יום שני, 5 בינואר 2015

הקרב על 200 מיליון השקל: האם ישראל ביתנו ניסו להשתלט על שוק הקנאביס הרפואי בישראל?

פורסם על ידי הכלכלה האמיתית

פרשת השחיתות במסגרתה נעצרו נציגי מפלגת 'ישראל ביתנו' ונחשפו קשריהם הבלתי תקינים לכאורה למקורב להם יאיר גלר, מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, מעלה תהיות בנוגע לנסיונה של הרשות להשתלט על ענף הקנאביס הרפואי בשנת 2011 ולעצם מינויו של גלר כמנכ"ל. וגם – איך כל זה קשור לאהוד אולמרט ולחברת "שראל"? לפניכם הפרטים המלאים מתוך תחקיר המגזין קנאביס.


בשנת 2009 הוקם לראשונה בישראל ענף הקנאביס הרפואי ששוויו מוערך היום בכ-200 מיליון ש"ח. מיד בצמוד להקמת הענף החדש מונה יאיר גלר לתפקיד מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים. גלר מונה לאחר התעקשות חריפה של השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ ('ישראל ביתנו') שהחליט למנות אותו למרות שהמועמדת יעל ארן דורגה בידי ועדת האיתור במקום הראשון מבין 44 מגישי המועמדות לתפקיד ואילו גלר דורג במקום השני בלבד.

בג"צ ביטל אז את המינוי של גלר בעקבות עתירה של ארן, אך גלר מונה בכל זאת לאחר התעקשותו של השר אהרונוביץ'. "לא ייתכן ששר במדינת ישראל שם ללעג את פסיקת בית המשפט העליון ומתעלם באופן מפורש מהנחיות בג"ץ", אמרה אז עו"ד אודליה לוי-אטינגר משדולת הנשים, מי שהגישה עתירה בנושא – אשר נפלה גם היא.

יאיר גלר, מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים – מונה בניגוד להחלטת בג"צ
בשיחה עם כתב מגזין קנאביס בשנת 2012 אמרה ארן כי היא תומכת בהפסקת רדיפת צרכני הקנאביס ובעקבות דבריה כפי הנראה  נבחר גלר לתפקיד במקומה. אך כעת, בעקבות חשיפת הפרשייה והקשרים בין 'ישראל ביתנו' למר גלר, לא ניתן אלא להניח כי הסיבה האמיתית להתעקשותו של אהרונוביץ' למינויו של גלר בניגוד להוראת בג"ץ היתה אחרת לגמרי…

מרגע שנכנס גלר לתפקידו, במקומו של חיים מסינג (שמאז כבר הספיק להתנצל על מדיניותו ואף הודיע על תמיכה בלגליזציה), קפצה משכורתו באופן מיידי מ-36 אלף ש"ח בחודש ללמעלה מ-42 אלף ש"ח בחודש. מאז המשיכה המשכורת לטפס בכל שנה עד שבשנת 2012 הגיעה עד קרוב ל-52 אלף ש"ח בחודש!

אז מהי הסיבה האמיתית אם כך למינויו של גלר בשנת 2009 כמנכ"ל הרשות למלחמה בסמים במקביל להקמת ענף הקנאביס הרפואי?
בשנת 2011 אמור היה להתפרסם מכרז מטעם ממשלת ישראל במסגרתו תיבחן האפשרות להכניס חברות גידול קנאביס נוספות מלבד החברות הקיימות. שנה קודם לכן, בשנת 2010 ולקראת ההודעה על המכרז, ניסתה הרשות למלחמה בסמים "להשתלט על הענף" ולהעביר את הבעלות עליו לידיו של יאיר גלר, מנכ"ל הרשות. בדיון שנערך בוועדת הבריאות של הכנסת במהלכו ניסה להסביר גלר מדוע הוא מעוניין שענף הקנאביס הרפואי יעבור תחת אחריות הרשות, השיב לו יו"ר הוועדה חיים כץ ואמר:
"אני לא יודע כמה אתם קשורים לעניין הזה, אבל לא חשוב. בקטע הזה תתעסקו בהפסקת [השימוש] באלכוהול ופה תעזבו."
חרף הדברים הצליח גלר לקראת סוף אותה שנה לרשום ניצחון זמני כאשר משרד הבריאות הודיע באופן רשמי כי הרשות למלחמה בסמים תהיה זו שתנהל את ענף הקנאביס הרפואי ותהיה האחראית הבלעדית על המגדלים. רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות שפרש בהפתעה (?) רק לפני חודשים בודדים, אישר אז לבדו את ההחלטה השנויה במחלוקת.

רק לאחר תביעה לבג"ץ שהגישו מגדלי הקנאביס הרפואי בוטל המכרז ואיתו תכנית ההשתלטות של הרשות למלחמה בסמים. "תפקידה וסמכותה של הרשות למלחמה בסמים להילחם בשימוש לרעה בסמים ולא לגדל ולהפיץ אותם למטרות רפואיות. אין המכרז בסמכות הרשות ודינו להתבטל" טענו מגדלי הקנאביס הרפואי בעתירתם.

פאינה קירשנבאום:
ישראל ביתנו תומכת 6 שנים ברשות למלחמה בסמים ואנחנו רק בתחילת תהליך שיתוף הפעולה עם גלר


במקביל קיבל משרד החקלאות את האחריות על מגדלי הקנאביס הרפואי. גורם בכיר במשרד הבטיח לכאורה למקורבים לזכות במכרז מגדלי הקנאביס הרפואי הצפוי להתפרסם בחודשים הקרובים. כעת גם המשטרה חוקרת חשד לשחיתות בצמרת של משרד החלקאות: מנכ"ל המשרד, רמי כהן, נעצר בחשד שנתן שוחד לסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום בשנת 2010 וקיבל שוחד בתפקידו הציבורי. כמו כן, לפי החשד, תיווך בשוחד במספר הזדמנויות עבור גורמים שונים במשרדי ממשלה.

כתב חדשות 10, אבי עמית, מביא סיפור נוסף הנוגע לקשריו של רמי כהן אל הרשות למלחמה בסמים:
"לפני שלוש שנים שכרה הרשות בהנהלתו של גלר את שירותיו של לא אחר מרמי כהן (מנכ"ל משרד החקלאות) כדי שזה יכתוב דוח בעניין הקנביס הרפואי. היה זה בימים שבהם הרשות עשתה כל מאמץ כדי להכניס את תחום הקנביס הרפואי – שמגלגל הרבה מאד כסף- אל מתחת למטריה של הרשות. על הדוח- בן עשרת העמודים (!!!) קיבל החבר רמי כהן שכר של 56,000 שקלים, שהם 5600 שקלים לעמוד, 224 שקלים לשורה, 17 שקלים למילה (בערך, בערך). לא רע, בהתחשב בכך שתחום הקנביס הרפואי מעולם לא עבר אל אחריותה של הרשות למלחמה בסמים. שם אגב, סרבו למסור לי השבוע תגובה בעניין בטענה שהנושא נמצא בחקירה."
משרד הבריאות מצידו היה אחראי על שאר התחומים בענף הקנאביס הרפואי כאשר בראש הפרוייקט עמד כזכור ד"ר יהודה ברוך, שנחשד אז אף הוא בהתנהלות בלתי תקינה. בכתבה ששודרה בערוץ 1 הואשם אז ד"ר ברוך כי חילק לכאורה את הזכיונות למגדלי הקנאביס הרפואי שלא באופן מסודר (צפו כאן). לאחרונה אגב סיים ברוך את תפקידו בעקבות "אי סדרים חמורים" והקים חברת קנאביס רפואי עצמאית חדשה.


השר יצחק אהרונוביץ – מינה את יאיר גלר למנכ"ל למרות החלטת בג"צ
כעת, משנחשפה כאמור פרשת השחיתות במסגרתה נתגלו קשרים בלתי תקינים לכאורה בין חברי מפלגת 'ישראל ביתנו' ובראשם ח"כ פאינה קירשנבאום, לבין רשויות ממשלתיות שונות בראשן יאיר גלר והרשות למלחמה בסמים. לא ניתן אלא לתהות האם מדובר היה בנסיון של המפלגה או של בכירים בה והמקורבים להם, "להשתלט" על הענף המשגשג ולשים את מר גלר – מי שמונה כאמור בניגוד להוראת בג"ץ על ידי השר אהרונוביץ' חבר המפלגה – כאחראי הבלעדי לניהול כל שוק הקנאביס הרפואי בישראל.

אהוד אולמרט, ראש הממשלה דאז והחשוד בשחיתות היום, תמך אז אגב בהחלטתו של השר אהרונוביץ' למנות דווקא את יאיר גלר בניגוד להחלטת בג"צ. אותו אולמרט היה שר הבריאות בתחילת שנות ה-90 והיה אחראי להקמתה של חברת "שראל" – מונופול הרכש הפרטי שצפוי להשתלט בעוד מספר חודשים על ענף הקנאביס הרפואי.

למעשה ניתן לומר, לכאורה ועל פי החשדות שפורסמו בלבד, שכך עבדה השיטה: יאיר גלר, מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, ומיכאל (מישה) צ'צבה, ממנהלי עמותת "אל סם", עמדו שניהם כ"לוחמים" נגד השימוש בקנאביס. השניים ניהלו קמפיינים קשוחים, שקריים ומעוותים להפחדת הציבור תוך התעלמות מוחלטת מעובדות מדעיות. כמו השתמשו בתקציבי עתק מהממשלה וממיסי אזרחי ישראל והעלו את משכורותיהם האישיות באופן חד במהלך שנים אלו ועל פי החשדות שפורסמו קשרו קשר לכאורה לביצוע שוחד, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים ושלל אישומים קשים אחרים – כאשר במקביל החזיקו מקורבים להם ב"ברז" היתרי הקנאביס הרפואי וזכיונות הגידול החוקיים. נראה למעשה כי כפי שסוחרי סמים וחברות תרופות מתנגדות ללגליזציה של קנאביס מטעמים כלכליים, ייתכן וזו גם הסיבה להתנגדותן של רשויות הממשלה. לכאורה.

תגובת מפלגת 'ישראל ביתנו' לכתבה:
"למפלגת 'ישראל ביתנו' אין כל מידע או נגיעה לדברים הנחקרים כעת במשטרה ואנו מחכים, כמו כולם, שהדברים יתבררו."

8 תגובות:

 1. תודה על תשומת הלב
  http://kalkala-amitit.blogspot.com/2015/01/blog-post.html?showComment=1420129717768#c4221686127526987797

  השבמחק
 2. **OFF TOPIC**
  Is what I've been saying on here regarding the U.S. about to break open?

  http://www.kr8.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=1146391

  השבמחק
 3. כל נושא הקנאביס הרפואי ועוד יותר מכך נושא הרשות למלחמה בסמים, הם דוגמאות מאלפות לשחיתות מערכתית חמורה. מתברר שישראל מסרבת להסדיר את נושא הקנאביס הרפואי כפי שהעלה ח"כ פייגלין, מהטעמים שנושא זה מפרנס יפה מאוד את ראשי הנלחמים בו. כדי לקדם את ענייניהם, כמו סוחרי הסמים ברחוב, הם פועלים לרדיפת הצרכנים, והפללתם, בעוד הפושעים האמתיים מנהלים את כל המערכת. אולי בעיקבות כך, יהיה מי שיסיק שצריך לאפשר ליברליזציה במדיקליזציה של הקנאביס הרפואי, שמתברר שהוא צמח המרפא החשוב ביותר שהעניק הבורא לאדם.

  השבמחק
 4. מה שמצחיק זה שאם היית מפרסם את הכתבה לפני שבועיים כולם היו טוענים שמדובר בקוספירצייה מטורפת ושאתה הוזה.
  רק מראה את רמת השחיתות בכל המערכת הפוליטית הזאת.
  אחלה כתבה,ממש נהנתי לקרוא ,אני תמיד מתפעל מרמת היושרה והרצון שלך לעשות טוב.
  העם איתך! :)

  השבמחק
  תשובות
  1. לצערי הרב מאוד,
   העם עוד לא גילה אותו..
   הם מגלים לאט לאט :)
   אבל אנחנו איתו ראס בן די קום!!
   אנחנו איתו!

   מחק
 5. No way you're going to read this from this Blogger so here:

  http://www.kr8.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=1147068

  השבמחק
  תשובות
  1. שוב מסתמך על נתוני האינפלציה של הלמס שלא כוללים את מחירי הדיור ובנוסף לא מציין את הגדילה האדירה בחובות משקי הבית. מעניין שמאותו דוח של הלמס במכון טאוב הגיעו למסקנות הפוכות

   מחק
 6. במקרה האתר של הרשות נפרץ -

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4611337,00.html

  אגב, מה הועילו חכמים בקלקלתם להפוך את הקנאביס ללמוסד ורפואי?
  הרי אם הוא יתמסד בכל זאת נצטרך לעבור דרך מאפיה (ממסד כלשהו עם חותמת גומי) כדי לצרוך אותו.
  החופש האמיתי יהיה כאשר אגדל בין שיחי הזוטה, מרווה, לימונית ומנטה גם שתיל קנאביס ולא אחשב לעבריין מסוכן.

  אגב 2 -
  למגיבים המדברים על ריקבון המערכת אני מציע (לא מאחל חלילה! רק מציע) סיור בקריית הממשלה (מול עזריאלי/הקרייה) :
  יש שם מקבץ ענק של אוכלי חינם ועושי כלום אשר גורמים לך לשרת אותם במקום ההפך.
  ייאוש.

  השבמחק