יום חמישי, 30 בינואר 2014

לפיד נשאל מדוע הוא מרוקן את הביטוח הלאומי וענה 'כי הוא יכול'

מאת: ערן הילדסהיים

אמנם זה לא הציטוט המדויק לדבריו אבל זו בדיוק התשובה שמשתמעת מהעשרים משפטים שאמר.
ככה נראה שר אוצר  שאין לו מושג מה קורה במשרד שלו, כאשר בסוף דבריו אפילו נאלץ להפנות מבטו ליו"ר הכנסת כדי להמנע מקשר עין עם השואלת ח"כ סתיו שפיר שישבה מרחק כמה צעדים ממנו:

22 תגובות:

 1. צריך ללמד את חברי הכנסת שלנה לוגיקה בסיסית.
  אם שואלים אותם על א' אז שיענו על א'. ולא על ב'.

  פשוט ביזיון

  השבמחק
  תשובות
  1. דווקא רטוריקה בסיסית גורסת אחרת: לא משנה מה שואלים, העבר את המסר הרצוי בעיניך.

   מחק
  2. אז מה הטעם בשאלות? כל אחד אומר מה שמתחשק לא בכל מקרה, הלא כן?
   לדעתי צריך לתת להם סמיילי עצוב כל פעם שהם עונים לא לעניין (בלי קשר לאם התשובה לשהם מספקת או לא, רק שיענו לגופה של שאלה) וסמיילי שמח כל פעם שהם עונים תשובה שקשורה לוגית לשאלה.

   אולי זה מה שיתן להם מוטיביצה, מי יודע? זה עובד בגן ובביה"ס ציבורי, זה בטח יעבוד גם בכנסת..

   מחק
 2. מדינת רווחה

  הווה ידוע שראש ממשלתנו הוא איש העולם הגדול, ובמיוחד איש המקושר בהרבה נימים לאמריקה הגדולה. חילוקי הדעות הפוליטיים בינו לבינה אינם סיבה לשינוי הבסיס האידיאולוגי שהוא כנראה יאשר שקיים. וזאת במיוחד בתחום הכלכלי.

  ליברליזם, שוק חופשי, תחרות, הקטנת המגזר הציבורי, והפרטות בכל הזדמנות אפשרית, היא המנטרה שהוא, ושרי האוצר תחתיו, נסמכים עליה מאז שיש לו השפעה על הכלכלה הישראלית. והמודל הוא כמובן ארה"ב. האמנם?

  נראה לי, וזה כבר זמן מה, שהשטיח מוסר מתחת לרגלי כל מי שמאמין, שארה"ב מתנהלת עדיין כך. במיוחד מאז עלייתו של ברק אובמה, אך גם בזמנו של קודמו בוש (ובניגוד לתקופות של רייגן, ולמרבה הפלא קלינטון), אמריקה הפכה למודל של מדינת רווחה.

  קצת סטטיסטיקה:

  מאוכלוסיה של 317 מיליון, רק 115 מיליון משלמים מס כלשהו.

  47 מיליון פנסיונרים, 14 מיליונים מוגדרים נכים, או מוגבלים, לצורך קבלת קצבאות.

  כ-48 מקבלים תלושי מזון.

  ומה שרלוונטי לנושא עניינו היום: חוב ממוצע למשפחה 751 אלף דולר, כאשר החיסכון הממוצע לאותה משפחה ממוצעת נמצא סביב 7882$ (!!).

  אני יודע שניתן לתמרן סטטיסטיקה לכל מיני מטרות, אבל קשה להגדיר את הסה"כ המתקבל מכל המוצג כמצב טוב. לטעמי, הייתי הולך לכיוון התואר "קטסטרופלי" יותר... וכל זאת כאשר החוב השוטף נמצא סביב 17.3 טריליון דולר, עם תמ"ג של 16 טריליון, וגרעון של 649 מיליארד דולר מול הכנסות של 2.8 טריליון.

  קבוצת המספרים האחרונה מראה שהמדינה מגיעה במהירות לקצה יכולתה לממן את חוליי החברה וכך, בצורה קצת פרדוכסלית, אנו מגיעים לעוד שלב במדינת הרווחה האמריקאית. מתוך רצון לתמרץ את אזרחים לחסוך לעתידם, הנשיא אובמה הצהיר בנאום לאומה על תוכנית חדשה ("MyRa") לטיפול בבעיית הפנסיונרים.

  אלו, על פי עוד הרבה מספרים שלא אלאה אתכם בהם, לא חסכו מספיק, וזאת ברמה הלאומית כמובן. קצבת ה-Social Security בוודאי אינה מספיקה למחייה, הנדל"ן הפסיק להיות כספומט, ורק מעטים ביותר נהנו מן העליות היפות בשווקים הפיננסיים. רובם פשוט יצאו "בנמוך" ב-2008-9 והבטיחו שלעולם לא "יתפסו אותם שוב".

  אז מה הקשר בין מדינת הרווחה והתוכנית החדשה? הנה תחילה הציטוט באנגלית:

  That’s why, tomorrow, I will direct the Treasury to create a new way for working Americans to start their own retirement savings: MyRA. It’s a new savings bond that encourages folks to build a nest egg. MyRA guarantees a decent return with no risk of losing what you put in.

  ובתרגום חופשי: קרן+תשואה מובטחת.

  מזכיר משהו? הרי זה בדיוק מה שממשלתנו מטיפה לנו לאסור לעשות. ועדת בכר, וביטול האגרות המיועדות, הפכו את עם ישראל, השואף להגיע לפנסיה בשלום, להיות מהמרים בשווקים הפיננסים כי "השוק החופשי יודע טוב יותר ומניב הרבה יותר".

  כאשר בדאבוס, ואחריה, הנושא היה ויהיה איך לטפל בפערים השונים, התשובה של ארה"ב יכולה רק לעורר פליאה עבור אנשים הרואים בה עדיין מודל לאסכולת שיקגו. לפחות בתחום הפנסיוני המעשה הזה הוא "מהפכה לאחור". יש האומרים שזהו המנגנון שבו ניתן יהיה לקיים מנגנון של הרחבה כמותית אינסופית, ויש האומרים שזה פשוט המשך לכיוון הסוציאלי.

  האם מנהיגינו יעשו קצת אחורה פנה, ויתחילו להפנים שהשוק לא תמיד מתאים לכל סיטואציה? קשה להניח. הרגלים ישנים מתים לאט. לאט מדי.

  השבמחק
  תשובות
  1. יש לך בילבול יסודי וקריטי. אתה מתבלבל בין "שוק חופשי" ל"קורפרטיזם"

   בארץ, בארה"ב ולדעתי באף מקום בעולם המערבי לא קיים שוק חופשי. להאשים את דספלינת השוק החופשי בכל הרעות החולות זה כמו להגיד שזאוס גורם לרעב באפריקה.

   קורפרטיזם זה ורסייה של פאשיזם - יש שתי מעמדות השליטים (ממשלה ותאגידים מעורבבים ושולטים) והנתינים.

   אז כוון חיצך למקום הנכון ודרוש פחות ממשלה ולא יותר

   מחק
  2. כל תושבי ארה"ב משלמים מיסים. לא כולם משלמים מס הכנסה, אבל כולם משלמים מע"מ ומיסים עקיפים אחרים, שמהווים אחוז ניכר מהכנסת המדינה ממיסים. והחוב הלאומי קטן מאז שאובמה נכנס לתפקיד, לא גדל (בוש ניפח אותו בטירוף כשיצא לשתי מלחמות מיותרות ויקרות). לגבי תלושי מזון: תלושי מזון הם תמריץ כלכלי עצום, כמו כל אמצעי שמגדיל את כוח הקנייה של השכבות החלשות.

   מחק
  3. לאנונימי מעלי - חבל מאוד שאתה ממציא "עובדות". אני ממליץ לך לנסות ולבדוק דברים לפני שאתה עושה משהו - זה יכול לעזור לך מאוד.

   למשל: אובמה נכנס לתפקיד ב 2009 (חוב ב 2008: ~10 טרליון -> חוב ב 203 קצת פחות מ 17 טרליון).

   עוד שטות שכתבת: תלושי המזון הם תמריץ כלכלי שלילי (אני ממליץ לך ללכת ולקרוא מחקרים). הם מונעים מאנשים לצאת לעבודה ומנציחים את העוני. הסיבה שהם קיימים היא שזה סוג של שוחד בחירות.

   מחק
 3. צר לי, אבל מעבר לעובדה שלפיד ענה בזלזול והתנשאות, ולא בדיוק לעניין, האמת היא שח"כ שפיר לא שאלה שאלה ממוקדת דיה.

  השבמחק
  תשובות
  1. אתה צודק בהחלט! שאלתה היתה במקום ואני מכבד אותה מאד על מעורבותה הרבה בנושא הפנסיות אך עצת תם לגברת שפיר - בפעם הבאה נסי לשאול שאלה פשוטה ואולי תזכי לתשובה פשוטה. למשל: אדוני שר האוצר, קופת הביטוח הלאומי מתאדה ועד 2050 לא תתקיים. כיצד משרדך מתכוון לדאוג לביטוח הלאומי של מדינת ישראל?

   מחק
 4. ערן אני מסכים לגמרי עם סתיו שפיר ואיתך!
  יאיר לפיד הוא לא בסדר בלשון המעטה, את זה כולנו יודעים.
  אבל הכותרת של הפוסט הזה היא במקרה הטוב הטעייה ובמקרה הרע שקר מוחלט ! ! ! זה פשוט לא נכון שהוא ענה לה "כי אני יכול" הוא לא אמר לה את זה במילים המדויקות האלה ולא בניסוח אחר ולא בכלל.
  אז מה כן היה? הוא פשוט לא ענה לשאלה שלה (שנוסחה אגב בצורה אומללה) וסתם בלבל את המוח.
  אל תהיה עיתנואי נלוז שכותב שטויות בכותרות רק כדי למשוך קוראים.
  להפך, תהיה כותב שכל מילה שלו בסלע!
  מה שאתה כותב זה מספיק מעניין גם ככה,אנשים קוראים גם ככה הבלוג שלך גדל מיום ליום חבל שתהרוס לעצמך עם כותרות שקריות.
  ממליץ לך בחום לשנות את הכותרת.

  השבמחק
  תשובות
  1. אל תקח את זה כל קשה : כותרת מטרתה למשוך קוראים. בטקסט יש הבהרה ברורה שלא מדובר בציטוט מדויק ולכן אין אם זה שום בעיה. וכן התשובה שלו כל כך מתנשאת ומנותקת וגם ההתעלמות שלו מהשאלות של שפיר מצביעות על כך שהסיבה שככה זה נעשה היא "כי הוא יכול"

   מחק
  2. אני אישית קורא רק במקומות שהכותרות בהם לא מנסות למשוך קוראים (כמו הניו-יורק טיימס לדוגמה).

   מחק
  3. שני דברים:
   1) אני לא המגיב מ 18:34 ואני כן המגיב שהתלונן על הכותרת המטעה "ולקח קשה". מה שאומר שלפחות שני אנשים לא אוהבים את זה. לא יודע אם זה משנה משהו אבל אני באמת באמת לא מבין למה זה נחוץ. כל כך חסרים לנו אמינות, יושרה ואחריות צדק איכפתיות ועוד 10 דברים כאלה לפחות במדינה הזאת. בעיני זה מתחיל מהדברים הקטנים האלה. אני חושב שיש עוד הרבה אנשים "שצמאים לכותרות נורמליות". אולי אני מגזים לא יודע...
   אני הייתי כותב את הכותרת:
   "לפיד מתחמק כשנשאל מדוע הוא מרוקן את הביטוח הלאומי"
   או
   "כיצד הגיב לפיד כשנשאל מדוע הוא מרוקן את הביטוח הלאומי?"

   זה לא מספיק מושך?

   2)ערן,תודה על הבלוג, למרות העניין הפעוט הזה אתה עושה עבודת קודש!

   מחק
 5. אין דבר כזה "ביטוח לאומי". הממשלות לדורותיהם שדדו את "הקופה" של הביטוח הלאומי. המדינה חייבת לביטוח הלאומי 180 מיליארד שקל. זה ריבית של 7 מיליארד בשנה (שהיא לא משלמת). זה בכלל לא ביטוח: סתם מס ואין קשר בין ההוצאות להכנסות. אין איזון אקטוארי. זה מה שהממשלות בעבר עשו. עכשיו צריך לתקן לאט לאט. מצחיק להפיל את זה על שר האוצר הנוכחי . לעיון נוסף: http://www.btl.gov.il/Publications/more_publications/Documents/Finance.pdf

  השבמחק
  תשובות
  1. מחזק.
   אם מסתכלים על העובדות בשטח, הדרך הנכונה להסתכל על ה"ביטוח הלאומי" הוא פשוט כמס.
   תמים מי שחושב שהוא יראה סכום משמעותי בעת הצורך. קנו ביטוח פרטי וקוו לטוב

   רק בריאות

   מחק
  2. הגיע הזמן למרד מיסים. השאלה איך ?

   האלימות והזלזול מתגברים, אם נחכה שיקחו לנו הכל נאבד כח.
   זו מלחמה חד צדדית כרגע, מרעיליםאותנו, מנשלים אותנו מכל מה שניתן...
   מלחמה של טפילים מטורפים שלא הוכרז עליה, למה? כי בבסיס היצורים האלה פחדנים.

   מחק
  3. תפיץ את הידע. תפקח את עינהם של עוד אנשים.
   אנשים צריכים לראות את האמת ולהבין שהממשלה היא הבעיה ולא הפתרון.
   ברגע שתהיה מסה קריטית כל מה שיהיה צריך לעשות זה אי-ציות.
   שמספיק אנשים יסרבו לתת את כספם לחבורת החמושים נזכה לחופש

   מחק
  4. בהתאם לשיטה הפאודל-סוציליסטית הופכים את הביטוח הלאומי למס גולגולת ואת משטרת התנועה למס דרכים.

   מחק
 6. וואוו היא אמרה
  אין, אין - איזה מזל שהיא בכנסת

  השבמחק
 7. נו באמת אנשים כמו חברת הכנסת הזאת לא יכולים להציל אתנו מהעושק
  עד שהיא מדברת כבר הם גונבים עוד מאה מיליארד
  כאלו תמימים

  השבמחק
  תשובות
  1. גם אל תשכח שהיא, כמו כל חבר כנסת אחר, נקנתה ושולמה.
   אולי בנושא הזה היא חופשייה להביע דעה, אבל בנושאים אחרים לא תהיה לה ברירה והיא תתמוך בגזל של העם

   מחק
 8. מצחיק שהיא חושבת שההפרשה לביטוח לאומי מטעם המעסיקים יוצאת מהכיס של המעסיק...כל חשיבה כלכלית תאורתית סבירה וכל מחקר אמפירי מוכיחים שההפרשה מטעם המעסיק איננה אלא נתח של שכר העובד שהמעסיק שולח לביטוח במקום...לתחשיב של המעסיק בהקשר לשכר העובד זה לא משנה אם אחוז מסויים ילך למדינה...כתוצאה מכך ה1/2 מועסק ו1/2 מעסיק זו סתם פיקציה של בורים בכלכלה כגון סתיו שפיר.

  השבמחק