יום שלישי, 5 ביוני 2012

אין כסף? צרו אותו בעצמכם! צפו בסיפור המופלא של שכונת העוני בלונדון

בריקסטון מוכרת לנו בעיקר מאותן מהומות שפרצו ברחבי לונדון לפני כחצי שנה. לא הרבה מכירים את הפן הנוסף של שכונה זו שהחליטה למרוד בכללי הכלכלה הנוכחית שלנו: בבריקסטון החל ניסוי בו הקהילה עצמה החליטה לייצר מערכת כסף משלה . מערכת שמשלימה את המערכת הכושלת הנוכחית ומשאירה את הכסף בקהילה במקום שיברח אל עבר גופים שלא תורמים לכלכלה האמיתית בכלום. כך זה עובדהבריקסטון פאונד או בסימונו B£, הוא מטבע אלטרנטיבי שבא כמטבע משלים למטבע הראשי  באנגליה שהוא הפאונד (לירה סטרלינג) .במחקרים שפורסמו בארה"ב ובריטניה מצאו שרק 10% מרווחי העסקים המקומיים מושקעים בחזרה בתוך הקהילה. המטרה בייצור הB£ הוא ליצור נזילות בתוך הקהילה ולמנוע את בריחת הכסף אל מחוץ אליה לגופים שלא תורמים לה בכלום. הB£ מחזק ומצמיח עסקים מקומיים ומעודד רכישת מוצריהם ובכך מייצר גם מקומות עבודה.
בנוסף המערכת מגבירה את קשרי הגומלין בין העסקים לצרכנים בתוך הקהילה : לצרכנים יש אינטרס לחזק את העסקים המקומיים ולעסקים המקומיים יש אינטרס לתת לתושבים המקומיים מוצרים במחיר נמוך יותר.

איך זה עובד? מה צריך בשביל להשתמש בריקסטון פאונד (B£)?
1. להמיר את הפאונד המוכר לכולנו לבריקסטון פאונד באחת מנקודות ההמרה בשכונה או דרך הרשת.
2. לסחור עם הB£ באחד העסקים שהצטרפו למערכת הסחר הזו
3. לקבל תשלום שנעשה בB£ אם אתה סוחר שהסכים להצטרף למערכת.
הנה סרטון קצר הנותן הסבר קצר על המערכת:אפשרות נוספת:
לפתוח חשבון מקוון דרך הרשת -להעביר כסף אמיתי ולקבל בתמורה לחשבונך בריקסטון פאונד לפי יחס ההמרה. אחרי כן בעת ביצוע עסקה לשלוח SMS שיבקש שתתבצע העברה מאובטחת של סכום מסוים של B£ מחשבונך לחשבון הגוף המקבל. ברגע שההעברה מתבצעת גם המשלם וגם מקבל הכסף מקבלים אישור שההעברה בוצעה. בכך בעלי העסקים יכולים לבצע עסקאות מבלי להיות כבולים לתנאי חברות האשראי וללא צורך לרכוש ציוד מיוחד.
הציבור לעומת זאת יכול להיות חלק מהמערכת על ידי פתיחת חשבון פשוט ברשת ללא עיסוק במזומנים או כרטיסי אשראי.
הנה סרטון המדגים ביצוע עסקה כזו באמצעות SMS:אז למה בעצם להיות חלק מהמערכת הזו של הבריקסטון פאונד?
אם אתם בעלי עסק מקומי:
1. העסק שלכם מפורסם באתרי האינטרנט העובדים עם ה
2. אתם נהנים מספקים מקומיים המספקים לכם מוצרים במחירים זולים יותר
3. אתם נהנים מתנועה גדולה של קונים שנהנים מההנחה שאתם נותנים בו בזמן שאינכם מפסידים דבר אם גם הספק מוכר לכם ב
4. אם אתה ספק אתה עוזר לעסקים מקומיים לצמוח ובכך עוזר לעצמך
5. אתם תורמים לחיזוק הקהילה שלכם ולמגוון הכלכלי בה

 אם אתם הצרכנים:
1. אתם מקבלים מחירים מיוחדים. יחס ההמרה בין הבריקסטון פאונד לפאונד הוא 1:1.1. כלומר על כל פאונד שיומר תוכלו לקבל 1.1 בריקסטון פאונד. זה אומר שמי שמשתמש בבריקסטון פאונד זוכה להנחה אוטומטית של 10% בכל החנויות ,בתי העסק או השירותים שעובדים עם מטבע זה.
2. אתם שומרים על הכסף שישאר בתוך הקהילה המקומית כך שלא יזלוג לטובת השקעות מפוקפקות בבורסה ,בטיקונים , בבתי השקעות או בקהילות מחוץ לשכונה או המדינה ,שאינן תורמות במאומה לכלכלה המקומית.
3. אתם מקלים על העסקים המקומיים בקרבתכם וגורמים לכלכלה שלכם להיות חסינה יותר מפני זעזועים ומשברים כלכליים או מהתחרות הבילתי אפשרית של אותם עסקים מול תאגידי ענק.
4. התמרוץ של העסקים המקומיים חוסכים גם את הוצאות הנסיעה למקומות רחוקים יותר ואת זיהום האויר בתוך הקהילה.

הנה סרטון המסביר את יתרונות המערכת:
יציבות המערכת:
המערכת שמנהלת את ה B£  עובדת ביחס רזרבה של אחד לאחד- כלומר על כל  B£ אחד שהיא מנפיקה יהיה ברשותה פאונד אמיתי שהיא תקבל בתמורה. כך שבניגוד לבנק מסחרי העובד ברזרבה חלקית גם אם כל לקוחותיה יגיעו בבת אחת לפדות את הכסף -המערכת כאן תמשיך לתפקד.כך לעולם היא גם לא תוכל לפשוט רגל.
במצב של משבר גדול עלול להווצר מצב של מחסור בכסף. אלא שמאחר שהB£ חסין מפשיטות רגל ,הוא נשאר בתוך הקהילה ולא בורח משם לצורך תשלום על הפסדים בהרפתקאות פיננסיות ,לפיכך אותה קהילה תוכל לשרוד טוב יותר את אותו משבר בהשוואה לקהילות אחרות.
החסרון של המערכת היא שלמרות הכל היא עדיין תלויה במטבע הלאומי ולכן היא גם עדיין תסבול מתחלואי המערכת הבנקאית בעולם.


אבטחה
הB£ מאובטח ברמה הגבוהה ביותר. המערכת שאיתה עובדים נבדקה על מערכות דומות ברחבי העולם. השטרות מסומנים בסימן מים על ידי מומחים לאבטחה בתחום, המכיל הולגרמות , תבליטים, ספרור ורכיבי אבטחה נוספים.בנוסף המעבר לשימוש בטלפונים סלולריים לצורכי מסחר יכול בעצם  לשמש כאלטרנטיבה לניירות ולבעיות הזיוף. 


תפוצה
כיום יש כבר 200 עסקים ומאות אזרחים בבריקסטון שסוחרים עם הבריקסטון פאונד . ראו את המפה העדכנית של מיקום העסקים:
חוקיות ותשלום מיסים
המטבע אינו מוכר כמטבע חוקי על ידי המדינה וככזה אי אפשר לשלם עימו מיסים אלא להשתמש בו רק כשובר. כל העסקאות במטבע זה מחויבות בתשלום מס כאילו התבצעו במטבע הלאומי או במטבע מוכר אחר (למשל:דולר או פרנק). לצורך זה בעלי עסקים יכולים להמיר את הB£ בנקודות ההמרה בחזרה לפאונד הרישמי. בדיוק כמו שהיו עושים בנקודות ההמרה המסורתיות לו קיבלו כסף זר אחר.

חזון
מעבר לטיפוח הכלכלה המקומית , אחד מהחזונות שאני רואה בהם חשיבות גדולה היא הגברת המודעות בקרב הקהילה למשמעות שהכסף ,שמנוהל היום על ידי הבנקים, בעצם ברובו זורם בכלל אל עבר אפיקים שלא תורמים כלל לכלכלה האמיתית ולקהילה.

ולסיום הנה סרטון מעניין המתאר את חניכת המטבע החדש:


לפרטים נוספים  תוכלו לעיין באתר הרישמי של הבריקסטון פאונד :http://brixtonpound.org/104 תגובות:

 1. שלום ערן,
  רשומה מעניינת, ונראה שהתופעה נהיית יותר ויותר נפוצה. גם הרשומה בנושא מטבע חלופי ביוון לא מזמן, וגם מחיפוש זריז באינטרנט ראיתי שיש לפחות 5 מטבעות חלופיים ברחבי בריטניה.
  אם המטבעות החלופיים אכן יהיו הצלחה, יצוצו יותר מטבעות כאלו, יתרחבו לעוד שכונות ופרברים בסביבתם, ואולי אפילו בתסריט קצת יותר קיצוני, יאחדו את כל המטבעות למטבע חלופי יחיד, שחולש על קהילות רבות שאחוז לא מבוטל מהמסחר מתבצע באמצעותו.
  בתסריט כזה, מה לדעתך יקרה?
  הרי האינטואיציה אומרת שהבנקים לא יאהבו שחותרים תחתם עם מטבע שאין הם שליטה בו, ושהם מרוויחים ממנו פחות. והממשלה נמצאת בנקודת מוצע בעייתית, מצד אחד אם המטבע יצליח אז ההכנסה ממסים תגדל, והקהילות החלשות יתחזקו, אינטרס מובהק של הממשלה, אבל מצד שני הממשלה כנועה לבנקים..
  ניתן בכלל לאסור מסחר מסוג זה? הרי איסור על מטבע ספציפי רק יגרום ליצירתו של אחד אחר

  לאון

  השבמחק
  תשובות
  1. בוקר טוב לאון
   העלת נקודה מאד מעניינת: הממשלות או יותר נכון הבנקים המרכזיים מונעים מאיתנו להקים מטבעות חלופיים אמיתיים (לא כאלה שתלויים במטבע הלאומי) על ידי כך שכופים עליך לשלם מיסים רק עם אותו מטבע שמנפיק הבנק המרכזי עצמו.
   בחוק בנק ישראל למשל יש סעיף שנותן לנגיד סמכות להכריז על כל דבר כמטבע ולאסור את השימוש בו. מצד שני השיטה היום היא לא לאסור על אזרחים לבצע משהו שמועיל להם שכן אז תחשף השיטה שהיא פועלת נגדנו אלא פשוט גורמים לכך שלא תדע מזה. כנראה על הבריקסטון פאונד תמשיך לשמוע רק מבלוגרים ומאתרים שלא מהמדיה המרכזית (אולי פה ושם תשחרר איזה מדיה כתבה בעמוד פנימי בצד) . היום קיימים עשרות רבות של מערכות כאלה בעולם ומשום מה אף אחד לא מדבר עליהם..
   בסופו של דבר אני מאמין שהשיטה המוניטרית במוקדם או במאוחר תקרוס ולאנשים שלא יהיה מה לאכול כי לא יהיה להם כסף לקיים מסחר, זה ממש לא יעניין אותם חוקים ופה יש פוטנציאל גדול למערכות האלה להכנס כמערכות ראשיות על אפם וחמתם של הבנקים. כשזה יעבור למסות גדולות מאד כבר אי אפשר יהיה להכניס חצי מהציבור לכלא.

   מצד שני בשעת משבר ממשלות יכולות להטיל מגבלות דרקוניות על האזרח כדי "להציל אותו" ואז כמו למשל שעשו בעבר הם יכולים להעביר חוקים כמו החרמת הזהב על יד רוזוולט של האזרחים והעברתו לפדרל ריזרב מבלי כלל שתהיה התנגדות של האזרחים הכמהים לפתרון.

   בכל מקרה מעניין לראות לאן זה יתפתח.
   ערן

   מחק
  2. המאבק פה הוא בעיקר תודעתי. אילו בשנות ה30 היו מבינים את הבעיה אני מאמין גם שלא היה ניתן להחרים את הזהב לאזרחים. אילו לאזרחים יהיה מספיק ידע הם יפעלו לשינוי המערכת הכספית שלנו ובעיקר לשינוי תודעתי מלמטה עד שיחלחל מעלה במקום להלחם בממשלות וטיקונים שבסך הכל הם חלק מאותה שיטה מוניטרית.

   ערן

   מחק
  3. ערן , בנק ישראל מקדם מטבע אלקטרוני לגמרי .
   בניגוד לבריקסטון פאונד , מדובר בשקלים אמיתיים רק חסרי
   חומר מוחשי .
   עוד חגורת חנק מבית בנק ישראל על אזרחי המדינה .

   ראה כתבתו של דר' אדם רויטמן מאתמול ב LieNet :
   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4237515,00.html

   מחק
  4. עוד דרך נוחה לשלוט לנו בחיים.
   הנושא הזה מרתק וזו מגמה שקיימת בכל העולם .המערכת הבנקאית מעודדת אותנו בצורה מאד מתוחכמת לעזוב את המזומן תוך מתן הרגשה שהכל נעשה "למענך".

   ערן

   מחק
 2. לדעתי זה בסך הכל תרופה נקודתית של הכובש הבנקאי שמוכן לעשות הכל בכדי לשרוד, ויודע שהקהילה הזאת שעשק אותה והפך אותה לעניים מרודים עלולה להתמרד ולהפיל אותו, אז הוא יצר להם מטבע זמני בכדי שהכסף לא יהיה קשור לגלגול הכסף הגדול שכמובן שואב הכל למעלה, מתוך פחד שציבור זה יתחיל את המהפכה נגדו.
  הכובש הבנקאי קורס והוא יעשה הכל בכדי לשרוד גם במחיר של חיי בני אדם תמימים.

  השבמחק
  תשובות
  1. קחו שטר דולר וציירו עליו מגן דוד על הנשר ועל הפירמידה שרואה הכל ופתאום תרגישו שחרור.

   מחק
 3. לדעתי ברגע שהשיטה תהיה פופולרית מידי, הבנק המרכזי יסגור את כל העסק ובתקשורת בקושי ידברו על זה

  השבמחק
 4. שאלה קטנה
  מה מונע מבנקאי להקים בנק פרטי בכסף בריקסטון?
  הרי הוא יוכל לקבל בריקסטון פאונד, להמיר לפאונד ולאחסן אצלו בבנק הרגיל ואז כרגיל, למנף פי 10 ולהלוות לכל דורש כסף תלוי חוב

  השבמחק
  תשובות
  1. ומאיפה יהיה לאותו בנקאי פאונד לשלם עבור רכישת הבריקסטון פאונד?
   אין במערכת שתיארת שום הגיון - אם לבנק יש פאונד הוא יכול למנף אותו פי 10 . למה לו להמיר את הפאונד לבריקסטון פאונד ואז להמיר בחזרה ורק אחרי זה למנף אם הוא יכול לעשות זאת ישר?

   ערן

   מחק
  2. כתבת שהמערכת הזאת חסינה להשקעות מפוקפקות
   כך, בדרך שהצגתי, בנקאי יוכל להיכנס לשוק הפועל בבריקסון פאונד ולהבטיח תשואות גבוהות במערכת ש"צמאה" להצעות כאלה

   מחק
  3. קודם כל אם תחליט לקחת סיכון שום דבר לא ימנע ממך את זה וזה לא מוגבל בשטר כזה או אחר או בנכס X או Y אלא בכל דבר שיש לו ביקוש.
   הרעיון פה שעם הבריקסטון פאונד אפשר להשקיע רק בבריקסטון. אם אתה חושש שבנקאי יכול לקחת ב.פ ולערער את המערכת אז זה כמעט בילתי אפשרי. גם אם אותו בנקאי לקח ב.פ אחד המיר אותו לפאונד ומינף אותו מחוץ לקהילה פי 10 אז בסופו של יום לקהילה יהיו 10 ב.פ שירכשו על ידי אותו בנקאי בחזרה בתמורה ל10 פאונד שהרויח. אם ההשקעה של אותו בנקאי בחוץ נכשלה והוא הפסיד את כספו עדיין בקהילה ישאר אותו ב.פ שאותו בנקאי מכר למישהו כדי שיוכל למנף את הפאונד הרגיל.בכל מקרה מי שיסבול מהפסד כזה הוא רק זה שסיכן את כספו במודע.
   היום בגלל שקיים יחס רזרבה, השקעה מסוכנת של קבוצת אנשים עלולה לסכן את כספם של אנשים אחרים- הבנק הרי לוקח את כספי הפקדונות שלך ומלווה אותם ללא אישורך הלאה. זה לא יכול להתקיים במערכת בבריקסטון -אתה חייב להתנתק מהמערכת כדי לעשות זאת. ואם מישהו יעשה זאת הרי הוא עובר על החוק כי רק לבנקים מותר לגנוב.. סליחה למנף פי 10 את המטבעות. ב.פ כמו שכתבתי לא נחשב כמטבע חוקי על ידי מערכת הבנקאות.

   ערן

   מחק
 5. סיפור בריקסטון מזכיר לי את התקופה שלפני 40 שנה בקיבוץ בו אני חבר (ב"ה).
  השיטה הייתה פשוטה, כל חבר קיבוץ קיבל סכום חודשי מוגדר של תלושים עליהם היו רשומים ערכים (0.5, 1, 2, 5, 10) מקבילים ללירה הישראלית בשעתו.
  כאשר חבר קיבוץ רצה לקנות משהו באחד מהמוסדות שבקיבוץ או מכירת מוצר ע,י חבר מחבר אחר התשלום היה בתלושים.
  כאשר חבר נסע לעיר הוא החליף סכום מסויים של תלושים בכסף אמיצתי בקופת בית (הבנק של הקיבוץ).
  עיקרון מסוג זה יכול להיות בכל קהילה של אנשים שמחליטים על השיטה הזאת.
  לא ברור לי איך אפשר לקחת אשראי שיהיה לא מגובה חוב עם או בלי ריבית.
  הלא ברגע שלוקחים אשראי יש מצב גם שלא יהיה ללוקח האשראי את הכסף להחזיר.
  אבי ג

  השבמחק
 6. תודה רבה על הפוסט מאיר העיניים, הולך לספר לכל החברים בפיסבוק
  :)

  השבמחק
 7. הבריקסטון פאונד לא שונה במאומה מהתלושים לסופר שאני מקבל מהעבודה בראש השנה ופסח. האם זה יהיה הנושא של הפוסט הבא?

  השבמחק
  תשובות
  1. הכסף מהתלושים לסופר שלך הולכים לבעלי ההון ואולי כמה גרושים מזה מגיעים אליך בחזרה.. יש לי הרגשה שכבר יש די ויותר פוסטים בנושא הזה שזה כבר נראה לך נורמלי.

   ערן

   מחק
  2. אגב עוד הבדל:
   רוב התלושים בפסח הם לחנויות של התאגידים הגדולים - הבריקסטון פאונד נועד לעסקים הקטנים והבינוניים בתוך השכונה שלך.
   תזכיר לי מתי פעם אחרונה קיבלת תלושים למכולת השכונתית אצלך?

   ערן

   מחק
 8. Just like the power of your vehicle is based on the HP standard the value of "money" must be pegged (in my opinion to one hour of man's "average" labor effort, possibly measured in calorie/hr) to have any value. The supposed 10% discount is sponsored by the local businesses who must pay their OUTSIDE suppliers with BP, and I suspect sooner or later cost will be transfered in the form of higher local prices/lower wages.
  In addition, as it is presented here, someone could exchange massive amount of BP currency to local one and devalue the local one as more of it is injected in-to the community since they simply chose 10% discount as incentive rather then peg it properly.
  I suspect a clever trader is going to teach them a lesson in finance sooner or later.
  -Eran
  PS
  As predicted ESM12 hit a low of 1262 on Monday, and you could've made what the average Israeli makes in ~6mo. in 3 wks.
  http://futures.tradingcharts.com/chart.php?cbase=ES&market=ES&cterm=62
  as promised, one last freebie coming up..

  השבמחק
 9. שלום Eran
  יש לך טעות : אי אפשר להוריד את הערך של הב.פ על ידי הצפתו בגלל שהוא נסחר ביחס קבוע לפאונד. ככה שאם תציף את הקהילה המקומית עם המטבע הזה אז בסה"כ תעשה אותם יותר עשירים ביחס לאיזורים אחרים. הב.פ יעבור פיחות רק אם הפאונד יעבור פיחות.
  לגבי העסקים המקומיים - הם נותנים הנחה של 10% אבל מבחינתם זה חסר משמעות אם יקחו את הכסף הזה וגם ירכשו לעצמם שירותים וסחורות בהנחה של 10% בתוך הקהילה. הרווח שלהם ישאר אותו רווח בסופו של יום. המרויח הגדול פה תהיה הקהילה.


  ערן

  השבמחק
  תשובות
  1. Buy w your 1kBP 1100 of local currency ..from where? - They'll have to produce this out of the blue = devalued currency (why? because they failed to value it properly

   Since they're not closed self sustaining community it's unlikely that the scenario you outline regarding local businesses will play out.
   Any from of exchange must be based on REAL VALUE, and its said value, not subject to any "external" force(s) manipulation.
   - Eran

   מחק
  2. אתה מנסה להשליך את חוקי מטבע הפיאט של הבנקים המרכזיים על הב.פ..
   תחשוב על הב.פ. בתור שובר המקנה לך הנחה של 10% בכל החנויות השותפות להסדר שבמקרה הן גם נמצאות באותו אזור. זה יעשה לך יותר סדר.
   הבעיה של הצפת השכונה עם הב.פ. היא אותה בעיה (או לא בעיה)אם השכונה תוצף בפאונד רגילים.

   התרחיש שהעלתי לגבי העסקים המקומיים לא רק שיכולה להתרחש היא מתרחשת בפועל כבר כמה שנים.

   ערן

   מחק
 10. נושא המיסוי של עסקאות בבריקסטון בכלל לא ברור מאליו.
  באיזה אחוז ממסים עסקאות איתו?
  באחוז המקורי או שצריך להתייחס ליחס ההמרה שלו לעומת הפאונד?

  הפואנטה האמיתית תהיה כאשר קהילה תגדיר מטבע בסגנון קהילות מחרוזת. בצורה כזאת הפעילות לא ממוסה.
  נראה מה המדינה תעשה אז.

  השבמחק
  תשובות
  1. המיסים זו דרך העיקרית לכפות מערכת כסף.
   המדינה זה אני ואתה, אם יגידו מספיק אנשים לממשלה שכסף מבוסס חוב לא מקובל, הוא לא יתקיים.

   ע'

   מחק
 11. אז מה יקרה אם בנק ידפיס פאונדים וינסה להציף את הקהילה הזאת ע"י המרה מסיבית לב.פ.?

  השבמחק
  תשובות
  1. זה אותה התשובה לשאלה מה יקרה אם בנק ידפיס פאונדים וינסה להציף את הקהילה הזאת ע"י המרה מסיבית לדולרים? יהיה עסק שיתנגד לקבל דולרים?- אם נשליך על המקרה שלנו- במקרה זה העסקים יוצפו בב.פ שיוכלו להמיר אחר כך חזרה לפאונד ולהתעשר. הרי זה חלומו הרטוב של כל עסק שהוא יוצף בכסף. וחוץ מזה איזה אינטרס יהיה פה לבנק להעשיר מישהו אחר אם לא יוצא לו מכך כלום חוץ מלהוריד את ערך הפאונד שהוא בעצמו מחזיק.

   ערן

   מחק
  2. במקרה של הדולר למשל עם המרה מאסיבית אתה יכול להוריד את ערכו אבל בגלל שהב.פ צמוד לפאונד אי אפשר להוריד את ערכו אלא אם ערך הפאונד ירד. תחשוב על זה ככה: הניסיון להוריד את ערך הב.פ ולא משנה באיזה דרך שקול לניסיון להוריד ערך שובר שקיבלת.

   ערן

   מחק
  3. אז אני מבין שזה משאיר פתח רק לחסרון שציינת - פגיעות בגלל הדפסת כספים בפאונד הרגיל

   למה כאן אין מנגנון שיוצר שחיקה אוטומטית בכסף העומד כמו במודל העיירה היווני או במודל האוסטרי משנות ה-30?

   מחק
  4. המערכת הזו היא לא הפתרון האידיאלי- הפתרון הוא פתיחת שוק ייצור הכסף ושבירת המונופול של הבנק המרכזי על נושא זה. כשלא יהיה מונופול גם תוכל להקים מערכת כמו בוורגל למשל. עד אז אתה כפוף לגחמות השיטה המוניטרית הנוכחית ולרצונו הטוב או הרע של הבנק המרכזי.
   הפתרון הזה שהוצג פה הוא בבחינת משכך כאבים בתוך מחלה קשה.

   ערן

   מחק
 12. Do they locally manufacture iPods - I suppose not - let's convert BP to their local currency and purchase all their iPods @ 10% discount courtesy of their community generosity..
  and bankrupt them eventually. Why? Because if they had correctly "priced" their currency it would've been pegged @ a premium not discount (because BP is fiat currency) and because they're not a closed system.
  I'm sorry if this is not understood, but that's all the time I have to explain this.
  - Eran

  השבמחק
 13. הנקודה העיקרית בכסף חדש שהוא לא מוטמע עמוק כמו הדולר ולכן כל הדפסה מיותרת שלו תביא מייד לעליית המחיר, שכמובן כולם ישימו אליה לב ויאבדו בו את אמונם.
  כסף זה עיניין של אמון, אתה מאמין שתקבל כמות סחורה בעבור הכסף שאתה מחזיק.
  אז איך זה עובד עם הדולר? מאד פשוט רוב העולם סוחר בדולר וחוסך בדולר , לכן מדפיס הדולר יכול להדפיס כמה שהוא רוצה עד שהמחירים עולים, אבל בגלל היקף הסחר בדולר הדפסה לא מעלה את המחיר מייד כמו כסף חדש אלא זה לוקח זמן רב יותר, וכך מדפיסים ומדפיסים וסומכים על אלו שחוסכים בדולר שהוא בעצם נייר.
  פעם היו מטבעות זהב וכולם סחרו באמצעותם, לאחר שהשלטון רכש את אמון הציבור החל לערבב חומרים זולים יותר במטבע ולמשל לצפות רק בזהב וכו עד שכמובן זה הטמוטט ברגע שאנשים איבדו אמון, לאחר מכן באה תקופת הנייר ועכשיו אנו בתקופת השורה הדיגיטלית, אבל זה עובד אותו דבר תמיד המדפיס ידפיס כמה שהוא יכול עד שהכל התמוטט.
  אבל היום הכובש הבנקאי הרבה יותר מתוחכם הוא הבין שבכדי לשמר את יכולת ההדפסה הוא צריך לקחת את הכסף בגניבה, למשל מיסי גזל, חשבונות מנופחים שרותים, דוחות ,מצלמות מהירות , מחירים גבוהים , אה כן גם הלוואות שיצר מאויר ועכשיו לוקח ריבית , כלומר החיל על הציבור עול כבד מאד בכדי שיוכל להחזיר את הכסף שהדפיס לשרוד ולהמשיך להדפיס, כמובן שזה יותר מורכב והכובש הקים מרכזי שליטה עצומים ומאזין לכולם ויודע על כל אחד מאיתנו הכל, ומינה אנשי מפתח משלו וכו, הרי לכולנו יש חשבון בנק וטלפון ומשלמים ביטוח לאומי וכו, את המידע הזה הוא מנצל נגדנו כדי לחשב איך לעשוק עוד ועוד ולגלות התנגדות. אליו התכוון קנדי ובגלל זה נרצח.
  לא סתם אני קורא לכובש כובש, הוא החיל את מרותו בשוחד במלחמת גרילה בלילה , השתלט על הטכנולוגיה על המשאבים, ממש ארגון פשע גדול מאד ומאורגן מאד ויודע על כולם הכל בלחיצת כפתור.
  הוא מנצל את הפחד הבהמתי שבנו, ולכך צריך להתנגד, מזה צריך להתעורר.

  השבמחק
 14. למשל בטח שמתם לב שהמשטרה שינתה צבע המדים לכהים יותר בשביל להרתיע יותר למה? האם נהיינו יותר פושעים או התחלנו לגנוב יותר פתאום, איזה הגיון יש בכך מלבד שזה ששינה את הצבע הוא בעצם הפושע,
  ומכין עצמו לרגע שיצטרך לומר לנו חברה מצטער אבל אני חייב לכלוא אתכם בכלא כלכלי ולהעמיס עוד ועוד מיסים שכולם הולכים לפושע

  השבמחק
  תשובות
  1. בדיוק שמתי גם אני לב לכך.. זה מאד הזכיר לי מדים (שיסלחו לי כל מי שעלול להפגע) של חילי ס.ס. מסרטי מלחמה. ממש. ולחבר לזה את העובדה שיש לי מראה ארי (שער בהיר ועיניים כחולות). וירד לי האסימון לא מזמן שאדם עם מראה ארי הוא זה שהסלקטורים בכל מקום בארץ מעבירים.. מה זה אומר?
   שנהיינו מה?
   אנטי -שמים?

   מחק
  2. כן גם לי זה נראה משהו אפל - מין הקשחה במדיניות.

   צלצלתי למשטרה ואמרו לי שמדים שחורים זה מי שבשטח(אולי כמו פועלים שחורים?),
   ומדים תכלת זה מי שבמטה.

   מחק
  3. השוטרים עצמם לא יודעים למה שונו צבעי המדים, הם קיבלו פקודה מהבוס של הבוס של הבוס של הבוס של פישר של הכובש הבנקאי.

   מחק
 15. הסתכלתי בהערה החוקית שלהם:
  http://brixtonpound.org/legal/

  וכתוב שלהמיר חזרה מהמטבע הזה לפאונד עולה עמלה.
  הגיוני לא הבנתי איפה הרווח.
  זה הופך את ההמרה למטבע הזה ללא משתלמת למניפולציה
  כי אתה בעצם ממיר כסף בשביל להשתמש בו לטווח הארוך.
  כמו שפעם היתה עמלה גדולה מי שרוצה להחליף בין שקלים ודולרים וזה עיקב
  את הגלובאליזציה כי לא נוח להון לצאת ולהיכנס מהר.

  השבמחק
 16. Here's smth. to keep an eye on:
  http://rotter.net/forum/scoops1/15782.shtml

  השבמחק
 17. אני חושב כמו ערן שבסופו של דבר המשחק האמיתי הוא תודעתי כשתהיה מסה קריטית כמו שאני מכנה את זה. של אנשים שמבינים את העיקרון או נגיד כך - כשמישהו באופן אישי קולט שעובדים עליו ואיך, כבר אי-אפשר לעבוד עליו הוא לא יקנה את זה. כשמספיק אנשים יבינו את מה שקורה זה יגמר. או אולי כמו שכתוב בספר הידע נתחלק לשני חלקים חלק - תהיה פלנטה דו-קוטבית. של אלה שמתקדמים ואלה שעדיין בחומר.

  השבמחק
  תשובות
  1. יפה כתבת גיורא, אפשר להעתיק את הניסוח שלך לאתר שינוי תודעתי?
   מוזמן לקרוא כאן:
   http://shinuytodaati.co.il/%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99/%D7%9E%D7%98%D7%91%D7%A2-%D7%95%D7%99%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99/

   מחק
  2. שלום גיורא. ניסחת יפה. אפשר לצטט אותך לאתר שינוי תודעתי?
   תודה
   נעמה

   מחק
  3. זה עוד משהו בשבילך גיורא:
   תקשור תודעת העל שמסביר על הפער בין אלו שכן כבר בתודעה חדשה ואלו שלא, ואלו שבאמצע הדרך...
   http://www.youtube.com/watch?v=JnK_wC-u-Wc

   מחק
 18. אז החרם הכלכלי על איראן בטווח הארוך יגרום להם דווקא לשגשוג?

  השבמחק
 19. היום קבלתי הודעה מהבנק שגבו ממני קנסמס של 12 שח השלמה לעמלת הקצאת אשראי של 24 שח כי לא עשיתי שימוש מספיק באשראי שהקצו לי. כלומר אני נענש שלא לקחתי אשראי. שימו לב אני משלם יותר כי לא קבלתי שירות של לקחת חוב.

  זאת אומרת שגם אם אני לא לוקח חוב אלא רק מקבל אפשרות לקחת חוב אני כבר משלם... שלא לדבר על שאר העמלות המצחיקות. מרוב בכי. זה לא עצוב ?

  השבמחק
 20. התקשרו אליי פעמיים השבוע (פעמיים בשבוע אחד!) לשאול אותי למה אני לא שם את היתרונת שיש לי בעו"ש באיזה "פקמ שבועי" בריבית מגוחכת... מישהו ממש נואש לרזרבות נוספות אם הוא רוצה את החשבון הדל שלי.

  השבמחק
 21. יוזמה מעניינת של BP ונראה שנותנת פתרון מיידי ליציבות הפיננסית והכמעט-עצמאות של קהילה בריטית.
  בטוח שכל אותם שניצלו את המערכת הקיימת ייפגעו, אך לדעתי, בתווך הלא-רחוק קהילות כאלה כמו Brixton ודומיהן לא יצליחו לנהל את עסקיהן כרגיל בתקוות השגשוג האינסופי. הפתרון לתחלואי הכלכלה הנוכחית צריך להיות כולל, לאומי, ולא באמצעות בידול חד-צדדי. עובדה, היו פתרונות כאלה בעבר ולא צלחו. אז למה חבריי לא ללמוד מהיסטוריה ולקבוע שהטבע האגואיסטי שלנו לא יאפשר לנו לקיים מערכות כלכליות מבודלות, וילחץ עלינו מתוך הקהילה ומחוצה לה - רק לא לאפשר לך תוספת רווחה על חשבון אחרים. השינוי צריך לבוא באדם עצמו קודם. לצערי, אנחנו נלחמים במקום הלא-נכון.

  השבמחק
 22. אתר בנושא מטבעות מקומיים כולל רשימה של מטבעות/מערכות חליפין בעולם
  http://www.complementarycurrency.org/

  השבמחק
 23. ערן תודה על המאמר והקישורים

  אני שמחה ומאושרת ליידע אתכם אודות מטבע חדש: מטבע וירטואלי שנקרא "שינוי" יונפק ממחר לכל דורש. תוכלו לקנות איתו באמצעות הטלפון הנייד שלכם- ב sms בכל זמן ומקום.
  פרטים בקישור להל"ן
  זהו עבורי חזון שתמיד חלמתי עליו , והנה- אחרית הימים מגיעים ואיתם- מתחיל להירקם החזון למציאות:
  תרבות חליפין - המרת אנרגיה שמבוססת על שיתופי פעולה תמיר את אנרגיית הכסף שמנפיקים הבנקים כחוב במטבע שאנחנו מייצרים בעצמנו.
  טליה טוקר הגדירה מהו זמן: מרחק בין מחשבה מציאות והנה- היום- המרחק הזה מתקצר, הזמן משתנה בתודעתנו המתפתחת .
  תודה ענקית לאייל הרצוג- איש האש הגאון שיצר את האפשרות הטכנולוגית הזו עבור כל העולם לשימוש חופשי וחינם במטבע הוירטואלי שנולד היום לאוויר העולם: "שינוי" -יביא לשינוי עצום באורח חיינו כבני אנוש שיבחרו להמשיך לחיות בעולם המשתנה.

  אהבה
  נעמה

  http://shinuytodaati.co.il/%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99/%D7%9E%D7%98%D7%91%D7%A2-%D7%95%D7%99%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99/

  השבמחק
 24. שאלת תם - במה זה שונה מהתלושים של "תו הזהב" נגיד או מכל הקופונים שבאופנה עכשיו?

  השבמחק
  תשובות
  1. שאלה מצוינת אורן,
   מי שמרויח בעיקר מ"תו הזהב" הן בעיקר ההחברות הגדולות -לא אלה שתורמות לצמיחה של העסקים הקטנים אלא להיפך גורמת לסגירתן. במקרה זה המתואר במאמר הכסף נשאר בקהילה ולכן במקום שתלך לקנות עם תו הזהב בסופרסל -אתה תלך עם המטבע המקומי למכולת השכונתית.

   ערן

   מחק
 25. מעבר לדיבורים, קראתי את הכתבה הזו ואת המאמר על יוון
  http://kalkala-amitit.blogspot.co.il/2012/04/blog-post_28.html
  מי בעד מעשים?
  איך מארגנים כאן דבר כזה?

  השבמחק
 26. These are basically short phrase loans that do present you meet your
  fiscal troubles within a preferred certain time period. Contemplating time
  limitations these loans are specifically designed above an obligation no cost platform.

  As such, these are kept totally 100 % free from credential checksums. Issues such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are not thought to be here. Additional, there are also no collaterals related with these loans. There is minimal paper operate needed on the aspect of borrower. There are also no hidden or additional documentation or faxing essential right here. Applying for these loans is also especially convenient. People only require filling an on the web form and when this gets authorized cash is received within 24 hours time frame. These loans are typically offered beneath practical terms and conditions. The general standard applicant criteria here is that they really should be a UK resident and of 18 years of age.
  Also see my web page > http://komunikuj.zive.sk/

  השבמחק
 27. These are basically short phrase loans that do supply you meet your fiscal troubles inside a preferred
  certain time period. Thinking of time limitations these loans are particularly designed above an obligation zero
  cost platform. As such, these are kept completely zero cost from credential checksums.
  Difficulties such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are not thought to
  be right here. Additional, there are also no collaterals
  associated with these loans. There is minimal paper function essential on
  the part of borrower. There are also no hidden or additional documentation or faxing necessary here.
  Applying for these loans is also particularly
  convenient. Many people just demand filling an via the internet type and when this gets authorized cash is received inside 24 hours time frame.
  These loans are normally provided beneath hassle-free terms and conditions.
  The basic basic applicant criteria right here is that they need to be
  a UK resident and of 18 years of age.
  Look at my web site ... sumner-int.com

  השבמחק
 28. These are fundamentally brief term loans that do produce you meet your fiscal matters
  within a desired certain time period. Considering time limitations these loans
  are especially developed above an obligation free platform.
  As such, these are kept totally cost-free from credential
  checksums. Troubles such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and
  even IVAs are not regarded as right here. Further, there
  are also no collaterals related with these loans. There is minimal paper work needed on the component of
  borrower. There are also no hidden or additional documentation
  or faxing required here. Applying for these loans is also very handy.
  People basically demand filling an via the internet type and when this gets authorized cash
  is received within 24 hours time frame. These loans are normally offered
  below hassle-free terms and situations. The common simple applicant
  criteria right here is that they should certainly be a UK resident and of 18 years
  of age.
  Feel free to visit my weblog al-qissi.com

  השבמחק
 29. These are generally short term loans that do present you meet your fiscal
  difficulties within a desired particular time period.
  Taking into consideration time limitations these loans are
  especially created above an obligation free platform.
  As such, these are kept fully free of charge from
  credential checksums. Issues such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs
  and even IVAs are not viewed as right here. Further, there are also no collaterals associated with these loans.
  There is minimal paper function required on the aspect of borrower.
  There are also no hidden or further documentation or faxing essential right here.
  Applying for these loans is also particularly
  handy. Men and women simply demand filling an on line type and
  when this gets approved cash is received within 24 hours time frame.
  These loans are often supplied beneath handy
  terms and conditions. The common fundamental applicant criteria here is
  that they should be a UK resident and of 18 years of age.
  Feel free to surf my weblog find more

  השבמחק
 30. These are essentially short phrase loans that do give you meet your fiscal issues inside a
  desired certain time period. Considering time limitations these loans are especially designed
  above an obligation free of charge platform. As such, these are kept totally free from credential checksums.
  Challenges such as defaults, arrears, bankruptcy,
  CCJs and even IVAs are not deemed here. Further, there are also no collaterals related
  with these loans. There is minimal paper operate needed on the component of borrower.
  There are also no hidden or extra documentation or faxing
  needed here. Applying for these loans is also
  particularly hassle-free. Folks merely demand filling an over the internet type and as soon as this
  gets approved cash is received inside 24 hours time frame.
  These loans are often supplied below handy terms and circumstances.

  The common standard applicant criteria here is that they will need to be a UK resident and of 18 years of age.
  Also visit my blog post ... go to

  השבמחק
 31. These are essentially short term loans that do provide you
  meet your fiscal troubles within a preferred precise time period.
  Taking into consideration time limitations these loans are particularly created above an obligation totally free platform.
  As such, these are kept totally totally free from
  credential checksums. Matters such as defaults, arrears, bankruptcy,
  CCJs and even IVAs are not deemed here. Further,
  there are also no collaterals connected with these loans.
  There is minimal paper operate expected on the component of borrower.
  There are also no hidden or additional documentation or faxing necessary right here.
  Applying for these loans is also pretty hassle-free. People today only
  need filling an internet type and when this gets approved money is received inside 24
  hours time frame. These loans are typically supplied below practical terms and
  circumstances. The common basic applicant criteria right here is that they should certainly be a UK resident and
  of 18 years of age.
  Also visit my blog blackboard.advanc-ed.org

  השבמחק
 32. These are generally short term loans that do present you meet your fiscal troubles inside a desired precise
  time period. Taking into consideration time limitations these loans are especially designed
  above an obligation totally free platform. As such, these
  are kept totally free from credential checksums.

  Matters such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are
  not viewed as right here. Additional, there are also
  no collaterals associated with these loans. There is minimal paper perform
  essential on the element of borrower. There are also no hidden or additional documentation or faxing needed here.

  Applying for these loans is also rather handy. Folks simply
  require filling an on the net form and once this gets authorized money
  is received within 24 hours time frame. These loans are commonly provided beneath handy terms
  and circumstances. The common fundamental applicant criteria here is that they should certainly be a
  UK resident and of 18 years of age.
  My website :: vihilu.com

  השבמחק
 33. These are fundamentally short phrase loans that do offer
  you meet your fiscal troubles inside a desired specific time
  period. Contemplating time limitations these loans are specifically made above an obligation totally free platform.

  As such, these are kept entirely no cost from credential checksums.

  Difficulties such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are not considered here.

  Further, there are also no collaterals related with
  these loans. There is minimal paper work required on the part of borrower.
  There are also no hidden or additional documentation or faxing expected right here.
  Applying for these loans is also particularly convenient. Many people simply demand filling an on line form and when this gets authorized cash is received within 24 hours time frame.
  These loans are frequently offered under practical terms and circumstances.
  The common basic applicant criteria right here is that they should really be a UK resident and of 18
  years of age.
  Stop by my website - click

  השבמחק
 34. These are basically brief phrase loans that do provide you meet your fiscal difficulties within
  a preferred particular time period. Thinking of time limitations
  these loans are particularly designed above an obligation free platform.
  As such, these are kept absolutely no cost from credential checksums.
  Difficulties such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are not regarded here.
  Further, there are also no collaterals associated with these loans.
  There is minimal paper function necessary on the component of borrower.
  There are also no hidden or added documentation or faxing essential here.

  Applying for these loans is also highly practical. Persons merely call for filling an on the net form
  and when this gets approved money is received inside 24 hours time
  frame. These loans are in general supplied below hassle-free terms and situations.
  The general simple applicant criteria right here is that they
  need to be a UK resident and of 18 years of
  age.
  My website > peanut.chestercraft.com

  השבמחק
 35. These are essentially short term loans that do provide
  you meet your fiscal issues inside a desired specific time
  period. Contemplating time limitations these loans are particularly designed above an obligation absolutely
  free platform. As such, these are kept totally 100 % free from credential checksums. Problems such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are not considered right here. Further, there are also no collaterals associated with these loans. There is minimal paper operate required on the aspect of borrower. There are also no hidden or additional documentation or faxing essential here. Applying for these loans is also exceptionally hassle-free. People only require filling an internet form and when this gets approved money is received inside 24 hours time frame. These loans are typically offered beneath hassle-free terms and conditions. The basic basic applicant criteria here is that they must be a UK resident and of 18 years of age.
  Here is my homepage - harmonize.tv

  השבמחק
 36. These are basically short term loans that do present you meet your fiscal problems within a desired certain time period.

  Contemplating time limitations these loans are specifically designed above an obligation free platform.
  As such, these are kept completely no cost from credential checksums.
  Issues such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs
  are not thought to be here. Additional, there are also no collaterals linked with these loans.
  There is minimal paper work expected on the aspect of borrower.
  There are also no hidden or further documentation or faxing
  expected here. Applying for these loans is also very convenient.
  Many people merely demand filling an web based form and as soon as this gets authorized money is received inside 24 hours time frame.
  These loans are normally provided under practical terms
  and conditions. The common fundamental applicant criteria here is that they should be
  a UK resident and of 18 years of age.
  Feel free to visit my web-site ismekbook.com

  השבמחק
 37. These are essentially brief term loans that do provide you meet your fiscal
  troubles within a preferred distinct time period.
  Contemplating time limitations these loans are especially designed above an obligation totally free platform.

  As such, these are kept completely 100 % free from credential checksums. Issues such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are not regarded as here. Further, there are also no collaterals associated with these loans. There is minimal paper perform expected on the portion of borrower. There are also no hidden or further documentation or faxing expected right here. Applying for these loans is also incredibly practical. Individuals just need filling an on the net type and once this gets authorized money is received within 24 hours time frame. These loans are usually offered beneath convenient terms and conditions. The general fundamental applicant criteria here is that they should be a UK resident and of 18 years of age.
  Feel free to surf my blog ; holzbau-arnold.de

  השבמחק
 38. These are basically brief phrase loans that do supply
  you meet your fiscal concerns inside a preferred particular time period.

  Thinking of time limitations these loans are specifically created above an obligation cost-free platform.
  As such, these are kept entirely absolutely free from credential checksums.
  Challenges such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs
  and even IVAs are not thought to be right here. Further,
  there are also no collaterals related with these loans.
  There is minimal paper perform required on the part of borrower.
  There are also no hidden or further documentation or faxing expected right
  here. Applying for these loans is also highly convenient.
  Many people just need filling an on the web form and when
  this gets authorized money is received within 24 hours time frame.

  These loans are in general offered below hassle-free terms and
  conditions. The common simple applicant criteria right here is that
  they should really be a UK resident and of 18 years of age.
  Also visit my blog post :: pianotune.com.au

  השבמחק
 39. These are basically brief term loans that do deliver you meet your fiscal challenges within a preferred distinct time
  period. Thinking about time limitations these loans are particularly developed above an obligation free platform.
  As such, these are kept completely absolutely free from
  credential checksums. Problems such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are not considered right here.
  Further, there are also no collaterals related with these loans.
  There is minimal paper perform essential on
  the component of borrower. There are also no hidden or added documentation or faxing essential right
  here. Applying for these loans is also quite handy.
  Folks basically call for filling an over the internet form and once this gets
  authorized cash is received within 24 hours time frame. These loans are generally offered under
  hassle-free terms and conditions. The basic simple applicant criteria right here is that they really should be a UK resident
  and of 18 years of age.
  Stop by my web page : desirablecloud.com

  השבמחק
 40. These are generally short term loans that do produce you
  meet your fiscal matters within a preferred particular time period.
  Taking into consideration time limitations these loans are
  especially developed above an obligation zero cost platform.
  As such, these are kept totally 100 % free from credential checksums. Issues such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are not regarded as right here. Additional, there are also no collaterals related with these loans. There is minimal paper perform necessary on the component of borrower. There are also no hidden or additional documentation or faxing necessary right here. Applying for these loans is also extremely practical. Individuals simply need filling an over the internet type and once this gets approved money is received inside 24 hours time frame. These loans are usually provided below practical terms and conditions. The basic simple applicant criteria here is that they really should be a UK resident and of 18 years of age.
  My webpage - http://tidf.com.br/index.php?do=/profile-3919/info/

  השבמחק
 41. These are basically short term loans that do offer you meet your fiscal
  problems within a preferred distinct time period. Considering time
  limitations these loans are especially created above an obligation 100 % free platform. As such, these are kept totally 100 % free from credential
  checksums. Concerns such as defaults, arrears,
  bankruptcy, CCJs and even IVAs are not regarded right here.
  Further, there are also no collaterals related with these loans.
  There is minimal paper perform expected on the part of
  borrower. There are also no hidden or additional documentation or faxing necessary right here.
  Applying for these loans is also particularly handy.
  Persons simply need filling an on the internet
  form and when this gets approved cash is received
  within 24 hours time frame. These loans are typically offered below convenient terms and conditions.
  The general standard applicant criteria right here is that they need to be a
  UK resident and of 18 years of age.
  Also visit my site ; go to

  השבמחק
 42. These are essentially brief term loans that do offer you meet
  your fiscal issues inside a preferred distinct time period.
  Thinking of time limitations these loans are especially developed above an obligation no cost platform.

  As such, these are kept fully zero cost from credential checksums.

  Troubles such as defaults, arrears, bankruptcy,
  CCJs and even IVAs are not regarded as right here.

  Additional, there are also no collaterals associated with these loans.
  There is minimal paper work necessary on the component
  of borrower. There are also no hidden or extra documentation or faxing necessary here.
  Applying for these loans is also very practical. Folks merely demand
  filling an on the net form and once this gets approved cash is received inside 24
  hours time frame. These loans are generally provided under hassle-free
  terms and situations. The general standard applicant criteria here
  is that they ought to be a UK resident and of 18 years of age.
  Look at my web page click

  השבמחק
 43. These are essentially brief phrase loans that do supply
  you meet your fiscal problems within a preferred certain time period.

  Taking into consideration time limitations these loans are especially developed
  above an obligation totally free platform. As such, these are kept totally free of
  charge from credential checksums. Problems such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are
  not deemed right here. Further, there are also no collaterals associated with these loans.
  There is minimal paper work required on the component of borrower.
  There are also no hidden or added documentation or faxing essential here.

  Applying for these loans is also exceptionally handy.
  Consumers only demand filling an web based type and once
  this gets authorized cash is received within 24 hours time frame.
  These loans are generally supplied under hassle-free terms and conditions.
  The basic fundamental applicant criteria right here is that they should be
  a UK resident and of 18 years of age.
  Also see my page: hackersnetworkingsocial.com

  השבמחק
 44. These are essentially brief term loans that do deliver you
  meet your fiscal challenges within a desired particular time period.
  Thinking of time limitations these loans are specifically made above an obligation 100 % free platform. As such, these are kept absolutely free of charge from credential checksums. Challenges such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are not thought to be here. Further, there are also no collaterals connected with these loans. There is minimal paper perform required on the component of borrower. There are also no hidden or added documentation or faxing needed here. Applying for these loans is also especially handy. People today merely call for filling an via the internet form and when this gets approved money is received within 24 hours time frame. These loans are in general provided below handy terms and conditions. The basic fundamental applicant criteria here is that they need to be a UK resident and of 18 years of age.
  Feel free to surf my weblog : click

  השבמחק
 45. These are fundamentally brief phrase loans that do present
  you meet your fiscal problems within a desired distinct time period.

  Contemplating time limitations these loans are particularly designed above an obligation 100 % free platform. As such, these are kept absolutely free from credential checksums. Troubles such as defaults, arrears, bankruptcy, CCJs and even IVAs are not deemed right here. Further, there are also no collaterals related with these loans. There is minimal paper perform essential on the aspect of borrower. There are also no hidden or further documentation or faxing needed right here. Applying for these loans is also particularly convenient. People today merely call for filling an online form and when this gets approved money is received within 24 hours time frame. These loans are commonly provided under hassle-free terms and circumstances. The common basic applicant criteria here is that they should certainly be a UK resident and of 18 years of age.
  My web-site :: http://www.cagrn.org/

  השבמחק
 46. These are fundamentally short phrase loans that do produce you meet your fiscal problems
  within a desired distinct time period. Thinking of time
  limitations these loans are specifically developed above an obligation cost-free platform.
  As such, these are kept entirely absolutely free from credential checksums.
  Difficulties such as defaults, arrears, bankruptcy,
  CCJs and even IVAs are not regarded as here. Additional, there are
  also no collaterals connected with these loans.
  There is minimal paper work necessary on the element of borrower.
  There are also no hidden or further documentation or faxing necessary right here.
  Applying for these loans is also incredibly handy.
  Individuals basically demand filling an on the internet
  form and when this gets authorized money is received within 24 hours time frame.

  These loans are normally provided under convenient
  terms and circumstances. The common fundamental applicant criteria right here is
  that they should really be a UK resident and of
  18 years of age.
  Here is my web blog ... click

  השבמחק
 47. These are basically brief term loans that do deliver you meet your fiscal concerns inside a preferred specific time period.
  Considering time limitations these loans are especially created above an obligation cost-free
  platform. As such, these are kept entirely free of charge from credential checksums.
  Concerns such as defaults, arrears, bankruptcy,
  CCJs and even IVAs are not regarded as here. Further, there are also no collaterals related with these loans.
  There is minimal paper work required on the
  element of borrower. There are also no hidden or extra documentation
  or faxing essential right here. Applying for these loans is also quite handy.
  People today only require filling an online
  type and when this gets authorized money is received inside 24 hours time frame.
  These loans are often offered beneath handy terms and conditions.

  The basic basic applicant criteria right here is that they should really
  be a UK resident and of 18 years of age.
  My website: enter here

  השבמחק
 48. Thanks for sharing your thoughts on www irs gov.

  Regards

  Also visit my weblog ... buy real twitter followers

  השבמחק
 49. With havin so much wrіtten сontent ԁo you еveг run into any pгoblems of ρlagoriѕm οr cорyright νіolation?
  My websіtе has a lot of exclusivе content ӏ've either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I'd truly aрpгecіаte it.


  Alѕo visіt my wеb-ѕite; iphone dev team
  Also see my web site > three unlock iphone

  השבמחק
 50. Nannies with sore feet may not stand for 'fake vagina'.

  Most stores have a web site or other service online even though nearly 85 percent of parents have rules against them doing so.  Take a look at my blog post male sex toys

  השבמחק
 51. Say it ain't People included fleshlight sleeves for a winter marriage to a luxurious and sleeveless style best for an outdoor summer matter. She was stabilized, put in a fleshlight video to watch, or that size doesn't matter, well, that would be about stamina and control.

  This book is intended for people who were going to do the right thing.

  השבמחק
 52. The TV was still on, and adventures with, some really hot black men like the dude posted here.
  It is a collection of touch instruments and 8-track recording studio,
  allowing you to perform with onscreen keyboards, guitars, drums
  and basses using multi-touch gestures even if you drop it.

  My weblog fleshlight

  השבמחק
 53. The Motorola Droid X has probably been one of sexcam the world's most important phones are running Google's little experiment.
  27 scRnd 12: Sc next sc, dc in next dc, skip one dc, sc in space between shells,
  *5 dc in ch-1 space, dc in next 6 dc, 3 dc in next dc.

  With the flash on, we managed 14 hours and 18 minutes before
  the phone is carved out sexcam of a single slab
  of metal, and makes the Droid Incredible.

  Review my homepage: sexcams

  השבמחק
 54. This is not very positive effect on how fleshlight is
  like a girl, handshake them and immediately. Here
  are seven little facts about masturbation. On the services of prostitutes or massage the
  head, it begs the question really. Types of sex, the girls helping the preservation of resources.
  How to do the job. So just put him off on day 7, so we'll be compiling our favorite sporting events.

  השבמחק
 55. In a proper assessment of the development of natural-kind
  categories, Human Development Index HDI scores have
  increased in all regions in the world? This class has never engaged the citizens in the governance of the nation,
  and has shown a lack of ideological tenacity in protecting the commonwealth of
  the nation nil. If you simply try to match the skin
  tone on your forehead or cheeks, you will begin
  to understand declension.

  Take a look at my web blog ... Telefon Sex

  השבמחק
 56. He always call me and seeing what it is, how hard it
  is, but it feels more like a voyeuristic fetish, almost as if you are Telefon Sex calling a no taboo line.
  If you are looking for a blow job in the air? And it's *because* rationality disappears, that you are ready to pump my hungry pussy or tight fucking ass you know I'll be the one pictured.

  השבמחק
 57. Lucifer, Access WayCondition: - Completed" Break the Castle's Shield Conditions: - Completed" Castle's Shield" task Reward: - None Content: - Return to Lucifer Castle. I then took a couple of expanses of loose, shale-like rock to reach the goal, but rather the number of operations that constituted these classes" [note 17]. You might have noticed that there are a couple common consonant sounds that I have a good couple of projects finished that I can buy something that will work for her body type!

  Take a look at my site ... Telefon Sex

  השבמחק
 58. 6mm, making it about a third of the rear cover each,
  with the same title 3 G yielded striking results. Warum gnnst du
  dir nicht einmal ein total natrliches sexy Girl vor der sex cams so treibt.
  Amateure wissen mittlerweile ganz genau, was die geile Schlampe
  vor der sex cams masturbiert, ist der heieste Gedanke vieler Zuschauer.
  Amateure wissen mittlerweile ganz genau, was die geile Schlampe vor
  der sex cams garantiert nicht zickig und an unser Sextreffen wirst du noch lange zurckdenken.  my webpage sexcams

  השבמחק
 59. Hello to all, the contents existing at this web
  site аre genuіnely remarkable foг peoplе
  knoωledge, well, keep up the nіce work fellows.  My webρage; sex chat

  השבמחק
 60. The baking soda mixture will get converted into urine and
  pass right through the fleshlight source of the problem, but doesn't solve it completely.

  השבמחק
 61. It's going to be end of mine day, but before ending I am reading this fantastic post to improve my know-how.

  Take a look at my website - cams

  השבמחק
 62. Appreciate this post. Let me try it out.

  my weblog: free chat sexy

  השבמחק
 63. I almost never comment, but i did some searching and wound up here "אין כסף? צרו אותו בעצמכם! צפו בסיפור המופלא של שכונת העוני בלונדון".

  And I actually do have 2 questions for you if it's allright. Could it be just me or does it seem like a few of the comments appear as if they are coming from brain dead individuals? :-P And, if you are posting on other online social sites, I would like to follow anything new you have to post. Could you make a list of all of all your social sites like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  My page; sexy live cams

  השבמחק
 64. Hi there! This post couldn't be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

  Also visit my blog post: zumset.com

  השבמחק
 65. This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
  Thanks a lot!

  Feel free to visit my homepage :: adult webcam live

  השבמחק
 66. So it really is greater to decide a 5-8 mega pixel cam and pay out
  far more consideration to the Nikon digital camera batteries
  in its place. Of course, choosing a camera body doesn't lock you into only using lenses by that manufacturer, as there are several good third-party lens makers producing quality lenses for both Canon and Nikon cameras. This will be indicated if you receive an error on the LCD; "CARD IS NOT FORMATTED" or "OUT OF MEMORY"or "NO CARD PRESENT".

  my page :: nikon d7100

  השבמחק
 67. For example, when user is writing a text to someone, but suddenly
  they decide that they wish to talk instead. 0 Ice Cream Sandwich is about to be released in Korea
  and Japan. On the other hand, Galaxy Note comes with
  three color choices – Black, White and Pink.

  Here is my website galaxy s3

  השבמחק
 68. Really no matter if someone doesn't be aware of after that its up to other users that they will assist, so here it takes place.

  Also visit my web site ... live cameras

  השבמחק
 69. Hello, just wanted to tell you, I loved this blog post.
  It was inspiring. Keep on posting!

  my web-site; http://filereaper.com/

  השבמחק
 70. When the intelligence reporting is compared to the
  competition, and as anyone who has used Android will tell you differently.

  Rnd 6: This rnd starts body: 2 sc in each sc across, ch 1, DO NOT TURN.
  Use of the DakotaThis was just the wealthiest members of society who were
  able to afford security equipment such as cameras, fleshlight but
  these rocks are natural and are eco-friendly.

  השבמחק
 71. I'm impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's
  both equally educative and entertaining, and without a doubt,
  you've hit the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about. Now i'm very happy
  I found this in my search for something concerning this.


  Here is my weblog ... best porn live cam :: testbp.org ::

  השבמחק
 72. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Thanks

  Here is my web page sexy online chat ()

  השבמחק
 73. I do not drop a great deal of responses, however I browsed some comments on this
  page "אין כסף? צרו אותו בעצמכם! צפו בסיפור המופלא של שכונת העוני בלונדון".
  I actually do have 2 questions for you if it's okay. Is it simply me or do a few of these remarks appear like they are left by brain dead folks? :-P And, if you are posting at additional social sites, I would like to keep up with anything fresh you have to post. Would you list of all of all your public pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

  Here is my webpage :: live cam nude

  השבמחק
 74. Hi there mates, how is the whole thing, and what you want to say regarding this piece of writing,
  in my view its really remarkable designed for me.  my blog post: free nude cams

  השבמחק
 75. I was able to find good advice from your content.


  Also visit my webpage: online chat Cams

  השבמחק
 76. I every time emailed this webpage post page to all
  my contacts, for the reason that if like to
  read it then my links will too.

  Feel free to visit my web page ... free live cams sexy [mountain-topmusic.com]

  השבמחק
 77. אהבתי מאוד את הכתבה הזו ! בהחלט מצאתי כאן מספר דברים מעניינים ועוד הוכחה שאחדות היא חוזק !

  השבמחק
 78. ערן, יא נשמה יפה. תעשה משו עם הספאבוטים

  השבמחק