יום שלישי, 22 בינואר 2013

נתניהו מינה את כחלון ליו"ר מועצת מקרקעי ישראל כשבמקביל הודיע משרד האוצר על התיקרות עלות רכישת הדירות למגורים

האם נתניהו מתכוון באמת להפוך את שוק הדיור לשוק הסלולר החדש? כל הסימנים מראים שלא ואלו לא הבשורות הכי גרועות.הערכות הולכות וגוברות מדברות כי הגרעון של ישראל יסתכם ביותר מ39 מיליארד הש"ח בשנת 2012. אחד ההסברים לכך:
ב2012 צנחו הכנסות המדינה בעיקר משיווק קרקעות. כלומר הקיפאון בנדל"ן היה אחד הגורמים הגדולים לבור בתקציב. אם לפיכך קפאון גרם לכזה בור בתקציב חשבו מה יקרה אם הנדל"ן ירד בחדות למחירים שפויים ,כפי שכולנו מקווים שיקרה. עכשיו גם ברור מדוע לממשלה אין באמת אינטרס להוריד את מחירי הדירות. הם מעדיפים שנשלם יותר על נדל"ן מאשר על מיסים שגורמים ליותר נזק אלקטורלי. זה גם מסביר מה עמד מאחורי דיברי השר אטיאס שלשום כי "נתניהו מנע הוזלת הדיור בממשלה היוצאת". וזאת דווקא הבשורה היחסית טובה בכל העניין:
הבשורה הרעה היא שכל ממשלה אחרת שתיבחר תתקל באותה הדילמה. גם ובמיוחד אלו שמבטיחים שיורידו את מחירי הדירות ב20-30%.
פה לפיכך עולה השאלה  האם מינוי כחלון זה בסך הכל מהלך יחצ"ני לבחירות? התשובה היא כן במיוחד שבסמוך למינוי ,משרד האוצר עדכן את שיעורי מס הרכישה לדיור בשקט בשקט וללא מסיבת עיתונאים "דרמטית"  . העדכון יגרום לאלפי רוכשי דירות למגורים שנהנו עד כה מפטור ממס להכנס למעגל המחויבים בתשלום החל ממאי. לעומת זאת מי שירכוש דירה שניה יקבל הוזלה ובכך המהלך עלול לעודד שוב כניסת משקיעים לשוק שיחנקו אותו על חשבון אלו שרוצים דירה לגור בה ויהיו חייבים לשלם עליה יותר. איך זה בדיוק יעבוד:
עד כה, מי שקנה דירה ראשונה במחיר של עד 1.47 מיליון ש"ח  לא שילם מס. החל מיישום העדכון , הוא יתחיל לשלם מס מדירה בשווי 1.24 מיליון ש"ח. לעומת זאת מי שירכוש דירה להשקעה יופתע לגלות שהמס עליה ירד ולא במעט.
את ההסבר המלא תוכלו למצא בקישור כאן

7 תגובות:

 1. ערן שלום
  לא תמית אסון מפני שאז בהפוך על הפוך המתת האסון משמעה שאין אסון ,מת,נמלק ,משמע הפוך לכוונתך :-)
  התכוונת לתמיט-אסון.ממיט אסון :גורם לאסון.

  השבמחק
 2. I tend to disagree with your point of view that this is nothing but election time trickery, although anyone with little intelligence would see it as such.
  PM is really going out on limb here, and I suspect wouldn't corner himself unless he meant "business".
  Keep in mind that men in such position are able to affect the market just with their words.
  How are you feeling now if you purchased a house in the last 24months, are sitting oh huge mortgage, and the guy who in all likelihood is going to be the PM is telling you he's adamant on essentially "devaluing" your "investment"?
  Pretty good, if you heed my advice on how to approach the Israeli hot RE Market from few months back.
  Time will tell, but I really like this "trade". alot.
  - Eran.
  PS
  Recent post here talked about disappearing article regarding Hapoalim/Kadima loan(s)..I believe we may be having a trend here:

  http://www.emetaheret.org.il/2013/01/20/%D7%94%D7%A9%D7%A7%D7%A9%D7%95%D7%A7%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%AA-%D7%94%D7%97%D7%9C%D7%91/

  השבמחק
  תשובות
  1. מדוע אתה לא כותב בעברית? יש צורך גדול יותר להבין את האנגלית המעוברתת שלך, ותמיד יש לי הרגשה שאתה פשוט מתעצל לכתוב בעברית כי זו עבודה קשה עבורך. יהיה לך קהל מאזינים גדול יותר ותרומה גדולה יותר אם תכתוב בעברית

   אין מניעה שיהיו למדינה הכנסות משווק קרקעות, אבל הצעד צריך להיות תוך התחשבות לטווח ארוך ולרווחת התושבים ולא כדי לסתום חורים. אינטרסים של המדינה הם אינטרסים של כולנו. יש צורות אחרות להגדיל הכנסות ולא דווקא ממסוי נכסים. מסוי נכסים צריך להעשות על משקיעי חוץ ולא על מקומיים.

   מחק
 3. המס הנוכחי הוא לפי צו שעה שפג במאי. סביר שיוארך שוב אחרי הבחירות. זה לא עידכון של האוצר. כנראה שהמצב ישאר כמו היום עם תיקוני מדד

  שמעון

  השבמחק
 4. דיברתי השבוע עם חבר שעובד בתחום. ושיועץ לבכירים ציבוריים בנושאים.

  קודם כל הוא אמר לי, את המינוי עושה ועדה.
  נתניהו בעצם מעין ממליץ על כחלון והועדה תחליט אם הוא ימונה.
  ככה שבעצם ביבי קודם עושה מסיבת עיתונאים יום לפני בחירות, וכאילו אומר "תראו, הבאתי את כחלון של הסלולר לשוק הדירות".
  אבל בפועל , המינוי, אם יקרה, יתבצע עוד כמה חודשים לאחר החלטת הועדה.

  מצד שני, מנהל מקרקעי ישראל לא מעוניין בהוזלת הקרקעות.
  ולא רק בדיור. גם במחצבים. וחברות חציבה היו מעדיפות לחצוב ברשות הפלסטינית, בגל ששם יש עם מי להתמקח. בישראל אין עם מי, מנהל מקרקעי ישראל יש לו אג'נדה והוא לא מפשיר שום קרקע לשום דבר. (בדיבור גס כמובן)

  השבמחק
 5. tаntrіс massage cаn be miѕsed their eсonоmic νalue, I fеlt banal and cranky, and began tone I had Νe'er realized anything in my animation. It, too, is a "sexual love oil", but em conta que a mesma faz parte integrante da cerim�nia do rite de Passagem , realizado pelos Kahunas Paj�s das tribos ind�genas. It was a a man greater self-confidence and is a sexy attractive feature for his Collaborator. Add some indulgent, relaxing with you, vidya upasana is waste.

  Stop by my site - london tantra

  השבמחק