יום חמישי, 15 במאי 2014

שומרים על הדמוקרטיה? בנו של ג'ו ביידן הצטרף לדריקטוריון חברת הגז הגדולה באוקראינה

מאת: ערן הילדסהיים

הממשל האמריקאי משקיע כל כך הרבה זמן ואנרגיה בתמיכה באוקראינה בעימות מול הרוסים. האם זה באמת בגלל שחשובה לו כל כך השמירה על הדמוקרטיה או כי על הדרך אפשר גם לעשות שם יופי של כסף על משאבי הטבע?

 האנטר ביידן, בנו של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, מונה לתפקיד בכיר בחברת האחזקות בוריסמה ,שהיא בעלת חברת הפקת הגז הפרטית הגדולה ביותר באוקראינה. ביידן הבן ימונה כמנהל המחלקה המשפטית של חברת האחזקות ,יספק ייעוץ ותמיכה וכן ייצג את החברה במוסדות הבינלאומיים.  בנוגע למינויו החדש אמר ביידן:
 "ההסטוריה של בוריסמה היא של קידמה והובלה בתחום הגז הטבעי, ככזו היא יכולה להיות מנוע משמעותי לכלכלה חזקה באוקראינה. כחבר הנהלה חדש אני מאמין כי עזרתי בייעוץ לחברה בנוגע לשקיפות, התנהלות ואחריות תאגידית, התרחבות גלובלית ונושאים נוספים, תתרום לכלכלה ולרווחתם של תושבי אוקראינה."
יו"ר חבר המנהלים של חברת בוריסמה אחזקות, מר אלן אפטר, ציין:
 "האסטרטגיה של החברה היא לרכז אליה את העובדים והצוות המקצועיים ביותר והטמעתן של נורמות העבודה הטובות ביותר. אנחנו שמחים שמר ביידן מצטרף אלינו ויעזור לנו להגיע למטרות אלה. "
בידן האב והבן ואובמה סוגרים קומבינה?
ג'ו ביידן נחת בקייב רק בחודש שעבר וזאת כדי להצהיר ולהודיע על תמיכת האמריקאים במאבקם ברוסים. עתה יתכן שהצהרה זו היא אולי לא הדבר היחיד שעשה שם. הביקורת על המינוי של בנו לא אחרה להגיע גם עד לבית הלבן. בהודעה שנמסרה על ידי דובר הבית ג'יי קארני נראה שמבחינתם אין שום בעיה עם המהלך. לשאלות הכתבים טען הדובר כי ביידן התמנה כאדם פרטי וללא תמיכה של ממשלת ארצות הברית וכי הדבר "אינו מצביע על תמיכתו של הנשיא או סגן הנשיא".

הנה הדיווח של רשת RT בנושא כולל התגובה המהוססת של דוברת מזכירות המדינה גי'ן פסקי

18 תגובות:

 1. זה די פשוט: שמירת קיימו של הפטרו-דולר.

  השבמחק
 2. האליטה משחקים בנו ומשחקים מעלינו, אנחנו לא יותר מניצבים בסרט שהם מביימים.

  השבמחק
 3. אחרי שוד הנפט בעירק בא התור של הגז האוקראיני - כמה מפתיע.

  השבמחק
 4. האמת היא אפילו יותר מעוותת מזה...
  ---

  || מאבק בין המערב למזרח על שליטה בכלכלה העולמית ובמשאבי הטבע ||

  - מדינות המערב: ארה"ב, אירופה/גוש האירו/מדינות נאט"ו.
  למדינות אלו יש בנקים-מרכזיים-פרטיים-מערביים (Private Western Central Banks) אשר נשלטים ע"י המערב, ע"י קרן המטבע הבינלאומית (IMF) והבנק העולמי (World Bank).
  - מדינות המזרח: כוללות בין השאר את רוסיה, סין, איראן, סוריה, אוקראינה, עיראק, אפגניסטן, לוב, וצפון קוריאה.
  למדינות אלו יש בנקים מרכזיים שנמצאים בשליטתן (או שהיו עד לא מזמן), שהמערב לא יכול לשלוט דרכם בכלכלת המדינה ובמשאביה.

  רקע:
  - ארה"ב מעוניינת שכל המדינות ישתמשו בדולר למסחר בינלאומי ושיהיה בהן בנק-מרכזי-פרטי-מערבי.
  - כל פעולה שמדינה עושה כנגד הדולר יכולה לערער על תפקידו כמטבע הבינלאומי (Global Reserve Currency).
  - מספיק שמדינה אחת תתחיל למכור את הנפט או את הגז הטבעי שלה במטבע שהוא לא הדולר וזה יתחיל אפקט דומינו שיביא לנטישת הדולר וקריסתו (מכיוון שהן לא יצטרכו להחזיק יותר דולרים כדי לקנות נפט), ולביטול שליטתה של ארצות הברית במשאבי המדינות.
  - כל ממשל של מדינה שלא מסכים לסחור בדולר ולהקים בנק-מרכזי-מערבי הופך לאויב של ארה"ב, והיא פועלת להחליף אותו בממשל שישתף איתה פעולה (בעזרת השתלטות על הממשל/פלישה למדינה/מחאות ומהפכות פנימיות מבוימות וכו').

  המצב כיום:
  - הכלכלה המערבית בדרך לקריסה.
  - לא נעשה שום דבר על מנת לתקן את הבעיות שגרמו לקריסה של 2008.
  - הגירעונות של המדינות הולכים וגדלים.
  - מדיניות צנע באירופה.
  - הדולר מאבד מהכוח שלו ומהאמינות שלו. האינפלציה גואה.
  - סין ורוסיה נפטרות מהדולרים ומאיגרות-החוב הממשלתיות של ארה"ב, ואוגרות זהב על מנת לגבות את המטבעות שלהן.
  - בנקים מרכזיים רבים מתחילים להשקיע ולרכוש את המטבע הסיני.
  - הבנק הפדרלי בארה"ב מדפיס מיליארדי דולרים כל חודש ורוכש איתם בתים, אג"חים ממשלתיים ונכסים פיננסיים שונים על מנת שהכלכלה והבורסה יראו מצג-שווא של התאוששות וצמיחה ולא יקרסו.
  - מתבצעים קיצוצים ופיטורים רבים בתחומים ובתאגידים השונים. חנויות רבות נסגרות. אין עבודות ומשרות פנויות.
  - יש ירידה משמעותית במכירות באופן כללי, ובנדל"ן וברכב בפרט. פיטורים רבים במשרדי המשכנתאות בבנקים.
  - הבנקים חזרו להעניק משכנאות בתנאים של 2007 - מימון מלא או השתתפות עצמית מזערית, גם ללקוחות “Subprime” שאין להם נכסים או מקורות הכנסה טובים מספיק כדי לשמש ערבויות להלוואות.
  - ירידות בהכנסות החודשיות של הבנקים.
  - הוצבו הגבלות על משיכת מזומנים והעברת כספים בין מדינות.
  - האבטלה גוברת, בעיקר בקרב הצעירים (60%). חלק גדול מהעבודות הן משרה-חלקית. ב-20% מהבתים בארה"ב אין אדם אחד שיש לו עבודה. 64% מהעובדים מרוויחים 20$ או פחות לשעה.
  - יש בארה"ב 60 מיליון יותר בני אדם אשר מקבלים קצבת סעד מהממשלה מאשר אנשים שעובדים.
  - ארצות הברית ואירופה אימצו את התוכנית שיושמה בקפריסין להחרמת כספים מלקוחות הבנקים בעת קריסה.
  - באנגליה מעוניינים להעלות מיסים או לקחת כס ישירות מחשבונות הבנקים של האזרחים.
  - הכלכלה הסינית צפויה לעבור השנה את כלכלת ארצות הברית ולהפוך לגדולה בעולם.
  - אם הדולר יאבד את השליטה בעולם או יקרוס, רוב הסיכויים שהמטבעות של סין ורוסיה יהפכו למטבעות הבינלאומיים. אפשרות נוספת היא מטבע ה-SDR של ה-IMF.

  - ארה"ב לא מעוניינת שהאשמה על הקריסה הכלכלית תהיה עליה ולכן מחפשת הזדמנות להתחיל מלחמה (למשל, עקב מתקפת טרור, או מתקפת סייבר על הכלכלה ומערכת החשמל של ארה”ב) - כך שהיא תוכל להאשים מדינה אחרת בקריסה.

  השבמחק
  תשובות
  1. גיא - זה פשטני מדי
   "מזרח נגד מערב" ?

   מחק
  2. הכל נכון - כל הכבוד. מספיק לבחון את גרף ההתקדמות של החוב האמריקאי לפי הנתונים באתר זה כדי לראות שמדובר בפונקציית משור עם שיפוע עולה בהתמדה. למיטב זכרוני בתחילת ימי האתר נעו ערכי החוב סביב 16.5 וכיום הם סביב 17.5 כל זאת בפחות משנה וחצי.

   מחק
  3. ימים יגידו..

   מחק
  4. גיא בגדול אתה צודק. אבל אני חושב (זה נושא שאפשר להוכיח אות רק בדיעבד - לכן אינני בטוח) שפספסת את הנקודה. ארה"ב שייכת לאוליגרכים ששולטים ושואפים לשליטה ברוב השווקים החשובים בעולם (נפט,גז,תעשיית המזון...) ולא לאזרחיה. על כיסא הנשיאות יושב נשיא שהקדנציה שלו מוגבלת ל- 8 שנים בעוד שמשפחות העושר אינם משתנות, מה גם שהם פועלים כנבחרים בתוך המערכת הפוליטית (אחוז המיליונרים בקונגרס ובבית הנבחרים מטורף) . לכן ניתן לומר שארה"ב איננה דמוקרטיה אם כל ההשלכות המסוכנות של זה.

   מחק
 5. Just in time
  כל מה שקורה היום באוקראינה, בעירק/סוריה/מפרץ, ובהרבה מקומות בעולם ניתן לניתוח דרך משקפי "נתיבי האנרגיה".
  חשיבות נושא הגבולות הלאומיים יורדת, ועולה חשיבות הגבולות התאגידיים

  עבור רקע וניתוח כללי - ראה מאמר של דוד מיכאלי (ד"ר? לא בטוח) על נתיבי הגז
  http://eco-encounter.blogspot.co.il/2013/07/blog-post_31.html

  עוד מאמר מהזמן האחרון מעיתון הארץ - רוסיה מעוניינת לערער את היציבות במזרח אוקראינה כדי לעצור פיתוח של מאגר גז באזור דונייצק וחרקוב.‎
  http://www.haaretz.co.il/news/world/europe/.premium-1.2308692

  בעצם יש לנו כאן חברת "של" מול חברת "גזפרום". הדבר הנכון הוא לעשות מיפוי של תאגידי הענק, ובעיקר של תאגידי האנרגיה, והופ - אתה מקבל את קווי העימות הגלובליים האמיתיים

  השבמחק
  תשובות
  1. ראה גם כאן
   כיצד הפכה סין את שוק הגז הטבעי בצינור לשוק של קונים?
   http://www.leumiblog.co.il/china_gaz/

   מחק
  2. מוצטפא שמטרלינג15 במאי 2014 בשעה 17:04

   מעניין מאוד - מאיפה אתה יודע על זה והאם יש לך עוד מקורות?

   מחק
  3. בעניין סין וטורקמניסטן, סין הלוותה בליונים רבים של דולרים לטורקמניסטן לשחרר אותה מתלות ולחץ כלכלים של רוסיה כחלק ממערכת יחסים פוליטים. אז כנראה שגם אצל הסינים זה עובד ככה

   מחק
  4. ראה גם כאן:
   http://www.haaretz.co.il/news/world/europe/.premium-1.2324805
   מתוך הכתבה:
   כשרוסיה השתלטה בחודש מארס על חצי האי קרים, היא תפסה לא רק את חצי האי עצמו אלא גם אזור ימי ששטחו גדול יותר מפי שלושה משטח חצי האי, ואת הזכויות למשאבים התת־ימיים ששוויים הפוטנציאלי מגיע לטריליוני דולרים.

   מוסקבה הציגה את ההשתלטות כהחזרת שטח שהיה שלה בעבר, ולא הזכירה את כמויות הנפט והגז שנמצאו לאחרונה בים השחור. אך הצעד גם הרחיב את גבולותיה הימיים של רוסיה, העניק לה בשקט את השליטה על רזרבות הנפט והגז הענקיות, ובמקביל הכה מכה ניצחת את תקוותיה של אוקראינה להשיג עצמאות אנרגטית.

   רוסיה פעלה בהתאם להסכם בינלאומי, המעניק לכל מדינה ריבונות על שטחים המצויים במרחק של עד כ–370 ק"מ מחופיה, וזאת לאחר שמוסקבה ניסתה ללא הצלחה להשתלט על אותם משאבי אנרגיה באמצעות הסכם עם אוקראינה לפני פחות משנתיים.

   מחק
 6. קוראים לו ג'ו ביידן

  השבמחק
 7. בהחלט תמוה.. אבל לארה"ב יש כלכך הרבה גז (תגליות של השנים האחרונות) שלא מובן לי למה הם צריכים חבר דירקטוריון שם.
  לארה"ב יש כלכך הרבה גז שהם יכולים לספק את צרכי האנרגיה שלהם וגם לייצא.. אז דווקא נשמע לי שיהיה להם טוב מלחמה בין רוסיה לאירופה כדי שארה"ב תייצא גז לאירופה במקום רוסיה

  השבמחק
  תשובות
  1. יש מלא בעיות בהפקת הגז הטבעי. עלויות גבוהות למשל. מתברר שזה לא כל כך משתלם.

   מחק
  2. במקרה האמריקאי מגיעים אל הגז באמצעות תהליך "פראקינג", דהיינו, תהליך בו שוברים שכבת סלע על מנת להגיע לגז הלכודד מתחתיו. התהליך דורש כמות גדולה של מים ואנרגיה וזמן החיים של כל בור גז כזה הוא קצר יחסית, התהליך כולו מייצר נזק סביבתי גדול ודורש שימוש גבוה במים. סה"כ זה ממש לא כדאי בייחוד בטווח הבינוני ארוך...

   מחק