן מהסיפור.לפני כ12 יום הכלכלה האמיתית היה אתר האינטרנט היחידי  בישראל שפרסם כי נובל אנרג'י לא מצליחה לתקן את דליפת הגז מאתר הקידוח לוויתן 2 (מקור הפרסום היה במהדורה המודפסת של ידיעות אחרונות). את התקלה הזו השווה גורם במשרד האנרגיה לתקלה שגרמה לאסון האקולוגי במפרץ מקסיקו, ב-2010 [קישור].
משום מה אף גוף תקשורת לא פרסם את הידיעה באתר האינטרנט שלו. גלובס שהיה היחידי שפרסם כתבה בנושא הוריד אותה זמן קצר אחרי שעלתה.
בנובל אנרג'י מיהרו להודיע באותה כתבה כי לא נגרם נזק סביבתי ואגב עדיין טוענים זאת. אלא שעתה פורסם כי נמדדה חריגה של 194% מעל הממוצע של החומר הרעיל קדמיום באתר. הדבר גרם לתמותה נרחבת של בעלי החיים שנמצאו ברדיוס של 200 מטרים מאתר הקידוח.

מה שעוד מטריד בסיפור הזה הוא הגוף שמנטר את הדליפה והזיהום. למשרד להגנת הסביבה אין סמכויות אכיפה ופיקוח לכן הוא תלוי במשרד האנרגיה. משרד האנרגיה הוא הגוף שנותן רישיונות לקידוחים ולכן יש לו ניגוד עניינים מובהק בחשיפת דליפות וזיהומים. מכל זה קיבלנו שהגוף המנטר את הדליפה בלוויתן 2 היא החברה הקודחת עצמה , שלה אינטרס ברור למזער נזקים כדי לא לשאת בעלויות של הטיפול בהם.
השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ,אכן הודה בראיון לשש עם עודד בן עמי בערוץ 2 (ראו למטה), שמשרד האנרגיה עיכב את העברת המידע אליו של תוצאות הניטור שעשתה נובל אנרג'י על עצמה, וגם כך אמר בכנות שאין שום דרך היום למדינת ישראל להתמודד עם דליפה כזו.

הדיסאינפורמציה נמשכה גם באותו ראיון בערוץ 2 בה עודד בן עמי מודיע שהתקלה תוקנה. זאת בניגוד למה שכתוב בידיעות אחרונות ובדף האינטרנט של ערוץ 2 עצמו ,שם נכתב כי פעולות האטימה נכשלו עד כה.

למי שאינו רואה את הוידאו יכול לעשות זאת בצפייה ישירה בקישור כאן

16 תגובות:

 1. מצחיק שראיתי את הכתבה הבאה בynet שבוע שעבר:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4007131,00.html

  אני לא יודע אם זה בכוונה כסת''ח להגיד "התרענו" או אירוניה במיטבה.

  השבמחק
 2. http://theintelhub.com/2012/10/27/cnbc-execs-children-murdered-1-day-after-cnbc-reports-43-trillion-bankster-lawsuit/

  :(

  השבמחק
 3. הון שלטון הוא לחם חוקו של הטיקון בעולם בכלל ובארץ בפרט.
  כנראה שאין לנו מוצא ממצב זה.
  רוב הציבור ימות טיפש והמיעוט ימות מתוסכל, בכל מקרה לציבור אין כוח להלחם נגד השחיטות ועריצות הטיקון/שילטון.
  הבחירות קריבות למשהו איכפת מהשחיטות?
  ישנם בודדים עם מצפון כדוגמת "אריה אלדד"
  אבי ג.

  השבמחק
 4. שאלה: מה הקשר בין קדמיום לקידוח? קדמיום היא מתכת כבדה. מהיכן היא הגיעה לאתר הקידוח? האם מדובר בשאריות של חומרים שמהם מורכבים להבי הקידוח? או שמדובר בחומר שקיים במעבה האדמה ופרץ החוצה בדליפה? ובכלל, מה בדיוק דולף מהקידוח אם אין בו נפט? גז טבעי? הוא הרי מתנדף באוויר וסיבר להניח שבמקרה כזה היו מפנים את כל צוותי הקידוח מחשש להתלקחות. הדיווחים יותר מדי לא ברורים ולא מקצועיים לצערי. ולא שאני חלילה מחסידי ההון שלטון, ממש לא. אבל הפחדות בלי מידע מבוסס ומדוייק הן לא כוס התה שלי.

  השבמחק
  תשובות
  1. דני, חוסר המידע המהימן זו חלק מהבעיה. מדוע לא בדקו את המקום מדענים מהאוניברסיטה? מדוע משרדי הממשלה לא בודקים את היקף הבעיה? איך זה שנותנים לגוף בעל אינטרס לבצע את הקידוח, לנטר אותו וגם לפקח על עצמו?

   עמית.

   מחק
  2. מתוך מחקר רציני שנעשה ע"י אדם טבע ודין:

   "מים בתהליך הקידוח: מאגרי נפט וגז כוללים בתוכם גם מים. מים אלו מופרדים כאשר חומר הגלם מורם
   לגובה האסדה ואולם המים כוללים הידרו-קרבונים וחומרים כימיקלים אחרים ) .)Zevenboon et al. 1992
   מהמאגר ומתהליך ההפרדה עצמו. בדר"כ, לאחר תהליך הפרדה די פשוט, המים מוחזרים לים ואולם
   מאגר נתון הולך ונהיה דליל יותר ולאחר פרק זמן מסוים כמות המים בקידוח מגיעה ליותר מ 90%- ממה
   שמוצא מהים ) .)Read 1978
   מים אלו כוללים מלחים בכמות רבה יותר מאשר מי הים הרגילים. בנוסף הם כוללים ערוב של 9
   מתכות כגון קדמיום, עופרת, ברזל, ניקל, כסף ואבץ ברמות מעל 1000 מאשר בסביבה הטבעית שלפני
   הקידוח) .)Forstner & Wittman 19"

   מחק
  3. דוגמה:
   http://www.onepetro.org/mslib/servlet/onepetropreview?id=00020462

   מחק
 5. הדליפה, כפי שפורסם, היא דליפה של מים. ולכן אין אסון אקולוגי רציני. אם זה היה כיס נפט שדולף, מצבנו היה עגום ביותר.
  בכל אופן, בדוח של אדם טבע ודין נכתב אודות מים הנפלטים בקידוח: "מים אלו כוללים מלחים בכמות רבה יותר מאשר מי הים הרגילים. בנוסף הם כוללים ערוב של 9 מתכות כגון קדמיום, עופרת, ברזל, ניקל, כסף ואבץ ברמות מעל 1000 מאשר בסביבה הטבעית שלפני
  הקידוח" (ע' 22), כך שכניראה על כך מדובר.

  השבמחק
  תשובות
  1. בולשיט. יש כאן אסון אקולוגי חמור. זה שאתה לא רואה נפט שחור מכסה קורמורנים כמו שהיה במפרץ מקסיקו לא אומר שזה פחות גרוע. המתכות האלו בריכוזים האלה מסרטנים והורגים בשקט את כל מה שנחשף אליהן.

   מחק
 6. נו באמת, אם היה אסטן אקולוגי זה היה בחדשות. שום סמרטעטון לא היה מהסס לפרסם כתבה בנושא. תפדיקו כבר עם הפוביה הזו.

  השבמחק
  תשובות
  1. איך בדיוק עיתון יפרסם כתבה בנושא אם אף אחד לא יודע בדיוק מה קורה שם?

   מחק
  2. נראה לי שלהודי לכולם שיש אסון אקולוגי ולומר שהאמת .. אנחנו לא באמת יודעים זה הזויי! ולא כי מדובר בסטנדרטים עיטוניים ראים מדובר בחוסר מידע מוסמך ורציני ועל כך נומר תודה לממשלת ישראל! ביביב הביתה

   מחק
 7. ראשית, תודה על ההסברים שניתנו לעיל.
  שנית, חסרה פרספקטיבה: מה מקובל בעולם? האם בכל קידוח ימי נגרם זיהום דומה? האם בכל מקום בעולם מתקיים קשר השתקה דומה, אם אכן מתקיים כאן קשר?
  ובאותו עניין, למרות הטענות על צנזורה, אתמול נוכחתי לדעת שדווקא ב"ישראל היום" מיום ו' האחרון מופיעה כתבה בנושא שמפרטת בדיוק את מה שכתוב בפוסט לעיל.
  אשר לטענה שהחברה שמבצעת את הקידוח היא זו שגם מנטרת אותו: אין ספק שיש כאן בעיה אבל לא נראה לי שיש לישראל אמצעים אחרים להפעיל ניטור בלתי תלוי.
  ועדיין אני מקשה: אם המתכות הכבדות מגיעות ברגיל מהנוזל שנשאב מהקידוח, משמע: בכל העולם, כל קידוח תת ימי הוא בעצם מקור לזיהום אקולוגי ודאי. האם זה המצב למשל בים הצפוני ליד נורבגיה או בריטניה? והאם זהו המצב במפרץ מקסיקו? ואם כן, כיצד אזרחי נורבגיה ובריטניה שותקים לנוכח הנזק הנגרם לסביבה? הם לא מודעים לו? או שאצלם הקידוחים נעשים בטכנולוגיה אחרת?

  השבמחק
 8. מפחיד לדעת שהמדינה לא מסוגלת לפקח על אירועים כגון אלה.
  זה רק קדימון למה שיכול לקרות במפעלי הגז שהמדינה מבקשת להקים ב"חגית" שבכרמל
  רק שבחגית מי שיסבול מזה יהיו התושבים שגרים מסביב - אליקים, בת שלמה ויקנעם עילית.
  הצירוף של מפעל זיקוק בתפוקה של 2 מליון מטר מעוקב בשעה (לא התבלבלתי) ליד תחנת כח וליד בסיס אימונים צה"לי פשוט מזמינה את אסון הכרמל הבא.
  והכי חמור הוא להוסיף עוד תעשיות מזהמות ולהפוך את הכרמל הדרומי למפרץ חיפה ה-2 !!!
  אני מקווה מאוד שהשרה החדשה לאיכות הסביבה (יעל גרמן ?) תהיה קצת יותר אסרטיבית מקודמה ותעצור את הטירוף הזה.
  את הגז צריך לנקות בים ואם זה לא אפשרי להכניס לאזורים סגורים כמו המחצבה בעין איילה.

  השבמחק
 9. מדהים, אנשים פשוט יעשו הכל כדי להכפיש,
  שהמנהיגים טובי הלב, ובעלי ההון בעלי המוסר הגבוה, בחיים לא יסתירו מאיתנו מידע שיגרום להם לנזק.
  מזל שיש לנו אוכלוסייה כזאת אחראית, שהמדינה והאדמה, לא צריכות לסבול בגלל הבורות שלה.

  השבמחק