יום שלישי, 17 ביוני 2014

כך פועלים בעולם כדי להרחיק הומלסים ממרכזי הערים

מאת: ערן הילדסהיים

ברחבי העולם התחילו לאמץ את השיטות להרחקת בעלי חיים ויונים גם על הומלסים, אלא שסערה ציבורית גדולה מאיימת לסכל את יישום הפתרונות האלה. צפו בפתרונות המטרידים.

 אם המשכורות לא מצליחות להדביק את קצב עליית  המחירים ואת גובה שכר הדירה, מה אמורים לעשות האזרחים שקורסים תחת נטל ההוצאות ? מה ההנהגה או החברה עושה כדי לפתור את הבעיה שלהם? בארץ למשל קמה ועדת העוני שבעיקר עסקה בשינוי חישוב הסטטיסטיקות כך שמספר העניים ירד בדיווחים שנמסרים לציבור. אבל מה קורה אם העני שוכב וימשיך לשכב באמצע הרחוב גם אם ימחקו אותו מהאקסלים? אז הנה כמה פתרונות יצירתיים שאספנו מהעולם שנועדו "לנקות" את הרחובות מהומלסים. פתרונות אלה מצביעים יותר מכל דבר אחר עד כמה החברה שלנו התדרדרה מבחינה מוסרית ואולי רומזת מה יקרה לנו כשאנחנו נזדקק לעזרתה בעתיד.

1.פתרון ראשון: כמו עם בעלי החיים הרעיון הוא להרעיב את ההומלסים ולפתות אותם עם מזון לצאת אל מחוץ למרכז העיר.
בארה"ב כבר היום 33 ערים אוסרות או שוקלות לאסור את הנוהג של שיתוף מזון של הציבור עם הומלסים. ארבע עיריות (ראלי, צפון קרוליינה; Myrtle Beach, SC, בירמינגהם, אלבמה; ודייטונה ביץ', פלורידה) הרחיקו לכת ואיימו לזרוק לכלא קבוצות פרטיות שנותנות מזון להומלסים  במקום להותיר זאת לשירותי הניהול הממשלתיים.

2. פתרון שני: ליישם את הפתרון להרחקת יונים גם על ההומלסים
זו שיטה שכבר מיושמת "בהצלחה" בלונדון. שם הגיעו למסקנה שהמוצר שמשמש להרחקת יונים יכול לשמש גם להרחקת הומלסים. כך הותקנו דוקרני מתכת בכל רחבי העיר נגד הומלסים שמספרם גדל ב75% בתוך 3 שנים. הנה שתי דוגמאות לכך:

צילום:Andrew Horton/Twitter

3. מסתבר שהפתרון היה כל כך מוצלח ויעיל שלא רק בלונדון אימצו אותו אלא גם בערים בקנדה. לזכות עיריית מונטראול יש להגיד שהם החליטו לצאת נגד התופעה ולהורות על הסרת כל הדוקרנים:4. וכמו בכל דבר גם בסין התחילו לחקות את המודל והניחו מתחת לגשרים שלהם דוקרנים מבטון:
  

4. והתופעה הולכת ומתפשטת בכל העולם כפי שאפשר לראות בסרטון כאן

5 פתרון יצירתי נוסף: לגבות כסף עבור הזכות לשבת או לשכב.
שימו לב ללהיט האחרון. ספסל בגינה ציבורית נגד הומלסים או נגד סתם כאלה שרוצים לשבת אתכם על אותו ספסל. הספסל הזה עוצב על ידי המעצב הגרמני פאבין ברונסינג וכך זה עובד (התענוג אגב יעלה לכם חצי יורו למנוחה):לא ברור האם מדובר ברעיון אמיתי ליישום או שרק במוצג אמנותי בלבד שבא לעורר את השאלה המטרידה (שתואמת לנושא מאמר זה) האם השטחים הציבוריים באמת פתוחים לכלל הציבור או שהם שייכים רק לבעלי אמצעים. כך או כך נקווה שזה ישאר רק בקטע של רעיון.

30 תגובות:

 1. אמרתי את זה בעבר ואני אגיד את זה שנית, עם סודנים מבוגרים\צעירים מצליחים למצוא עבודה בישראל ללא ת.ז וידע עברית כל הומלס בעולם יכול לעשות זאת ואם לא אז הם לא ראויים לחיות!
  מצטער כמה אפשר להשקיע כסף באנשים שלא רוצים לחיות?
  לכל אנשים שחושבים שהם רוצים לחיות, גם אני רוצה, בישביל זה אני בוחר בדרך הקשה, לעבוד...

  השבמחק
  תשובות
  1. היום עבודה היא לא ערובה לשום בטחון כלכלי. רוב האנשים בישראל עובדים ועדיין זה לא מספיק להם כדי לסגור את החודש. אפילו לפי הדוחו"ת האחרונים גם שני בני זוג שעובדים הם לא ערובה לבטחון כלכלי. אתה יכול לעבוד ועדיין בקלות להיות הומלס או להשאר בלי כסף לאוכל.
   http://news.walla.co.il/?w=/1/2736089

   מחק
  2. להיות הומלס זה הרבה יותר קשה מלעבוד בעבודה קשה. כנראה שאם ההומלסים היו יכולים לעבוד (ויתכן שהם עובדים) הם היו מעדיפים עבודה על פני מגורים על רצפת הרחוב. תחשוב על זה

   מחק
  3. אהרון היקר, הצדק איתך. באמת לא שווה התמיכה באנשים שלא רוצים לחיות. השאלה היא למה מלכתחילה אנשים אלו אבדו את הרצון לחיות??? בהרבה מהמקרים התשובה נסובה סביב הנושא המבורך עליו ערן מדבר ופה קבור הכלב. אנשים אבדו את הרצון לחיות בגלל השיטה. במקרה הטוב הם יהפכו להומלסים, במקרים אחרים הם יכולים לשרוף את עצמם כמו סלימן ז"ל או להפוך לשודדים ורוצחים.

   מחק
  4. מאת: דני

   אהרון, תגובתך ודעתך בנושא חריפה ואחזרית, למרות שיש בה היגיון. אתה מנסה לשפוט את האנשים שנפלו לתחתית הבור החברתי, כל אחד בגלל סיבה שלו (ולא חסר) מתוך העמדה של אדם בריא מכל הבחינות, רגיל (מבחינת החברה) ונורמטיבי.אתה שוכח או לא רוצה לראות את האמת שלא כולם הם כאלה. לא כל בני האדם בורכו ע' הגורל בחבילת יכולות שכליות, נפשיות, מנטליות ופיזיות שמאפשרות להם יכולת תפקוד תקין על מנת לשרוד היטב במציאות החברתית-כלכלית ששולטת היום בעולם.
   ישנם המון סיבות שיכולות להתרכש בחייו של כל אדם, גם מבחינה פנימית וגם מבחינה חיצונית שיכולים לגרום לו לעבד את הבית לדרדר לתחית הבור החברתי.
   מבחינה הזאת, גם הלכוהוליסט וגם נרקומן הוא אדם עם פגמים נשפיים, מנטליים ופיזיים מסויימים, שלא הצליח לנהל את חייו בצורה תקינה והדרדר לתחתית. טאורטית זה יכול לקרות כמעט לכל אחד, מעשית זה לא קורה בגלל הבדלים ביכולות המנטליים -נפשיית של בני אדם השונים.
   אני אישית - מאמין בגורל, וביכולת האפשעה העדירה שלו על חיים של בני אדם, לצד העובדה שחלק מאוד פעיל (למעשה הכי פעיל) בגורלו אדם בונה בכוחות עצמו.
   ברוסית יש משפט חכם שאומר בתרגום חופשי: כלא וחיים ברחוב - לעולם אל תגיד "לי זה לא יקרה"!

   מחק
  5. תגובה מאוד לא בוגרת, שמראה על חוסר חמלה, חוסר הבנה של אנשים ושל המערכת... מאחל לך שברגעי קושי בחיים יתמכו בך ולא ישפטו אותך כמו שאתה שופט עכשיו... כשיהיה קריסה כלכלית נוספת והתווספו עוד 100000 הומלסים גם אותם תרצה להזניח או שתבין מתישהו שזה תרבות ומערכת שהביאה אותם לשם... גם אם הם נרקומנים, זונות או סתם פושטי רגל

   מחק
  6. בניגוד לכל אלה שמאמינים בצדק חברתי ורוצים לעזור ולפתור בעית הומלסים בצורה "אנושית" אני רוצה להביא עמדה מוסרית אחרת ולתמוך בעמדה של אהרון. קודם כל תחת שיטה נוכחית תמיד אבל תמיד לא יהיה כסף לעזור לכולם ובפרט לכל אלה שהסתבכו כלכלית (וזה ממש אבל ממש לא משנה אם זה קרה בגללם או בגלל משהו אחר). זה פשוט עובדה שלא ממש תלויה בנו. כתוצאה מכך כל פתרון של עזרה כלכלית להומלסים שממשלה או עיריה ינסו להוביל יסתיים בהעלת מסים או פגיעה כלכלית בבנו (אזרחים או תושבים של אותה עיר).

   ולכן כל עוד זה דיבורים תמיד אנשים כמו אהרון יהיו "מניאקים , חסרי לב, לא אנושיים , פשיסטים" ואין סוף כללות אחרות שמאפשר לאנשים תומכי צדק חברתי להביע את עצמם.

   במציאות רב הומלסים שרובינו לא רוצים להתקל בהם ברחוב (או יותר גרוע ילדים שלנו) נמצאים במרכז ערים מלכלכים, הורסים. אם משהו חושב אחרת וראה הומלס אחר (כנרה שקיימים אני אף פעם לא ראיתי) פשוט משקר לאחרים ולעצמו.
   במדינת ישראל להיות הומלס זה בחירה של אנשים. בסביבה של כל הקצבאות והטיפולים רפואיים חינם ועזרה של אנשים אחרים אפשר תמיד למצוא מקום לגור בו ולהרוויח מספיק לאוכל.

   להיות הומלס זה בחירה ,לעומת זאת תחת סיסמאות שונות ותחת צדק חברתי לקחת כסף ממשהו אחר (ברב המקרים זה נשמע כמו יש לו ולאחר אין לכן בוא נעלה מסים) זה פשע שמוביל לקריסה כלכלית של החברה.

   אני מציע לכל אלה שתומכים בצדק (ובעיקר בצדק חברתי) לקרוא רומן של "Atlas Shrugged" של Ayn Rand. ספר שחובה לקרוא.

   מחק
  7. אם כך בפשטות כזו מי שלא עובד והינו רק נטל כלכלי בעינייך, אז גם כל אלה לא ראויים לחיות: ילדים, בעלי מוגבלויות קשות, חולים סיעודיים, בעלי החיים.... להמשיך?
   בחברה בלי חמלה, בלי עזרה לחלשים/נזקקים ובחברה שבה רק החזק (כביכול) שורד, גם אני לא רוצה לחיות.
   מאוד קל לשבת בבית ולקרוא בניחותא בלוגים ומאמרים ולהגיב בנושא, אך האם תחשוב כך גם ביום שבו אתה או מי אהובייך יהפוך לנטל כלכלי על החברה?

   מחק
  8. מיכל, אני מרגיש שלגמרי לא הבנת את הפוסט שלי.

   אני לא טוען שחברה שלנו צריכה להתעלם מחלשים בדיוק ההפך הוא נכון.

   הטענה שלי שתחת סיסמאות של צדק אנו רואים ניצול מסיבי של משאבים של כולנו על ידי אנשים שקרובים לצלחת. בנוסף חברה מלמדת את אנשים לא לדאוג לעצמם לא לחשוב ולחסוך לעתיד. בדיוק ההפך הוא נכון. מלמדים אותנו שהכל מגיע לנו רק בגלל שאנחנו אזרחים של המדינה.

   כאשר בן אדם לא לוקח אחריות על עצמו אלא מסתמך על משהו אחר, לא פלא שנראה כל כך הרבה אנשים עניים שבטוחים שמדינה או משהו אחר חייב, חייב, חייב לעזור להם.

   ולכן מה שקורה במציאות שבמקום שאנחנו בתור חברה נעזור לחלשים שבינינו,מעלים מסים על אלה שעובדים, חוסכים ומעבירים כסף לאלה שרק מנצלים את המערכת.

   אישית אני מרגיש שמנצלים אותי (סוג של עבדות מודרנית). מספרים לי סיפורים על חלשים וכמה אני גרוע ושלא רוצה לעזור לחלשים, חולים וכו. כאשר מצליחים לבנות סוג של קונצנזוס חברתי (שקרי וסוציאליסטי לגמרי) אז אפשר לעלות מסים, לדאוג למונופולים (אחרת אנשים יפוטרו, ויש להם ילדים וכו) לעלות מחירים ואין ספור דרכים אחרות לגזול כספים של כולנו. כתוצאה לי נשאר פחות ופחות כסף לדאוג למשפחה שלי ואיזה פלא אני חייב להסתמך על מדינה .

   מעגל נסגר.

   ואני אחזור ממה שהתחלתי, הומלסים הם לא חלשים שבינינו. במדינת ישראל אם כל התנאיים להיות הומלס זה בחירה של בן אדם (תמיד יש דרכים לדאוג בצורה מינימלית). לכן חייבים להרחיק אותם מערים שלנו

   מחק
  9. יורה, מסכים עם כל מילה, אמרתה יפה הומלס זאת בחירה.
   טוב שלפחות לא קראו לו גזעני, כי אני כן! אני מעדיף אנשים שחורים שבוחרים לעבוד ולא את הלבנים שבוחרים את הדרך ההומלסים.

   מחק
  10. לא כל אחד יכול לעבוד יש כאלה שרוצים להמשיך לחיות אבל נמנע מהם מלעבוד כי הם נכים וחולים וזה מה שאני בכל אופן חושבת צריך לעזור למיסכנים האלה בכל מה שצריך

   מחק
  11. שתי הערות

   מי שמעדיף כושים או מוסלמים או היספנים זה בסדר גמור
   הבעיה מתחילה כשאתה ושכמותך כופים את ההעדפות שלכם על מליארדים
   של אנשים שלא רוצים בזה...כשם שכפיתם את הרעיונות שלכם
   על אוכלוסית מזרח אירופה במשך 70 שנה.
   אתה ושמותך יותר ממוזמנים להגר לאפריקה,מדינות האיסלם או
   דרום אמריקה לחיות עם האנשים שאתם מעדיפים.
   מאחר ובחרתם לכפות את ההעדפות שלכם והדעות שלכם בכוח הזרוע
   על מליארדים,זה יגמר כמו שזה נגמר באירופה בפעם הקודמת
   שנעשו דברים דומים מאד.

   אין שום "סערה ציבורית".
   יש כנופיה של אקדמאים מרקסיסטים ששולטת בתקשורת,אקדמיה,מערכת
   משפט,בוהמה,מערכת פוליטית ו...כל דבר בעצם.לה זה מפריע.
   לציבור לא.
   הכנופיה הזו מהווה פחות מ 5 אחוזים מהאוכלוסיה והיא זו ששולטת בכל.
   לא העשירים.
   ההרכב של הכנופיה,הדעות שלה ואופן הפעולה שלה מאד מאד מאד
   דומים לאלה של הנומנקלטורה ששלטה במזרח אירופה במשך 7 עשורים.
   הכנופיה הזו שולטת בכל דבר במערב במשך 4 עשורים.
   והיא זו שגרמה לחורבן טוטאלי של הציבליזציה.

   מחק
 2. מה שמיישמים בפועל בת"א זה ספסל שאי אפשר לשכב עליו - עם מחיצות באמצע.

  רוב ההומלסים הקבועים הם אלכוהוליסטים/נרקומנים.

  השבמחק
 3. אנשים חושבים שצריך להיות חסר כישורים לחלוטין כדי להפוך להומלס.
  המציאות בשטח, לעומת זאת, היא הפוכה לחלוטין:
  http://conadav.com/?p=250

  השבמחק
 4. מאחר ולא רואים את הסיבה האמיתית אף פעם לא ניתנת לנו האפשרות להטיח האשמות אלו ןאחרות. כל שניתן בידינו זה להכניס את עצמנו לסביבה שתשנה אותנו. מה שנראה לנו לכאורה מחוצה לנו זו השתקפות של המציאות הפנימית שלנו שהיא מפורדת ומפולגת. לכן באפשרות "השלטון" שגם הוא האנחנו שלנו להסדיר "שיטה" שהיא השתקפות האגו של כל אחד בנפרד. אם נתח, ר ביחד מעל כל ההבדלים בשיח כזה שמטרתו להרגיש אחד את השני ובמטרה להרגיש ולהבין שכולנו למעשה מקשאה אחת ובכלל לא ניפרדים זה מזה אז תפיסת המציאות שלנו תתחיל להישתנות ומשם גם תישתנה השיטה וגם אנחנו נישתנה.

  השבמחק
 5. http://www.vice.com/en_uk/read/activists-vandalised-the-anti-homeless-spikes-this-morning
  עד שמישהו בא ועושה משהו...
  now get up
  get out and
  do something...

  השבמחק
 6. לא נשארה טיפת חמלה בעולם ...עצוב

  השבמחק
 7. אמממממ.......
  זה מזכיר לי משהו....
  אה, כמובן, בסדום.
  שם מי שהיה נותן אוכל לעני היה נענש בעונשים קשים.
  עד שהקדוש ברוך הוא טיפל בסודמיים. לא נעים.

  השבמחק
 8. על זה נאמר - לעזאזל.

  השבמחק
 9. לא קשור לעיניין, אבל כן לבלוג:
  בתור סטודנט לכלכלה, מפריע לי שכל הזמן אומרים פה שלא מלמדים שהבנקים מייצרים כסף יש מאין, רק כי הם יכולים- פרק שלם של 75 עמודים על העיניין:
  https://www.dropbox.com/sh/2li93a4qn2xwgwa/AADHEAjFMd1PG5qs-LAPDUqFa/%D7%9E%D7%90%D7%A7%D7%A8%D7%95%20%D7%9B%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%94%2057108/%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%A7%D7%A8%D7%95%20-%20%D7%9B%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%94%20%D7%A9%D7%9C%20%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C/chapter6_rev.pdf

  כן מלמדים שהבנקים רמאים, פשוט בלימודי כלכלה לא אומרים מה טוב ומה רע, רק מה גורר את מה

  השבמחק
  תשובות
  1. היי
   אני שוקל ללמוד כלכלה. אשמח אם אוכל לשאול אותך כמה שאלות בעניין הלימודים בתחום.
   אם אתה רואה את זה תגיד בבקשה איך אפשר לשלוח לך שאלות.
   תודה ;)

   מחק
  2. אנונימי יקר
   הסיפור הוא שבקורסהנדסת מכונות בטכניון נשאלו הנבחנים מה צריך להיות קוטר צינור שיעביר דם מחיפה לתל אביב וכולם פתרו את השאלה אבל אף אחד לא שאל למה צריך להעביר דם...
   גם איכמן אמר שהוא רק מילא את תפקידו בנאמנות..
   ההומלסים אם אתה משתתף בשיטה הכלכלית בתור כהן גדול הם עליך...

   מחק
  3. היכן נכתב שהבנקים מייצרים כסף יש מאיין?

   מחק
 10. אילו רק הממשלה לא היתה מנסה ל"עזור".

  אתה יכול לתרום להומלסים ואתה יכול שלא, אבל לגזול את כספם של אחרים ולהשתמש בו כדח לפזר ברחוב דוקרנים נגד הומלסים ולממן בריונים שיתקפו אותך אם תתן אוכל לבנאדם שלא לבוש יפה - זאת רשעות לשמה

  השבמחק
 11. תראה מאמר מאוד עמוק ומקיף על מה שהולך בעולם . תודה רבה על המידע התמונות והסרטון הקצר .
  נמשיך לעקוב לעוד מאמרים מעולים כאלה .
  בהצלחה בבלוג =)

  השבמחק
 12. עיריית ת"א תכף תתקין ספסלים כפי שהוצג בסרטון בסוף הכתבה :-)

  השבמחק
 13. חליןועיינליליעןנךינעןם

  השבמחק
 14. חיי בן-אנוש הם מתנה.
  אין לאף פושע ,"מדינה" וסכל הזכות-לית החובה-ליטול אותם.
  אף אחד מכם לא ברא בעבודה קשה מנשוא את השמש,את נשימת האוויר באפו ואת ערסול האם בינקותו.
  קיבלתם הכל במתנה.
  גם קורת גג הייתה פעם מתנת-טבע.
  הבעייה אינה כלל ועיקר הומלס זה או אחר או מוכת-גורל אכזר שנפלה מאגרא רמא לבירא עמיקתא,זה קורה תדיר.
  לו לבני אדם היה אומץ לנצל את קורטוב הבינה שהוענקה להם,גם במתנה ולהבין את האסטרטגיה המניפולטיבית בה נהפכים מאות מיליוני בני אדם להומלסים הלכה למעשה ,העולם היה מאיר פנים יותר,להם ולכם.

  פשע נגד האנושות.אזרחות ערי- אשפה הנובעת מסבך סבוך הידודי שהמפלצת רבת-הראשים שלו מבוזרת היטב ואינה נראית הכורכת הסדרים חברתיים הקושרים יחד פוליטיקה, פיננסים, פשע, ארכיטקטורה, הנדסה ונדל"ן.

  אני מזכיר שוב את הערותיו המכוננות של הפרופ' אנתרופולוג-התרבות-חברה ארחואן אפדוראי
  - Arjun Appadurai- המהולל אודות גלובליזציה מדינות לאום מודרניות ו"אשפת-אדם " מבוזבזת...

  http://www.haokets.org/2013/06/07/%D7%93%D7%99%D7%95%D7%A8-%D7%95%D7%AA%D7%A7%D7%95%D7%95%D7%94-%D7%9C%D7%94%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%91%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D/

  השבמחק
 15. מעניין אם זה יעבוד נגד ילדים בשכונה הדוקרנים האלה... אם לא תמיד אפשר אפשר לייבא הומלסים כדי שישכבו בחוץ ויפחידו אותם.

  השבמחק
 16. אני אדם שמתגורר לא במקום קבוע. חוץ מאופניים חשמליות י2 2 שקבלתי במתנה
  מ http://www.ecofun.co.il/%D7%90%D7%95%D7%A4%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%97%D7%A9%D7%9E%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%99%D7%93-2/

  אין לי הרבה,לכן אני די מזדהה עם העובדה שהועלתה כאן.

  השבמחק