יום שלישי, 14 בינואר 2014

איבדו אמון באירו - אזרחי צרפת החלו ליצר כסף משלהם

מאת: רשת RT. תרגום: אסנת נאות

הצרפתים איבדו אמון במטבע האירו שמיוצר על ידי הבנקים ובעיקר למען הבנקים. הם החליטו להקים כיוזמה עצמאית עשרים מערכות מטבע חדשות שמשרתות את צרכיהם הפרטיים ומעודדות יצרנות מקומית.


בין אם מדובר בקניית לחם, תשלום עבור מרשם בבית המרקחת, תספורת אצל הספר או ביקור אצל הרופא תושבי העיירה Montreuil בצרפת משתמשים במטבע מקומי, la peche, במקום האירו.

המטבעות המקומיים צוברים פופולריות בצרפת ככל שהאמון במערכות הממשלתיות נשחק. מערכת משוכללת של תלושים שווי ערך לכסף מאפשרת לתושבים המקומיים לשלם עבור שירותים ומוצרים ב"שטרות" מקומיים שעוברים מיד ליד בתוך הקהילה.

בצרפת, שהיא הכלכלה השניה בגודלה באירופה, ישנם כיום כעשרים סוגים שונים של "תחליפי כסף". ברחבי העולם ישנן כ-4,000 קהילות המפעילות תכניות של כסף חלופי. Herve Pillard עו"ד צרפתי מסביר: "קודם כל מדובר בפתרון פרקטי - המטבע המקומי נשאר באיזור ועוזר לפתח אותו. דבר שני, מדובר באידאולוגיה. הבטחון ההולך ומתערער בכסף הרשמי גורם לאנשים לפנות לפתרונות אחרים שהם יכולים להבין, שניתן לשלוט בהם, שניתן לסמוך עליהם ולא סתם משהו מודפס, מי יודע איפה, ללא פיקוח ונתון לספקולציות."

בין אם מדובר בתשלום אלקטרוני או בנייר פיזי, המטבע המקומי חוזר לקהילה ממנה הוא הגיע, מה שמפחית את מספר הערוצים המוניטריים דרכם הוא עובר ובתיאוריה מחזק את חוסנה של הקהילה. לפי אתר הארגון השימוש במטבע חלופי גם מצמצם את ההשפעה הסביבתית, משמש חוצץ מפני תנודות שוק ספוקלטיביות ותופעות כמו מקלטי מס.

כסף מקובל , כמו האירו, איבד הרבה מקסמו כאשר המשבר הכלכלי ביוון משך מטה את ערכו של המטבע בשוק העולמי לשפל שיא בחודש ספטמבר של 2011.ערכו של "PECHE" אחד צמוד לאירו ביחס חליפין של 1:1.
Ghislaine Scheffer מארגון “La Peche, monnaie Locale” אומרת כי " הבעיה עם האירו היא שלא מדובר רק בצורת חליפין, קרי שימוש בכסף, אלא גם בדרך לנפח את רווחי הבנקים. זאת בשעה שמטבעות מקומיים מזינים עסקים מקומיים ופרויקטים מקומיים בשטח, משמע שהמטבע עובד עבורנו, האנשים."

שווקים רבים בעולם ניסו להשתמש במדיניות פיסקלית ומוניטרית ככלי לחיזוק ועידוד צמיחה כלכלית. ארה"ב הזרימה ביליונים של דולרים כתמריץ לכלכלתה המקרטעת, יפן עם היין החלש הפעילה שורה של הקלות כדי לעודד יצוא. Ettienne Hayem , יזם מקומי, אומר כי "הבנקים משחקים מספיק עם כסף, אבל מי שבסוף היום משלמים על הטעיות וההפסדים הם האנשים. מסיבה זו אנשים רוצים שיהיה להם מטבע אמין, שמשרת אותם ולא ייעלם באיזה חור שחור כלכלי, השוק הבינלאומי או בבנק." "מלחמות המטבע" הבנלאומיות ספגו תחילה ביקורת קשה מצד מדינות ה-G20 אך לאחר מכן אומצו כאמצעי להשיב את הכלכלה שלהן חזרה לדרך המלך.האירו, שנכנס לשימוש לראשונה בינואר 2002, מנוהל כיום בידי הבנק האירופי המרכזי (ECB) והבנקים המרכזיים של אירופה. בשנת 2014 הECB, היושב בפרנקפורט, יפקח באופן רשמי על מעל 6,000 בנקים אירופיים.

מטבעות ספארט אפ, אלקטרוניים או קשיחים, עשו הרבה בכותרות בשנת 2013 כאשר המוביל בחבורה הוא כמובן הביטקוין. בעקבות הזינוק המסחרר משווי זניח אל מעל 1,000$ , המטבע המוצפן סוחף מעריצים מארה"ב עד סין והוא פופולרי בקרב צרכנים המחפשים גישה אלטרנטיבית למערכות מוניטריות הנתמכות בידי מדינות. אמנם מטבעות חלופיים עושים הרבה רעש לאחרונה אך רוב המומחים תמימי דעים כי אין ביכולתם להחליף לחלוטין את הכסף הרשמי, המנוהל ונתמך בידי מערכות ריכוזיות שבשליטת המדינה.

21 תגובות:

 1. 'ספרט אפ' צריך להיות 'סטרט אפ'

  השבמחק
 2. הי.
  שאלה טכנית: כיצד מבצעים חברי הקהילה רכישה ראשונית של מטבע מקומי?

  השבמחק
  תשובות
  1. ממש כמו במשחק מונופול. מחלקים כמות מסוימת בהתחלה לכל מצטרף חדש.
   הזוי כמה שזה פשוט.
   במערכת הקהילתית אושר - שפע בישראל מחלקים לדעתי כ 100
   ביוון בוולוס מחלקים גם כן סכום דומה של TEM

   מחק
  2. וגם הכסף שווה כסף מונופול... ככה זה כשאפשר להדפיס כמה כסף שרוצים.

   מחק
 3. תעיפו מבט:
  http://econoblog.co.il/?p=15614

  מספיק שחלקיק מהכתוב פה נכון,ואפשר לסגור את המדינה...

  השבמחק
 4. הי ערן,
  האים זה חוקי לעשות דבר כזה בישראל?
  שנית מה בדיוק נסגר מבחינת מע"מ?
  הרי לא מדובר כאן במשהו מחתרתי..נכון!?
  בארץ יש את תו הזהב ורב תו וכו' זה לא בדיוק אותו הדבר כמובן. ( זה מעניין רק מבחינת ההשלכות החוקיות )
  אני חושב - שזה יותקף בארץ על ידי השילטון בצורה קשה, כי זה יערער את סמכות השלטון ואנשים יתחילו לחשוב מיחוץ לקופסא ברמה מסויימת.


  ---------------------------------------------------------
  לגבי היורו - ידעתי שהמצב זוועה אבל לא נחשפתי לעובדה שיש כבר קבוצות שחושבות אחרת, זו ההתחלה של סוף היורו אבל הסוף הזה לדעתי יזעזע את העולם ככה שיש הרבה רע בטוב הזה.

  קשה להסתיר עובדות כאלה והינה עד היום לא ידעתי על זה ואין מצב שזה יופיע בחדשות בארץ!!!
  עוד סיבה להפנות את תשומת הלב להתחממות הגלובאלית - שדרך אגב לא ממש משפיעה על ארה"ב כרגע ועל הכדור באופן כללי ולכן זה לא תופס.
  מעניין מה תהיה ההמצאה המפחידה הבאה - "שפעת הדגים" או "שפעת הכבשים" - היה בקר, עופות, וחזירים, נשארו הדגים והצאן מבחינת הבשר.
  החדשות הטובות הן שאנשים מתרגלים ואז ההשפעה של התרגילים" האלה יורדת עם הזמן, בדומה למה שקרה עם ביבי, אירן וצדק חברתי.
  בהתחלה כולם התיישרו לקריאת ה "זאב זאב" ואז זה התדרדר עד למצב שלא "מנגנים" את זה יותר.


  השבמחק
  תשובות
  1. הי אמיר
   1. זה חוקי וזה קיים ראה מערכת o-share ,לבבות, הכורת,בנק הזמן.
   2. על עסקאות של פריטים יד שניה ושירותים לא מקצועיים כמובן שאין מס כי לא מעורב עסק.
   מה שכן, כל עסק שמציע סחורה במטבע האלטנרטיבי מחויב לדווח על העסקה כאילו התרחשה בשקלים.
   3. הרעיון אולי מחתרתי אבל מדובר במערכת מטבע לגיטימית לכל דבר כל עוד בנק ישראל לא החליט אחרת.
   4. אם מערכות כאלה יתפסו נתח שוק רציני סביר להניח שגם מערכות השלטון ובנק ישראל יתנו על כך את הדעת. בדרך כלל התגובה לא תהיה לטובת המערכת הזו. אבל אם זה יגיע למצב שהמדינה תצטרך להגביל מערכות כאלה, הרי זה יכול להיות דבר מבורך שכן זה יתן דחיפה תודעתית עצומה לבעיתיות והריכוזיות במערכת הקימת.

   מחק
  2. הי ערן,
   תודה על התשובה ידידי.
   בהערכה
   אמיר

   מחק
 5. עורב
  הכל לפי התחזית
  הצטמצמות כלכלות העולם לתוך עצמם עד סוף 2015

  השבמחק
 6. עורב
  מדהים מה שרשום בכתבה שצריף אנונימי
  ----------
  איש לא הבין מדוע הנשיא אובמה נחת בישראל במיוחד יומיים לאחר כינון הממשלה החדשה , באותו יום ויתר נתנייהו על השליטה בשטחים ועל בקעת הירדן תמורת הצלת שלטונו ושלטון חביריו, תמורת קבלת סיוע אמריקאי אדיר שיאפשר לו להמשיך לשלוט ולא להזרק מהשלטון ככשלון טוטאלי וגוהן קרי איש אמונו של אובמה נקרא לדגל כדי להוריד מתח .

  ולכל המופתעים מול הדולר היורד בחוזקה בשעה שגם היצוא הענק יורד כבר שנתיים בניגוד לכל הגיון, הרי שכסף סיוע אמריקאי נכנס לישראל ומחזיק את ממשלת ישראל וכלכלת ישראל מהביצים כנגד ביצוע הרצונות האמריקאים עד לאחרון שבהם תוך מניעת פשיטת רגל של הממשלה .

  כל הנתונים הכלכלים המפוזרים על ידי הממשלה מופרכים מהיסוד ואין להם קשר למציאות ונדחפים על ידי תועמלנים, בפועל צמיחת המשק ירדה לאפס מרמת 6-8 אחוז לפני 6 שנים ותמשיך לרדת בגלל מדיניות שגוייה של הממשלה ,וכלכלת ישראל מתפרקת בקצב שלא היה כאן מאז הקמת המדינה ולכן הממשלה בחרה כרגיל להציל את עצמה על חשבון אמונותיה

  השבמחק
  תשובות
  1. ערן הילדסהיים14 בינואר 2014 בשעה 13:02

   עורב
   אתה מעלה נושאים שאינם קשורים למאמר. גם שורה אחת עם קישור לכתבה באקונובלוג עושה את העבודה עבור מי שזה מעניין אותו. לא צריך להציף עם כמה תגובות.

   מחק
 7. עורב
  אני מתנצל לא מדובר בכתבה ארוכה ונוח יותר לקרוא בצורה כזאת מבלי להשתמש בלינק
  מה גם שחשוב שהציבור ידע למה משמשים הדולרים בישרל

  השבמחק
 8. אפרופו משחקים בכסף: על פי YNET אפשר להיכנס לאופוריה ולהתחיל לבזבז כספים:
  http://m.ynet.co.il/Article.aspx?id=4476551

  ולכל הספקנים - ברור שזה אמיתי זה כתוב בעיתון.. כאילו! ... דא!
  איזה יופי של מדינה, איזו דרך מקורית להוריד את הלחץ ותשומת הלב מהכלכלה, זו בכלל היתה טעות של לפיד כל הגרעון הזה. עכשיו אפשר להתעסק קצת עם אירן או משהו ככה - אמיתי כמו X פקטור.

  ואין - אין מצב שסילפו את הנתונים כי מדובר במשרד ממשלתי עם אמינות של שנים.

  המשך יום מעולה לכולם

  השבמחק
  תשובות
  1. אז עכשיו אפשר(ורצוי) להוריד את המע"מ.

   מחק
 9. ארה"ב , השטן הגדול, ממשיכה בהדפסות הכסף וב"מכירתו" בכפייה לעמים שתחת שליטתה...
  וביבי, עלוב הנפש, עם קול הבס ותנועות ידיו המגוחכות, שמכר את עמו בעבור נזיד עדשים, ימשיך להעריץ את המפלצת מוול סטריט...
  הפיכה אלימה עכשיו!!!
  תראו איזו הפגנה עשו הספרדים על כך שביטלו להם מקומות חניה ברחובות הראשיים :

  http://www.euronews.com/2014/01/13/riots-in-spain-over-costly-city-plans/

  מה דעתכם על הקמת מליציה חמושה המקבלת תרומות בביטקוינס,ואשר תחריב את הסדר הישן?

  השבמחק
  תשובות
  1. "אנונימי" יקר,

   מי שמנפנף ב- "הפיכה אלימה עכשיו!!!" צריך להשאיר טלפון או מינימום מייל כדי שנוכל לחזור עליו (ואם מעניין, אז נצטרף)

   מאנונימי שני

   מחק
  2. שאלתי על הנכונות.. עד כה, לא נראה שיש היענות גבוהה מדי...
   תמשיכו לאכול פה כאפות מהשלטון..אני אמשיך לנסות לקדם אזרחות הונגרית..אולי נצליח להסתלק מפה..
   המון בהצלחה

   מחק
 10. עורב
  לא צריך הפיכה אלימה
  הציבור בהחלט יכול לעשות משאל עם לעצמו ולהחליט שהשלטון מושחת ולהעיף אותו ממקומו
  וזה גם לגמרי חוקי והם יצטרכו להיות אלימים בכדי להשאר בשלטון
  אז למי יש כח לפתוח אתר משאל עם חוקי שהחלטתו תקבע את ממשלתו

  השבמחק
 11. עורב
  בוושינגטון מצפים שנתניהו יתנער מיעלון
  http://rotter.net/forum/scoops1/73191.shtml
  הכיבוש ברור חייבים להתנתק מהמשמיד האמריקאי לפני שנצטרך לגור בים במקרה הטוב

  השבמחק

 12. 61% מבני 60 שאינם עובדים - ללא פנסיה
  הלמ"ס: בישראל חיים 734 אלף אזרחים, בני 60 ומעלה, שאינם עובדים ורוב שנות עבודתם נצברו טרם כניסת החוק לתוקף. ל-61% מהם אין הסדר פנסיה, ורק מחצית ממי שחסך לפנסיה מצליח לעמוד בהוצאות הנדרשות. ומה מצב הצעירים? גם אינו מבשר טובות
  אביטל להב
  14/01/2014 15:22
  ל-61% מבני 60 ומעלה שאינם עובדים או מחפשים עבודה גם אין הסדר פנסיה - כך עולה מנתונים שפרסמה היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). גם אלו שכן חסכו, מתקשים לעמוד בהוצאות החודשיות לאחר שהפסיקו לעבוד. בקרב בני 20 ומעלה, קיים חשש מירידה ברמת החיים לאחר הפרישה והרוב חושבים שיש לאפשר למי שמעוניין בכך, לעבוד יותר שנים.

  'אם המדינה לא תתערב נהיה בלי דירה ופנסיה'

  בשנת 2008 נכנס לתוקפו החוק שמחייב כל עובד בישראל לחסוך לפנסיה. אולם, בישראל חיים כיום 734 אלף אזרחים, בני 60 ומעלה, שאינם עובדים ורוב שנות עבודתם נצברו טרם כניסת החוק לתוקף. על פי נתוני הסקר החברתי של הלמ"ס לשנת 2012, בקרב אוכלוסייה זו קיימים פערים מטרידים בין אלו שעבדו במסגרות שאפשרו חיסכון פנסיוני (כמו שירות המדינה ומקומות עבודה מאוגדים) לבין אלו שלא חסכו.

  על פי נתוני הסקר, 82% מבני ה-60 ומעלה שחסכו לפנסיה מצליחים כיום לכסות את הוצאותיהם החודשיות, לעומת 54% בלבד מאלו שלא חסכו לפנסיה. אין זה אומר כי קצבתם של אלו שחסכו לפנסיה נדיבה במיוחד. בקרב אלו שמקבלים קצבה חודשית, 32% מקבלים קצבה הנמוכה מ-4,000 שקל בחודש. 30% מקבלים קצבה השווה לפחות ממחצית משכר הנטו שהרוויחו בחודש האחרון לעבודתם.

  השבמחק