יום חמישי, 27 ביוני 2013

ממשל ארה"ב מצותת לאזרחיו? צפו בתגובת קומיקאי אמריקאי לפרשה

מסתבר שהשקיפות הפכה לאויב ולא רק אצלינו אלא גם בארה"ב.  אדוארד סנואודן, חשף לפני מספר שבועות תופעה מדאיגה בקנה מידה ארצי של האזנות סתר של ממשל ארה"ב לאזרחיו. במקום שבארה"ב יתחילו לרדוף אחרי ראשי הממשל במטרה להעמידם לדין על פגיעה בפרטיותם של האזרחים ,המרדף עבר להיות אחרי סנואודן עצמו במטרה להסגירו לארה"ב ולהביאו למשפט על הפרת חוק. צפו איך הגיב קומיקאי אמריקאי לפרשה המביכה. אדוארד סנואודן
סנודאדן המסתתר כיום ברוסיה ואשר זוכה לבינתיים להגנה מפני הסגרה, חשף כי הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב (NSA) אספה מידע בחשאי מאזרחיה. הסוכנות חדרה לחשבונות משתמשים בגוגל, פייסבוק, אפל וענקיות אינטרנט נוספות. בנוסף הסוכנות אספה רישומי שיחות טלפון של מיליוני לקוחות של חברת התקשורת "ורייזון". הבית הלבן הבהיר בתגובה: מדובר ב"מכשיר חיוני להגן על האומה מאיומי טרור".
בסקר שנערך בארה"ב הודיעו -56% מתושבי ארה"ב כי הם תומכים בציתותים ובאיסוף המידע למען ביטחונם. הקומיקאי האמריקאי טום מב לקח ברצינות את הסקר והלך לרצות את תושבי ארה"ב. הוא צותת להם בדרך מקורית ב"שם הממשלה" וכמובן הסביר להם שזה רק למען ביטחונם.
מהסרטון מסתבר שהאמריקאים מוכנים שיצותתו להם רק אם זה נעשה בחשאי.


לצפייה ישירה לחצו כאן

32 תגובות:

 1. 1987 הינה אני בא

  השבמחק
 2. איפכא מסתברא:
  כאילו, גבר גבר והכל, אבל הוא לא עבר על החוק?

  השבמחק
  תשובות
  1. גם גרמנים שניסו להציל יהודים תחת השלטון הנאצי עברו על החוק.
   הם גם לא בסדר?

   מחק
  2. רק אחרי זה אל תתלונן שאומרים הדיון הציבורי בארץ פופוליסטי... בסדר?

   מה שסנואדן עשה זה מעשה מאוד מורכב.

   הוא עבד בNSA (או בקבלנית משנה שלה, מעניין לי את התחת). הוא הסכים עקרונית שלNSA יש זכות לצוטט לאזרחים שלה ואזרחים של מדינות אחרות בשם המלחמה בטרור וכו' וכו'. הוא רק לא הסכים על היקף החדירה עד כדי כך שהסכים לזרוק את כל החיים שלו בשביל להתריע על העובדה שהמערכת יצאה משליטה. זה כמובן בהנחה שהוא לא באמת מרגל סיני או רוסי, דברים שמגלים רק שנים אחר כך.
   מה כולם מיתממים שארה"ב רוצה אותו בחזרה בשביל לשפוט אותו כאילו אין לה זכות? זה לא איזה עיתונאי חוקר, זה עובד שסרח. אם הוא יקבל משפט צדק (כנראה שלא) זאת שאלה אחרת.

   מחק
  3. זו בכלל לא שאלה אחרת.
   דפוס הפעולה של ארה"ב במקרים כאלה הובהר היטב בעניין מאנינג, וכן בנסיונות האובססיביים שלהם לתפוס את אסאנג' (באמצעות הסוכנת הנאמנה שוודיה - הוא לא לבש קונדום להזכירך..)
   דפוס הפעולה אחר ושפוי יותר עשוי היה לגרום לסנאודן להישאר בארה"ב ולהיות נכון לספוג את העונש במקום לברוח.
   מדינה שמענישה בפראות כזו את אזרחיה מאבדת את זכותה המוסרית לשפוט אותם. ההפרדה בין זכותה של המדינה לשפוט את אזרחיה לשאלה אם יתקיים בה משפט צדק היא זו הפופוליסטית.

   מחק
  4. מדינה זה לא אירגון מוסרי בהגדרה. הדיון על מוסר פה הוא לא רלוונטי.

   מחק
  5. לאנונימי 12:53
   הוא לא רלוונטי מבחינתך.
   לידיעתך בהסכמי ההסגרה בין מדינות יש סייגים על הסגרה למדינות שהענישה בהן אינה הוגנת.
   "ברוב מדינות העולם החקיקה אוסרת על הסגרת אדם אם, לדעת הממשלה, ההסגרה מבוקשת בגלל פשע פוליטי. מדינות רבות, למשל מקסיקו, קנדה ורוב מדינות אירופה, לא יתירו הסגרת אדם מתחומן אם במדינה המבקשת את הסגרתו הוא עלול לעמוד בפני עונש מוות" (לקוח מוויקיפדיה.)
   אז מסתבר שיש מדינות שמחשיבות את המוסר ומוסר הענישה כרלוונטים.

   מחק
 3. דיברנו כבר על המאגר הביומטרי?

  השבמחק
 4. מצתת, מצותת וכד'. ציטוט זה מסיפור אחר.
  אם פספסתי איזה משחק מילים מתוחכם - סליחה :)

  השבמחק
  תשובות
  1. זה מה שקורה שמצטטים מישהו אחרי 12 בלילה..:)
   תוקן
   תודה

   מחק
  2. אם כבר אז יש איזה סנודאדן למעלה... (סנודאדן מסתתר)

   מחק
 5. אבל עדיין לא תוקן בכותרת

  השבמחק
  תשובות
  1. לא ערן. "מצותת" כדי להאזין או מצטט כדי לחזור על דברי מישהו. אין "מצתת" בעברית

   מחק
  2. לא ערן. "מצותת" כדי להאזין או מצטט כדי לחזור על דברי מישהו. אין "מצתת" בעברית

   מחק
 6. "פרשת הריגול הגדולה ביותר כרגע, היא המשעממת ביותר למי שאינו דג זהב. מזה שנים רבות כבר ידוע כי ה-NSA מצותת לכל התקשורת שלנו והחשיפה החדשה אמנם נותנת עוד אישוש, אבל לא מעבר לכך...
  ...כרגיל, מה שמשווק לנו כחיסון הכרחי מפני מחלות האויב, לא רק שאינו הכרחי, אלא שגם בו זמנית משווק לאותן מדינות שכביכול בהן אנו נאבקים. הקומפלקס התעשייתי-צבאי מזמן גדול יותר ועצמאי מהאינטרסים "הצרים" של אזרחי המדינות שבהן הוא יושב."

  מתוך הבלוג של אישתון -
  http://eishton.wordpress.com/2013/06/17/eyes_wide_open_17_06_2013/

  השבמחק
  תשובות
  1. דווקא המטאפורה שלו לחיסון היא מאוד מעניינת, אני חשבתי עליה גם כן.
   לעתים מערכת החיסון שלנו פועלת נגדינו - לרוב עקב זיהוי בטעות של ידיד כאויב. במקרה כזה אנחנו הולכים לבית חולים והוא נותן לנו איזה שהוא טיפול כנגד. (*הכותב אינו רופא ואין לו מושג באמת).

   להפתעתו של הרופא ההורים מחכים לו ביציאה.
   "תוציא לו את זה."
   "את מה?"
   "את המערכת החיסונית."
   "???"
   "זה תקף את הבן שלי, אני לא מסכימה שזה ישאר שם!"
   "אין שום הגיון במה שאת אומרת."
   "זה בכלל לא משנה. זה בכלל לא משנה שהמערכת החיסונית שם בשביל להלחם בחיידקים רעים שמנסים להכנס לגוף שלנו. הוא תקף את האיברים של הבן שלי!"
   "אבל הוא ימות ממחלות! זיהומים!"
   "זה מה יש*."

   *והמהדרין מוסיפים: מי אתה שתחליט מה זה חיידק רע וטוב? זה שיפוט מוסרי.

   מחק
 7. ערן שלום,
  איך לעזאזל מגיעים לשיתוף פעולה אתו?
  הוא אומר את כל הדברים הנכונים..

  http://www.haaretz.co.il/news/politi/.premium-1.2056629

  השבמחק
  תשובות
  1. זה מעלה סימני שאלה לגבי הפוסט שמדבר על הקריטריונים לבחירת הנגיד.

   מחק
  2. שים לב שמדובר בהצעה שהוצעה לפני הבחירות מסוג ההצעות שהיו עושות רעש גדול ועוזרות לביבי אבל אף אחד לא היה נותן להם להתרחש באמת. ראה לדוגמא את מינוי כחלון למנהל מקרקעי ישראל ואת ההבטחה לא להעלות מיסים.

   מחק
  3. נשמע הגיוני.

   האנונימי ממקודם

   אהוד

   מחק
 8. ירון זליכה אומר גם דברים נכונים. הוא מכיר את השיטה הקיימת, יודע מצויין להצביע על כמה מן הכשלים שבה. ספריו מן השנים האחרונות מציגים משנה סדורה של שינויים ורפורמות שנכון לדעתו לעשותן.

  אולם, הוא לא עושה את הצעד הנוסף הנדרש כדי להבין כי גם הרפורמות שהוא קורא לביצוען יתממשו, המצב ישתפר רק במעט.

  הוא לא מוכן לחשוב מחוץ לקופסאת השיטה הקיימת ולקרוא לרפורמה מוניטרית כוללת שתביא לייצור הכסף במדינה על ידי הריבון ולא להפקירו בידי הבנקים.

  לגבי נתניהו, לא סביר כי הוא שקל ולו לשניה אחת למנות את זליכה לנגיד.

  השבמחק
  תשובות
  1. זהו בדיוק!
   הוא בכיוון הנכון+ נראה לי שהוא קיבל על הראש מהמערכת די הרבה ח$ה על שהעז לצעוק המלך הוא עירום..
   מה ששם אותו באזור שלנו, "האויב של האויב שלי הוא חברי" בערך..
   אני חושב שיש לו בטן מלאה על המערכת אולי אפשר לנצל את זה.
   מה גם שנראה לי שהוא מכין את הרקע לריצה לפוליטיקה והוא יצטרך בסיס כח קצת יותר גדול, יש לנו מן גזר קטן בשבילו אנחנו יכולים לעשות רעש עבורו..
   הוא יכול להביא אותנו לאקלים כלכלי טוב יותר ומשם עוד כמה צעדים.
   מה שחשוב אצלו (כך נראה לי) הוא ישר, ועוד לא הצליחו להשחית אותו גם כשהיה החשב הכללי וצעק לכל עבר.
   הבן אדם לא דופק חשבון לאף אחד, והשחיתות מרגיזה אותו! זו נקודת התחלה לא רעה..
   אולי אני טועה אבל כך מרגיש לי..
   ולרגע לא חשבתי להאמין לנתניהו שיעשה משו שהוא לא ספין.


   מחק
 9. האם גם בישראל יש גוף ותוכנה שכזו שעוקבת וצוברת את כל המידע? מקשיבה לרשתות הטלפון השונות ולתעבורת האינטרנט? איך זה שאיש לא העלה את הנושא הזה?
  אם התוכנות שהממשל האמריקאי משתמש בהן מבוססות לפחות בחלקן על פתוחים ישראלים, לשם מי ומה זה פותח?

  השבמחק
  תשובות
  1. שמיים (אחלה ניק),
   תהיה בטוח שאם זה מיושם בארה"ב, זה מיושם פה פי 100!!!
   מצב בטחוני וכאלה..

   מחק
 10. כרגיל, אני רק שתי הערות:

  ערן, מבלי להשימע נוקדן וטרחן, אין "מצתת". יש מצטט שפירושו quote ויש מצותת שפירושו eavesdrop. התכוונת לאחרון, וכדאי לתקן.

  השמיים: אין לי מידע ממקור ראשון אבל הנחת העבודה של כולנו צריכה להיות שכן, גם לנו יש כזה ויתכן שאפילו יותר גדול. האמת? אני לא כ"כ מבין מה כולם מבוהלים מזה כשבעידן הפייסבוק והטוויטר אנשים מנדבים על עצמם הרבה יותר מידע אישי ורגיש מכפי שהם בכלל מודעים לכך, ולמען האמת אנחנו חיים בעידן שבו טקסט נפוץ הרבה יותר משיחות קוליות כך שאין צורך בתוכנות סופר מתוכחמות כדי לנטר תעבורה של תווים ברשת. כן, גם סמסים מנוטרים ובעצם כל סיגנל אלקטרוני שאתה מייצר. לי אין בעיה עם זה. אולי לאיימן אל זווהיירי יש. וצריכה להיות לו. אני מקווה לפחות שהפוסטים שלי לא משעממים אך בוט ניטור באחת מזרועות הביטחון:)
  מי שצופה ב"תא גורדין" (למרות הכתובית שטוענת שהכל פרי הדמיון) יכול לקבל מושג באיזה עולם אנחנו חיים. יש בסדרה כמה הגזמות פרועות אבל התמונה הכללית די נאמנה למציאות.

  השבמחק
  תשובות
  1. היה סיפור מפורסם (גם פה הוא עלה אני חושב) שממשלת איראן סיננה כל מייל וסמס שהיה בו את המילה או הסימבול של הדולר, במטרה להלחם בחלפני כספים בשוק השחור...

   מחק
 11. טוב שאף אחד עדיין לא יצא וחשף שיש גם קוסמים ומכשפים, מה היה עושה כלב לו הבעלים שלו היה צועק לתוכי , ילד רע ילד רע! מדהים... נאמר לתוכי והכלב נפגע, מדהים מה היה קורה לו גם אנחנו כבני אדם היינו כאלו, פתאום היינו מבינים שכל סרט שאנחנו מסתכלים, כל שיר שאנחנו שומעים הכל מדברים אל התוכי ואנחנו כלבים יושבים סופגים הכל ריגשית... טוב שאנחנו כבני אדם פועלים גם מבחינה רציונלית אחרת לו היינו פועלים באופן אמוציונלי ולא רציונלי אז היינו כמו כלבים וכל השאר אשר הבינו זאת היו הופכים להיות הבעלים שלנו...
  ואז העולם היה נראה לנו ... שחור ולבן...
  מזל שאנחנו רק חיים בעולם של מניפולציות כלכליות...

  השבמחק
 12. טוב שאף אחד עדיין לא יצא וחשף שיש גם קוסמים ומכשפים, מה היה עושה כלב לו הבעלים שלו היה צועק לתוכי , ילד רע ילד רע! מדהים... נאמר לתוכי והכלב נפגע, מדהים מה היה קורה לו גם אנחנו כבני אדם היינו כאלו, פתאום היינו מבינים שכל סרט שאנחנו מסתכלים, כל שיר שאנחנו שומעים הכל מדברים אל התוכי ואנחנו כלבים יושבים סופגים הכל ריגשית... טוב שאנחנו כבני אדם פועלים גם מבחינה רציונלית אחרת לו היינו פועלים באופן אמוציונלי ולא רציונלי אז היינו כמו כלבים וכל השאר אשר הבינו זאת היו הופכים להיות הבעלים שלנו...
  ואז העולם היה נראה לנו ... שחור ולבן...
  מזל שאנחנו רק חיים בעולם של מניפולציות כלכליות...

  השבמחק