יום ראשון, 27 בינואר 2013

שוק המתכות בוער: המטבעה של ארה"ב נשארה ללא מטבעות הכסף. שוויץ רוצה להחזיר את כל הזהב שלה הביתה

מאחורי שוקי המניות, האג"חים והנדל"ן שממלאים את דפי העיתונים ואת מסכי הטלוויזיה ,דווקא השוק החם באמת לא מקבל חשיפה.


כמות המכירות של מטבעות כסף (silver) וזהב פיזיים שברו במהלך החודשים האחרונים שיאים חדשים בארה"ב במה שנראה כבריחה של משקיעים אל עבר "המקלט הבטוח" כהגנה מפני "מלחמת המטבעות" שבה כל מדינה נלחמת להוריד את ערך המטבע שלה ועל הדרך יוצרת אינפלציה. ניתן לראות זאת בברור בטבלה למטה (קצב מכירת הזהב מסומן בצהוב והכסף באפור).


הביקוש למטבעות הכסף Eagles הגיעו בתחילת 2013 לשיא של 6 מיליון יחידות בתוך פחות מעשרה ימים. בעקבות הביקוש העצום הכריזה לפני שבוע המטבעה האמריקאית כי נגמרו לה מטבעות הכסף האלה ואספקה חדשה תגיע רק ב28 לינואר. הנה ההודעה:

The United States Mint has temporarily sold out of 2013 American Eagle Silver Bullion coins.  As a result, sales are suspended until we can build up an inventory of these coins.  Sales will resume on or about the week of January 28, 2013, via the allocation process.
    Please feel free to call us if you have any questions.
    Regards,
    Jack A. Szczerban
    Branch Chief, Precious Metals Group
    Department of the Treasury
    United States Mint


גם באירופה חוששים מהמחסור במתכות היקרות .בעקבות הודעת הגרמנים שיחזירו מאות טונות זהב לכספות שלה בפרנקפורט, גם בשוויץ העלו ארבעה חברי פרלמנט עצומה הקוראת לקיים משאל עם עבור שלושת הנושאים הבאים:
1. להחזיק את כל הזהב השווצרי בתחומי שוויץ
2. לאסור על הבנק המרכזי של שוויץ למכור זהב השייך למדינה
3. לחייב את הבנק המרכזי בשוויץ להגדיל בצורה דרמטית את הזהב שהוא מחזיק כך שיהווה 20% מכל הרזרבות שלו ולהחזיק אותו בתוך שטחי שוויץ.
על מנת שיבוצע משאל העם צריכים חברי הפרלמנט להשיג 100,000 חתימות.נכון לעכשיו כבר חתמו 90,000 ,מה שאומר שמשאל העם במקרה זה הוא רק עניין של זמן.

מקור:
silverdoctors
21 תגובות:

 1. איפה אתה חי עם הקונפירציה על הזהב... מהכתבה האחרונה שכתבת על הזהב ועד לכתבה הזו הוא נפל ביותר -8%
  תשמור את ההמלצות הללו לעצמך בבקשה

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימי,
   לא המלצתי כלום במאמר זה. רק הבאתי עובדות.
   הכתבה מתיחסת לשוק המתכות הפיזי. שוק "הניירות מגובי זהב" הוא מאד מנופלטיבי ולאו דווקא משקף את מה שקורה בעולם האמיתי. המחיר של המתכות הפיזיים יכול להיות גבוה בהרבה ממה שנמכר בעולם הנגזרות .

   ערן

   מחק
 2. ככה זה כשהאופק הוא של מספר חודשים. לא רואים את התמונה המלאה. אנונימי 13:34 אנא התבונן כאן:
  http://www.kitco.com/scripts/hist_charts/yearly_graphs.plx

  השבמחק
 3. אני לא מתנצא, אבל אני מחזיק כמות די גדולה של בוליונים מכסף, וכשאני מנסה למכור אותם מציעים לי ערך נמוך מערך הכסף. זה נשמע לי יותר משחק מאשר משהו מעשי שמשפיע על הכלכלה. יש אתר בשם קולנט שמחליף מטבעות, עדיף לקנות שם לצורכי השקעה

  השבמחק
 4. אני באמת שלא מבין את האובססיה הזאת לזהב... מה הזהב הזה נותן? הוא מייצר ערך כלשהו? אני מבין את הערך של הנפט/גז/חיטה/אורז ושאר הסחורות אבל מה הזהב נותן חוץ מהיותו מטבע חילופין? באותה מידה אפשר להשתמש גם בכפתורים...

  השבמחק
  תשובות
  1. הסיבות לנהירה אלר הזהב:
   סיבות היסטוריות, מתכת נדירה וקלה לניוד ממקום למקום ולכן הוא אידיאלי לשמש כמטבע לפחות בעבר עוד לפני שהיה אפשר לנהל מטבעות דרך מחשבים.

   ערן

   מחק
  2. אבל היום כל המסחר הוא דרך מחשבים... בגלל ההיסטוריה שלו אז כדאי להשקיע בו עכשיו? אני חושב שהזהב כבר לא רלוונטי. הוא אף פעם לא ישמש עוד כבסיס לכסף אחרי הניתוק שנעשה בשנות ה-70 וחבל סתם להטעות אנשים.

   מחק
  3. זו שאלה מצוינת בהתחשב בזה שהזהב עד היום לא היה טרנד חולף -הוא שומר על ערכו כבר אלפי שנים והיום עשירי העולם ובנקים מרכזיים קונים כמויות אדירות ממנו ולכן הם ששולטים בסופו של דבר בכלכלת העולם דווקא מאד מאמינים בו. אולי באמת בעתיד מטבעות כמו ביטקוין יייתרו את הצורך בשימוש בזהב אבל כרגע זה לא נראה המצב.
   בסופו של דבר אני מציג בפניך עובדות -אתה תחליט מה אתה עושה איתן וחושב עליהן.

   ערן

   מחק
 5. הסיבה שאנשים חוזרים לזהב היא שרוב המטבעות העיקריים הם של כלכלות כושלות שהורדת ערך המטבע שלהן הוא חלק ממניפולציה כלכלית של נגידים: יפן, אמריקה, יורו. קנית מטבע סיני לא קלה וכנראה שאין עדיין אמון במטבע שרק מתחזק בלי סוף.
  הצעד הסביר ביותר הוא השקעה במטבע סיני הנושא ריבית. אבל יש גם מטבעות סבירים כמו הקנדי.
  אולי דירות הן המטבע הסביר ביותר כי הוא נושא תשואה גבוהה.
  בכל מקום בעולם יודעים מה זה זהב, הוא לא קשור במדינה מסויימת ונראה השקעה עם סיכון קטן. אבל כשיראה פתרון כלכלי באופק ערכו ירד.

  השבמחק
 6. הזהב הוא מטבע.
  כאשר היתה אינפלציה בישראל כולם החזיקו דולרים במזומן. מה יקרה כאשר תהיה אינפלציה בארה"ב? איזה מטבע תחזיק במזומן למרות שהממשלה תנסה לעצור אותך?

  השבמחק
 7. קודם כל אני לא רואה את האינפלציה עולה. כבר חמש שנים מזהירים אותנו מאינפלציה מפלצתית עקב הזרמות הכספים של הבנקים המרכזיים ועדיין האינפלציה מגרדת את ה-2%.
  יכול להיות שזה בגלל המניפולציות של הבנקים המרכזיים והממשלות שדואגות להשאיר את האינפלציה נמוכה כדי שלא יצטרכו להעלות את הריבית ולהמשיך בפמפום הכספים ועידוד הצמיחה אבל עדיין בשורה התחתונה אין אינפלציה, לא פה ולא בארה"ב ולא באירופה.
  שנית, עדיין לא ראיתי בן אדם שקונה עם זהב בסופר...
  במצב של אינפלציה גבוהה הסחורות מתייקרות, הנדל"ן עולה, אז תשקיעו בדברים האלו אם את חושבים שיהיה אינפלציה או אפילו להשקיע באג"ח צמוד למדד.
  למה להשקיע במטבע שאף אחד לא משתמש בו???

  השבמחק
  תשובות
  1. האינפלציה המשתקפת במדד נקבענ על ידי ראש הלמ"ס כלא אמינה.
   אתה בעצמך אומר במצב של אינפלציה גבוהה הסחורות מתייקרות, הנדל"ן עולה אז האם הסחורות לא התייקרו והנדל"ן לא התייקר בצורה קיצונית?
   2% זה רק בגרפים.בכיס זה הרבה יותר.

   ערן

   מחק
  2. האם מחירי המזון לא עלו משמעותית בשנתיים האחרונות? מחירי שכירות של דירות וחנויות ומסעדות שמעבירות מחירים ללקוחות בעקבות עליות. קשה להאמין שזה רק 2% כשבפועל כוח הקניה לי קטן ואני מוציא יותר ש"ח בשביל אותה רמת חיים.
   המשפט א ראיתי אדם שקונה זהב בסופר עם זהב הוא מטעה ומגוחך וחסר משמעות. לא ראיתי מישהו שקונה בסופר עם אג"ח או עם מניה או נדל"ן. להגיד תשקיעו בסחורות זה קצת קשה, אני ל איכול להחזיק חביות נפט בסלון ואני לא יכול לקנות אחתן בסופא. אם אני רוצה להשקיע בנירות צמודי סחורות אני צריך להיות ער לשינויים יומיים במחיר. ולבסוף, למה להשקיע במטבע שאף אחד לא משתמש בו? זה בדיוק ההפך, כולם משתמשים בזהב בכל העולם בלי שיהיה אכפת להם מאיפה הגיע. נגיד בנק לא יכול לשנות את ערכו של הזהב או להדפיס יותר ממנו. תמיד קיבלו זהב בהסטוריה וערכו רק עלה. התקופה שבה זהב לא עלה היא תקופה של גאות כלכלי בורסאית לא סבירה.

   מחק
 8. באותו עניין, שאלה למבינים, בקורס בהתרסקות, המרצה מדבר בדיוק על זה ששטרות הדולרים של היום לא מגובים זהב, במידה ויש לי שטרות מ 1934, הערך שלהם שונה, יש להם גיבוי ?
  חוץ מהערך שיש להם לאספנים, בבנק אני אקבל תמורת אותו שטר של 100$ משנת 1934 ושטר מהתקופה הנוכחית אותו הדבר.

  השאלה אם במקרה של משבר כלכלי, השטר הישן שווה יותר ?

  מישהו ?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא, דולר הוא דולר ואין יותר דולר מגובה זהב
   אחרת הדולר הישן שלך היה שווה בערך 1700/35 דולר :)

   מחק
  2. שוב אני - הסתייגות קלה:
   יש מטבעות של דולר עשויים מכסף
   רשמית הערך שלהם הוא דולר אחד, בפועל הם שווים את משקלם בכסף
   אבל להבנתי כבר די קשה להשיג אותם עכשיו

   מחק
 9. 1. ואספקה חדשה תגיע רק ב28 לינואר.
  ..2013!
  That's...tomorrow - in particular hurry?
  2. לא המלצתי כלום במאמר זה. רק הבאתי עובדות
  True, butI'd say you're walking a damn fine line:"
  במה שנראה כבריחה של משקיעים אל עבר "המקלט הבטוח" כהגנה מפני "מלחמת המטבעות" שבה כל מדינה נלחמת להוריד את ערך המטבע שלה ועל הדרך יוצרת אינפלציה.
  - exactly how reliable and unbiased would one expect a source that goes by the name of
  "silverdoctors"?
  3. סיבות היסטוריות, מתכת נדירה וקלה לניוד ממקום למקום
  Need a refreshment course on the origin of modern Money?
  4. 2% זה רק בגרפים.בכיס זה הרבה יותר.
  How much? Have you compared your grocery bill this January to Jan. 2012 - That's the least one can do to get the true picture..what's the result?
  4. שוק "הניירות מגובי זהב" הוא מאד מנופלטיבי ולאו דווקא משקף את מה שקורה בעולם האמיתי. המחיר של המתכות הפיזיים יכול להיות גבוה בהרבה ממה שנמכר בעולם הנגזרות .
  True only for very unique short time situations, please learn about arbitrage backwardation and Contango.
  5. Watch Silver for potential large move to the updside near to intermidiate time frame. Finger should be on the trigger on break of $33.00 (ref. to SIH3).
  Keep a close eye on Crude, CLH3, as well, particularly if you wish to gauge Inflation
  - Eran.

  השבמחק
  תשובות
  1. I would like to add..IF they're not telling you the truth regarding the Deficit and it's much worse, they will likely choose not to commit political suicide by sharply raising taxes and do what they've beed doing in the U.S. - print money, which will likely bring inflation roaring back.
   According to PROF. YARON ZELEKHA that's exactly the case:

   http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=aod

   סדר יום עם קרן נויבך..1/27/13
   Move Player to
   00:12:06
   - Eran

   מחק
  2. אתה כנראה צודק, אבל אתה גם פחות או יותר המגיב היחידי פה שמסתכל על טווח קצר-בינוני עם איזושהי הבנה.
   (אגב, אני לא בטוח שהייתי בוחר בCrude כמדד אינפלציה בטווח קצר-בינוני, לפחות לפי ההסטוריה שלו)

   בכל מקרה נראה שגם יעלו מיסים ויקצצו בהוצאות (אבל אולי לא עד כדי צנע)
   בכל זאת, אנחנו לא ארה"ב ואין לנו פטרו-שקל, צבא בלתי מנוצח וסעודים שקונים את החוב הלאומי שלנו.
   כל זאת בנוסף למדיניות המוניטרית... מה אתה חושב על עתיד הריבית?

   מחק

 10. לזהב יש ערך כי הוא נדיר וייצור של זהב חדש הוא מוגבל.

  בעידן האינטרנט, ביטקוין (או משהוא דומה) ישמש כמטבע מאותן שתי סיבות: הוא נדיר וייצור של ביטקוינים חדשים הוא מוגבל.

  השבמחק
 11. כאשר מתקיים השילוב של נדיר + מוגבל - התוצאה היא מניפולציה.
  זוהי כל הבעיה, ועבור אותם אלה שאינם יושבים כל היום ועוקבים אחר עליות/ירידות של השקעותיהן - אף אחד מהכלים הללו, אינו יעיל.

  השבמחק